vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, trabaman, lounik

Twitter

Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 26, 2011, 13:06 »
Να συμπληρώσω με νεότερες πληροφορίες το θέμα αυτό.
Από τον Μάρτιο μέχρι σήμερα, είχαμε κάποιες εξελίξεις.

α) Κυκλοφόρησαν οι Tank-510. Όπως φαίνεται, δεν έτυχαν ιδιαίτερα μεγάλης αποδοχής, τουλάχιστον από τους Έλληνες χρήστες.
β) Κυκλοφόρησαν οι EGO-T type B ατμοποιητές που παίρνουν περισσότερο υγρό στην αμπούλα. Αρκετοί χρήστες, έχουν αναφέρει πως είναι κάπως καλύτεροι από τους Type-A σε διάρκεια χρήσης.
γ) Κυκλοφόρησε το Nobacco Hybrid που παίρνει τους Hybrid Cartomizers με σπείρωμα τύπου 901. Κατά την προσωπική μου άποψη, αποτελεί την καλύτερη λύση για νέο ατμιστή, με πολλά πλεονεκτήματα που μπορείτε να διαβάσετε στα Preview του στην κατηγορία των ατμοποιητών.
Μάλιστα από Δευτέρα 27/06 κυκλοφορεί και το μοντέλο Hybrid-e με σπείρωμα 510 που είναι περισσότερο δημοφιλές από το προηγούμενο. Εαν και αυτός ο Cartomizer δουλεύει το ίδιο καλά, νομίζω πως όποιος δεν θέλει να ψάχνεται και να δοκιμάζει διάφορα, βρήκε το λιμάνι του.

Επίσης κάθε τόσο κυκλοφορούν νέα Cartomizers έκτος του Hybrid (που είναι Cartomizer).

Σε 5 ημέρες περιμένω τα Dual Coil XL Smoketech 1,5Ω. Έτσι για δοκιμή(έχουν άριστα reviews).

Μπορώ να στείλω 1 σε κάποιον που έχει και Hybrid Για συγκριτικό test drive.

Αποσυνδεδεμένος Lefteris

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 27, 2011, 16:20 »
gia sas eimai kapnistis kai skeftomai na agoraso ilektroniko tsigaro. Na anafero pos stoxos mou den einai i diakopi tou kapnismatos apla i pithani elatosi tou antikathistontas kapia apo ta pola tsigara pou kapnizo kathimerina me ti xrisi tou ilektronikou.Tha ithela ti voithia sas sto poli aplo thema :) Pio tsigaro na agoraso ? (kai link na mou stilete mia xara tha einai tha to paragilo epitopou)to mono pou me endiaferei einai na dexete igro kai na to gemizo gia na min agorazo filtra sinexia kai fisika na vgazei oso to dinato perisotero atmo.euxaristo prokatavolika kai perimeno apantiseis sas.


EDIT by Atmos με το All Greek to me:
Παρακαλώ όχι greeklish στο φόρουμ μας. Διαβάστε κι εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.0.html

για σας είμαι καπνιστής και σκέφτομαι να αγοράσω ηλεκτρονικό τσιγάρο. Να αναφέρω πως στόχος μου δεν είναι η διακοπή του καπνίσματος απλά η πιθανή ελάττωση του αντικαθιστώντας κάποια από τα πολλά τσιγάρα που καπνίζω καθημερινά με τι χρήση του ηλεκτρονικού.

Θα ήθελα τι βοήθεια σας στο πολύ απλό θέμα

Πιο τσιγάρο να αγοράσω ? (και link να μου στείλετε μια χαρά θα είναι θα το παραγγείλω επιτόπου)

το μονο που με ενδιαφέρει είναι να δέχεται υγρό και να το γεμίζω για να μην αγοράζω φίλτρα συνεχεια και φυσικά να βγάζει όσο το δυνατό περισσότερο ατμό.

ευχάριστο προκαταβολικά και περιμένω απαντήσεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2011, 16:58 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος xiroxiyo

  • **
  • 366
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 27, 2011, 16:40 »
προσωπική μου άποψη είναι να αρχίσεις με αυτό  http://www.nobacco.gr/product.asp?catid=660                                                                                       :thumpup:.
στάζεις μέσα 3 μλ υγρό και τέλος. :bye:   

Αποσυνδεδεμένος Lefteris

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 27, 2011, 21:31 »
μήπως κατι που να μοιάζει με τσιγάρο και όχι με τεστ εγκυμοσύνης ?   :-[

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 27, 2011, 21:33 »
Εγώ...όπως και άλλοι 28 συνατμιστές, θα σε συμβούλευαν να αποφύγεις αυτή τη λογική, διότι θα σε οδηγήσει σε αγορά προϊόντος που δεν θα σε ικανοποιήσει.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 27, 2011, 21:35 »
Εγώ...όπως και άλλοι 28 συνατμιστές,
κατασκευαστες :lotpot: :lotpot: :thumpup: :thumpup: :respect:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 27, 2011, 21:41 »
Εγώ...όπως και άλλοι 28 συνατμιστές, θα σε συμβούλευαν να αποφύγεις αυτή τη λογική, διότι θα σε οδηγήσει σε αγορά προϊόντος που δεν θα σε ικανοποιήσει.

Το μήνυμά μου αυτό, ήταν το πιο σατανικό μου μήνυμα στο Forum!!! Ήταν το μήνυμα νο 666 !!!

Οπότε διορθώνω αυτό το μικροπρόβλημα παραθέτοντας τον εαυτό μου.

667 πλέον και Count up  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 27, 2011, 21:42 »
Φυσικά, κανείς δεν θέλει να σου επιβάλλει να πάρεις κάτι άλλο, και κανείς δεν γνωρίζει ακριβώς τις ανάγκες σου (πιθανόν ούτε και συ), αλλά όπως είπε και ο parpen, την πάτησε πολύς κόσμος (και γω μαζί). Αν διαβάσεις προσεκτικά τις συμβουλές των "μυημένων", δεν θα χάσεις, πίστεψέ με...


(ρίχνω διακριτικά λίγο αλάτι πίσω μου)  ::) :angel:

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 27, 2011, 22:20 »
αν θες κατι να μοιαζει με τσιγαρο παρε κανενα απο dx. έχει με 5-10 δολλάρια. όταν μετά από τη μιση ωρα χρήσης σβησει η μπαταρία και μείνεις ρέστος θα καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η μπαταρία και ας μοιάζουν όπως είπες (και γέλασα πολύ με αυτό) με τεστ εγκυμοσύνης. εγώ αν με ρώταγε κάποιος φίλος μου τι να πάρει ειλικρινά  θα του λεγα να πάρει απο dx. να αποφασίσει με το ελάχιστο δυνατό κόστος αν του πάει το ηλεκτρονικό κάπνισμα και αν του αρεσει. και μετά αν θέλει να γίνει μόνιμα ατμιστής να παρει ένα ego. όχι t. το τανκ σύστημα δε με βόλεψε ποτέ. από τη δεύτερη μέρα είμαι με 510lr.

στα λέω όλα αυτά πολύ ειλικρινά. γτ εγώ παρήγγειλα ΗΤ χωρίς να χω δοκιμάσει ποτέ. χωρίς να χω δει καν δίπλα μου κάποιον να ατμίζει. και η πρώτη παραγγελία μου με υγρά έξτρα ατμο και starter pack έκανε 100 ευρό. δε τα δίνεις εύκολα χωρίς να ξέρεις αν θα πετύχει..

πως να σου πω.. άμα δε ξέρεις να κάνεις ποδήλατο αγόρασε για πρώτο με 10 ευρο το παρατημένο του γειτονα. και αμα δεις πως σαρέσει αγόρασε μετά του αρμστρονγκ να το ευχαριστηθείς..

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 27, 2011, 23:19 »
το μαύρο και το ασημί τί είναι?

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 27, 2011, 23:20 »
Θα διαφωνησω με τα παραπανω του φιλου dxdydz και θα υποστηριξω ακριβως το αντιθετο
Δηλαδη να παρεις κατι το οποιο ειναι δοκιμασμενο, αξιοπιστο και θα σε ξεκολησει απο το κ.τ.
Με το αλλο των 5-10$ το μονο που θα πεις τι μ@λ... ειναι αυτο το η.τ
Οταν αρχισα ετσι σκεφτηκα, πηρα κατι φθηνο και ποσοτητα (νομισα οτι θα καπνιζω οπως τα κανονικα :yes: και θα τα πεταω...) αλλα για καλη μου τυχη ανακαλυψα το forum γρηγορα και το ego τοτε με τους 510 και σωθηκα απο το κ.τ.
Ακομη να φανταστεις εχω περιπου 5-6 σετακια με 901 και πανω απο 100 φιλτρακια προγεμισμενα με υγρο, ξεχασμενα σε ενα ραφι
Βεβαια για καλη μου τυχη ο συντονιστης εδω Kostas ειναι απο το ιδιο μερος που ειμαι κι εγω και μαλιστα γειτονας (τον οποιο ανακαλυψα μeσα στο forum :) τυχαια) και με βοηθησε τα μεγιστα!!

Γι αυτο ξεκινα με κατι καλο, οπως σου προτειναν οι συνατμιστες (κατασκευαστες) πιο πανω και δεν θα χασεις!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 27, 2011, 23:30 »
Έτσι ακριβώς φίλε.
Κι εγώ όταν πρωτοπήρα το R-EVO έφαγα μεγάλο ξενέρωμα...
Είχα διαβάσει εδώ για χτύπημα που σε καλύπτει, για γεύση, για ντουμάνι με το eGo αλλά πήγα ΄΄σε κάτι που να μοιάζει με κανονικό τσιγάρο΄΄...
Αποτέλεσμα αγόρασα το εGo και είδα το φως μου...
Θυμάμαι ακόμη την πρώτη τζούρα και να αναφωνώ ΄΄αααυτό είναι΄΄
Μου το λέγαν τα παιδιά εδώ βέβαια οτι θα απογοητευτώ με τον revo αλλά εγώ εκεί...
45 τσιγάρα την μέρα ήταν αυτά όχι αστεία...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2011, 16:28 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 28, 2011, 00:22 »
βρε κι εγώ μαζί σας είμαι.. μπαταρια μονο ego ή mod. o ατμοποιητής όμως για μένα 510lr ή 901lr. εγώ απλά αναφέρομαι σε κάποιον που είναι διστακτικός κ δεν έχει δοκιμάσει ποτε ΗΤ. επειδή ας πουμε ενώ όλοι λέμε εδώ για ego και τωρα τελευταία για hybrid πολλοί ξεκινανε με revo και njoy λογω τιμής και design ή πόσοι άλλοι μέλη εδώ έχουν 2-3 πόστ που ρωτάνε πόσο κάνει και τι να πάρουν και δεν ξαναεμφανίζονται;;; αν θέλει καποιος εξ αρχής να πάρει ego να παρει κι εγώ μαζί του άλλωστε κι εγώ αυτό εκανα. αν πάλι όμως κάποιος σκεφτεται να πάρει κάποιο άλλο γτ είναι πιο φθηνό ή μοιαζει με τσιγάρο ή δε σκοπεύει να το αρχίσει γτ το κόστος απόκτησης του φαίνεται υψηλό ή γτ είναι διστακτικός ή ή ή ας πάρει ένα της dx ή από άλλα τετοια site.

εν πάσει περιπτώσει είναι μια προταση για την περίπτωση που κάποιος δεν είναι σίγουρος ή αλλιώς δε θα το δοκίμαζε..

και αν δε συμφωνούμε.. δε θα χαλασουμε τις καρδιες μας ρε αδερφια..  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2011, 00:34 από dxdydz »

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2011, 16:30 »
Σε 5 ημέρες περιμένω τα Dual Coil XL Smoketech 1,5Ω. Έτσι για δοκιμή(έχουν άριστα reviews).
κωστα τι λένε αυτά;; από που τα πήρες;;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2011, 17:11 »
Θα συμπληρώσω επίσης 2 πραγματάκια.
Πολύ σημαντικό να έχεις ενημερωθεί σωστά από εδώ.
Ακόμη πιο σημαντικό όμως να ενημερωθείς στην πράξη από τη χρήσων των προιόντων που θα επιλέξεις και θα γίνεις χρήστης τους.
Μόνο έτσι θα βρεις τι σου ταιριάζει πραγματικά.
Και το πιο σημαντικό όλων;Υπομονή. τεράστια, απίστευτη υπομονή. Το μόνο σταθερό στο η.τ. είναι η αστάθεια στην ποιότητα κατασκευής των επί μέρους τμημάτων που το αποτελούν.
Θα πρέπει να μάθεις να ζεις μ΄αυτό  το "πρόβλημα", να ψάξεις και στο ιντερνέτ, να κάνεις παραγγελίες και να υπολογίζεις πάντα ότι η διάρκεια ζωής των ανταλλακτικών παίζει πολύ. Ανοίγεις πχ ένα πακετάκι με 5 καρτομάιζερ, το ένα βγαίνει άψογο, τα 2 μέτρια και τα 2 μπορεί να τα πετάξεις μετά από 2 ώρες. Αλλάζεις τύπο και κατασκευαστή και το φαινόμενο επαναλαμβάνεται. Αν όχι στην πρώτη παραγγελία, τότε στη δεύτερη. Πρέπει να μάθεις τα χούγια κάθε συσκευής.
Κακό, αλλά πραγματικότητα.
Πἀντως, αξίζει τον κόπο. Μόλις βρεις την άκρη με οικονομικότερα ανταλλακτικά και υγρά και έχεις κάποιο απόθεμα θα πεις ότι αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία.
Οσο για το αν παρατήσεις το κ.τ. με τους ατμοποιητές; Αν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο, τότε δεν έχεις δικαιολογία. 1-2-φορές που προσπάθησα να πείσω φίλους και δεν τα κατάφερα, αυτό οφειλόταν στο ότι δεν είχαν καθόλου ανοιχτό μυαλό. Δεν ήθελαν να "μπλέξουν" το θεωρούσαν χαζό και γελοίο στην εμφάνιση και άλλα τέτοια που στερούνται σοβαρότητας.
Αν ρωτήσεις και τους συμφορουμιστές, θα συμφωνήσουν ότι μόλις το πήραν απόφαση ότι θα περάσει το δικό τους και όχι αυτό της εκάστοτε "΄ατακτης" συσκευής, τα κατάφεραν. Μετά από λίγες ημέρες άναβαν τσιγάρο και αηδίαζαν. Μετά από λίγες ακόμη αηδίαζαν με την οσμή του τσιγάρου σε κοινόχρηστους χώρους και την τσιγαρίλα που απέπνεαν οι καπνιστές.
Οπότε, εν κατακλείδι, η πρότασή μου είναι : δοκιμές κι υπομονή!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33743 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8056 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136014 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084785 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478205 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy