vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Lobotomizer, Jorge, Milarepa, Tazz

Twitter

Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.

Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« στις: Ιουνίου 10, 2010, 15:41 »
Καλησπέρα σας.

Έχει κάποιες μέρες που διαβάζω διάφορα θέματα στο φόρουμ σας για τα η.τ. και ψάχνομαι και σε άλλα sites , σε e-μαγαζιά η στο youtube για reviews Η.Τ. Και όπως καταλαβαίνετε από την πληθώρα των πληροφοριών που δέχτηκα σε λίγο χρόνο είμαι λίγο χαμένη οπότε είπα να ανοίξω κάνα thread μήπως και σωθώ.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω Η.Τ. σα δώρο για τους γονείς μου που είναι χρόνια καπνιστές. Η μητέρα μου καπνίζει μια ζωή αυτα τα στενόμακρα τσιγαράκια, είναι περισσότερο εξαρτημένη απο το να έχει κάτι στο χέρι της και να ευχαριστιέται όταν βλέπει τον καπνό παρά απο τη νικοτίνη. Προσπαθεί να το κόψει εδώ και 2 χρόνια χωρίς επιτυχία. Ο δε πατέρας μου είναι φουγάρο, αν τον βάζαμε σε δωμάτιο με καθαρό αέρα θα φώναζε "ΠΝΙΓΟΜΑΙ, ΘΕΛΩ ΚΑΠΝΟ, ΚΑΠΝΟ ΣΑΣ ΛΕΩ" μιλάμε για 2 πακέτα τουλάχιστο τη μέρα. Αλλάζει κάθε τόσο μάρκες, μια BF, μια camel , μια lucky strike και που και που ανάβει και κάνα πούρο.

Έχουν δοκιμάσει και οι 2 Η.Τ. απο γνωστούς αλλά δε τους άρεσε καθόλου (ούτε στους γνωστούς...), είπαν πως η γεύση - καπνού ήταν - ήταν απαίσια, ο ατμός ήταν ελάχιστος εκτός αν τον κρατούσαν στο στόμα τους χωρίς να τον αναπνεύσουν στην οποία περίπτωση η ποσότητα του ήταν ικανοποιητική και το ρούφηγμα δύσκολο. Τέλος η μητέρα μου παραπονέθηκε για βήχα και λίγο πονοκέφαλο (νομίζω ήταν με pg το τσιγάρο). Τέλοσπαντων επειδή απ'ότι  κατάλαβα κυκλοφορούν πολλά Η.Τ μούφα και πως η πρώτη ρουφιξιά δεν είναι το παν τους είπα να μη το καταδικάσουν αμέσως.  Και να 'μαι τώρα εδώ ζητώντας προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 10, 2010, 16:14 »
Καλωσήρθες tatianito
Η περίπτωση που αναφέρεις είναι η πιο δύσκολη , γιατί πρέπει να ξοδέψεις αρκετά λεφτά χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα. Εννοώ ότι αν ο χρήστης δεν είναι αποφασισμένος για κόψιμο  τσιγάρου , αλλά λέει " ας δοκιμάσω κι αυτό , που ξέρεις τι γίνεται" , συνήθως ρίχνει μερικές τζούρες και επιστρέφει στο τσιγάρο. Θα πρέπει λοιπόν να τους πείσεις να επιμείνουν τουλάχιστον 48 ώρες αποκλειστικό άτμισμα προτού εγκαταλείψουν. Φυσικά η δοκιμή για 1-2 βδομάδες παράλληλα με κάπνισμα δεν βλάπτει.
Προτείνω λοιπόν το unique απο nobacco ή αλλού αφού είναι αρκετά φτηνό για δοκιμές και ταυτόχρονα αξιόπιστο όσο αφορά την προσομοίωση τσιγάρου.
Για δοκιμές μια συσκευή είναι αρκετή, μαζί με 1 υγρό high
Για  κόψιμο όμως χρειάζονται το λιγότερο 3 μπαταρίες ανα καπνιστή και 2-3 ατμοποιητές
Ευχομαι καλή επιτυχία  και ότι θες ξαναρωτάς

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 10, 2010, 16:31 »
Συμφωνώ με τον Abet, αλλά έχω και αντιπρόταση.
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει μία αρκετά μεγάλη καμπύλη "εκμάθησης".
Όλα όμως γίνονται ευκολότερα με τη χρήση καρτομάιζερ.
Για έναν μεγαλύτερο άνθρωπο δηλαδή θα πρότεινα την πιο εύκολη λύση στο ηλεκτρονικό,
το συνδιασμό μπαταρίας με καρτομάιζερ.
Υπάρχουν αρκετά μοντέλα αν ψάξεις,
Εγώ σε καρτομάιζερ έχω δοκιμάσει μόνο το Npro της Njoy το οποιο μου άφησε θετική εντύπωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2010, 16:44 από sktoris »

Αποσυνδεδεμένος danden

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 10, 2010, 16:33 »
καλως ηρθες!
οπως λεει κ ο φιλος παρτους 2 γιουνικ 6 μπαταριες 3 4 ατμοποιητες.

πες τους οτι εδωσες πολλα λεφτα ισως τους δωσει επιπλεον κινητρο

οτι δεν θα τους ξαναμιλησεις αν δεν το προσπαθησουν για λιγες μερες τουλαχιστο σοβαρα δηλαδη χωρις πακετο στη τσεπη.

θα προτεινα υγρο μεντα που καιει στο λαιμο κ γεμιζει οσο κανενα αλλο για αρχη.

καλη τυχη !

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 10, 2010, 16:55 »
Θα συμφωνήσω με τον sktoris ότι θα ήταν καλύτερα η πρώτη επαφή να γίνει με cartomizers.
Όσο λιγότερο μπελά βάλει κάποιος στο κεφάλι του όταν αρχίζει τόσο το καλύτερο.

Αυτό
http://www.njoyhellas.gr/products/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%BF/electronic-cigarette/njoy-npro-duo-sk/
από njoyhellas είναι ότι πρέπει να για να ξεκινήσει κανείς με υποφερτό κόστος και μην ξεχάσεις, αν το αποφασίσεις,
να ζητήσεις την επιπλέον έκπτωση που έχουν τα μέλη του forum μας.

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 10, 2010, 19:30 »
Εγώ σε εναν βαρύ καπνιστή που δεν είναι αποφασισμένος αν θέλει πράγματι να απαλλαγεί απο το τσιγάρο θα πρότεινα e-go με ατμοποιητές LV και για αρχή ως αρχάριος Cartridges Pre-filled σε τσιγαρίσιες γεύσεις και αργότερα αντίστοιχα υγρά.
Ενα ΗΤ με μικρή μπαταρία θα τον απογοητεύσει γρήγορα, όπως και μια ''αδύνατη'' γεύση με λιγοστό ατμό, γι'αυτό νομίζω ο παραπάνω συνδυασμός είναι ο καλύτερος. (δοκιμασμένο)

Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 10, 2010, 19:37 »
Καλως σας βρίσκω και ευχαριστώ για τις γρήγορες, περιεκτικές απαντήσεις!

Από τη στιγμή που μου απαντήσατε μέχρι τώρα διάβασα αρκετές κριτικές για τα τσιγαράκια και αποφάσισα να πάρω το NPRO λόγω κριτικής/τιμής/εξυπηρέτησης πελατών απο την εταιρεία (εγγύηση επιστροφής χρημάτων ΓΓΓΙΙΕΕΕΑΑΑ). Lancerlot το post σου δυστυχώς το είδα 1 λεπτό αφότου έκανα την παραγγελία αλλά δεν πειράζει, ας δοκιμάσουν αυτό πρώτα μιας και το πήρα και αν δε τους αρέσει θα κάνω άλλη μια προσπάθεια  ;D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 10, 2010, 23:22 »
Το npro έχει το μεγάλο πλεονέκτημα της πολύ εύκολης τζούρας. Απο εκεί και πέρα οι μπαταρίες του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο Το πιο βασικό ωστόσο είναι οι γεύσεις των Duo cartomizers που υπολείπονται αισθητά των παλαιών εξαιρετικών XL cartomizers. Βέβαια αυτό δεν λέει ουσιαστικά τίποτα αφού το θέμα της γεύσης είναι υποκειμενικό.
Η πρότασή μου για έναν νέο ατμιστή θα ήταν Nobacco unique ή eGo σε συνδυασμό με κάποιο δυνατό υγρό.
 

Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 14, 2010, 15:02 »
Καλησπέρα σας

Λοιπόν απο το πρωί τους έχω να ατμίζουν το npro. Παρ'όλο που τους άρεσε η όλη φάση, η μητέρα μου παραπονιέται για έντονη ενόχληση στο φάρυγγα, ο πατέρας μου για λίγο ατμό και μερικές φορές καθόλου στην εκπνοή ενώ και οι 2 τους παραπονέθηκαν για τη γεύση. Ok ήρθαν με το npro 2 cartomizers με γεύση καπνού και είχα διαβάσει πως δεν είναι τόσο καλή αλλα δε μπορούσα να κάνω διαφορετικά μιας και ήρθαν με το πακέτο. Πριν τους το δώσω το φόρτισα και 3 ώρες και ενώ άτμιζαν δοκίμασα και τα 2 cartomizers μήπως είναι διαφορετικά τα πράματα. Η μητέρα μου το παράτησε τελείως λόγω της ενόχλησης, ο πατέρας μου κάτι κάνει αλλά παίρνει 2-3 ρουφιξιές στη σειρά να ευχαριστηθεί ατμό και τον βλέπω να τα παρατάει.

Με το μπαμπά κάτι θα γίνει, με το πρόβλημα της μαμάς τι θα μπορούσα να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 14, 2010, 15:52 »
Καλησπέρα σας

Λοιπόν απο το πρωί τους έχω να ατμίζουν το npro. Παρ'όλο που τους άρεσε η όλη φάση, η μητέρα μου παραπονιέται για έντονη ενόχληση στο φάρυγγα, ο πατέρας μου για λίγο ατμό και μερικές φορές καθόλου στην εκπνοή ενώ και οι 2 τους παραπονέθηκαν για τη γεύση. Ok ήρθαν με το npro 2 cartomizers με γεύση καπνού και είχα διαβάσει πως δεν είναι τόσο καλή αλλα δε μπορούσα να κάνω διαφορετικά μιας και ήρθαν με το πακέτο. Πριν τους το δώσω το φόρτισα και 3 ώρες και ενώ άτμιζαν δοκίμασα και τα 2 cartomizers μήπως είναι διαφορετικά τα πράματα. Η μητέρα μου το παράτησε τελείως λόγω της ενόχλησης, ο πατέρας μου κάτι κάνει αλλά παίρνει 2-3 ρουφιξιές στη σειρά να ευχαριστηθεί ατμό και τον βλέπω να τα παρατάει.

Με το μπαμπά κάτι θα γίνει, με το πρόβλημα της μαμάς τι θα μπορούσα να κάνω;
εχω την αίσθηση ότι θα τα παρατήσουν και οι δύο.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 14, 2010, 16:43 »
Με το μπαμπά κάτι θα γίνει, με το πρόβλημα της μαμάς τι θα μπορούσα να κάνω;

Τατιανιτο, πρέπει να καταλάβουν ότι στην αρχή, τις πρώτες 2-3 ημέρες ίσως υπάρχει κάποια ενόχληση στο λαιμό.
Όπως όταν αλλάζουν μάρκα τσιγάρου υπάρχει τέτοια ενόχληση.
Πείσε τους να επιμείνουν και θα επιβραβευτούν!

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 14, 2010, 17:41 »
Όταν ξανα-ξεκίνησα το ΗΤ η φωνή μου είχε κλείσει 1-2 μέρες αλλά ήταν φυσικό όπως προαναφέρθηκε και βεβαίως περαστικό. Αν πράγματι θέλουν να φύγουν από το ΚΤ θα επιμείνουν και θα το ξεπεράσουν, αν πάλι όχι θα ψάχνουν αιτίες και αφορμές και πιθανές ατέλειες για να δικαιολογήσουν την εγκατάλειψη της προσπάθειας.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 14, 2010, 18:35 »
tatianito
Εκτός απο τη σωστή παρατήρηση του Lancerlot,
Οι αρχάριοι ατμιστές έχουν την τάση να ατμίζουν όπως το κάπνισμα , δηλ αν δεν ευχαριστιούνται την τζούρα ρουφάνε πιό βαθιά, πιό έντονη - γρήγορη τζούρα. Αυτό είναι λάθος, το ΗΤ δεν κάνει καύση ώστε με τη δυνατή τζούρα να δώσει περισσότερο ατμό. Το αποτέλεσμα είναι να ζεσταίνεται πολύ το καρτ χωρίς να βγάζει πολύ ατμο και ίσως απο κει να προέρχεται και η ενόχληση  στο λαιμό.
Να τους πεις να ατμίζουν αργές και μακρόσυρτες ρουφηξιές

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 14, 2010, 18:52 »
Για μενα το καλυτερο θα ηταν να πηγαινες κατευθειαν σε ενα eGo με 901 atomizer με ADM μετατροπη,
δες εδω  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1217.0.html
(ισως λιγακι δυσκολο ως προς την εφαρμογη για αρχαριο,αλλα το βλεπω ως μονοδρομο για αξιοπιστη ροη στο φιλτρο..) και να παιρνες και κανα ecopure υγρο,που αποδιδει αρκετο ντουμανι και εχει σχετικα καλη γευση. Το πειραμα αυτο με τους γονεις και τα NJOY το χα κανει και γω,αλλα τελικα δεν απεδωσε καρπους. Και μενα παραπονιοντουσαν για ενοχληση στο λαιμο και ειχα και γω ο ιδιος επισης μια μικρη ενοχληση για αρκετες μερες οταν ξεκινησα με τα τοτε ΧL cartomizers,αλλα σταματησε μονο οταν σταματησα να τα ατμιζω και συνεχισα στα κλασικα με υγρα και φιλτρα. Οι γονεις μου βεβαια,το συνεχισαν μια βδομαδα και μετα δυστυχως επεστρεψαν σε αυτο το τρισαθλιο καρελια blue (ή καρελια μπλουμ οπως συνηθιζω να το λεω..) που καπνιζουν συστηματικα για τα τελευταια 30 χρονια... :-\
Εγω φυσικα συνεχισα με eGΟ και με πειραματα,μιας και ειναι ενα χομπι πλεον. Ισως αυτος ειναι και ο λογος που οι περισσοτεροι δεν συνεχιζουν το ΗΤ,διοτι πρεπει να το δεις σαν χομπι ή ισως σαν να καπνιζεις πιπα και οχι σαν αντικαταστατο του τσιγαρου..

Edit: γι αυτο και ο μπουγας στο γνωστο ασμα λεει: "παρε μου μια πιιιιιπα,να κοψω το τσιγααααρο.."
Κατι παραπανω θα ξερει!  :laugh1: :laugh1: ;D :idiot1: :laugh1:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2010, 19:00 από Arvacon »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχάρια - Επιλογή Η.Τ.
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 14, 2010, 22:04 »
προτείνω κι εγώ ένα ΗΤ με ατμοποιητή 510. Θα έλεγα και για 401 αλλά αυτή η σχετικά σφιχτή τζούρα σπάει νεύρα. Τέλος πιστεύω ότι τα Duo cartomizers απευθύνονται κυρίως στην αμερικανική αγορά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135799 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34957 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476543 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2355 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos