vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Στους παλιούς ατμιστές αναφέρομαι με σεβασμό.
Θα ήταν χρήσιμο σε συτό το νήμα να καταγράφουμε τις βελτιώσεις που έχουμε σε σχέση με την κατάσταση μας από τη χρήση του κανονικού τσιγάρου και τις παρενέργειες τις διακοπής (αν παρουσιάζονται) όπως σε εκείνους που έκοψαν το τσιγάρο εντελώς.
Ήδη έχω παραγγείλει το evo και ελπίζω σύντομα να γράψω και εγώ εδώ τις εντυπώσεις μου  :D


Από τη διαχείριση:
Ειδικά για όσους αθλούνται έχει ανοίξει και ένα παρόμοιο θέμα εδώ:
Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα




========================
Από τον συντονισμό:
ΠΟΥ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΑΤΜΙΣΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ;


ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ

Μετά από 7 χρόνια ζωής του φόρουμ και τόσες αναφορές μελών για βελτίωση της υγείας τους με την αλλαγή τους από το κάπνισμα στο άτμισμα, είπα να να γίνει μια προσπάθεια να δούμε ποια είναι τα σημεία που είδαν βελτίωση οι ατμιστές.
Μια διευκρίνιση εδώ: Βελτιώσεις θα έβλεπε ο καθένας στον οργανισμό του και με την απλή διακοπή του καπνίσματος και χωρίς αντικατάστασή του με το άτμισμα και κατά πάσα πιθανότητα μεγαλύτερες. Επειδή όμως αρκετές έρευνες αναφέρουν ότι η μετάβαση στο άτμισμα έχει τα ίδια αποτελέσματα με τη διακοπή του καπνίσματος, ας δούμε κατά πόσο αυτό πλησιάζει την πραγματικότητα. Τα παρακάτω μηνύματα επικεντρώνονται στις αλλαγές που είδαν οι ατμιστές στην υγεία τους. Παραλείπονται άλλα θέματα που δεν έχουν να κάνουν άμεσα με την υγεία του ατμιστή, παρόλο που είναι πολύ σημαντικά, όπως π.χ. : δεν βρωμάνε τα ρούχα, τα μαλλιά, αγκαλιάζουν τα παιδιά τους και αυτά δεν προσπαθούν να τους αποφύγουν λόγω τσιγαρίλας, δεν ενοχλούν τους γύρω τους με τον καπνό, καθαριότητα και καθαρή ατμόσφαιρα στο σπίτι κτλ.

Τα μηνύματα πάρθηκαν με τη σειρά από την αρχή (2009) μέχρι κάπου στο 2011 όπου είχαν συμπληρωθεί 75 μηνύματα. Στη συνέχεια, μιας και ήταν φανερό ότι ίδιες αναφορές επαναλαμβάνονταν από διαφορετικά μέλη, αφέθηκαν κάποια έτη και έγινε μετάβαση στο 2014 από όπου πάρθηκαν άλλα 25 μηνύματα (μέχρι αρχές του 2016) συμπληρώνοντας έτσι τα 100 μηνύματα. Τα μηνύματα δεν επιλέχθηκαν. Μπήκαν με τη σειρά που βρέθηκαν κατά τη συλλογή τους. Έμειναν βέβαια απ' έξω σχόλια άλλων και άλλες συζητήσεις όπως επίσης έμειναν απ' έξω αναφορές για παρενέργειες κτλ. μιας και γι' αυτές υπάρχει ξεχωριστό θέμα εδώ: ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"   

Πιστεύω ότι με τον τρόπο που συλλέχθηκαν τα μηνύματα δίνουν ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα στις βελτιώσεις που είδαν οι ατμιστές στην υγεία τους. Τα μηνύματα βέβαια που γράφτηκαν στο θέμα δεν είναι μόνο 100 αλλά πολύ περισσότερα και συνεχώς γράφοντα καινούργια. Πολλά παρόμοια μηνύματα μπορεί να βρει κανείς επίσης και στην Αυτοπαρουσίαση μελών.

Τα μηνύματα συλλέχθηκαν από το παρόν θέμα "ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;"
Η λίστα που περιέχει και περιλήψεις των μηνυμάτων, καθώς και τα link από όπου πάρθηκαν βρίσκεται εδώ: ΛΙΣΤΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΩΝ

Τομέας βελτίωσης
(όπου υπήρχε πρόβλημα πριν)                 
Αναφορές βελτίωσης προβλημάτων           
(που οφείλονταν στο τσιγάρο).     
Σημειώσεις - παρατηρήσεις
αντοχή56
αναπνοή50
γεύση26
όσφρηση26
βήχας25
ύπνος15
ξύπνημα8
φλέμα8
δόντια8
ροχαλητό6
πλάκωμα (στο στήθος)5
λαιμός5
εξετάσεις (δείκτες - ιατρικές)4
διάθεση4
πίεση3
στόμα3
αλλεργίες2
δέρμα2
χοληστερίνη2

Προσοχή: Τα νούμερα δείχνουν άτομα που είχαν πρόβλημα με το τσιγάρο και είδαν βελτίωση
Εξήγηση: Θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν ότι αυτά τα ποσοστά είναι αναφορές βελτίωσης που έγιναν από άτομα που είχαν κάποιο πρόβλημα πριν που κάπνιζαν. Δηλ. τα μέλη που δεν είχαν για παράδειγμα πρόβλημα με βήχα ή αντοχές πριν τη διακοπή του καπνίσματος, δεν έγραψαν κάποια αναφορά γι' αυτό γιατί αφού δεν υπήρχε πρόβλημα, δεν υπήρχε και βελτίωση. Οι αναφορές από μέλη που είχαν κάποιο πρόβλημα και δεν είδαν βελτίωση ήταν ελάχιστες. Το πολύ 3-4% σε κάθε πρόβλημα. Δηλ. έγραψαν μηνύματα του τύπου "Αν και είδα βελτίωση σε κάποιους τομείς, ο βήχας (ή η αντοχή ή οτιδήποτε άλλο) δεν βελτιώθηκε.
Να το πούμε κι αλλιώς: Τα νούμερα δείχνουν τον αριθμό των καπνιστών που το τσιγάρο τους δημιουργούσε προβλήματα αλλά με το άτμισμα είδαν βελτίωση σ' αυτά τα προβλήματα.
Εφόσον οι αναφορές ΜΗ βελτίωσης δεν ξεπερνούν το 3-4% για κάθε πρόβλημα,  αυτό σημαίνει ότι τα άτομα που είχαν κάποιο πρόβλημα πριν (με το κάπνισμα), με το άτμισμα είδαν βελτίωση που φτάνει το 95%
Περισσότερες λεπτομέρειες θα δείτε κάνοντας κλικ στα link των μηνυμάτων στη ΛΙΣΤΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΩΝ

Δεν πρόκειται ακριβώς για κάποια "έρευνα". Πρόκειται περισσότερο για μια ανασκόπηση και μια στατιστική προσέγγιση στη βελτίωση της υγείας των ατμιστών μετά την αντικατάσταση του καπνού με τον ατμό αλλά και των προβλημάτων που δημιουργεί το τσιγάρο.
Δεν θα συλλεχθούν εδώ άλλα αποτελέσματα.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2022, 20:12 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος greenEcig

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
χωρις να μαι κ πολυ παλιος ατμιστης, αλλωστε νομιζω πως δε χρειαζεται να σαι κ πολυ παλιος για να δεις τα πρωτα αποτελεσματα, θα σου πω το εξης.
Ατμιζω κοντα στον 1 μηνα κ απ τις 3 πρωτες βδομαδες ειδα αισθητα αποτελεσματα στις αντοχες σε ολους τους τομεις που χρειαζεται προσπαθεια, απ το ποδοσφαιρο μεχρι το κρεβατι  8)
κ το καυχιεμαι μιας κ πραγματικα νομιζω πως μιας κ αρχισεις το η.τ κ το βαλεις στη ζωη σου ως το κανονικο σου τσιγαρο, τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα!!υπομονη κ θα το διαπιστωσεις κ μονος σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχω λογους να μην σε πιστεψω, ειδικα για το κρεβατι πολυ θα ηθελα και παλι να κανω το 2ο γυρο στο καπακι :-[
Μακαρι να συμβει και σε εμενα που πηγα σημερα να κανω 100αρια στιβο και τα φτυσα στα 6 :wall:

Αποσυνδεδεμένος greenEcig

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχω λογους να μην σε πιστεψω, ειδικα για το κρεβατι πολυ θα ηθελα και παλι να κανω το 2ο γυρο στο καπακι :-[
Μακαρι να συμβει και σε εμενα που πηγα σημερα να κανω 100αρια στιβο και τα φτυσα στα 6 :wall:

κ 2ο κ 3ο αμα λαχει  :dance:  :dance2:
θα αρχισει ο γνωστος "πονοκεφαλος", οπως ειχε πει κ καποιος απο εδω μεσα, για την κοπελα σου  :laugh1: :heat: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Χαααααα χααααααα  να το δω κι αυτό  :happy_roll_01: :happy_roll_01:

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 21, 2011, 19:12
χωρις να μαι κ πολυ παλιος ατμιστης, αλλωστε νομιζω πως δε χρειαζεται να σαι κ πολυ παλιος για να δεις τα πρωτα αποτελεσματα, θα σου πω το εξης.
Ατμιζω κοντα στον 1 μηνα κ απ τις 3 πρωτες βδομαδες ειδα αισθητα αποτελεσματα στις αντοχες σε ολους τους τομεις που χρειαζεται προσπαθεια, απ το ποδοσφαιρο μεχρι το κρεβατι  8)
κ το καυχιεμαι μιας κ πραγματικα νομιζω πως μιας κ αρχισεις το η.τ κ το βαλεις στη ζωη σου ως το κανονικο σου τσιγαρο, τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα!!υπομονη κ θα το διαπιστωσεις κ μονος σου  ;)

Κάποιος άλλος βρε παιδιά?
Με τη γεύση όσφρηση που λένε οτι βελτιωνεται αν κοψει κανεις το τσιγαρο, είδατε διαφορά?
Καλό δεν είναι να μάθουμε εμείς οι νέοι :))
Από αύριο ατμιστής και στην πράξη ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2011, 19:12 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
"Ατμίζω" για πάνω από 8 μήνες τώρα.

Ήμουν για χρόνια καπνιστής των δύο σχεδόν πακέτων ημερησίως (διάφορες μάρκες). Τρία χρόνια πριν, το είχα γυρίσει σε στριφτό (1 σακουλάκι Old Holborn των 25 γρ. ημερησίως). Σε μια προσπάθεια να ελαττώσω την πίσσα και τη νικοτίνη, τους τελευταίους μήνες (πριν το ηλεκτρονικό) το είχα γυρίσει πάλι σε πακέτο (Ultra Lights 0,1 mg), αλλά έφτανα σχεδόν τα τρία πακέτα.

Πριν το γυρίσω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο είχαν αρχίσει να εμφανίζονται οι πρώτες ενδείξεις ότι αν συνέχιζα το κάπνισμα με το ρυθμό που το έκανα, σε 5-10 χρόνια θα λαχάνιαζα από το τρίτο μου κιόλας βήμα. Το βράδυ πριν τον ύπνο έβηχα και έψαχνα να βρω μια θέση στο κρεββάτι που να μην ακούγεται το τρενάκι που σφύριζε στους βρόγχους μου.

Δοκίμασα τσίχλες αλλά τις πέταξα αμέσως, πήρα χάπια Champix που αναστέλλουν τους υποδοχής νικοτίνης στον εγκέφαλο και τα οποία δούλεψαν πραγματικά: Δε μου έκανε αίσθηση για τσιγάρο και ούτε με ευχαριστούσε ιδιαίτερα όταν το κάπνιζα αλλά μου έλειπε η συνήθεια. Αποτέλεσμα: χάλασα τη θεραπεία γιατί ήθελα ένα τσιγάρο στο χέρι και να... βλέπω τον καπνό να βγαίνει!

Και τότε (Σεπτέμβριος 2008) ανακάλυψα το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Για λίγες μέρες έκανα αναγνωριστικές δοκιμές στη χρήση του μαζί με το κλασικό τσιγάρο και ανακάλυψα ότι τελικά με κάλυπτε για αρκετές ώρες μόνο του σε μεγάλο βαθμό. Έτσι αποφάσισα να κόψω τελείως το κλασσικό και να το τηρήσω μια βδομάδα τουλάχιστον με το ζόρι.

Την πρώτη μέρα ζορίστηκα λιγάκι (ελάχιστα θα έλεγα), τη δεύτερη λιγότερο και από την τρίτη ήταν σαν να κάπνιζα κανονικά. Η ικανοποίηση μπορεί να μην ήταν 100% αλλά σίγουρα πάνω από 90% και με τη συνήθεια μεγάλωνε περισσότερο. Επίσης δεν είχα τη νευρικότητα που εμφανίζεται σε πολλούς όταν προσπαθούν να κόψουν το κάπνισμα γιατί το η.τ. αποδείχτηκε (για μένα τουλάχιστον) πολύ καλό υποκατάστατο.

Οι διαφορές στην υγεία φάνηκαν στις πρώτες 10 μέρες και ήταν τεράστιες.
* Στη δέκατη μέρα το τρενάκι (στον ύπνο) είχε εξαφανιστεί τελείως. Σε άλλους κάνει 1-2 μήνες αλλά εγώ είδα τη διαφορά αμέσως. Πρέπει να πω ότι η διαφορά που είδα σ' αυτές τις πρώτες μέρες ήταν τόσο μεγάλη που μετά δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια για βελτιώσεις, ή τουλάχιστον δεν ήταν τόσο εμφανείς γιατί ήταν πολύ βαθμιαίες.
* Στο ύπνο μου εξαφανίστηκε σχεδόν το ροχαλητό (συμβαίνει μόνο αν είμαι πολύ κουρασμένος πια). Αυτό άργησε λίγο όμως - κανά μήνα.
* Οι αντοχές μου έχουν αυξηθεί τρελά (μου φαίνεται απίστευτο γιατί ήταν σε άθλιο επίπεδο) και πήγα πάνω από 10 χρόνια πίσω στο χρόνο, ίσως και 15. Οι εσπνοές που μου είχε δώσει η πνευμονολόγος μου, δεν είχαν το αποτέλεσμα που είχε το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Και τις έπαιρνα για ένα δίμηνο περίπου. Τώρα τις έχω αφήσει στην μπάντα, δεν τις έχω ανάγκη!
* Ατμίζω στο σπίτι όποτε μου "ατμίσει" και δεν ενοχλώ κανέναν. Οι κόρες μου παλιότερα με κυνηγούσαν κάθε φορά που εμφανιζόμουν στο σαλόνι με τσιγάρο ή όταν άφηνα ανοιχτή την πόρτα του γραφείου μου (που οι τοίχοι του είχαν γίνει καφετιοί από τον καπνό). Τώρα και στο πρόσωπο να τους φυσήξω τον ατμό, τον περιεργάζονται οσφρητικά για να πουν στο τέλος ή "Μπα δε μυρίζει καθόλου" ή "Α! Κάτι μυρίζει λιγάκι. Ωραία μυρίζει, τι άρωμα είναι;" !!
* Η όσφρησή μου βελτιώθηκε. Δεν το είχα καταλάβει γιατί μάλλον συνέβη σιγά σιγά αλλά μου έτυχε δυο τρεις φορές τελευταία που είπα πρώτος "κάτι μυρίζει" στην παρέα, ενώ πριν όλοι έλεγαν ότι κάτι μυρίζει κι εγώ τους κοίταγα με απάθεια.  :)) Για τη γεύση δεν μπορώ να πω ότι παρατήρησα μεγάλες διαφορές.


Όλο το παραπάνω μπορεί ν' ακούγεται σαν διαφημιστική καμπάνια ή προπαγάνδα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά δε φταίω εγώ γι' αυτό. Απλά εκφράζω αυτά που μου συνέβησαν με τη χρήση του.

Αρκετοί εδώ μέσα με ξέρουν, και ξέρουν ότι δεν έχω σχέση με εμπορία των εν λόγω συσκευών (δυστυχώς δεν έχω ιδέα από εμπόριο αλλιώς θα το επιχειρούσα) και είμαι ένας απλός "ατμιστής" που εντελώς τυχαία ανακάλυψα το προϊόν (και έχω ξαπαραδιαστεί μέχρι να πετύχω κάτι σωστό).

Το φόρουμ αυτό έπεσε στα χέρια μου επίσης από τύχη γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του (ο τωρινός επίτιμος πρόεδρος) ήταν πολύ απασχολημένος με δουλειές στα προς το ζην και μου το έδωσε λόγω κάποιας πρώην εμπειρίας μου σχετικά με τα φόρουμ και του εμφανούς ενδιαφέροντός μου για το θέμα. (Ήμουν ο πρώτος πόστερ στο παλιό φόρουμ και σχεδόν όλα τα μηνύματά μου είχαν σοβαρό λόγο ύπαρξης, όχι μπλα μπλα για να περνάει η ώρα). Το γιατί, βέβαια, είναι προφανές από την προϊστορία μου ως καπνιστή.

Βέβαια το η.τ. είναι ένα προϊόν που δεν έχει δοκιμαστεί μακροχρόνια και αυτό με κάνει να επαγρυπνώ σε νέα και ειδήσεις σχετικά με το θέμα. Όσο όμως περνάει ο καιρός, τόσο και μικραίνουν οι ανησυχίες μου, με το σκεπτικό ότι αν υπάρχουν κάποιες παρενέργειες που κάνουν χρόνια να εμφανιστούν και το ρίσκο πλησιάζει αυτό του κλασικού τσιγάρου (λέμε, "ΑΝ"), τότε αξίζει χίλιες φορές παραπάνω από την άποψη ότι τουλάχιστον με το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχεις μια πάρα πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής και δεν βλάπτεις και τους γύρω σου. Αν βέβαια δεν υπάρχει καμία επίπτωση τότε αξίζει εκατομμύρια φορές παραπάνω, τι να λέμε...

Ξέχασα να πω και το "αρνητικό": Πήρα γύρω στα 5 κιλά μέσα σε 1 μήνα, ανέβηκα στα +7 τον δεύτερο και επανήλθα στα +5 τον τρίτο αλλά ευτυχώς παρέμεινα εκεί. Μου έχει ανοίξει η όρεξη πολύ και τρώω σαν λύκος. Ευτυχώς δεν ήμουν ποτέ υπέρβαρος, οπότε τώρα με τα +5 κιλά ίσως να είμαι ελαφρά.

Αυτά περί ατμίσματος και βελτίωσης της υγείας από μένα.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Σε ευχαριστώ παρα μα παρα πολύ. Είσαι η περιπτωση μου, εχω περιπου τα ιδια συμπτωματα απο το κλασικο τσιγαρο και αν ισχυσουν και για εμενα οι διαφορες που είδες θα ειμαι τρισευτυχισμένος :))

Να είσαι καλά :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Να 'σαι καλά.  :)
Ήθελα να τα γράψω από καιρό και έγινες αφορμή με το θέμα που άνοιξες.  :party_beer_01:

Είμαι σίγουρος ότι θα δεις βελτίωση. Από ό,τι έχω διαβάσει άλλοι κάνουν μήνα (ίσως και παραπάνω) να δουν τη διαφορά αλλά οι περισσότεροι είναι πριν το μήνα.

Για πες πιο πολλα και για το Champix...Λεω να το δοκιμασω απο βδομαδα και αν δεν...να καταφυγω στο ηλεκτρονικο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Άστο καλύτερα. Άμα διαβάσεις τις παρενέργειες θα το ξεχάσεις.
Αν και δεν φάνηκε να έχει εμφανείς παρενέργειες πάνω μου, μετάνιωσα που το πήρα. Όταν τις διαβάσεις θα καταλάβεις. Δεν τις θυμάμαι απ' έξω τώρα.

Ότι κάνει δουλειά, κάνει όμως.
Αλλά δεν είναι μόνο η εξάρτηση που παίζει ρόλο. Το θέμα είναι η συνήθεια, κι αυτή είναι δύσκολο να κοπεί.

Όπως είπα, με το Champix δε χρειαζόμουν το τσιγάρο κι όμως το έκανα. Το κακό είναι ότι τότε δεν είχα γνωρίσει ακόμα το ηλεκτρονικό. Και λέω το κακό γιατί μόλις το άναβα και έβλεπα ότι δε με ευχαριστούσε, στην αρχή το πέταγα αλλά μετά έλεγα "κρίμα να πάει χαμένο, αφού το άναψα", οπότε το κάπνιζα. Αν είχα ηλεκτρονικό μπορεί να έκανα δυο τζούρες να μου φύγει ο καημός και μετά να το βάλω στην μπάντα.

Αυτό είναι το κακό με το κλασικό τσιγάρο. Αν και μπορεί να χορτάσεις στην τρίτη ρουφηξιά, καπνίζεις και το υπόλοιπο για να μην πάει χαμένο.

Με το ηλεκτρονικό κάνεις δυο τζούρες και το αφήνεις στη μπάντα (ή το ρίχνεις στην τσέπη). Μετά μπορεί να το ξεχάσεις για ώρα.
Βέβαια υπάρχει και ο αντίποδας: να το έχεις όλη την ώρα στο χέρι.
Τις περνάω και τις δυο φάσεις ανά διαστήματα. Είναι ώρες που δεν το αφήνω από το χέρι και άλλες φορές που το ξεχνάω για αρκετή ώρα.

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 15, 2009, 17:36 »

Βέβαια υπάρχει και ο αντίποδας: να το έχεις όλη την ώρα στο χέρι.

Δυστυχώς εγω σ'αυτό το στάδιο είμαι...........  :wall: :wall: :wall:


Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 15, 2009, 19:23 »
Για να μη βάλω όλο το ποστ του aTmin  το δικό μου σενάριο με το σταμάτημα του αναλογικού τσιγάρου είναι περίπου όμοιο.
Κλείνω σχεδόν 4 μήνες ατμίζοντας μόνο (το αναλογικό το έκοψα από την πρώτη μέρα που άρχισα το η.τ. όπως λέει και ο Giorgos ΕΥΚΟΛΑ!)   :)

Επίσης είμαι στην ίδια κατάσταση  με τον Undertaker ( δεν το αφήνω από τα χέρια μου :thumbup_move_3: )

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 15, 2009, 21:10 »
Για να μη βάλω όλο το ποστ του aTmin  το δικό μου σενάριο με το σταμάτημα του αναλογικού τσιγάρου είναι περίπου όμοιο.
Κλείνω σχεδόν 4 μήνες ατμίζοντας μόνο (το αναλογικό το έκοψα από την πρώτη μέρα που άρχισα το η.τ. όπως λέει και ο Giorgos ΕΥΚΟΛΑ!)   :)

Επίσης είμαι στην ίδια κατάσταση  με τον Undertaker ( δεν το αφήνω από τα χέρια μου :thumbup_move_3: )

Ελπίζω να μην χαρακτηριστώ πολυβόλο  :fight_shot_thickgun: από τα πολλά μηνύματα :)) , πιστεύω καλή ιδέα θα ήταν αν κάποιος από τους παλιους ατμιστές κάνει το ετήσιο check up του, θα μπορούσε να δει τις βελτιώσεις που υπάρχουν (χοληστερίνη, πίεση, κ.α.) από προηγούμενες εξετάσεις και ίσως αυτό αποτελούσε βάσιμη ένδειξη για το αν κάνει όντως καλό το η.τ. σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο, δεν νομίζετε?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 15, 2009, 21:52 »
Δεν έχουμε πρόβλημα με τα πολυβόλα, αρκεί να μην πετάνε άσφαιρα.  ;D

Μπα! Σε τέτοιες μετρήσεις μην περιμένεις να δεις διαφορά. Η νικοτίνη, εφόσον λαμβάνεται ακόμα, θα την κάνει τη ζημιά στα αγγεία κάποια στιγμή, γι' αυτό κοιτάμε να βρούμε υγρά με καλή αίσθηση και μηδενική ή LOW νικοτίνη. Για χοληστερίνες και τέτοια δεν ακούστηκε να παίζει ρόλο.

Τη διαφορά τη μεγάλη θα τη δεις στο αναπνευστικό. Κάνε μια σπιρομέτρηση πριν και μία μετά και τότε θα δεις διαφορές. Καλύτερη αναπνοή όμως σημαίνει περισσότερο οξυγόνο στο αίμα το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ότι η τρόμπα (καρδιά) δε χρειάζεται να δουλεύει υπερωρίες για να στέλνει το αίμα κάθε λίγο και λιγάκι για φρεσκάρισμα στα πνευμόνια. Άρα κουράζεται και λιγότερο και βγάζει πιο πολλά "χιλιόμετρα" (χρόνια).

Τα κοκορέτσια και τις μαγιονέζες ξέχνα τα. Δε θα σε σώσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο.  :))
(Τα λέω σ' εσένα να τ' ακούω κι εγώ).  ;D

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 15, 2009, 22:19 »
ξανα-ολοσωστος ο atmin(με κουραζεις!)...

ξεχασα...το κειμενο που εγραψες σημερα Λευτερακη ζωγραφιζει.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 21, 2011, 19:14
Ειλικρινα ξερετε τι ζηταω πλεον?(και απευθύνομαι φυσικα και στους εμπορους και αντιπροσωπους που ξερω οτι διαβαζουν αυτα που γραφουμε και παιρνουν μηνύματα)

Ενα φιλτρο που να ειναι ΜΗΔΕΝ.
Να εχει καλουτσικη γευση και ΧΤΥΠΗΜΑ στον λαιμο.
Αν εχω χτυπημα ειμαι 1000% βεβαιος οτι πλεον κοβω την νικοτινη ευκολα με το η.τ.
Φτιαξτε το-φερτε το και το πληρωνω οσο-οσο.(και ειμαι βεβαιος και οι περισσοτεροι)

ps:ας πουν και οι υπολοιποι φορουμιτες την γνωμη τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2011, 19:14 από Atmos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110636 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159846 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515326 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530761 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801622 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11058 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet