vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ποιο τσιγάρο να παραγγείλω και τι χρειάζομαι για την αρχή;

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Η πιο συνηθισμένη ερώτηση και η πιο πολυσυζητημένης. Τα περισσότερα νέα μέλη χωρίς να κάνουν τον κόπο να κοιτάξουν λιγάκι μπροστά τους, ζητάνε κατευθείαν το ψητό. Το ψητό όμως τις περισσότερες φορές είναι μπροστά στο πιάτο τους κι αυτοί ψάχνουν το γκαρσόνι για να παραγγείλουν!

Ρίξτε μια ματιά στην περιοχή "Γενικά για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα"  και θα καταλάβετε. Διαβάστε λίγο εκεί, διαβάστε τις "Συνήθεις ερωτήσεις νέων χρηστών" και μετά γράψτε τις ερωτήσεις σας, αν υπάρχουν.
Αν χρειαστεί να γράψετε ανάλογη ερώτηση, κάντε το εκεί σε ένα από τα υπάρχοντα θέματα και μη δημιουργείτε καινούργιο κάθε φορά.

Εφόσον ζητάτε βοήθεια για την επιλογή συσκευής, για να σας καλύψουν οι απαντήσεις που θα πάρετε, καλό είναι να καταθέσετε το καπνιστικό σας "προφίλ". Δηλ, τι τσιγάρα καπνίζατε ως τώρα, πόσα τσιγάρα ημερησίως, τι σας ενδιαφέρει και θα έχει βαρύνουσα σημασία για σας στην απόκτηση της συσκευής που θα επιλέξετε κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2022, 02:27 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ποιο τσιγάρο να παραγγείλω;
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 18, 2009, 20:44 »
καλησπέρα σε όλους τους πρών καπνιστές!εύχομαι πραγματικά να μπώ στον <κύκλο των χαμένων καπνιστών>.χρειάζομαι λίγη βοήθεια όμως.ζω στην επαρχία και αυτο που θέλω είναι να μου πείτε αν τελικά βρω το η.τ. που μου κάνει (είμαι ακόμη στο ψάξιμο βλέποντας τις διαφημίσεις των εταιριών αλλά και τις δικές σας απόψεις που μου είναι πρέπει να πω π α ρ α  π ο λ ύ  χρήσιμες) τι πρέπει να εφοδιαστώ για ένα μήνα παράδειγμα από "φιλτράκια", " μπαταρίες","υγρά" και τα λοιπά. καπνίζω  30-40 τσιγάρα την ημέρα,νισάφι πια εχω μπουκώσει τα παιδιά μου.βοηθήστε παρακαλώ  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο τσιγάρο να παραγγείλω;
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 18, 2009, 21:41 »
Καλησπερα και σε σενα φιλε. Για να μην χαλασουμε τα thread του atmin που μιλανε για γενικες πληροφοριες ας μιλησουμε γενικοτερα και για το δικο σου θεμα που το εχουν και αλλοι νεοι ατμιστες.
Θα συμβουλευα, λοιπον, ενα νεο ατμιστη να ξεκινησει απο πακετο με δυο, τουλαχιστον, μπαταριες και ενα ατομαιζερ, τουλαχιστον, περισσευμα, Αυτο για να μην σου σπασει τα νευρα μια μπαταρια που αδειασε εκει που δεν το περιμενες και να μην σε πτοησει ενα ατομαιζερ που χαλασε ξαφνικα. Απο κει και περα 2-3 5αδες απο διαφορες περιεκτικοτητες σε νικοτινη για να δεις περιπου τι σε καλυπτει περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιο τσιγάρο να παραγγείλω;
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 18, 2009, 23:48 »
καλωςηρθες στην παρεα Μαρια.
Για ενα ηλεκτρονικο τσιγαρο παρομοιο σε μεγεθος με το κλασικο πχ.Ενο θα χρειαστεις 3-4 φιλτρα την ημερα.Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με μια μεσαια γευση.Παρε μια ποσοτητα να καλυψεις 1 βομαδα πχ και μετα βλεπεις.Επισης καποιοι αντιπροσωποι εχουν και συνεργαζομενα καταστηματα πχ:
http://www.intellicig.gr/products1.php?wh=1&lang=1&the1id=32&theid=32&open1=32&open2=.
μπορει να βρεις καποιο στην περιοχη σου απ οπου πιθανον θα βρισκεις αναλωσιμα. :bye:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ποιο τσιγάρο να παραγγείλω;
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 19, 2009, 04:28 »
Το συγκεκριμένο θέμα μπορεί να εξειδικευτεί, δεν υπάρχει πρόβλημα. Εφόσον ο νέος χρήστης καταθέσει το "καπνιστικό του προφίλ" και τι ζητάει, μπορεί να λάβει τις απαντήσεις εδώ, επιτόπου.
Εφόσον πάλι έχει απαντηθεί αλλού η ίδια ερώτηση (για παρόμοιο καπνιστικό προφίλ) μπορεί να δοθεί η παραπομπή (link) για εκείνο το θέμα και να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση.  ;)

Αποσυνδεδεμένος reflector

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
H ώρα της μεγάλης απόφασης …..
Καλημέρα διαβάζω εδώ και κάποιες μέρες το φόρουμ για να λύσω τις απορίες μου αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι .   :confused1: :dontknow:
1)Είμαι μεταξύ black line και evo  αλλά μάλλον «γέρνω» προς black line  λόγο διακόπτη & Passthrough , είμαι 10-13 ώρες κολλημένος στο pc όποτε μου λύνει κάποιο πρόβλημα , εκτός κι αν έχει και το evo Passthrough και δεν το κατάλαβα  :idiot1: όποτε  μπορώ  πάω  και εκεί 
2) Απ ότι κατάλαβα  τα φίλτρα μπορούν να γεμίσουν κάποιες φορές με έξτρα υγρό  , μέχρι πόσες όμως ;  και εξασφαλίζεται η ιδία γεύση που ειχε με το φίλτρο ; και πόση εμπειρία χρειάζεται πια   :tongue_smilie:  :tongue_smilie:   για να εμποτίσεις ένα φίλτρο με το υγρό 
3) Δεν βρήκα κάπου τις διαφορές vg  / pg (αν δεν κάνω λάθος ) και τι είναι καλύτερο ή τι προτείνετε  αλλά μάλλον δεν έψαξα καλά  :eyesplash:
4) Αφήνουν τα η.τ.  μυρωδιά τσιγάρου στο χώρο ? (ναι κατάλαβα ότι δεν αφήνουν καπνό ή αιωρούμενα σωματίδια αλλά άλλο η μυρωδιά  ή χαρακτηριστική κιτρινίλα της νικοτίνης στους τοίχους )
5) Το led μπροστά από τα η.τ. δεν είναι άσκοπο ξόδεμα μπαταρίας ; απενεργοποιείται σε κάποια από αυτά ;
6) τι κουβαλάτε εκτός σπιτιού καθημερινά μαζί σας ; 
7) οκ κατάλαβα ότι ουδεμία σχεση η γεύση συμβατικού και η.τ. αλλά από πλευρά νικοτίνης , καπνίζω  old holborn κίτρινο  σε ποιο υγρό να πάω 11mg ,6mg ,16mg κάτι άλλο 
Χίλια συγγνώμη αν κάποια ερωτήματα έχουν χιλιο-απαντηθεί αλλά δεν θα τα βρηκα ή πολύ πιθανό δεν τα κατάλαβα
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
1)Το EVO κατα τη γνωμη μου θυμιζει περισσοτερο τσιγαρο κανονικο,ωστοσο θεωρω το black line καλυτερο λογω διακοπτη
2) και εξασφαλίζεται η ιδία γεύση που ειχε με το φίλτρο ;Όσες φορες θελεις γεμιζεις τα φιλτρα ωστοσο καλο ειναι να τα αλλαζεις περιστασιακα,θα παιρνει τη γευση του υγρου που βαζεις.Δεν χρειαζεται ιδιεταιρη εμπειρια απλα παρακολουθησε μερικα βιντεακια στο youtube και θα καταλαβεις
3) PG http://vaping.gr/index.php/topic,57.0.html
VG http://vaping.gr/index.php/topic,56.0.html
PG vs VG http://vaping.gr/index.php/topic,248.msg2409.html#new
4) Οχι δεν αφηνουν καμία μυρωδια στο χωρο
5) Οχι δεν μπορεις να το απενεργοποιησεις,αλλα σε μερικα τσιγαρα δεν υπαρχει.Προσωπικα δεν το θεωρω ασκοπο
6)Εννοειται πως μπορεις να το κουβαλας και εκτος σπιτιου
7) Δοκιμασε 6mg αν δεν σε πιανει 11mg κ.ο.κ.Οσο λιγοτερα mg  τοσο το καλυτερο,για τον καθενα ειναι ξεχωριστα
Μελετησε κ αλλο το φορυομ οι πλειστες απο τις ερωτησεις σου εχουν συζητηθει
Καλη αρχη  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2022, 02:28 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
1. Βρέθηκε passthrough και για το EVO (από έξω). Παράγγειλε ένα ο Undertaker και θα μας πει εντυπώσεις. Άμα είσαι κολλημένος στο PC βολεύει σίγουρα.

2. Το υγρό που έχουν τα φίλτρα του EVO δεν υπάρχει σε μπουκαλάκι. Άμα το γεμίσεις μόνος σου μπορεί να κρατήσει και περισσότερο. Θα τα καταφέρεις, υπάρχουν και σχετικά βίντεο εδώ μέσα. Μέχρι να 'ρθει το τσιγάρο σου θα τα έχεις ανακαλύψει.

3. Αυτό με VG και PG, καθένας διαλέγει ή ανάλογα με αυτά που διάβασε ή ανάλογα ποιο του άρεσε ή εντελώς .. διαισθητικά.

4. Αν είναι κανένα πολύ αρωματικό υγρό, μπορεί να αφήσει κάποιο άρωμα για λίγη ώρα. Τις κιτρινίλες ξέχνα τες. Πάρε μια χαρτοπετσέτα και βάλε την μπροστά στο φιλτράκι την ώρα που ρουφάς: ατμός και πεντακάθαρη. Κάνε το ίδιο με ένα κανονικό τσιγάρο και παρατήρησε την κιτρινίλα.

5. Αυτά τα led έχουν ελάχιστη κατανάλωση. Άντε να σου κόβουν 5 τζούρες όλες κι όλες.

6. Εγώ (EVO), κουβαλάω 3 μπαταρίες και 4 φιλτράκια. Ποτέ δεν έχω χρειαστεί την τρίτη μπαταρία και το τέταρτο φιλτράκι αλλά... για σιγουριά. Α! Και ένα ατομάιζερ στο αυτοκίνητο.

7. Καμία σχέση. Ξέχνα το το Holborn (κι εγώ τα ίδια κάπνιζα). Θα βρεις καλύτερες γεύσεις. Ξεκίνα με 16 mg για να μην απογοητευτείς και αν βρεις κάποιο καλό υγρό που σε ικανοποιεί πολύ, κατεβαίνεις.

Θα χρειαστεί κάμποσο ψάξιμο στην αρχή. Μόνο δώσε μερικές μέρες χρόνο. Μην απογοητευτείς με την πρώτη.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Χε χε! Αντρέα. Μόνο στη δόση τα χαλάμε.  ;D

Εγώ έτσι είχα αρχίσει πάντως.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Χε χε! Αντρέα. Μόνο στη δόση τα χαλάμε.  ;D
Όντως  :D
Eγω ειχα ξεκινησει με το low και ειχα απογοητευτει(δεν ηξερα δεν ρωταγα) αλλα ηθελα πολυ να σταματησω το συμβατικο και κατασταλαξα στο medium.Τωρα με το ποτο και με τον καφε μου ειδικα ατμιζω και ενα high να ξεχαρμανιασω :D

Αποσυνδεδεμένος reflector

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
και εμενα ....  high   με βλεπω     :laugh1:  :laugh1:  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
3) Δεν βρήκα κάπου τις διαφορές vg  / pg (αν δεν κάνω λάθος ) και τι είναι καλύτερο ή τι προτείνετε  αλλά μάλλον δεν έψαξα καλά  :eyesplash:

Το μονο που θα προσθεσω γιατι τα παιδια τα ειπανε ολα ειναι, οτι αυτες οι εταιριες για τις οποιες ρωτας χρησιμοποιουν pg. To μονο που εχει vg ειναι το υγρο της intellicig, αλλα εκει θα πρεπει να το σταζεις μονος σου μεσα. Τα etoima φιλτρα της εχουν pg.

Αποσυνδεδεμένος reflector

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
σας ευχαριστώ πολύ όλους :respect:  :respect:  :respect:
έκανα την παραγγελία μου    :yes:  :yes:   black line  και ελπίζω να μην το μετανιώσω  γιατι απ' οτι κατάλαβα το evo είναι ποιοτικότερο άπλα το black line  φάνηκε ωραίο σε έμενα   :-\  :-\  :-\

Αποσυνδεδεμένος reflector

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
αληθεια ποιο ειναι ποιο  :idiot1:  :idiot1:  :dontknow:
Προπυλενογλυκόλη  =   pg
Φυτική Γλυκερίνη     =         vg
ή  το αντιθετο     

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
αληθεια ποιο ειναι ποιο  :idiot1:  :idiot1:  :dontknow:
Προπυλενογλυκόλη  =   pg
Φυτική Γλυκερίνη     =         vg
ή  το αντιθετο   
φιλε μου σου εστειλα καποια link πριν

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110665 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515338 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530802 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet