vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 5 χρήστες
white varadero, mode plagal, camber, vlasismiriagos, Olga68

Twitter

Skyline RTA Clone

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4830 στις: Ιουλίου 12, 2023, 23:11 »
Καλησπέρα.

Έχω έναν κλώνο Skyline-R, μαύρο και μου κόπηκε το o-ring που κάθεται
η καμπάνα στη βάση (φώτο).  Αυτό το o-ring είναι υπερβολικά λεπτό, σχεδόν τριχοειδές.


Σου παραθέτω ένα κατάστημα στη Θεσσαλονίκη https://www.g-market.gr/spare-parts/wider-use/o-rings
από το οποίο προμηθεύτηκα ορινγκ σε διάφορα μεγέθη με αφορμή τον κλώνο φεβ.
Τώρα θα μου πεις για ένα ορινγκ αξίζει τον κόπο? Αν όμως ασχολείσαι πολύ με τους επισκευάσιμους αξίζει.
Στην Αθήνα δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο.
Βλέπω ότι στο 1 χιλιοστό έχει αρκετές διαμέτρους.

Τέλος δοκίμασε να ξεχειλώσεις καθώς το περνάς, κάποιο ορινγκ μικρότερης διαμέτρου, ώστε να λεπτύνει το πάχος του.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4831 στις: Ιουλίου 12, 2023, 23:35 »
Καινούριο τον είχα πάρει ....ίναι αυτός εδώ: https://www.2fdeal.com/skyline-r-style-22mm-dtl-rta-w-3-airdisks-32ml-black_p16469.html

Απόφευγε οτιδήποτε noname, θα το μετανοιώσεις. Για €2-€6 λιγότερα (τόση είναι η διαφορά του αν τον δεις με "επώνυμους" κλωνοκατασκευαστές) θα το μετανοιώσεις με κακά η κακή επεξεργασία μετάλλων, βίδες που σκουριάζουν, κακή βαφή (με ανησυχεί το τί να κρύβει η δική σου μαύρη βαφή & σε ποιότητα & σε ασφάλεια για χρήση σε "τρόφιμα"), κακής (ακόμη & για κινέζικα) ποιότητας o-rings (καλή ώρα)  ασυμβατότητες ως προς την αντιγραφή του γνήσιου (θυμάμαι χαρακτηριστικά από έναν no name κλώνο του Tripod 1, έλειπε ένα ολόκληρο εξάρτημα, αλλά & η υποδομή του, που μείωνε τον όγκο της καμπάνας για MTL χρήση. Αυτά που σου γράφω, τα στηρίζω σε feedback χρηστών που την πάτησαν με κάποια no name κατασκευή.

Αυτό σαν χρυσός κανόνας, αφού & εγώ τον αθέτησα για μία & μοναδική φορά με no name κλωνοMenelaus (δεν υπήρχε σε επώνυμο). Εκεί όμως είχα φροντίσει πρώτα να περιμένω να δω μερικές κριτικές, να βγάλω κάποιο ασφαλές συμπέρασμα & μετά να προχωρήσω σε αγορά.

Αποσυνδεδεμένος nightdream

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4832 στις: Ιουλίου 13, 2023, 06:46 »
Τον πήρα γιατί ήθελα μαύρο και ήταν ο μοναδικός, όχι για πιο οικονομικό.
Και αφού διάβασα, από reviews, ότι δουλεύει το ίδιο καλά με τους άλλους.


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4833 στις: Ιουλίου 13, 2023, 16:03 »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, καθώς όπως σου έγραψα την έριξα & γω τη ζαριά μου με τον no name Μenelaus.   :) Εσύ ήθελες το μαύρο χρώμα, εγώ τον ομορφότερο (για τα δικά μου μάτια) rta που κυκλοφορεί. Γι αυτό & στο τέλος έγραψα "Εκεί όμως είχα φροντίσει πρώτα να περιμένω να δω μερικές κριτικές, να βγάλω κάποιο ασφαλές συμπέρασμα & μετά να προχωρήσω σε αγορά". Ολα αυτά που ανέφερα σαν γενικό, χρυσό κανόνα ισχύουν (σύμφωνα με αναφορές χρηστών" μετά από μακροπρόθεσμη χρήση. Εκεί πήγαινε & το "ΚΑΠΟΙΟ ασφαλές συμπέρασμα¨. Και οι κριτικές που διάβασα & το σπουδαιότερο & η δική μου εμπειρία τον κατέταξαν στο "άξιζε η αγορά" στην κριτική που τους έγραψα. Τότε όμως μπορούσαμε να μιλήσουμε για εμπειρία από την χρήση του άντε μιάς βδομάδας το πολύ, όχι το τί θα μπορούσε δυνητικά να δείξει μακροχρόνια.

Με το o-ring έβγαλες άκρη τελικά. Ισως εκείνο το πάνω τέρμα δεξιά της φωτογραφίας; Μου φάνηκε αρκετά ψιλό & πως αν ανοιχτεί για να αγκαλιάσει τη βάση, μπορεί να την κάνει την δουλειά.
Στον ασημί no name, δείχνει πιό καθαρά τα o-rings του (αν φυσικά είναι του ίδιου κατασκευαστή).
https://www.2fdeal.com/skyline-r-style-22mm-rta-w-2-airdisks-32ml-silver_p16135.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2023, 16:18 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος nightdream

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4834 στις: Ιουλίου 13, 2023, 16:41 »
Τον δουλεύω χωρίς το συγκεκριμένο o-ring προς το παρόν.
Αν προκύψει πρόβλημα θα κοιτάξω σε oringάδικο.

Τα ανταλλακτικά που είχε μέσα, δεν κάνουν, ξαναδοκίμασα.

Αποσυνδεδεμένος Kostik1982

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4835 στις: Ιανουαρίου 02, 2024, 18:34 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία! Πήρα στα χέρια μου έναν ulton skyline r καινούργιο. Προ μηνών που είχα άλλης εταιρείας θυμάμαι ότι τα αεροδισκάκια έπαιζαν λίγο, τώρα όμως τα εν λόγω που πήρα δεν μπαίνουν μέχρι μέσα και φοβάμαι να τα ζορίσω. Το έχει πάθει κι άλλος με της ulton?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4836 στις: Ιανουαρίου 02, 2024, 19:43 »
Οχι, στον δικό μου (Ulton) τα δισκάκια εφαρμόζουν ακριβώς. Εννοώ πως μπαίνουν σχετικά σφιχτά, σε κάποιο σημείο τα νοιώθεις να κουμπώνουν, δεν κουνιούνται καθόλου ούτε & φεύγουν από την θέση τους & βγαίνουν με σχετική δύναμη βάζοντας νύχι. Μήπως η συμπεριφορά που είχες στον προηγούμενο σου δίνουν την εντύπωση πως είναι σφιχτά. Δοκίμασες & είναι το ίδιο με όλα τα αεροδισκάκια; Επειδή αν είναι, θεωρητικά, θα πρέπει να βρίσκονται εντός των προδιαγραφών τους. Δοκίμασε καλού-κακού να λιπάνεις με λίγη VG τις επιφάνειες τόσο της υποδοχής της βάσης στο deck όσο & των αεροπινακίων. 

Αποσυνδεδεμένος Kostik1982

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline RTA Clone
« Απάντηση #4837 στις: Ιανουαρίου 02, 2024, 20:04 »
Πήρα τον mtl edition και αγόρασα έξτρα και τα dl αεροδισκακια. 8 στο σύνολο και κανένα δεν μπαίνει. Αφήνουν 1χιλιοστο κενό μέχρι να κουμπωσουν πλήρως. Βάζω δύναμη, τα πιέζω λίγο κάτω και παράλληλα προς τα μέσα και κανένα δεν μπαίνει. Τώρα να είναι όλα ελαττωματικά ή να είναι κάποια νέα παρτίδα και είναι τόσο σφιχτά δεν το νομίζω. Θα δοκιμάσω και λίπανση μήπως και μπουν



Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click


Ούτε η λίπανση έπιασε, δυστυχώς μόνο με πένσα μπαίνουν  :(   ίσως είναι πολύ σφιχτή η εσοχή και θέλει να παίξω λίγο για να τα αλλάζω πιο εύκολα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 03, 2024, 02:19 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114727 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271199 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos