vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αναμιξεις υγρων πως γινονται...

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« στις: Αυγούστου 06, 2010, 15:40 »
Γιατι εχω μπερδευτει λιγακι και σκεφτομαι να αρχισω και εγω να φτιαχνω τα δικα μου υγρα μετα απο τοσο καιρο ατμιστης...
απλα διαβαζοντας μπερδευτηκα λιγο...

μπηκα στο funstore και ειδα καλες τιμες οποτε πειτε μου τι χρειαζομαι....

1) το αρωμα
2) και αυτο μονο? http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=243
    ή αυτο μονο? http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=222 (καλα οχι μ ονο  αυτο... οποιοδηποτε απλα εβαλα ενα στην τυχη...)

Δεν εχω καταλαβει που χρειαζεται το PG...

Και ποσο υγρο φτιαχνω και με τι? ( θελω να φτιαχνω υγρα low ~ 6-8 mg )

οποτε βοηθηστε παιδια....

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 06, 2010, 18:26 »
Χρειάζεσαι άρωμα (γεύση) και βάση στα mg που θέλεις να ατμίσεις. Στα 6mg δε βλέπω βάση στο funstore οπότε θα χρειαστείς επιπλέον PG ( http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=243 ) για να αραιώσεις τη βάση στο επίπεδο που θέλεις.

Π.χ. (σε σταγόνες):
60 σταγόνες βάση 9mg
x σταγόνες αρώματος (x=όσο χρειάζεται η συγκεκριμένη γεύση)
30 - x σταγόνες PG
= 90 σταγόνες έτοιμου υγρού

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 06, 2010, 18:40 »
δηλαδη για να φτιαξω 10 ml υγρο ποσο θελω 9,5 ml βαση και 0,5 aαρωμα?

κατι ακομα που λεει την περιεκτικοτητα στα υγρα-βασεις? πρεπει να το γραψω οταν κανω την παραγγελεια??
και ο εκπτωτικος κωδικος ειναι ε-kapnisma.gr kai einai 10% ??

δηλαδη με τα 2,20 της βασης και λιγες σταγονες απο υγρο φτιαχνω το δικο μου???



και κατι ακομα αν παρω ενα υγρο των 20ml με περιεκτικοτητα σε νικοτινη 36mg kai pg για αραιωση
για να το κανω το υγρο περιπου στα 8-10 mg θα γινει με την αραιωση 60ml ?? kai θα παει 9mg νικοτινη....
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2010, 18:58 από AchisaeL »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 06, 2010, 21:29 »
Η 36mg βάση πρέπει να αραιωθεί 1 μέρος βάσης 3 μέρη PG για να σου βγάλει 9mg  (4χ9=36)
Αρα για 20ml 36mg βάσης προσθέτεις 60 ml PG και έχεις 80ml υγρό 9mg
Αρωμα  σου προτείνω σε κάθε 10ml να βάζεις 5-6  σταγόνες άρωμα. Αν μετά απο μια μέρα σου φαίνεται λίγο πρόσθεσε 2-3 επιπλέον

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 06, 2010, 21:50 »
εγώ χρησιμοποιώ συνήθως 36άρα βάση χωρίς αραίωμα. Με μερικές σταγόνες άρωμα φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 06, 2010, 22:09 »
saw eυχαριστω πολυ...
απλα μου διεφευγε αυτο...

1) αν παρω ενα υγρο ετοιμο της vinirette ας πουμε στα 36mg και το αραιωση να γινει 9mg 1/3 mηπως θα χασει το αρωμα του?
     γιατι με τα flavor art οκ βαζω οσο θελω.. τι λετε για αυτο....??
     
2) μηπως ομως αν π.χ. για 30ml βαλω 10ml βαση + 20ml PG η βαση γινει ''μαπα'' ...??? η δεν παιζει ρολο πουθενα αυτο...??

3) οσο για την γευση ειναι καλα? και αν μπορειτε προτεινετε μου και καμια οχι τσιγαρισια...

4) apo to οικονομικο με συμφερει λετε παραπανω ετοιμο υγρο και αραιωμα (ανδεν χαλαει η γευση φυσικα) πχ ενα 36αρι...??? η ο τροπος με flavorart..??

5) to mts ειναι αναγκαιο η δεν χρειαζεται?
http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=220

6)    για να μην ανοιξω αλλο θεμα... το γραφω εδω..
   α) το ιδιο ισχυει και για τους ''ανωνυμους'' ατμο τους και τις μπαταριες? δλδ δεν εχουν καθολου εγγυηση..??
   β) ξερει καποιος αν αυτες οι μπαταριες εχουν λεντακι μπροστα και τι χρωμα?
       http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=77

7) οσο για το εκπτωτικο κουπονι εκει αυτο που ειπα ειναι? e-kapnisma.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2010, 23:41 από AchisaeL »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 06, 2010, 23:59 »
saw eυχαριστω πολυ...
απλα μου διεφευγε αυτο...

1) αν παρω ενα υγρο ετοιμο της vinirette ας πουμε στα 36mg και το αραιωση να γινει 9mg 1/3 mηπως θα χασει το αρωμα του?
     γιατι με τα flavor art οκ βαζω οσο θελω.. τι λετε για αυτο....??
Θα μειωθεί το άρωμά του.

     
2) μηπως ομως αν π.χ. για 30ml βαλω 10ml βαση + 20ml PG η βαση γινει ''μαπα'' ...??? η δεν παιζει ρολο πουθενα αυτο...??
Βάση = PG + νικοτίνη (ίσως + VG σε κάποια) . Αν προσθέσεις PG απλά μειώνεις την περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

3) οσο για την γευση ειναι καλα? και αν μπορειτε προτεινετε μου και καμια οχι τσιγαρισια...
espresso, orange, lemon, vanilla burbon, hazelnut. Καπνίσια ξεκίνα κλασσικά με perique black και μετά δοκίμασέ τες όλες, έχει κι άλλες καλές.

4) apo to οικονομικο με συμφερει λετε παραπανω ετοιμο υγρο και αραιωμα (ανδεν χαλαει η γευση φυσικα) πχ ενα 36αρι...??? η ο τροπος με flavorart..??
Οικονομικά καλύτερα βάση 36mg + PG + άρωμα και αραιώνεις όσο θέλεις. Δεν χαλάει καμία γεύση.

5) to mts ειναι αναγκαιο η δεν χρειαζεται?
http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=220
Δεν είναι αναγκαίο, "σφίγγει" λίγο τη γεύση αλλά δεν είναι απαραίτητο. Δεν θυμάμαι ποιος είχε γράψει παλιότερα πως το MTS ταιριάζει κυρίως με τις καπνίσιες γεύσεις αλλά θα συμφωνήσω.

6)    για να μην ανοιξω αλλο θεμα... το γραφω εδω..
   α) το ιδιο ισχυει και για τους ''ανωνυμους'' ατμο τους και τις μπαταριες? δλδ δεν εχουν καθολου εγγυηση..??
   β) ξερει καποιος αν αυτες οι μπαταριες εχουν λεντακι μπροστα και τι χρωμα?
       http://www.funstore.gr/index.php?target=products&product_id=77
ΔΞ/ΔΑ

7) οσο για το εκπτωτικο κουπονι εκει αυτο που ειπα ειναι? e-kapnisma.gr
Yes my friend 8)

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 07, 2010, 00:04 »
Καλα zoobi εγραψες... μου ελεισες σχεδον ολες τις αποριες εκτος απο μ ια που δεν ηξερες.. ελπιζω να γνωριζει καποιος αλλος...

οσο για τις γευσεις που ειπες δεν εχει στο funstore ουτε βανιλια ουτε hazelnut ουτε πορτοκαλι...
ουτε μεντα κριμα..!!!!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 07, 2010, 16:58 »
Αν έχεις υγρό με Χ mg νικοτίνη και θές να φτιάξεις υγρό με Υ mg Νικοτίνη (το Υ εννοείται μικρότερο απο το χ) τότε βάλε

(Χ/Y)-1 μέρη υγρού χωρίς νικοτίνη και 1 μέρος με νικοτίνη.

Πχ έχεις υγρό με 36 mg νικοτίνη και θες να φτιάξεις υγρό με 6mg νικοτίνη
Βάζεις 36:6-1 = 5 μερη υγρού χωρίς νικοτίνη και 1 με νικοτίνη.
(το άρωμα που θα προστεθεί θα το κάνει λίγο ελαφρύτερο απο 6 Mg)

Αν τώρα θες να φτιάξεις πχ ακριβώς 10 ml υγρού με 6mg Νικοτίνη ξεκινώντας απο υγρό με 36mg νικοτίνη τότε
(Χ/Y) = 36/6 = 6

διαίρεσε τα 10ml με το 6 και βγαίνει κάθε μέρος υγρού να είναι 1.66 ml , οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω
θέλεις 5 μέρη χωρίς νικοτίνη Χ 1.66 = 8,3 ml και 1 μέρος με νικοτίνη = 1,7 ml (προσεγγιστικά)



Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 07, 2010, 17:21 »
Αν έχεις υγρό με Χ mg νικοτίνη και θές να φτιάξεις υγρό με Υ mg Νικοτίνη (το Υ εννοείται μικρότερο απο το χ) τότε βάλε

(Χ/Y)-1 μέρη υγρού χωρίς νικοτίνη και 1 μέρος με νικοτίνη.

Πχ έχεις υγρό με 36 mg νικοτίνη και θες να φτιάξεις υγρό με 6mg νικοτίνη
Βάζεις 36:6-1 = 5 μερη υγρού χωρίς νικοτίνη και 1 με νικοτίνη.
(το άρωμα που θα προστεθεί θα το κάνει λίγο ελαφρύτερο απο 6 Mg)

Αν τώρα θες να φτιάξεις πχ ακριβώς 10 ml υγρού με 6mg Νικοτίνη ξεκινώντας απο υγρό με 36mg νικοτίνη τότε
(Χ/Y) = 36/6 = 6

διαίρεσε τα 10ml με το 6 και βγαίνει κάθε μέρος υγρού να είναι 1.66 ml , οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω
θέλεις 5 μέρη χωρίς νικοτίνη Χ 1.66 = 8,3 ml και 1 μέρος με νικοτίνη = 1,7 ml (προσεγγιστικά)



EYxaριστω και εσενα πανο.. η απορια αυτην μου λυθηκε...
εμαθα και για τις μπαταριες - ατμο   εχουν δυο μερες..( εστειλα μαιλ και μου απαντησαν και δεν εχουν φωτακι για οποιον αλλον ενδιαφερεται...)

το μονο που με νοιαζει ειναι να μαθω κανενα μαγαζι ελληνικο που να πουλαει ατμο και μπαταριες σε λευκο....και με φως.. μαλλον κανενα...

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 09, 2010, 01:51 »
εχει μηπως καποιος δοκιμασει την καραμελα - καρυδα - μηλο - maxboro - λατακια - ρουμι ???

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 09, 2010, 03:51 »
εχει μηπως καποιος δοκιμασει την καραμελα - καρυδα - μηλο - maxboro - λατακια - ρουμι ???
για το latakia  έχουν γραφτεί οι πιο θετικές γνώμες. Είναι αρκετά καλό άρωμα. Απο τα υπόλοιπα που αναφέρεις έχω δοκιμάσει το maxboro το οποίο δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 09, 2010, 09:22 »
εχει μηπως καποιος δοκιμασει την καραμελα - καρυδα - μηλο - maxboro - λατακια - ρουμι ???
καραμέλα: χάλια
καρύδα: αρκετά καλή
μήλο: έτσι κι έτσι
maxboro: τίποτα σπουδαίο, δεν είναι κακό όμως, σε άλλους μπορεί να αρέσει
latakia: καλό, το perique black όμως είναι καλύτερο
ρούμι: δεν το έχω δοκιμάσει

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 09, 2010, 11:13 »
Οι παρακάτω απόψεις είναι καθαρά προσωπικές και υποκειμενικές

maxboro: Πάρα πολύ καλό αλλά δεν έχει γεύση "καπνική" μου θυμίζει απροσδιόριστα φρούτο
latakia: μαζί με το perique τα καλύτερα καπνικά
καρύδα: πιστή απόδωση του αρώματος
μήλο: από τα αγαπημένα μου
καραμέλα: αποδεκτή, αλλά μάλλον καλύτερη για ανάμειξη με κάτι άλλο. Τι άλλο? δεν το έχω ψάξει ακόμη
ρούμι: Αποδεκτό. Πάντως για τα αρώματα ποτών (ρούμι ουίσκι brandy κτλ) ισχύει ότι και για τα αρώματα καπνών: μην περιμένεις να είναι το ίδιο με το αυθεντικό προϊόν...

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναμιξεις υγρων πως γινονται...
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 09, 2010, 13:08 »
Για μένα η καραμέλα από flavourart θυμίζει περισσότερο παγωτό καραμέλα και όχι τη χαρακτηριστική γεύση ''καμμένης'' καραμέλας που δίνουν τα περισσότερα υγρά, και όπως αναφέρθηκε είναι καθαρά θέμα γούστου τι προτιμά ο καθένας.
Για τα καπνίσια -που κατά κύριο λόγο ατμίζω - ξεχώρισα το latakia και αν και στην αρχή δεν μου άρεσε αλλά μετά έγινε από τα αγαπημένα μου perique black... Δεδομένο ότι όλα θέλουν το χρόνο τους για να ωριμάσουν, να δέσουν. Πολύ καλό το άρωμα στο μπουκαλάκι desert ship  αλλά η γεύση του πολύ έντονη για τα γούστα μου (σε 2%), θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα καθόσον έχω ετοιμάσει μια μικρή ποσότητα με ακόμα μικρότερη αναλογία. Σε ένα διαρκές ψάξιμο δηλαδή, είναι και αυτό μέσα στο παιχνίδι που μας κρατάει στο ΗΤ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110757 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515421 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146498 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530847 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801676 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet