vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας παιδες, ειμαι καινουριος στο φορουμ και γραφω πρωτη φορα, ωστοσο διαβαζω αρκετα ενδιαφεροντα θεματα που με εχουν βοηθησει παρα πολυ.
Αγορασα η.τ. πριν 4 βδομαδες και απο την πρωτη μερα ενθουσιαστικα και εκανα συνεχως, μετα συνειδητοποιησα οτι θα δωσω ενα σκασμο λεφτα για υγρα και με τη βοηθεια θεματων που διαβασα στο φορουμ εφτιαξα τα πρωτα μου υγρα την τριτη μερα  ;D
Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα ατομα που δινουν συμβουλες η λενε τις εμπειριες τους για να μαθαινουμε ολοι μας.
Στο θεμα μας τωρα, εγω προσωπικα οταν αγορασα το η.τ δεν ειχα σκοπο να κοψω τα κ.τ. απλα ηθελα να χω κατι εφεδρικο σπιτι σε περιπτωση που ξεμενα απο κ.τ  :laugh1:
Ετσι την πρωτη μερα ειχα τον καπνο μου (ειχε μεινει ελαχιστος 4 στριφτα ) και το η.τ.
Εκανα 2 τσιγαρακια την πρωτη μερα και απο 1 τις επομενες 2, αλλα σε φαση να τελειωσω τον καπνο, δεν το ζηταγε ο οργανισμος μου. Απο κει και περα δεν εχω ξανακανει κ.τ. μεχρι τωρα και δεν το ζηταω, ομως δεν το χω στο μυαλο μου σαν απαγορευτικο, δηλαδη λεω αν μου ρθει να κανω θα κανω κ.τ. αλλα  θα προσπαθησω να μην μπω στη διαδικασια να αγορασω καπνο, μονο τρακα επιτρεπεται  :yes:

Να σημειωσω ειμαι περιπου 6 χρονια καπνιστης, τα πρωτα 2 πιο light μετα βαρυνα  :tongue_smilie:
αλλα ημουν κακος καπνιστης αν μπορω να το πω ετσι, δηλαδη το τσιγαρο το ρουφαγα κυριολεκτικα δεν το αναβα και εκανα 5 τζουρες και μου καιγοταν το υπολοιπο. Εκτος αυτου μπορει να μην καπνιζα ολη μερα και το βραδυ σε 3 ωρες να εκανα ενα πακετο (γι αυτο μετα το γυρησα στον καπνο αλλα και παλι αρκετα εκανα)

Μπραβο για το ποστ σου Μαρια ειναι ενα εναυσμα να σκεφτει ο καθενας και να θεσει καποιους στοχους/κανονες ωστε να εχει αποτελεσμα η προσπαθεια που θα κανει  :thumpup:  :thumpup:  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Μαρία :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Μετά από 20 χρόνια καπνίσματος είμαι στην 6η ημέρα με το η.τ. (χωρίς καθόλου κ.τ.).
Στην αρχή θα έλεγα ότι ψιλοαπογοητεύτηκα από το η.τ. Το περίμενα κάπως αλλιώς.
Ήθελα όμως πολύ να σταματήσω το κ.τ. και συνέχισα με το η.τ.
Τώρα πραγματικά το ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ!!!
Να σημειώσω ότι και στο σπίτι αλλά και στη δουλειά υπάρχει ανοικτό πακέτο τσιγάρα και δε μου κάνει αίσθηση να το ανοίξω και να κάνω κ.τ., παρά το γεγονός ότι είμαι ο μόνος ατμιστής και στο σπίτι και στη δουλειά και περιτριγυρίζομαι από καπνιστές (αυτούς τους κακούς ανθρώπους  :tongue_smilie: :laugh1:).

Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Πριν 10 χρονια ειχα κοψει το ΚΤ για 2 χρονια....με το που το ξαναβαλα στο στομα μου ΑΜΜΕΣΩΣ ενοιωσα ΤΕΛΕΙΑ...κι ετσι φυσικα το ξαναρχισα...
Το θεμα ειναι στους περιπου 5 μηνες που ατμιζω σν κσπνισα 7-8 ΚΤ τα εσβησα μετα απο 3 τζουρες γιατι με αηδιασε......μα τι λεω....οι περισσοτεροι απο σας νοιωθετε το ιδιο μπροστα σε ενα ΚΤ....ΑΗΔΙΑ....(Κι αν οχι αηδιαστε με το ζορι  :))  καλο θα σας κανει    )
Καλη συνεχεια συνατμιστες μου που εμαθα αρκετα απο εσας εδω μεσα....



ΥΓ:Με λενε Κωνσταντινο και ειμαι (νοιωθω)(πλεον) καλα  :)

Αποσυνδεδεμένος wanderer

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 11, 2012, 17:59 »
ωραίο το ποστ :thumpup:
για μένα ήταν καθαρά θέμα απόφασης.βέβαια είχα φίλο γκουρού στο άτμισμα που με βοήθησε πολύ και στο θέμα υγρών αλλά και ατμοποιητή.δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς αυτόν στην αρχή.


Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 11, 2012, 18:52 »
Κάπνιζα 20 χρόνια κι αν και είχα προσπαθήσει να το κόψω και μερικές φορές το κατάφερα να μείνω χωρίς τσιγάρο μέχρι και χρόνο πάντα γυρνούσα πίσω έφταν στα δυο πακέτα και πάλι άγχος για την υγεία μου. Τα τελευταία 6 χρόνια (λόγω εγγυμοσύνης και παιδιών) μέσα στο σπίτι δεν ξανακάπνισε κανείς τσιγάρο κι εγώ ούτε έξω μπροστά στο γιο μου και την κόρη μου γιατί δεν θέλω ούτε να το βλέπουν οπότε είχα πέσει στο ένα πακέτο ενώ Κυριακές δεν κάπνιζα πάνω από 3-4 (στα κλεφτά). Πάντα όμως το ήθελα και με το που έβγαινα από το σπίτι το άναβα. Απλά είχα ρυθμίσει τον οργανισμό μου ν'αντέχει όταν ειμαι μέσα στο σπίτι και με τα παιδιά.

Πλέον έχω 10 μήνες να καπνίσω κανονικό και δεν το θέλω ούτε ζωγραφιστό ενώ μου βρωμάει. Μου αρέσει τόσο πολύ το άτμισμα που δεν το αλλάζω με τίποτε και έχω αρχίσει να ρίχνω τη νικοτίνη γιατί για να κρατηθώ έφτασα και 24mg ενώ πλέον είμαι στο 14mg και θα το ρίξω κι άλλο.

Σήμερα έκανα και 10 χιλιόμετρα ποδήλατο με το γιο μου και αν και είμαι πολύ γυμανσμένος με το τσιγάρο λαχάνιαζα. Σήμερα είχα πάνω από χρόνο να κάνω αερόβια άσκηση και περίμενα λαχανιάσματα. ΤΙΠΟΤΑ! Δεν το πίστευα! Πλέον ξεκινάω άσκηση σαν άνθρωπος (γιατί με το τσιγάρο έλιωνα) μαζί με τον μικρό μου και θα το καθιερώσω 3 φορές την εβδομάδα συν κηπουρική (με σκάψιμο ;D ).

Αυτά τα ολίγα για όσους βρίσκονται στην προσπάθει. Τόσο καιρό το τι έχω ακούσει δε λέγεται αλλά διόλου μ'ενδιέφερε γιατί εγώ άλλα ένιωθα.


Σημείωση: Ατμίζω από το δεύτερο μήνα με Provari, Tanks με BODGE, CE4 και πλέον πέρασα σε επισκευάσμους. Η ενασχόληση με τα αξεσουάρ βοηθάει.

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 11, 2012, 20:20 »
Απο 10 Ιανουαριου(8 Μηνεσ κοντα)δεν εχω βαλει ουτε ενα τσιγαρο στο στομα!Συνεχισε Μαρακι!! :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 11, 2012, 20:35 »
Μπράβο παιδιά . :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:

Το Μαράκι δεν βλέπω τελευταία.Δεν πιστεύω να μας εγκατέλειψε.

Μαράκι είμαστε εδώ και περιμένουμε νέα σου. :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2527
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 11, 2012, 20:38 »
Το Μαράκι δεν βλέπω τελευταία.Δεν πιστεύω να μας εγκατέλειψε.
Απο τις 5 ιουνιου που εχει να μπει μαλλον  :yes:

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 12, 2012, 03:41 »
εκανε προσπάθειες πάντως και τη βοηθησαμε οσο μπορουσαμε....
μακαρι να ειναι κατι άλλο που δεν μπαινει και να μην εχει γυρισει ξανα στο κ.τ.

Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 12, 2012, 04:49 »
Και κάπου βρήκα και μερικούς άλλους που είναι χρήσιμοι να ακουστούν

1. Αποφύγετε στην αρχή τους παράγοντες που σας προκαλούν διάθεση για κάπνισμα όπως καφέδες, οινοπνευματώδη, ξενύχτια κλπ.
2. Περιορίστε το χρόνο που πίνετε τον καφέ …ένα espresso στα γρήγορα.
2. Απασχολήστε τα χέρια σας κρατώντας κομπολόι, μπρελόκ, κινητό τηλ.,  ηλεκ. τσιγάρο
3. Κάνετε  τις πρώτες ημέρες ασχολίες που σας ευχαριστούν, παίρνοντας στα πεταχτά και καμιά τζούρα από το η.τ.
4. Κοιμηθείτε περισσότερο απ’ το κανονικό
5. Αποφύγετε τις παρέες με καπνιστές και συζητήσεις γύρω από αυτό.
6. Μην περνάτε τον χρόνο σας σε τηλεοράσεις και video games .
7. Την στιγμή που σας περνάει από το μυαλό να ανάψετε τσιγάρο σκεφτείτε πως
με το ηλ. τσιγάρο δεν θα χρειαστείτε τασάκι και αναπτήρα γιατί το χετε στο τραπεζάκι.
8. Σκεφτείτε πως αύριο στη δουλειά θα λέτε πως κόψατε το τσιγάρο μαχαίρι και ότι δεν σας λείπει επειδή το έχετε αναπληρώσει με το η.τ. για τις δύσκολες στιγμές σας.
9. Σαν επιπλέον κίνητρο αποταμιεύστε ότι χρήματα γλυτώνετε από το … περίπτερο αν το σκεφτείτε πως είναι 4 € τουλάχιστον τον χρόνο τουλάχιστον θα έχετε να πληρώσετε την …εφορία σας ή τις διακοπές σας τον Αύγουστο
10. Όταν σκέφτεστε κάποιες στιγμές το τσιγάρο, στιγμές έντονου στρες και θέλετε να το
απολαύσετε , σκεφτείτε πως αυτές οι στιγμές είναι συμπτώματα της σωματικής στέρησης κρατάνε λίγο και ότι περνάνε.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 20, 2012, 18:30 »
Ολα ειναι στο μυαλο, νομιζουμε οτι το χρειζομαστε και αυτο γινεται.
Ειμαι 9 1/2 μηνες ατμιστης και πανω απο 6 μηνες στο φλωρεξ.
Δεν δοκιμασα τσιγαρο ουτε μια φορα γιατι δεν αισθανθηκα την αναγκη
Πρεπει να σημειωσετε οτι ημουνα 45 χρονια καπνιστης κυριως
αφιλτρων τσιγαρων και 15 περιπου χρονια απο αυτα καπνιστης πιπας.
Την περασμενη εβδομαδα πεθανε η μητερα μου, 85 ετων ηταν η ωρα της,
ουτε καν μου περασε απο το νου να κανω υγρα με νικοτινη,
ουτε βεβαια να αναψω τρακα κανενα τσιγαρο.
Απλα ατμισα μεγαλυτερες ποσοτητες φλωρεξ υγρων.
Θελω να πιστεψετε οτι αυτα που γραφω, τα σκεφτηκα 3 μερες μετα
απο το συμβαν.
Ετσι ειμαι σιγουρος οτι εαν το ξεχασουμε δεν το χρειαζομαστε,
αναγκη παντως δεν το εχουμε.  :yes:


Αποσυνδεδεμένος rdperformance

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • ggts-odysseus-pilla-penellope
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 20, 2012, 20:24 »
Μεγάλο ρόλο παίζει και η παρεεα τον τελευταίο καιρό κάνω πάλι καμία τρακα παλιά που ατμιζαν αρκετοί φίλοι δεν το σκεφτόμουν αλλα αυτοί το παρατησαν και είμαι ο μονος

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 21, 2012, 21:26 »
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο παραπάνω όλα στο μυαλό είναι. :yes: :yes:

Και εγώ ατμιστής από Τον Δεκέμβριο του 2011.Από 3 Αυγούστου ΦΛΩΡΕΞ. :yes: :yes: :yes: :yes:

Και από μένα η 11η  Χρυσή Συμβουλή.
Με κάθε τρόπο επιδιώξτε να φτάσετε στο ΦΛΩΡΕΞ.Από εκείνη την ημέρα καμία επιθυμία για κανονικό τσιγάρο. :yes:

Και μη σας παίρνουν οι σειρήνες τα μυαλά και σας τρελλαίνουν.
Με απλές μπαταρίες ego και απλούς κινέζικους εργοστασιακούς ατμοποιητές έφτασα εδώ που έφτασα. :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Gibson

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
  • A. C. MILAN
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 21, 2012, 22:00 »
Δυστυχως ή ευτυχως, τα παντα ειναι στο μυαλο του ανθρωπου. Ολοι εχουμε αδυναμιες αλλα μπορουμε να τις τιθασευσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Mikes

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep vapeing
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #44 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2012, 21:50 »
Στο μόνο που διαφωνω ειναι το Ν.3.
Δεν μπορω στα 40 μου να δημηουργισω καινουργιες παρεες ουτε και θελω εξαλλου. Οι παρεα μου εδω και 23 χρονια ειναι 3 ατομα (και οι οικογενειες τους) εκ των οποιων οι 2 ειναι εξακολουθουν να ειναι καπνιστες.....
Κατα τα άλλα ειναι φοβερα ωραιο κειμενο :respect: και πιστευω (προς τουσ MODS) οτι θα πρεπει να γινει ενα ειδικο section  στο forum που θα εχει τετοιου ειδους posts (κατι σαν ψυχολογικη υποστιριξη).
Εγω ειμαι τωρα στο forum  για να παρω λιγη βοηθεια-ενθαρυνση για να συνεχισω το η.τ. γιατι μετα απο 14 μηνες χρησης του αισθανομαι αδυναμος και καπνιζω και 3-4 κ.τ  :wall: ...
Και σας πληροφορω οτι απο τετοιου ειδους κειμενα την βρισκω !!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2012, 00:37 από Mikes »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159776 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515299 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530744 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801595 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet