vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

103 επισκέπτες, 10 χρήστες
swtos, maprix, lounik, tibolaso, Buliwyf, Jorge, Dekaoxtouros, ΨΗΛΟΣ, giorgos1999, goran

Twitter

diy calculator

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: diy calculator
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 04, 2012, 14:58 »
αυτο το τεραστιο κουμπι δεν προσεξα και γω !!!  :idiot1: :idiot1:
Τωρα εβγαλα ακρη !  :))

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: diy calculator
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 05, 2012, 02:20 »
Τρεις ερωτησούλες...

1) Όταν λέμε PG, VG, το πρόγραμμα θεωρεί ότι είναι αραιωμένες με νερό, και πόσο;
2) Μήπως πρέπει να επεκταθεί και στις έτοιμες βάσεις, κυρίως τις μηδενικές, που κυκλοφορούν πλέον;
3) Πώς αποθηκεύουμε τις συνταγές;  :-[
Από προχτές έχω γράψει 5-6 sweet revenge...  ;D
Είναι πάλι κάποιο τεράστιο κουμπί;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
Απ: diy calculator
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 05, 2012, 02:29 »
1) Δεν θεωρεί κάτι το πρόγραμμα, είναι απλά η ονομασία του συστατικού που απλά έχει μπει σε autocomplete για ευκολία. Εκεί μπορείς να γράψεις ότι θες εσύ. Αν θες να προσθέσεις και νερο, πρόσθεσε επιπλέον συστατικό και όρισε τη νικοτίνη σε μηδέν (το ίδιο και για μηδενική βάση, απλά βάζεις το slider της νικοτίνης στο 0)
2) Όχι λόγω του (1), ο καθένας ορίζει τα συστατικά της συνταγής όπως θέλει.
3) Αποθηκεύονται μόνες τους όταν κάνεις αλλαγές στα sliders. Άμα πειράξεις ας πούμε τη νικοτίνη σε ένα συστατικό θα δεις ότι μετά από λίγο πάνω δεξιά θα λέει "Αποθηκευμένη" με πράσινο background. Για να δεις τις συνταγές που έχεις ήδη φτιάξει πατάς στην καρτέλα "Ιστορικό" στο κάτω μέρος :)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: diy calculator
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 05, 2012, 02:37 »
 :bow:
Μπορώ να σβήσω τις (από δικό μου λάθος χειρισμό) λάθος συνταγές;

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: diy calculator
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 05, 2012, 02:47 »
Πολύ καλό  :respect:
Αν είναι εύκολο να εισάγεις τιμές και πληκτρολογώντας εκτός από τα slide bars . Τι λες;

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: diy calculator
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 05, 2012, 03:26 »
fractalbit  :thumpup:


:bow:
Μπορώ να σβήσω τις (από δικό μου λάθος χειρισμό) λάθος συνταγές;

υπάρχει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κανονικό κουμπί [Χ] στην 1η γραμμή, τέρμα δεξιά, δίπλα στο "Αποθηκευμένη" που διαγράφει την τρέχουσα συνταγή. Αν θες να διαγράψεις κάποια παλιά συνταγή, απλά την φορτώνεις από το ιστορικό, οπότε γίνεται τρέχουσα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: diy calculator
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 05, 2012, 09:25 »
Bολευει παρα πολυ στο να αποτυπωνεισ γρηγορα τισ συνταγεσ σου και να τισ βλεπεισ και απο αλλο μεροσ...
ΜΠΡΑΒΟ!

2 πραγματακια μου ερχονται στο μυαλο ομωσ μετα απο καποια ωρα παιξιματοσ μαζι του...
-) Καλο θα ηταν να υπαρχει ενα text box διπλα απο το slider τησ ποσοτητασ για να μπορεισ να γραψεισ το νουμερο ακριβωσ. Προσπαθω να πετυχω στο 20ml στο τελικο υγρο αλλα δεν μπορω για δεκαδικα ψηφια (δεν ειναι ακριβωσ το νουμερο στην VG).
Δεν ειναι κατι σημαντικο και ουτε πετυχαινω αυτη την ακριβια καθωσ φτιαχνω υγρο... απλα φαινεται η συνταγη ποιο ομορφη αν λεσ: Για 20ml απο οτι: 20.10 ml
-) Στην περιπτωση (τουλαχιστον) του αρωματοσ καλο ειναι να μπει και το ισοδυναμο σε σταγονεσ.... θα μου πεισ ποιο....? Το κλασικο που εχω δει σε πολλα προγραμματα ειναι 30 σταγονεσ ανα ml. Μπορεισ να χρησιμοποιησεισ αυτο η' να ρωτασ τον χρηστη..

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
Απ: diy calculator
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 05, 2012, 17:16 »
Ευχαριστώ θερμά όλους για τα σχόλιά τους και τα καλά τους λόγια. Αυτό με τις σταγόνες μάλλον θα το κάνω αφού όμως πρώτα ολοκληρώσω την δυνατότητα εγγραφής για πρόσβαση στις συνταγές από παντού.

Ο φίλος πιο πάνω είπε ότι μια συνηθισμένη τιμή είναι 30 σταγόνες = 1 ml. Μιας και τα αρώματα atmos lab είναι πολύ διαδεδομένα εδώ στο φόρουμ, μπορεί να μου πει κάποιος μια τιμή και για αυτά; Συμφωνείτε το εξ' ορισμού να είναι 30 σταγόνες; Αν και θα μπορεί να το αλλάζει ο χρήστης, καλό θα ήταν να βάλουμε μία λογική τιμή σαν default.

Θα είχε νόημα να βάλω και δεύτερο πεδίο για σταγόνες ανα ml για τις βάσεις; Προσπαθώ να το κάνω όσο το δυνατόν πιο εύκολο αλλά και εύχρηστο και φοβάμαι μήπως προσθέτοντας πολλές επιλογές γίνει πολύπλοκο και μπερδεύει τον κόσμο. Πιθανώς αυτά να τα προσθέσω σαν επιλογές στην καρτέλα "Αποτέλεσμα" ώστε να μη "βαρύνει" πολύ το το αρχικό interface.

@SAL φοβερό το screenshot, όταν το άνοιξα σε πλήρες μέγεθος έσκασα στο γέλιο ;D

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: diy calculator
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 05, 2012, 17:36 »
Τα Atmos εχουν 31 με 33 σταγόνες ανα ml, μετρημενα απο μενα σε τέσσερα πεντε διαφορετικά αρώματα.
Οπότε μια μεση τιμή στα 30, μαλλον θα δίνει αστείες αποκλίσεις. Το θεμα εξαλλου δεν ειναι η ακρίβεια οσον αφορά τα αρώματα αλλα η επαναληψιμότητα.
προσωπικά είμαι λίγο κατά της προσθήκης και σταγόνων (πολυ λιγοτερο κατα σε αυτο) αλλα κυρίως πεδίου για να γραφεις νουμερα κλπ.
Και θα χαθει ο χαρακτήρας του υπολογηστηριού, και θα γίνει μαλλον τζάμπα πολύπλοκο.
Αν και εχω εμπιστοσύνη στον fractalbit οτι θα βρει την καλυτερη δυνατή λύση.
Το θεμα για μενα είναι να παραμείνει απλό και ευκολόχρηστο όπως είναι τώρα!!!!  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος t_vaso

  • *
  • 54
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: diy calculator
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 05, 2012, 20:41 »
 :respect:  Τέλειο! Έχω 20' που κάθομαι και παίζω με το πρόγραμμα... αλλάζω αναλογίες κ.λπ. χαζεψα!!!  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: diy calculator
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 05, 2012, 21:44 »
προσωπικά είμαι λίγο κατά της προσθήκης και σταγόνων (πολυ λιγοτερο κατα σε αυτο) αλλα κυρίως πεδίου για να γραφεις νουμερα κλπ.


Δεν ξέρω αν αυτό που έγραψες αφορά την πρότασή που έκανα  :dontknow:
Αν είναι εύκολο να εισάγεις τιμές και πληκτρολογώντας εκτός από τα slide bars . Τι λες;
Δεν προτείνω τη δημιουργία ένος ακόμη πεδίου . Την ήδη υπάρχουσα ένδειξη πάνω από τις μπάρες αν μπορεί να την μετατρέψει σε text box , ώστε να μπορούν να δέχονται τιμές και από το πληκτρολόγιο . Αν κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό , συμφωνώ μαζί σου στο να μείνει ως έχει για να μη χαθεί η απλότητα

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
Απ: diy calculator
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 16, 2012, 21:15 »
Ανέβασα τη νέα έκδοση με τη δυνατότητα δημιουργίας λογαριασμού για μόνιμη αποθήκευση των συνταγών μας αλλά και εμφάνιση σταγόνων ;)


Αργότερα θα ενημερώσω το αρχικό post με λεπτομέρειες για τις νέες λειτουργίες....

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να ενημερώσω το αρχικό μήνυμα (μάλλον θα είναι κάποια ρύθμιση του φόρουμ γιατί δεν βλέπω κουμπί "τροποποίηση"), οπότε συνεχίζω εδώ. Πιο αναλυτικά λοιπόν...


- Μπορείτε να δημιουργήσετε πολύ εύκολα λογαριασμό δίνοντας μόνο email και συνθηματικό (δις για σιγουριά)
- Κάνοντας login σε οποιονδήποτε υπολογιστή είχατε δημιουργήσει συνταγές ως επισκέπτες, αυτές θα ενσωματωθούν αυτόματα στο λογαριασμό σας και θα μπορείτε να τις προσπελάσετε από οπουδήποτε.
- Αν πατήσετε στο email σας (πάνω δεξιά), μπορείτε να αλλάξετε το συνθηματικό
- Αν ξεχάσετε το συνθηματικό θα πρέπει να πατήσετε "σύνδεση" και μετά "ξεχάσατε το συνθηματικό;" για να σας σταλεί σχετικό λινκ με το οποίο μπορείτε να ορίσετε ένα νέο συνθηματικό.
- Στο κάτω μέρος, στην καρτέλα "Αποτέλεσμα" εμφανίζεται πλέον και ο αριθμός σταγόνων για κάθε συστατικό. Ως εξ' ορισμού τιμή είναι 30 σταγόνες ανά ml αλλά μπορείτε πολύ εύκολα να το αλλάξετε πατώντας τα κουμπάκια +/-. Η τιμή αποθηκεύεται ανά συνταγή.


Αυτά πάνω κάτω. Δοκιμάστε τις νέες λειτουργίες και γράψτε εδώ αν συναντήσετε προβλήματα. Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2012, 23:13 από fractalbit »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: diy calculator
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 21, 2012, 02:30 »
ηταν ΠΟΛΥ καλο, έγινε ακόμα καλύτερο!
Εξακολουθεί να είναι το μόνο που χρησιμοποιώ!!!!
Μπράβο!!!

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: diy calculator
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2012, 18:17 »
Μήπως ξέρουμε, γιατί τις τελευταίες 2 ημέρες(που το έχω δει εγώ), δεν δουλεύει το site? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
Απ: diy calculator
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2012, 11:49 »
Καλημέρα, υπήρξε ένα πρόβλημα με το domain name, δεν έχουν χαθεί δεδομένα. Μόλις ενημερωθούν οι DNS (σήμερα ή το αργότερο αύριο) θα πρέπει να δουλεύει σε όλους κανονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2012, 12:01 από fractalbit »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475197 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1223 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 879 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43049 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164739 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519951 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap