vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

247 επισκέπτες, 6 χρήστες
Parolos, Tem, anetost, Jorge, Milarepa, Tazz

Twitter

Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος ikorolis

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #105 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 20:51 »
πολύ καλή η δημοσίευση
τα συγχαρητήρια μου στην αρθρογράφο
ως πρώην καπνιστής και νυν ατμιστής (από Αύγουστο του 2016) βέβαια χρησιμοποιώ ακόμα 18αρα νικοτίνη (1.8mg) όπως την λέτε οι ειδικοί του ΗΤ
εργοστασιακό ατμοποιητή (τσιγαρίσιο) και συγκεκριμένα τον Aspire Nautilus / Nautilus Mini μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι τα οφέλη είναι πολλά και στην υγεία και στην τσέπη (ξόδευα για ΚΤ 240 ευρώ το μήνα ή αλλιώς δύο πακέτα τσιγάρα) αν εξαιρέσω το αρχικό πόσο που έδωσα (που πάλι είναι λίγο) δεν μπορώ να πω ότι χαλάω πάνω από 20-30 ευρώ το μήνα.

Σας ευχαριστώ για το καλό που μου κάνατε.

Ηλίας (ο πιο νέος ατμιστής πιστεύω εδώ) το κακό είναι ότι αργά το κατάλαβα (κάπνιζα από 16 χρόνων και σταμάτησα τώρα στα 44-45)

Αποσυνδεδεμένος thangeol1

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #106 στις: Μαρτίου 09, 2017, 18:30 »
Μετά από 5 χρόνια αποκλειστικά με η.τ. και 30 κάτι με κανονικό νομίζω ότι πέτυχα για τους παρακάτω λόγους :
1) Δεν προσπάθησα να τα συνδυάσω , δεν έκανα δλδ στην αρχή και η.τ και 5-6 κανονικά.
2) Ασχολήθηκα με το η.τ σαν gadget ( έψαχνα στο internet πληροφορίες , έβλεπα video , δοκίμαζα υγρά , ψαχνόμουν με στρίψιμο αντιστάσεων κα) ώστε να απασχολεί το μυαλό μου το η.τ διαρκώς .
3)  Ξεκίνησα με υψηλή νικοτίνη ώστε να μην έχω στερητικά .
4) Ξεκίνησα μαζί με την γυναίκα μου οπότε υπήρχε συμπαράσταση .
5) Τέλος έχω καταλάβει ότι ένας καπνιστής όσα χρόνια κι αν περάσουν παραμένει καπνιστής γι αυτό προσπαθώ να έχω πάντα μαζί μου έξτρα υγρα αντιστάσεις μπαταρίες και ατμοποιητές μην τύχει η κακιά η ώρα .

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #107 στις: Μαρτίου 11, 2017, 06:23 »
 Ισως από τα καλύτερα νήματα ψυχολογικής υποστίρηξης  :thumpup:
Εγώ πάλι είμαι ατμιστης 7 μήνες και πριν μια βδομάδα ξέμηνα από μπαταρία και έκανα 4-5 κτ :eyesplash:το άτιμο δεν μου έφερε καμία αηδία ίσα ίσα που μου άρεσε η γευση αφόυ μου θύμισε κάτι από τα παλία :wall: :wall:
Από τότε όλο και το έχω στο μυαλό μου σαν γεύση αλλά πίσω δεν ξαναγυρνάω  :angry_orange: :angry_orange:

Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #108 στις: Μαρτίου 11, 2017, 09:41 »
Μια συμβουλη ακολουθησα και αυτην θα δωσω:

ΜΗΝ ξεμεινετε ΠΟΤΕ απο υγρα και μπαταρια. ΠΟΤΕ! 

Αποτελεσμα: μετα απο 30 τσιγαρα την ημερα για 30 χρονια, δεν εχω αναψει ουτε ενα ρημαδι εδω και 2 χρονια. 

Αποσυνδεδεμένος ManKal

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #109 στις: Απριλίου 05, 2017, 00:13 »
Μια συμβουλη ακολουθησα και αυτην θα δωσω:

ΜΗΝ ξεμεινετε ΠΟΤΕ απο υγρα και μπαταρια. ΠΟΤΕ!

Αποτελεσμα: μετα απο 30 τσιγαρα την ημερα για 30 χρονια, δεν εχω αναψει ουτε ενα ρημαδι εδω και 2 χρονια.
Συμφωνώ 100%. Τις προάλλες ήμουν για ποτό και ξέμεινα. Για πρώτη φορά μετά από 2 μήνες χωρίς ΚΤ σκέφτηκα να γυρίσω πίσω. Τελικά πήρα το μηχανάκι και επέστρεψα σπίτι για να γεμίσω το τανκάκι μου.
Χρυσή η συμβουλή σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος giogiouvas

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #110 στις: Απριλίου 05, 2017, 11:47 »
ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ποσο αληθεια πραγματικα!!!Ειμαι απο εκεινους που το κοψαν με την βοηθεια του Η.Τ. ομως το ξεκινησα παλι...και παλι εδω...τωρα μπορω και τωρα θελω....αυτο το θελω ειναι πολυ σημαντικο!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΘΕΛΗΣΗ!!!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 05, 2017, 12:13 »
Οσο και αν φανεί παράξενο, ενας απο τους λόγους που ήθελα να κόψω το κτ ακόμη και αν δεν υπήρχε το ητ ήταν ότι ενω το 80% και παραπανω της τιμης που πλήρωνα στα τσιγάρα πήγαινε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στο κράτος σαν ειδικός φόρος κτλ για να καλύψει οποιαδήποτε χρήσιμη ή άχρηστη ανάγκη του και όχι για την υγεία μου φυσικά, το κράτος αντι να με θεωρέι "πρώτης κατηγορίας" πολίτη (αφου με σημερινη πχ τιμη τσιγάρου και με 2 πακετα τουλάχιστον τη μέρα θα του "ακουμπαγα"  γυρω στα 2.300 ευρω ΕΞΤΡΑ φόρο) άρχισε να με θεωρει με όλο και πιο χυδαίο τρόπο διασταύρωση άρρωστου, πρεζονιου, παραβάτη ανήθικου ανεύθυνου και κορόιδου.

Ε, όχι.

Τουλαχιστον στο ΗΤ ακόμη και με τον έξτρα φόρο της νικοτίνης, αυτός είναι πολύ λιγότερο απο το 80% της τιμης του προϊόντος, κι αν και αυτός με τσαντίσει μπορώ να ριξω την περιεκτικότητα ή να περάσω στη μηδενική σιγά σιγά...

Αποσυνδεδεμένος razorcool

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #112 στις: Απριλίου 07, 2017, 08:58 »
καλη μας αρχη οσοι το γυρισαμε και αντε καλο κουραγιο να το παμε στο μηδεν

Αποσυνδεδεμένος MixalisP

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #113 στις: Απριλίου 23, 2017, 15:36 »
Γεια σας, είμαι νέος κι όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και στη χρήση ΗΤ. Έχουν περάσει πολλές φορές που σκέφτηκα, έλα μωρέ και τι πειράζει ένα τσιγάρο και μετά άντε παλι από τα ίδια! Είναι η 3η μου προσπάθεια και πιο πετυχημένη από τις άλλες (2.5 μήνες) και έχω πραγματικά αυτή τη φορά τη θέληση να τα καταφέρω και πιστεύω πως είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα, baby steps, που λέει και η γυναίκα μου, η οποία με βοηθάει πολύ, παρ' ότι δεν καπνίζει. Ωστόσο, με καταλαβαίνει πολύ, οπότε αυτό που λέει και ένας φίλος πιο πάνω, είναι πολύ σημαντική η συμπαράσταση. Καλή συνέχεια!  :)

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #114 στις: Αυγούστου 18, 2017, 15:58 »
Εγω που παλι ειχα κοψει το Κ.Τ για 8 χρονια μαχαρι και μετα απο ενα πολυ σοβαρο οικογενειακο το θεμα το ξαναρχισα και δεν μπορουσα να το κοψω μετα τι να πω?.Θα μου πειτε που πας ρε φιλος μετα απο 8 χρονια εκανες μεγαλη μ@λ@κι@.. το ξερω αλλα δεν μπορουσα να κανω αλλιως ειχα παθει καταθλυψη.. το θεμα ειναι οτι οταν το ξεπερασα (το προβλημα εννοω), τοτε προσπαθησα να δοκιμασω το Η.Τ για να με βοηθησει απο την στεριση της νικοτινης.

Η αληθεια ειναι το πηρα περισυ και μετα απο 3 μερες μου εφερε βηχα και αρχισα παλι το Κ.Τ, (που και που να πω οτι εκανα και Κ.Τ)
Πηγα τοτε στο μαγαζι που το πηρα και μου ειπαν οτι δεν κανει να το συνδυαζω με το Κ.Τ και αυτος ειναι και ο λογος που βηχω.
Τοτε το αφησα στην ακρη και συνεχισα για αρκετο καιρο το Κ.Τ
Μεχρι που πριν 1,5μηνα και μετα απο καποιες μερες με δυσπνοια,βηχα και φλεματα ειπα φτανει ως εδω ειναι ηρθε η ωρα να το κοψω παλι.. ναι αντεξα για 8 χρονια γιατι οχι και τωρα?

Ενας φιλος που κανει μονο Η.Τ με βοηθησε.. μου ειπε "ακου" πηγαινε σε ενα μαγαζι και βρες καποιο υγρο που να σου αρεσει, που να σε "γεμιζει" και μετα θα δεις και εσυ, θα σου αρεσει το Η.Τ

Ετσι και επραξα.. Πηγα σε ενα καταστημα και το "ξετιναξα" πηρα διαφορα υγρα και μετα βρηκα την χρυση τομη.
Ειπα στον ευατο μου τελος το Κ.Τ ουτε τζουρα πλεον. Μετα απο 1,5 μηνα καθαρος απο το Κ.Τ και μονο πλεον ατμιστης, μπορω να πω οτι εχω δει και τεραστιες διαφορες στην υγεια μου και στις αντοχες μου.
Ξεκινησα και γυμναστηριο και με βοηθησε αφανταστα (οχι δεν ειμαι ο παχουλος κυριος που βλεπετε στο προφιλ μου χαχα ;D).

Οργανωθηκα, πηρα αντιστασεις, μπαταριες, ατμοποιητες, υγρα και ειμαι μια χαρα. Με καλυπτει απωλητα πλεον το Η.Τ.
Ποσο καιρο θα ατμιζω δεν ξερω, θα δηξει, προς το παρον παντως ειμαι μια χαρα.

bye bye Κ.Τ welcome Η.Τ :bye:

Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #115 στις: Μαρτίου 18, 2019, 00:31 »
Γεια σας και απο εμενα,ποσοι απο εσας που εχετε γραψει σε αυτο το νημα μεχρι και το 2017 συνεχιζεται με με το ητ?Εγω ειμουν παλια τμιστης απο τους πρωτους μετα το παρατησα και τωρα εδω και λιγο καιρο συνεχιζω με το ητ

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #116 στις: Μαρτίου 18, 2019, 01:09 »
Δεν έπαψα ποτέ να ατμίζω εδώ κ 8 + χρόνια. Να φανταστείς ότι  άρχισα το άτμισμα σε μια χώρα όπου δεν υπήρχε η.τ.
Δεν σκέφτηκα ποτέ με κανέναν τρόπο να πάω στο κ.τ. γιατί όταν πήρα την απόφαση να το πάψω  ήταν πραγματικά αυτό που μπορούσα να κάνω γιατί το ήθελα. 

Πιστεύω  ειλικρινά ότι  αυτή τη φορά θα τα καταφέρεις γιατί για να δίνεις άλλη μια ευκαιρία σε σένα, σημαίνει ότι έχεις
την θέληση κ θα μπορέσεις να τα καταφέρεις ναι?
Σου εύχομαι ότι καλύτερο σε αυτή  σου την προσπάθεια κ να είναι η τελευταία  :) 

Αποσυνδεδεμένος Esprit

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
  • But without the dark, we’d never see the stars...
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #117 στις: Μαρτίου 18, 2019, 01:12 »
Καλησπέρα, είμαι ο Δημήτρης και είμαι καινούργιος στο forum. Είμαι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και ένα μήνα τώρα και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχει πιθανότητα να γυρίσω πίσω σε κ.τ. Το ίδιο και η γυναίκα μου που μαζί ξεκινήσαμε την προσπάθεια! Η μόνη μας διαφορά είναι ότι εγώ προηγουμένως και για ένα διάστημα 7 περίπου μηνών έκανα i-qos αλλά παράλληλα και μερικά στριφτά περίπου 6 με 8 ημερησίως. Ενώ όμως ξεκίνησα με μισό πακέτο heets την ημέρα πολύ γρήγορα το έφτασα σε ένα και κάτι. Αυτό σήμαινε όμως και αυξημένο κόστος. Λίγο πολύ καταντήσαμε να ξοδεύουμε για heets και καπνό (βάλε και φιλτράκια, χαρτάκια) σχεδόν 240 ευρώ το μήνα...

Τυχαία καινούργιος συνάδελφος μου στο γραφείο κάπνιζε η.τ. και του ζήτησα να δοκιμάσω. Μου άρεσε πολύ, βρήκα πολύ εύκολα και τη γεύση που μου ταίριαζε, έπεισα και τη γυναίκα μου να δοκιμάσει να προσπαθήσει και αυτό ήταν! Προχθές κλείσαμε ένα μήνα χωρίς κανένα τσιγάρο και συνεχίζουμε ακάθεκτοι! Αυτό είναι το success story το δικό μας!

Υ.Γ. το φόρουμ είναι καταπληκτικό, υπάρχει τρομερή πληροφορία, αν και για μένα που είμαι νέος σε αυτό το χώρο με κάνει να χάνομαι λιγάκι, όμως ξέρω ότι αυτό είναι φυσιολογικό για κάποιον που μόλις μπήκε στον κόσμο του η.τ.


Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #118 στις: Μαρτίου 20, 2019, 10:48 »
Δεν έπαψα ποτέ να ατμίζω εδώ κ 8 + χρόνια. Να φανταστείς ότι  άρχισα το άτμισμα σε μια χώρα όπου δεν υπήρχε η.τ.
Δεν σκέφτηκα ποτέ με κανέναν τρόπο να πάω στο κ.τ. γιατί όταν πήρα την απόφαση να το πάψω  ήταν πραγματικά αυτό που μπορούσα να κάνω γιατί το ήθελα.

Πιστεύω  ειλικρινά ότι  αυτή τη φορά θα τα καταφέρεις γιατί για να δίνεις άλλη μια ευκαιρία σε σένα, σημαίνει ότι έχεις
την θέληση κ θα μπορέσεις να τα καταφέρεις ναι?
Σου εύχομαι ότι καλύτερο σε αυτή  σου την προσπάθεια κ να είναι η τελευταία  :)


Σε ευχαριστώ η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι θα γίνει,βέβαια τώρα έχω μπει πολύ δυνατά με επισκευάσιμους  και δικά μου υγρά και δεν έχει καμία σχέση με την πρώτη φορά με εργοστασιακούς ατμοποιητες και μπαταρίες τύπου ego,σου εύχομαι και εσένα τα καλύτερα.


διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2019, 10:57 από spectrum »

Απ: Οι 10 χρυσές συμβουλές για να μην ξαναγυρίσεις στο ΚΤ.
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 20, 2019, 11:54 »
Ετσι.Και μενα το μυστικό επιτυχίας,μετά από αρκετές προσπάθειες,είναι το ότι έγινε χόμπι.Και απασχόλησε και το μυαλό πέρα από την ανάγκη για νικοτίνη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135792 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084230 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34948 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271179 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos