vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα

Αποσυνδεδεμένος armor

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 12:29 »
Και η εκστρατεία κατά του Η/Τ συνεχίζεται ...
Στο τέλος όλα θα τα βγάλουν επικίνδυνα, γιατί οι καπνοβιομηχανίες "πληρώνουν" ενώ οι εφευρέτες και μεγαλύτεροι πωλητές του Η/Τ οι Κινέζοι δεν ασχολούνται.
Από την στιγμή που κυκλοφορεί σε ΗΠΑ και Καναδά, δεν μπορεί η ψωροκώσταινα να έχει πιό αυστηρούς νόμους !!!

Αποσυνδεδεμένος Atmistador

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 12:33 »
Ας κυκλοφορήσει ελεύθερα και στην Ελλάδα, αρκεί να υπάρχει μια οριστική έρευνα που να λέει ότι ναι προκαλεί αυτό ή όχι δεν προκαλεί τίποτα, ώστε να ξέρει ο οποιοσδήποτε το ατμίζει στα υγρά του τι μπορεί να του προκαλέσει...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 12:46 »
δεν εχω καταλαβει γιατι εχει δημιουργηθει αυτη η αναστατωση...  :dontknow: :dontknow: :dontknow:
βγηκε καποιος και ειπε..επαθε αυτο απο την ουσια αυτη? ??? εχουμε καποιο περιστατικο και ταραχτηκαμε? ???
Μηπως η ιδια η νικοτινη δεν ειναι...

Η συγκεκριμένη ουσία φαίνεται ότι είναι τοξική σε μεγάλες ποσότητες εφόσον κάποιος την καταπιεί

τοξικη, αν καποιος την καταπιει σε μεγαλες ποσοτητες.?? Η' μηπως τα λοιπα αρωματα που χρησιμοποιουμε....?

Δεν λεω οτι ειναι ασφαλες...αλλα δεν λεω και οτι δεν ειναι. Αυτο που βλεπω ειναι οτι αναφερθηκε καινουργια λεξη για πολλους (Acetyl Pyrazine) και αμεσως ο νους στο κακο..
Τουλαχιστον, αν υπαρχει παραδειγμα που υπηρξε προβλημα..πειτε το να αγχωθουμε ολοι μαζι... μην πηγαινουμε ομως στην λογικη των πολεμιων του η.τ. που εχουν επιχειρηματα του στυλ..
χρησιμοποιειται σε διαλυτικο-> αρα ειναι κακο
δεν εχουν γινει ερευνες -> αρα ειναι ισως κακο
ειναι συγγενης του ταδε -> αρα ειναι κακο
σε μεγαλες ποσοτητες ειναι τοξικο -> αρα ειναι κακο.
κοκ

δεν ειναι κατι καινουργιο το ΑΡ... χρησιμοποιειται καιρο απο αμιστες για ενισχυση/διαφοροποιηση της γευσης. Αν δεν εχουμε στοιχεια για το οτι ειναι επιβλαβες, ας αφησουμε τις εικασιες.. δεν μας κανουν καλο...

ΥΓ: σε τριμπεκα/μπεμπεκα δεν εχουμε την συνταγη για να ξερουμε αν υπαρχει μεσα..

Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 13:00 »
Νομίζω ότι εφοσον χρησιμοποιείται ήδη σε ελεγμένα/πιστοποιημένα έτοιμα υγρα, βλέπε Tribeca-Bebeca είναι όσο βλαβερό είναι οποιαδηποτε αλλο άρωμα..

Μια ενημέρωση είχα πριν από λίγο από τον ίδιο τον Πάνο "kallitexnis"

" Διάψευση:
Η BEBECA δεν περιέχει acetyl pyrazine."

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 13:45 »
Α, δεκτόν, άκυρο το επιχείρημα!

Υπόθεση εργασίας ήταν ότι εφόσον κάποιος αντιγράφει το Tribeca χρησιμοποιώντας AP (βλέπε smoke) τότε και αυτό και το Bebeca περιέχουν AP. My bad!

Πάντως το παραπάνω για το Tribeca αναφέρεται ουκ ολίγες φορές στο φόρουμ μας, οπότε ίσως χρίζει διαλεύκανσης.

Ακόμα με ένα search βλέπω ότι AP χρησιμοποιούνται σε καποια υγρα της Nobacco

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,515.msg363443.html#msg363443

Να ξεκαθαρίσω. Δεν είμαι υποστηρικτής του εν λόγω βελτιωτικού, κι εγώ ψάχνομαι.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 14:04 »
τι επιχείρημα ? εδώ ανέφερες δυο υγρά και δεν έχει κανένα από αυτά και φαντάζομαι πως στο link που δίνεις είναι μια ανάλυση για να αποδείξει πως δεν έχει ... καλύτερα να μην δίνουμε παραδείγματα αν δεν είμαστε σίγουροι  :yes:

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 14:41 »
Σου απαντησα ακριβως απο πανω. Δεν κανουμε Symposium επιστημονων εδω περα, ο καθενας βγαινει και λεει αυτο που υποθετει, ο αλλος βγαινει και διορθωνει ωστε να φτασουμε τελικα πιο κοντα στην αληθεια, ολοι μαζι. Λιγο σιγα με το αυταρχικο στυλακι, δεν ειμαστε σε δικη!

Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 14:51 »
Ποιο αυταρχικό στιλάκι  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 15:10 »
Eιμαι σιγουρος οτι το συγκεκριμμενο, ΑΡ, υπαρχει σε πολλα τροφιμα, αρωματα κτλ κτλ... Χωρις να αναγραφεται πουθενα.


Τωρα σαν εξτρα για ενισχυση αρωματος που το χρησιμοποιουμε εμεις, νομιζω ολοι κανουμε τις επιλογες μας, οπως με το τσιγαρο, αλκοολ και παει λεγοντας.


Γνωμη μου ειναι οτι αν δεν ελεγχθει κατι ωστε να εχουμε στοιχεια για οτι λεμε, να μην δημιουργουμε αναταραχη, αφου δεν μπορουμε να τεκμηριωσουμε κατι.


 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 15:18 »
Προτιμω τα υγρα μου να ειναι οσο το δυνατο με λιγοτερα συστατικα τετοιου τυπου..

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 15:34 »
...Από την στιγμή που κυκλοφορεί σε ΗΠΑ και Καναδά, δεν μπορεί η ψωροκώσταινα να έχει πιό αυστηρούς νόμους !!!

Μα δεν απαγορεύτικε με νόμο η κυκλοφορία του στην Ελλάδα! Απλώς δεν το φέρνουν, και ο ένας που το έφερνε το σταμάτησε, ποιός ξέρει γιατί, είμαι σίγουρος όμως όχι για τους λόγους που μου είπε, άλλους υποψιάζομαι...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 15:37 »
Όποιος υποθέτει καλό είναι να μας λέει ότι απλώς υποθέτει.
Αλλιώς είναι σαν να δηλώνει πως γνωρίζει, ενώ δεν γνωρίζει.

Αποσυνδεδεμένος STAMATISK

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 20, 2013, 17:16 »
Ενα είναι σίγουρο : το να αποδειχθεί αν το συγκεκριμένο συστατικό είναι βλαβερό για την υγεία και μάλιστα οταν εισπνέεται μέσω η.τ. είναι κάτι που απαιτεί έρευνες που θα διαρκέσουν αρκετά χρόνια (αν βρεθεί κάποιος να τις χρηματοδοτήσει).
Επομένως τεκμηριωμένη γνώση για την επικινδυνότητα της ΑΡ οταν εισπνέεται είναι μάλλον απίθανο να έχει κάποιος σήμερα.

Από κεί και πέρα είναι καθαρά θέμα άποψης του καθενός :

Η άποψη των περισσοτέρων (όπως βλέπω απο τα μυνήματα στο νήμα) είναι οτι μέχρι να αποδειχθεί τεκμηριωμένα οτι κάτι είναι επικίνδυνο, είναι θέμα επιλογής του καθενός να ρισκάρει αν θα το χρησιμοποιήσει στον εαυτό του η οχι. Δεν συμφωνώ απόλυτα, αλλά ως άποψη είναι σεβαστή. Δικια του είναι καθενός η υγεία του, δικά του και τα ρίσκα που παίρνει και ανάλογα κάνει το κουμάντο του.

Η δική μου η άποψη είναι είναι λίγο διαφορετική : Γλύτωσα απο το τεκμηριωμένα καταστροφικό κ.τ. παίρνοντας το ρίσκο να περάσω στο η.τ. που ελπίζω οτι είναι λιγότερο επικίνδυνο ( και απο τις μέχρι τώρα ενδείξεις -  και όχι αποδείξεις - η επιλογή μου αυτή φαίνεται να δικαιώνεται). Πέραν όμως από τα 4 βασικά συστατικά του η.τ. που υποχρεωτικά βάζω στον οργανισμό μου δεν είμαι διατεθειμένος να προσθέσω οτιδήποτε άλλο αν δεν είναι αποδεδειγμένα ασφαλές και ακίνδυνο. Ταπεινή προσωπική μου γνώμη που απλώς την καταθέτω χωρίς να  προσπαθώ να την επιβάλλω σε κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος funkofusion

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping και ξερό ψωμί
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 22, 2013, 15:01 »
Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι! Το ΑΡ το φέρνει τελικά κανείς Ελλάδα? Όσοι το πήραν από αμερική ΤΡΑ είχαν θέμα με τελωνείο? Σε πόσο καιρό ήρθε? Και τέλος η ΤΡΑ το πουλάει σε έτοιμο προς χρήση διάλυμα ή κάνουμε εμείς το διάλυμα 5% σε PG??

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 22, 2013, 16:36 »
Acetyl Pyrazine δεν υπάρχει στην Ελλάδα (υποτίθεται ότι το έφερνε το www.atmorama.gr, πήρα τηλέφωνο αλλά δεν...) και μάλλον ούτε καν στην Ευρώπη...
H αναλογία είναι 2-3 σταγόνες Acetyl Pyrazine ανα 10 ml υγρού...
Θέμα τελωνείου για normal ποσότητες δεν νομίζω να υπάρχει...
Πωλείται συνήθως σε διάλυμα 5% PG (http://shop.perfumersapprentice.com/p-6826-acetyl-pyrazine-5-pg.aspxhttp://wizardlabs.us/index.php?route=product/product&product_id=332)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2013, 20:25 από zacharis1955 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110614 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159821 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530757 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801616 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet