vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αρχάριος ατμιστής με απορίες

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 19:39 »
Να χαιρετίσω και εγώ με την σειρά μου τους ατμιστές του φόρουμ. Σήμερα παρέλαβα το η.τ. της njoy και αφού το φόρτισα έως ότου γίνει πράσινο το λαμπάκι του φορτιστή ξεκίνησα να ατμίζω αλλά απογοητεύτηκα γιατί οι πρώτες τζούρες που τραβηξα δεν με ικανοποίησαν τουλάχιστον στο κτύπημα του λαιμού ενώ έπρεπε να τραβήξω αρκετά δυνατη ρουφηξιά για να καταλάβω κάτι. Σημειώστε ότι έβαλα φιλτράκι regular. Τι έφταιγε; Μήπως δεν φόρτισα επαρκώς την μπαταρία; Μήπως είναι ελατωματικό το καρτομαϊζερ; Ισως θέλει λίγο δούλεμα;
Στα βίντεο στα οποία αξιολογούσατε το npro μιλούσατε για άνετες τζούρες με πολύ ατμό και καλό κτύπημα στον λαιμό γι' αυτό και εγώ προτίμησα το συγκεκριμμένο.
Θα εκτιμούσα πολύ τα σχόλια σας για να βελτιωθώ σαν ατμιστής γιατί η πρώτη επαφή με το η.τ. με απογοήτευσε
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 20:05 »
Φίλε, καλώς όρισες.
Δεν έχεις κάνει λάθος. Έχεις πάρει κάποιο από http://www.njoyhellas.gr/products/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%BF/njoy-cigarette-cartridges/ , ως φιλτράκια, σωστά;
Το πακέτο έχει 2 μπαταρίες. Δοκίμασε με την άλλη μπαταρία και με άλλο φιλτράκι, να δούμε εάν το πρόβλημα είναι στον συνδυασμό..

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 20:22 »
Η μπαταρία πρέπει να φορτιστεί την πρώτη φορά για 3 ώρες ή μέχρι να πρασινίσει το λαμπάκι;

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 20:25 »
Καλώς ήλθες!  :bye:

Κατ'αρχάς να έχεις ένα βασικό πράγμα στο μυαλό σου: Δεν υπάρχει ΗΤ που να προσομοιώνει 100% την αίσθηση, την γεύση και το χτύπημα του συμβατικού. Ειδικά αν είναι η πρώτη επαφή σου με ΗΤ, επειδή ο λαιμός σου έχει συνηθίσει σε άλλου είδους "γδάρσιμου", ότι και να κάνεις θα σου φανεί "αέρας", ειδικά αν κάπνιζες βαριά τσιγάρα.

Απο'κει και πέρα, παρότι τα καρτομάιζερ κατα κανόνα δεν θέλουν και πολύ στρώσιμο, δώσε του μερικές ευκαιρίες ακόμα. Κάνε κάποιες τζούρες (αργές και βαθιές), άλλαξε και την μπαταρία και δες πως θα πάει.

Και πάνω απ'ολα, μην απογοητευτείς! Όλοι όσοι το έχουμε κρατήσει περάσαμε από το στάδιο του "τι μ***κία είναι τούτο;;;;" στο στάδιο του "δεν το αφήνω εγω το ΗΤ μου, ο κόσμος να χαλάσει!!!", αλλά είναι μια διαδικασία που θέλει χρόνο και επιμονή.
Θα σε ανταμείψει όμως στο τέλος.

Η μπαταρία πρέπει να φορτιστεί την πρώτη φορά για 3 ώρες ή μέχρι να πρασινίσει το λαμπάκι;

Καλό είναι να την αφήσεις 3-4 ώρες για πρώτη χρήση.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 20:35 »
Ευχαριστώ πολύ.
Παλιότερα κάπνιζα old holborn κίτρινο (καμμιά 10ρια), το έκοψα για ενάμιση χρόνο, αλλά επειδή μου αρέσει το ρημάδι είπα να το γυρίσω στο η.τ. αλλά δεν είναι εύκολο να βρεις την γεύση και το κτύπημα του στριφτού. Διάβασα στο φόρουμ ότι υπάρχουν κάποιοι που κάπνιζαν old holborn και είδα σε κάποιο site υγρό old holborn. Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Λέει τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 20:38 »
αλλά δεν είναι εύκολο να βρεις την γεύση και το κτύπημα του στριφτού.

επειδή τα ίδια κάναμε (αν και εγώ έκανα.... ενα πακέτο την ημέρα) να σε διαβεβαιώσω πως, όχι ευκολο δεν είναι, είναι αδύνατον!  :laugh1:

Σιγα-σιγά όμως θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 21:04 »
Παράθεση
Παλιότερα κάπνιζα old holborn κίτρινο (καμμιά 10ρια), το έκοψα για ενάμιση χρόνο, αλλά επειδή μου αρέσει το ρημάδι είπα να το γυρίσω στο η.τ. αλλά δεν είναι εύκολο να βρεις την γεύση και το κτύπημα του στριφτού. Διάβασα στο φόρουμ ότι υπάρχουν κάποιοι που κάπνιζαν old holborn και είδα σε κάποιο site υγρό old holborn. Το έχει δοκιμάσει κάποιος; Λέει τίποτα;

Κάποιες παρατηρήσεις ή συμβουλές , όπως θες πάρτο φίλε Angelos
-Αν τόχεις κόψει καλύτερα να μην αρχίσεις ΗΤ. Αν όμως σκαλίζεσαι να το ξαναρχίσεις , τότε ίσως το ΗΤ είναι μιά λύση.
-Με το ΗΤ ξέχνα την αίσθηση καπνού και τις γεύσεις holborn, marlmoro, camel , πούρο , τσιμπούκι και ότι άλλο, δεν πρόκειται να τις βρεις ότι κι αν σου λένε τα sites που τις διαφημίζουν. Κάποιες γεύσεις "θυμίζουν" καπνό , αλλά καπνό που δεν καίγεται, δηλ σα να ανοίγεις το φακελάκι του holborn και το μυρίζεις , αλλά κατα κανένα τρόπο δε μοιάζουν σαν να το καπνίζεις.


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 21:21 »
Και μια ακόμη συμβουλή Angelos ότι υγρο και αν διαλέξεις από πλευράς γεύσης προτίμησε το τουλάχιστον σε υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης που παρέχει πιο πολύ χτύπημα από ότι ένα υγρό χαμηλής περιεκτικότητας.Τουλάχιστον έτσι στο ξεκίνημα του ΗΤ έχεις πετύχει το ήμισυ της προσπάθειας σου.Τώρα για την γεύση που προσεγγίζει τσιγάρο ίσως θα παιδευτείς λίγο καιρό, εκτός αν είσαι τυχερός και σε κάποια απο τις πολλές επιλογές που έχεις και μπορείς να κάνεις να πέσεις μέσα και στον δεύτερο στόχο σου.   

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 21:29 »
Angelos συμφωνώ με αυτά που σου είπαν όλα τα παιδιά της παρέας.
Να προσθέσω οτι οι περισσότεροι από εμάς που γράψαμε κριτική για το Η.Τ. που αγόρασες (που είναι ακόμα από τα καλύτερα κατά τη γνώμη μου) όταν τη γραψαμε είχαμε ήδη συνηθίσει τη γεύση και την αίσθηση-χτύπημα που κάνει το Η.Τ. και το πως πρέπει να τραβάς ρουφηξιά με αυτό.
Γι αυτό και τα θετικά σχόλια, είχαμε όλοι προσπεράσει το αρχικό... σοκ  :))
Όσο κι αν ψάξεις δεν υπάρχει Η.Τ. που να μοιάζει στη γεύση του Κ.Τ.
Μετά από λίγο ή περισσότερο καιρό όμως το Η.Τ. είναι πολύ πιθανό να σου αρέσει πολύ περισσότερο από το κανονικό  :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 21:41 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 21:55 »
επειδή τα ίδια κάναμε (αν και εγώ έκανα.... ενα πακέτο την ημέρα) να σε διαβεβαιώσω πως, όχι ευκολο δεν είναι, είναι αδύνατον!  :laugh1:
Άπιστε! Στην επόμενη συνάντηση θα σου φέρω το GG στα 7.2V, HV510 και υγρό στα 18mg... Έχω πνίξει δύο καπνιστές old holborn με αυτό τον συνδυασμό και το ίδιο θα κάνω και με έναν moderator  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 21:58 »
Ελεος και ήμαρτον ...παραδίνομαι Γιώργο   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 22:08 »
Άπιστε! Στην επόμενη συνάντηση θα σου φέρω το GG στα 7.2V, HV510 και υγρό στα 18mg... Έχω πνίξει δύο καπνιστές old holborn με αυτό τον συνδυασμό και το ίδιο θα κάνω και με έναν moderator  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Challenge accepted!!!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 22:12 »
Αγαπητέ φίλε Angelos, επειδή "ίσως" είμαι ο πιο νέος ατμιστής στο forum, καθότι ατμίζω μόνο 13 ημέρες, θα σου πώ ότι θα πάθεις πλάκα..

Τώρα βέβαια δεν ξέρω το "πακέτο" που πήρες, αλλά εγώ πήρα  το nobacco BL και μου έκατσε καλά απο την αρχή.

Τις δύο πρώτες μέρες έφαγα βέβαια ήττα, καθότι έκανα ένα στόμα τσαρούχι απο τις δοκιμές μέχρι να βρώ τι και πώς, αλλά αυτό ήταν. 

Θέλει κανά δυό μέρες υπομονή, και θα στρώσεις... ;)
Και αφού στρώσεις, θα αρχίσεις να ψάχνεσαι.. :yes:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 22:29 »
Ελεος και ήμαρτον ...παραδίνομαι Γιώργο   :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Σοφή επιλογή ;D

Challenge accepted!!!!!  ;D ;D ;D
Λάθος επιλογή :fight_box_anface: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Theo

Απ: Αρχάριος ατμιστής με απορίες
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2010, 23:23 »
Διαβαζοντας το Thread ατμιζω Njoy παλαιας εσοδείας (οι παλιες καλές μπαταριες αγορασμενες Οκτωβρη του 2009 - παλια καρτομαιζερ ξαναγεμισμένα με Vinirette Virginia)
Εκτος απο την ποιοτητα των carto η Njoy πηρε την καθαρα marketing αποφαση να υποβαθμισει και τις μπαταρίες
Οι νεες μπαταριες ειναι ελαφρως πιο κοντες απο τις παλιές  και  εχουν πορτοκαλί λεντ αντι για κοκκινο (τουλαχιστον οι ασπρες που αγορασα εγω τον Απρίλιο)

Δυστυχως εχαθη η ποιότης του Njoy (ηταν σταθερή αξία )

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084145 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 82 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135690 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271116 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos