vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Συμβουλες - Προτασεις

Αποσυνδεδεμένος Troll

Συμβουλες - Προτασεις
« στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 16:01 »
Παιδια καλησπερα και καλως σας βρηκα.

Απο χτες διαβαζω το forum σας, αλλα ακρη δεν εχω βγαλει. Δεν φταιει το οτι δεν υπαρχουν πληροφοριες (το αντιθετο μαλιστα), αλλα το οτι δεν εχω καταληξει με τι να ξεκινησω. Τοσο εγω οσο και οι γυναικα μου.

Καπνιζουμε 16 χρονια. Τωρα κανω 1 old holborn ασπρο σε 2 μερες. Η γυναικα μου κανει 1 με 1,5 πακετο old navy σιελ τη μερα. Σκεφτομαστε να το κοψουμε και να στραφουμε στη λυση του Η.Τ ως υποκαταστατο. Δεν ξερουμε ομως με τι να ξεκινησουμε. Εδω χρειαζομαστε τη συμβουλη σας. Υπαρχουν μερικες παραμετροι που θα μπορουσαν να βοηθησουν ωστε να δωσετε πιο συγκεκριμενες προτασεις ισως.

- Δεν θελουμε το Η.Τ να εχει το μεγεθος πουρου. Καταλαβαινετε οτι απ'τα 7 εκ του στριφτου θα μου φανει καπως να κανω ενα "μπουρι" 13 εκ.
- Θα ηθελα αυτο που θα παρουμε να το συνεχισουμε και να ειναι αξιοπιστο. Με αλλα λογια, να μην ψαχνομαστε καθε λιγο για κατι διαφορετικο επειδη το προηγουμενο βγαζει προβληματα ή επειδη δε μας καλυπτει.
- Δεν μας παιρνει να δινουμε 100-150αρες καθε μηνα για ανταλλακτικα και αξεσουαρ. Οποτε το οικονομικο ειναι βασικος παραγοντας. Αυτο το λεω γιατι καπου διαβασα οτι μερικοι χαλανε 600-1000 ευρω την τετραμηνια και τρομαξα!

Ελπιζω να βοηθησετε και ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 16:22 »
Παιδια καλησπερα και καλως σας βρηκα.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

- Δεν θελουμε το Η.Τ να εχει το μεγεθος πουρου. Καταλαβαινετε οτι απ'τα 7 εκ του στριφτου θα μου φανει καπως να κανω ενα "μπουρι" 13 εκ.
Μεγαλύτερο μέγεθος στο ηλεκτρονικό, (συνήθως) σημαίνει καλύτερη και μεγαλύτερη μπαταρία.
Άρα μεγαλύτερη διάρκεια ατμίσματος, σαφώς πολύ ποιοτικότερο άτμισμα, πολύ μικρότερο κόστος και σαφώς μεγαλύτερο χρόνο ζωής.
Με τον καιρό την μεγάλη μπαταρία θα μάθεις να την εκτιμάς.

- Θα ηθελα αυτο που θα παρουμε να το συνεχισουμε και να ειναι αξιοπιστο. Με αλλα λογια, να μην ψαχνομαστε καθε λιγο για κατι διαφορετικο επειδη το προηγουμενο βγαζει προβληματα ή επειδη δε μας καλυπτει.
Εάν αυτό το ηλεκτρονικό το βρεις πες το και σε μας...  :))
Δυστυχώς δεν υπάρχει.
Η μόνη λύση για αξιοπιστία χωρίς προβλήματα είναι να πας σε ιδιοκατασκευές τύπου GG ή να το φτιάξεις μόνος σου. Αλλά εδώ θα έχεις πάλι πρόβλημα με το μέγεθος και την εμφάνιση.

- Δεν μας παιρνει να δινουμε 100-150αρες καθε μηνα για ανταλλακτικα και αξεσουαρ. Οποτε το οικονομικο ειναι βασικος παραγοντας. Αυτο το λεω γιατι καπου διαβασα οτι μερικοι χαλανε 600-1000 ευρω την τετραμηνια και τρομαξα!
Όλοι μας περάσαμε από το στάδιο που ξοδέψαμε πολλά μέχρι να βρούμε αυτό που μας ταιριάζει.
Η προσπάθεια που γίνεται στο φόρουμ είναι να δοθούν όλες οι κατάλληλες πληροφορίες, ώστε το κόστος να παραμένει όσο το δυνατόν χαμηλό.
Παρόλα αυτά πολύ πιθανώς να αναγκαστείς να αγοράσεις π.χ πολλές διαφορετικές γεύσεις υγρών για δοκιμές.

Προσωπικά ξεκίνησα όμως ξοδεύοντας πολλά και μακάρι να υπήρχαν τότε οι πληροφορίες αυτές που υπάρχουν σήμερα.
Σήμερα τα έξοδά μου στο ηλεκτρονικό έχουν πια πέσει στα περίπου 8€ το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 16:23 »
Καλώς μας βρήκατε  :)
με βάση τις απαιτήσεις σας ξεκινάτε με njoy npro από njoyhellas.gr και cartomizer ή με evo και φιλτράκια - υγρά από funstore.gr
Σε ΚΑΘΕ περίπτωση, τα χρήματα που θα δώσετε θα είναι περισσότερα (αρχικά) από αυτά που δίνατε για Κανονικό Τσιγάρο, μέχρι να βρείτε τι σας ταιριάζει.
Τα οφέλη όμως είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αν το αποφασίσετε να κόψετε εντελώς το Κ.Τ.
Περισσότερα για τα μοντέλα που λέω θα βρείτε στις κριτικές προίόντων στα αντίστοιχα νήματα.
Καλή αρχή  :)

Αποσυνδεδεμένος Troll

Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 16:39 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.
Το njoy npro το εδειξα στην γυναικα μου και μαλλον αυτο θα παρει.
Oσο για μενα, επειδη μεχρι να απαντησετε συνεχισα να διαβαζω και να ψαχνω, ειδα οτι αρκετοι εχετε μεινει ευχαριστημενοι απ'το e-go. Tεινω προς αυτο, αφου μου φαινεται λογικο αυτο που ειπε ο κωστας περι μπαταριας. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν υπαρχει διαφορα αναμεσα σε nobacco e-go και janty e-go.
Δε θα θελαμε καποιο starter kit και μετα να ψαχνομαστε. Οποτε, πιστευετε οτι με npro για τη συζυγο και e-go για μενα θα ειμαστε καλυμμενοι?
Ιδανικα θα ηθελα σημερα-αυριο να ξεκινησουμε το Η.Τ. Μπορω να πω οτι ειμαι ενθουσιασμενος που θα απαλλαγω απ'το στριφτο!

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 16:44 »
Νομίζω είναι λογική η επιλογή και για τους δύο σας.
Το ego θα στο πρότεινα, αλλά είπες να μην είναι μεγάλο κλπ.
Τεσπα... καμία διαφορά δεν έχουν απ όσο γνωρίζω στα ανταλλακτικά τους, οπότε διαλέγεις και παίρνεις από όπου θέλεις.
Καλή αρχή και αν χρειαστεί επιμονή και υπομονή μέχρι να γίνει το Η.Τ. συνήθεια  :)

Αποσυνδεδεμένος vasilisx

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσα δεν φτάνει η αλεπού πηδάει και τα πιάνει...!
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 17:22 »
Γεια σου troll θα ήταν καλύτερο σε όποιο η.τ.  καταλήξεις να έχει δεύτερη μπαταρία ( ο χρόνος αναμονής για την φόρτιση ίσως να σε κάνει να ανάψεις ένα κτ.) κ μην ξεχάσεις ότι τα μελή του forum  έχουν έκπτωση  σε κάποια e-shop

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 17:35 »
Αγαπητέ φίλε Troll.  Εγώ προσωπικά θα σου πώ μόνο ένα πράγμα.

Πολύ φοβάμαι, ότι άν η σύζυγος το πάρει ζεστά το θέμα, θα έρθει η ώρα που θα αναζητήσει την manual μπαταρία.

Και επειδή δεν θέλω να προτείνω κάτι, σου λέω απλά δέστο λίγο καλύτερα το θέμα.
Δεν ξέρω βέβαια αν μπεί και κάποια κοπέλα απο τα μέλη, να πεί την γνώμη της.

Αποσυνδεδεμένος Troll

Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 20:03 »
Ξεκινησα να αγορασω το κιτ nobacco ego και το κοντινοτερο μαγαζι λιανικης ηταν η Ηλεκτρονικη στην Αγ. Παρασκευη. Μπαινω μεσα, ψαχνω απο 'δω, ψαχνω απο 'κει. Τιποτα! Ρωταω ενα πωλητη και μου δειχνει ενα standaκι πισω απ'το ταμειο που ειχε μονο το prestige και το blackline. Aπογοητευτηκα! Ειναι βασικο ο καταναλωτης να μπορει να δει και να περιεργαστει κατι πριν το αγορασει. Παντως το Njoy το πουλανε ακομα και τα carrefour. Aυτο ειναι marketing!
Αυριο θα κατεβω στο γραφειο του funstore στην Σουνιου που υπαρχει ποικιλια.

Και επειδή δεν θέλω να προτείνω κάτι, σου λέω απλά δέστο λίγο καλύτερα το θέμα.

Ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση. Απλα σκεφτηκαμε για αρχη να παρουμε το ego για να δοκιμασει και η συζυγος και πρατουμε αναλογα.

Μια απορια ρε παιδια. Αν θελω για παραδειγμα να παρω υγρο με γευση πχ μηλου, που να ψαξω?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 16:29 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 20:54 »
Καλησπέρα  αν και νέος στο ητ θα τολμούσα  να προτείνω το njoy  to οποίο χρησιμοποιώ και εγώ διότι είναι εύχρηστο και δεν έχεις να σκεφτείς πολλά. Με το cartomizer είσαι ήσυχος αφού μπορεί με ήπια χρήση να διαρκεί έως και δύο μέρες . Προσωπικά επειδή τυχαίνει να είμαι πολλές ώρες εκτός γραφείου (και με ταξίδια) κουβαλάω τρείς με τέσσερις μπαταρίες (σε θήκη , μπαταρίες αν ατμίζεις συχνά και δεν μπορείς να φορτίζεις συχνά θέλεις τουλάχιστον τρείς  για δέκα με δεκατέσσερις ώρες ) και δύο cartomizer(στα πολυήμερα ταξίδια παραπάνω και φορτιστές μαζί )και δεν έχω κανένα πρόβλημα  . Όσον αφορά το μέγεθος τις δύο πρώτες μέρες  μου φαινότανε βαρύ και μεγάλο σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο αλλά τελικά όλα είναι μία συνήθεια .Οσον αφορά το κόστος εγώ με πλούσιο εξοπλισμό (θήκη ητ , κασετίνα, αρχικό πακέτο, δύο επιπλέον μπαταρίες και τρείς φορτιστές συν αυτοκίνήτου  επιπλέον cartomizer περίπου 200,00€ αλλά από τον δεύτερο μήνα αρχίζει η απόσβεση μην πώ από τον πρώτο ανάλογα πόσο κάπνιζε κανείς :bye:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 20:58 »
Φίλε Troll
Το ego είναι μια άριστη επιλογή για αρχή. Το Njoy επίσης καλό , αλλά ακριβό στη χρήση.
Δυστυχώς η απευθείας αγορά ( ή αποστολή)  απο τους εισαγωγείς προς το παρόν είναι μονόδρομος.
Αν θες οριστικά να απαλλαγείς απο το στριφτό  φρόντισε να προμηθευτείς τουλάχιστον 4 ατμοποιητές, 2 φορτιστές, 4 μπαταρίες ( απο 2 με τη γυναίκα)
Υγρά του τύπου που λες θα βρεις σίγουρα στο funstore, αλλά και αλλού, σχεδόν όλοι οι εισαγωγείς έχουν φρουτώδεις γεύσεις.
Η συμβουλή μου είναι , να ατμίσεις παράλληλα με το στριφτό για μερικές μέρες και μετά , μόλις το πάρεις απόφαση, αποκλειστικά ΗΤ για 3 μέρες. Μετά κάπνισε...δεν θα σου αρέσει!
Μη διστάσεις να ξοδέψεις όσα ξόδευες με το ΚΤ τον πρώτο καιρό, θα αποζημιωθείς αργότερα.
Καλή επιτυχία στην προσπάθεια  και εδω είμαστε ότι χρειαστείς

-----
ΥΓ Και μένα η γυναίκα απο χτες πειραματίζεται με το ΗΤ ( επιτέλους )

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 21:08 »
ΥΓ Και μένα η γυναίκα απο χτες πειραματίζεται με το ΗΤ ( επιτέλους )
Εγώ δεν τα κατάφερα ακόμη  :))
Όποτε της λέω μου λέει ότι δεν της αρέσουν οι γεύσεις.
Και να πω ότι δεν δοκίμασε ένα σωρό...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 21:13 »
Χτες μου είπε ότι την επηρέασε ο atloupa
Οταν πήγαμε στην παράστασή του, είπε " αν μου  έβαζαν ένα γεμάτο περίστροφο στον κρόταφο και ένα που πιθανόν να είναι γεμάτο, θα διάλεγα το "πιθανόν".
Κατάλαβες δηλαδή...εγώ την έψηνα τόσο καιρό και μέτρησε ο θεατρίνος  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Νάσαι καλά Στάθη, θα σου κάνω άγαλμα αν το κόψει  :yes: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 11, 2010, 21:23 »
Νομίζω γενικά στην πλειοψηφία τους οι γυναίκες, μάλλον τρώνε κόλλημα του στύλ...... "εγω θα κυκλοφορώ με αυτό".... :eyesplash:

Και αυτό σας το λέω, γιατί στην εταιρεία, όσες το έχουν δει.. αναφώνησαν....  Χριστός και Απόστολος... :)) :))

Οχι το mod, αλλά το τσιγάρο. (blackline)..
Γεια το mod.......ουδέν σχόλιο.  Τυχαίο.. δεν νομίζω.. :laugh1:

Ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση. Απλα σκεφτηκαμε για αρχη να παρουμε το ego για να δοκιμασει και η συζυγος και πρατουμε αναλογα.

Μια απορια ρε παιδια. Αν θελω για παραδειγμα να παρω υγρο με γευση πχ μηλου, που να ψαξω?

Το σκεπτικό σου να πάρετε ένα (ego) το βλέπω πιο σωστό, αφού έτσι και αλλιώς έχετε αυτομάτως δύο τσιγάρα.
Και μετά βλέποντας και πράττοντας.. ;)
Οσο για μηλαράκι, έχω δοκιμάσει της nobacco και κρίνω ότι είναι τέλειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 16:30 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος Troll

Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 18:29 »
Σημερα περασα απο τον Περικλη. Τον επρηξα και τελικα το πηρα!
Μιλαω για το ego με 2 900αρες μπαταριες. Στην αρχη βεβαια ειχα καποια επιφυλαξη, αλλα τωρα που καθομαι στο γραφειο με το καφεδακι ειναι αλλη φαση. Παει η καπνα, η βρωμια και η πικριλα του στριφτου! Μολις εκατσα, εβγαλα αμεσως το φιλτρακι, εφτιαξα ενα χαρμανι με 35ml ecopure mild high 20mg, 2 σταγονες MTS vape wiz και 3 σταγονες μηλαρακι, εβαλα το επιστομιο για dripping και το απολαυσα! Mου θυμισε πραγματικα ναργιλε!
Δεν ξερω αν θα ζητησω το στριφτο που εκανα, μιας και ειναι αρχη ακομα, αλλα προς το παρον ειμαι καλυμμενος!
Η συζυγος τωρα δοκιμαζει. Βεβαια της φαινεται λιγο "γκουμουτσα", αλλα αν θελει να συνεχισει θα παρουμε 1-2 μπαταριες ΒL και μαλλον καθαρισε.
Αν υπαρχει καποιο κολπο/συμβουλη για τη συντηρηση και τη μεγιστη αποδοση του ego, ειναι ευπροσδεκτα!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλες - Προτασεις
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 12, 2010, 18:59 »
Σημερα περασα απο τον Περικλη. Τον επρηξα και τελικα το πηρα!
Μιλαω για το ego με 2 900αρες μπαταριες.
Καλοάτμιστο!  :thumpup:
Νομίζω ότι έκανες μία από τις καλύτερες αγορές που θα μπορούσες να κάνεις.
Να έχεις πάντα καβάντσα δύο με τρεις καινούργιους ατμοποιητές και μια δυό μπαταρίες για σιγουριά.

Καλή επιτυχία  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110647 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159866 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515334 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146474 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530790 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801631 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet