vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, camber, Milarepa, axilleaspro, ramon, Cloune, Parolos, white varadero

Twitter

diy calculator

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
diy calculator
« στις: Ιουλίου 03, 2012, 20:20 »
Αγαπητοί συνφορουμίτες καλησπέρα!

Μιας και το υπολογιστήρι που έχω φτιάξει για να κάνετε τις δικές σας αναμείξεις έχει γίνει αρκετά δημοφιλές και με την ευκαιρία της νέας έκδοσης που ανέβασα, θεωρώ ότι είναι καιρός να ανοίξω ένα ξεχωριστό θέμα στο φόρουμ.

Εδώ θα σας ενημερώνω για τα χαρακτηριστικά που θα προσθέτω κατά καιρούς αλλά θα μπορείτε κι εσείς να γράφετε για τυχόν προβλήματα/bugs που συνατάτε ή να προτείνετε νέα χαρακτηριστικά.

Η τρέχουσα έκδοση είναι ΒΕΤΑ που σημαίνει ότι μπορεί να συνατήσετε προβληματάκια ή δυσλειτουργίες με την εφαρμογή (αν και το απεύχομαι, φαίνεται να δουλεύει καλά στις δοκιμές που έκανα).

Ας περάσουμε όμως στο ψητό. Στη νέα αυτή έκδοση...

- Οι συνταγές (και οι αλλαγές που κάνετε) αποθηκεύονται αυτόματα όταν κάνετε κάποια αλλαγή στα sliders
- Μπορείτε να μοιράζεστε τη συνταγή σας, είτε αντιγράφοντας το url από τον browser είτε παίρνοντας τον σχετικό κώδικα που υπάρχει στις καρτέλες κάτω από τη συνταγή (υπάρχει και για φόρουμ)
- Στην καρτέλα "Ιστορικό" μπορείτε να βλέπετε τις συνταγές που έχετε φτιάξει και να φορτώνετε όποια θέλετε κάθε φορά
- Μπορείτε να δώσετε όνομα στη συνταγή σας
- Να διαγράψετε κάποιο συστατικό ή συνταγή
- Μπορείτε να δημιουργείτε αντίγραφο μιας συνταγής ώστε να μη χαλάσετε την υπάρχουσα με δοκιμές (ουσιαστικά πρόκειται για το γνωστό "αποθήκευση ως")


Μερικές ακόμα διευκρινήσεις...

- Αν προβάλλετε τη συνταγή κάποιου άλλου χρήστη, μπορείτε να κάνετε αλλαγές αλλά αυτές ΔΕΝ θα αποθηκευτούν αυτόματα (καθώς θα χαλούσαν τη συνταγή του) αλλά μπορείτε να επιλέξετε το "Δημιουργία αντιγράφου" για να αποθηκεύσετε τις αλλαγές που κάνατε ως δική σας συνταγή.
- Το ποιες συνταγές έχετε φτιάξει αποθηκεύεται (προς το παρόν) με cookie. Αυτό σημαίνει ότι αν αλλάξετε browser ή μπείτε από άλλο υπολογιστή δε θα φαίνονται οι συνταγές σας στο ιστορικό.

Στην επόμενη έκδοση, που ελπίζω ότι δε θα αργήσει πάνω από 10-15 μέρες, θα υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας λογαριασμού ώστε να έχετε τις συνταγές σας παντού και πάντα! Θα δοθεί επίσης η δυνατότητα να ενσωματώσετε στο λογαριασμό σας όσες από τις συνταγές δημιουργήσατε ως επισκέπτης.

EDIT: Ξέχασα να προσθέσω ότι η εφαρμογή απαιτεί IE 9+ ή οποιονδήποτε άλλον πραγματικό browser! ;D


Ενημέρωση - 16/07/2012:

Ανέβασα τη νέα έκδοση με τη δυνατότητα δημιουργίας λογαριασμού για μόνιμη αποθήκευση των συνταγών μας αλλά και εμφάνιση σταγόνων ;) Πιο αναλυτικά...

- Μπορείτε να δημιουργήσετε πολύ εύκολα λογαριασμό δίνοντας μόνο email και συνθηματικό (δις για σιγουριά)
- Κάνοντας login σε οποιονδήποτε υπολογιστή είχατε δημιουργήσει συνταγές ως επισκέπτες, αυτές θα ενσωματωθούν αυτόματα στο λογαριασμό σας και θα μπορείτε να τις προσπελάσετε από οπουδήποτε.
- Αν πατήσετε στο email σας (πάνω δεξιά), μπορείτε να αλλάξετε το συνθηματικό
- Αν ξεχάσετε το συνθηματικό θα πρέπει να πατήσετε "σύνδεση" και μετά "ξεχάσατε το συνθηματικό;" για να σας σταλεί σχετικό λινκ με το οποίο μπορείτε να ορίσετε ένα νέο συνθηματικό.
- Στο κάτω μέρος, στην καρτέλα "Αποτέλεσμα" εμφανίζεται πλέον και ο αριθμός σταγόνων για κάθε συστατικό. Ως εξ' ορισμού τιμή είναι 30 σταγόνες ανά ml αλλά μπορείτε πολύ εύκολα να το αλλάξετε πατώντας τα κουμπάκια +/-. Η τιμή αποθηκεύεται ανά συνταγή.


Αυτά πάνω κάτω. Δοκιμάστε τις νέες λειτουργίες και γράψτε εδώ αν συναντήσετε προβλήματα. Ευχαριστώ!

https://fractalbit.gr/diy/

Enjoy!

===========
6/10/2012

Καλησπέρα, ετοίμασα το site και στην αγγλική γλώσσα, ώστε να γίνει παγκόσμιο  ;D  Η γλώσσα επιλέγεται αυτόματα με βάση την IP, οπότε αν μπαίνετε στο site από Ελλάδα θα πρέπει να δείτε κανονικά ελληνικά. Σε κάθε περίπτωση βέβαια μπορείτε να αλλάξετε γλώσσα από το μενού πάνω δεξιά.

Για τυχόν λάθη στις μεταφράσεις μη διστάσετε να τα αναφέρετε ώστε να τα διορθώσω. Κάθώς και τυχόν δυσλειτουργίες που προέκυψαν με την αναβάθμιση που έκανα.

Τέλος, επειδή δεν είμαι δικτυωμένος σε ξένα site σχετικά με το άτμισμα, όποιος είναι και θέλει, ας κάνει μια αναφορά εκεί ώστε να αρχίσει o calculator να γίνεται γνωστός και παγκοσμίως. Θα του είμαι ευγνώμων :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2019, 01:56 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: diy calculator
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 03, 2012, 20:35 »
 :) Πολύ ωραίος υπολογιστής για diy και πολύ εύκολος fractalbit :thumpup:
Αν μπορούσε να έχει και σταγόνες στο άρωμα θα ήτανε μια ακόμη ευκολία!!

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: diy calculator
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:00 »
Είναι κάπως διαφορετικής φιλοσοφίας από άλλα calculators που απαντάνε στο ερώτημα "πόσο πρέπει να βάλω από το α, πόσο από το β για να έχω χ αποτέλεσμα¨

Ο fractalbit απαντάει στο ερώτημα "αν βάλω τόσο από το α και τόσο από το β τι θα βγει".
Αυτό ίσως φαίνεται πιο πολύπλοκο, αλλά έτσι όπως είναι φτιαγμένο (με τα sliders και με τόσο άμεση ανταπόκριση) είναι πολύ εύκολο τελικά.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dm4891

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: diy calculator
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:07 »
το μοναδικό που με βοηθάει απο τότε που κάνω DIY  :yes:
κ απο ότι βλέπω το νέο είναι ακόμα καλύτερο  :thumpup: :thumpup:

edit :
δοκιμάζω κ μπορώ να πω ότι μου αρέσει !!!!
γιατί ήθελα με κάποιο τρόπο να θυμάμαι τι κάνω
με το Exel βαριόμουνα με το χαρτί τα έχανα !!!! /
το προγραμματικά τα σπάει για μια ακόμα φορά !!!!
περιμένω κ τις νέες εξελίξεις
κ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κατασκευαστή!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2012, 21:21 από dm4891 »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: diy calculator
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:17 »
Μια ερώτηση και από εμένα.
Επειδή είμαι γέρος και το αλτσχάϊμερ έχει χτυπήσει την πόρτα μου!!
Ποια η διαφορά από το προηγούμενο;;
Για βοηθάτε ωρέ συνάνθρωποι, ωρέ συνατμιστές!

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
Απ: diy calculator
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:18 »
Διάβασε το αρχικό μήνυμα, γράφω όλες τις αλλαγές!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2012, 23:37 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
Απ: diy calculator
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:20 »
:) Πολύ ωραίος υπολογιστής για diy και πολύ εύκολος fractalbit :thumpup:
Αν μπορούσε να έχει και σταγόνες στο άρωμα θα ήτανε μια ακόμη ευκολία!!

Αυτό θα μπορούσε να γίνει και δεν αποκλείεται να το προσθέσω. Το πρόβλημα βέβαια όπως έχει ήδη ειπωθεί από πολλούς είναι ότι σταγόνα με σταγόνα έχει διαφορά (ανάλογα το μπουκαλάκι).

Για τους χρήστες που έχουν μετρήσει πόσα ml είναι η σταγόνα που βγάζουν τα μπουκαλάκια τους (ή πόσες σταγόνες δίνουν 1 ml) θα μπορούσε να είναι χρήσιμο.

Θα μπορούσε

α) να ορίζει ο χρήστης ανά συνταγή πόσες σταγόνες είναι ας πούμε 1 ml  ή
β) να ορίζει ο χρήστης πόσα ml είναι 1 σταγόνα

και δεξιά από το ποσοστό να εμφανίζονται και οι σταγόνες που χρειάζονται.

Επειδή πάντα χρησιμοποιούσα ογκομετρικό σωλήνα και σύριγγες όσοι ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό ας γράψουν αν θα τους βόλευε περισσότερο το (α) ή το (β) ή αν θα ήθελαν να έχουν και τις δύο δυνατότητες.

Προτεραιότητα βέβαια είναι να προσθέσω τη δυνατότητα εγγραφής αλλά αφού γίνει και αυτό, αν το ζητήσουν αρκετοί ίσως αυτό να είναι το επόμενο feature...



Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: diy calculator
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:29 »
Τα URL που παραθέτεις στο μνμ σου μου ανοίγουν το site αλλά δεν βλέπω ούτε καρτέλα Ιστορικό, ούτε κάτι από αυτά που λες!!
Μήπως έχεις κάνει κάτι λάθος;;

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
Απ: diy calculator
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:31 »
Μου το έκανε και μένα μία φορά αυτό και είναι πραγματικά κουλό! Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί συμβαίνει και δείχνει την παλιά έκδοση (αν δε συνέβαινε και σε μένα ομολογώ ότι θα σε πέρναγα για τρελό!). Δοκίμασε να πατήσεις ctrl+f5 και πιστεύω ότι θα διορθωθεί. Τουλάχιστον σε μένα έφτιαξε έτσι.



Διαγραφή άμεσης παράθεσης. Δεν χρειάζεται, όταν απαντάτε στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2012, 23:33 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: diy calculator
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:34 »
Μάλλον θα πρέπει να κάνεις κάτι για αυτό. Μήπως να σβήσεις την παλιά έκδοση ή να δώσεις άλλη ονομασία;;
Σε ευχαριστώ, με το ctrl+f5 έστρωσε!!!!
Να'σαι καλά!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
Απ: diy calculator
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:38 »
Την έχω σβήσει! Γι' αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει! Θα είχε ίσως λογική να το κάνει την πρώτη φορά (να είχε cacharei ο browser) αλλά εμένα μου το έκανε αφού πρώτα μου είχε εμφανίσει πάμπολλες φορές τη νέα! Κουλό τελείως! Αν το έκανε ή το κάνει ακόμα και σε άλλους ας γράψουν εδώ και ας δοκιμάσουν να επισκεφτούν απευθείας το http://fractalbit.gr/diy/index.php (θα ενημερώσω και τα λινκς στο αρχικό μήνυμα).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2012, 23:47 από fractalbit »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: diy calculator
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 03, 2012, 23:42 »
Προσωπικά πάντως, μόνο αυτό το υπολογηστηρι χρησιμοποιώ, το προτείνω παντού, συγκεκριμένα λόγω διαφοράς του απο άλλα.
Τα sliders με εχουν βολέψει αφάνταστα!!!!!
Εδω φτιαχνεις εσυ το αποτέλεσμα καθ οδον χωρίς να χρειάζεται να υπολογίσεις πο πρίν κάτι.
Για τα δικα μου μετρα είναι ο,τι πρακτικότερο!!!!!!
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: diy calculator
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 03, 2012, 23:47 »
μπορει καποιος να εξηγησει πως δουλευει αυτο,επειδη δεν μπορω να βγαλω ακρη ?   :idiot1: :idiot1:  :))

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
    • fractalbit's diy calculator
Απ: diy calculator
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 03, 2012, 23:55 »
Απλά πειραματίζεσαι... κουνάς τα sliders και προσθέτεις επιπλέον συστατικά με το σχετικό κουμπί. Αν θες πες συγκεκριμένα τι δεν καταλαβαίνεις γιατί γενικά είναι πολύ απλό. Μήπως κάτι δε δουλεύει σε σένα; (αν έχεις παλιά έκδοση internet explorer δε δουλεύει)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: diy calculator
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 04, 2012, 02:31 »
μπορει καποιος να εξηγησει πως δουλευει αυτο,επειδη δεν μπορω να βγαλω ακρη ?   :idiot1: :idiot1:  :))

Στην αρχή την πάτησα κι εγώ γιατί κοίταζα όλες τις επιλογές από εδώ και από κει και δεν έβλεπα το τεράστιο πράσινο κουμπί στη μέση που λέει "Προσθήκη συστατικού".  :))
Πολύ καλό, φίλε Fractalbit, το βάλαμε κι αυτό στο συνοπτικό: http://vaping.gr/index.php/topic,2733.msg95637.html#msg95637
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2022, 23:26 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34787 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 25 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9359 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:45
από tsep12
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8818 1083983 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:41
από shadockan
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135642 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476218 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114611 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1281 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271061 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos