vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10845 στις: Φεβρουαρίου 04, 2024, 13:14 »
Το καλύτερο σχολείο για επισκευάσιμους είναι ο ares2. Από κει και πέρα μπαίνει η προσωπική γνώμη. Εγώ έχω βολευτεί με  bishop (πρόσφατα κυκλοφόρησε και ο 2). Εύκολος στο στήσιμο. Υπάρχουν και άλλες πολλές επιλογές. Καλός , φθηνός και επίσης εύκολος είναι ο md. Δες στο youtupe τον mermicon που κάνει αντικειμενικές παρουσιάσεις για να αποφασίσεις. Πάντως να ξέρεις ότι ο ναυτίλος 3 ή o gt είναι ότι καλύτερο για εργοστασιακούς. Να τον έχεις πάντα σε χρήση γιατί μπορεί να πρώτα σου στησίματα να αποτύχουν και ο στόχος είναι μακριά από το τσιγάρο. Τα καταφέραμε εμείς θα τα καταφέρεις κι εσύ.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Π

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10846 στις: Φεβρουαρίου 04, 2024, 19:34 »
Το καλύτερο σχολείο για επισκευάσιμους είναι ο ares2. Από κει και πέρα μπαίνει η προσωπική γνώμη. Εγώ έχω βολευτεί με  bishop (πρόσφατα κυκλοφόρησε και ο 2). Εύκολος στο στήσιμο. Υπάρχουν και άλλες πολλές επιλογές. Καλός , φθηνός και επίσης εύκολος είναι ο md. Δες στο youtupe τον mermicon που κάνει αντικειμενικές παρουσιάσεις για να αποφασίσεις. Πάντως να ξέρεις ότι ο ναυτίλος 3 ή o gt είναι ότι καλύτερο για εργοστασιακούς. Να τον έχεις πάντα σε χρήση γιατί μπορεί να πρώτα σου στησίματα να αποτύχουν και ο στόχος είναι μακριά από το τσιγάρο. Τα καταφέραμε εμείς θα τα καταφέρεις κι εσύ.


Σ' ευχαριστώ πολύ kyrgianni!
Είδα την παρουσίαση του mermicon για τον Ares 2 Mtl Rta by Vapingreek, Busardo & Innokin και ενθουσιάστηκα που ο σχεδιαστής είναι Έλληνας. Και ήθελα να ρωτήσω το εξής. Επειδή μου αρέσει να ατμίζω σε χαμηλά watt (γύρω στα 10), νομίζω ότι θέλω μια αντίσταση γύρω στα 1.8 Ohm, αν έχω καταλάβει καλά. Είδα και μια εφαρμογή για υπολογισμό (https://www.steam-engine.org/coil?) που κατά τύχη έχει περασμένα τα δεδομένα της αντίστασης που θέλω. Θα μπορούσα να βρω το κατάλληλο σύρμα και τα διάφορα εργαλεία, ώστε να πετυχαίνω περίπου αυτή την αντίσταση; π.χ. ποιο ακριβώς σύρμα να πάρω; Και πάνω σε τι να το τυλίξω; Και πόσο μήκος να έχει; Και πόσες βόλτες να του κάνω... Και τι άλλα εργαλεία εκτός από κοφτάκι και πενσάκι θα χρειαζόμουν; (Συγνώμη για το πρήξιμο)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10847 στις: Φεβρουαρίου 04, 2024, 20:15 »
Επειδή σε βλέπω ορεξάτη, πέρα από σχεδιαστές, υπάρχουν & αρκετοί έλληνες που είναι εξ'ολοκλήρου ΚΑΙ κατασκευαστές οι ίδιοι των προϊόντων τους. Βέβαια, αυτά ανήκουν στην κατηγορία των High-end & "παίζουν" σε κατηγορία τιμής που κυμαίνεται στα €100-250. Εδώ όμως μπορείς να τους βρεις σε "κλώνους" στα €25-45, σε καλή ποιότητα κατασκευής & λειτουργίας, που δύσκολα τους ξεχωρίζεις από τους γνήσιους.
Για τις αντιστάσεις, ξέχασε ό,τι έχεις μάθει από τις εργοστασιακές. Σε αυτό που ατμίζεις, θα καλυφθείς με οποιαδήποτε αντίσταση (SS, Ni80, kanthal-τύποι σύρματος είναι αυτά) με ωμικότητα 700-1200. Τα υπόλοιπα θα τα αναλάβει το (ηλεκτρονικό) mod σου. Για αρχή, σου προτείνω ένα κουτάκι με έτοιμες, στριμμένες αντιστάσεις. Θα τις βρεις σε 10άδες. Μπορείς να αγοράσεις & από τα 3 υλικά, ώστε να δοκιμάσεις τί σου ταιριάζει καλύτερα. Επίσης, κυκλοφορούν οι απλές, με μονό σύρμα & οι πλεκτές, με συνδυασμό πλεκτών μεταξύ τους συρμάτων. ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν μιλάω για τις χειροποίητες κατασκευές που "τσούζουν" στην τιμή..
Για εργαλεία, όταν θα θεωρήσεις πως έχεις εξοικειωθεί πλέον για να τις στρίβεις μόνη σου, δεν χρειάζεται ντε & καλά να ξοδευτείς. Εγώ, πχ, έχω βολευτεί με 1 ψαλιδάκι κοινό για το βαμβάκι, 1 νυχοκόπτη για να κόβω το σύρμα & 1 κατσαβιδάκι με διάμετρο 2,5 mm (με τέτοια διάμετρο στρίβω τις αντιστάσεις μου). Α & το κατάλληλο κατσαβιδάκι για να τις βιδώσω στο deck.
Καταλαβαίνω πως σου έδωσα παραπάνω πληροφορίες από όσες ίσως μπορείς να χωνέψεις για αρχή. Εδώ είμαστε για τις όποιες παραπάνω ερωτήσεις. Το φόρουμ είναι γεμάτο με τις αντίστοιχες ενότητες, αν & επιμένει εμμονικά να μην μας επιτρέπει να τις αποθηκεύουμε σε σελιδοδείκτες, για να μας εξασκεί στο...ψάξιμο.  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10848 στις: Φεβρουαρίου 04, 2024, 20:37 »
Να προσθέσω απλά ότι για το στρίψιμο των αντιστάσεων χρήσιμο θα ήταν να πάρεις ένα kuro coiler.
Για να πάρεις μια ιδέα δες εδώ:
https://vaping.gr/index.php?topic=24954.msg820115#msg820115
Σύρμα προτίμησε kanthal A1, ss316 ή Ni80.
Μία διάσταση-διατομή σύρματος 28ga είναι καλή, δηλαδή ούτε πολύ λεπτό ούτε πολύ χοντρό σύρμα.
Στον αντίστοιχο πίνακα (Περί αντιστάσεων) θα βρεις πολλές πληροφορίες
https://vaping.gr/index.php?board=247.0

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Π

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10849 στις: Φεβρουαρίου 04, 2024, 21:38 »
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2. Το kuro coiler φαίνεται εκπληκτικό εργαλείο!
Μόνο που για να κάνω την παραγγελία, σας παρακαλώ να αντέξετε λίγο (...) πρήξιμο ακόμα.
Αν πάρω τον Ares 2 Mtl Rta, τότε για να ατμίζω με λίγα watt, γύρω στα 10, σε τι διατομή να πάρω το Kanthal A1, ώστε να μου βγει μια αντίσταση που να μου κάνει τη δουλειά αυτή; Θα μπορούσατε να μου συμπληρώσετε τις πληροφορίες εδώ (https://www.steam-engine.org/coil?), για να παραγγείλω το kuro coiler και τα υπόλοιπα;
Edit:
Eπίσης, είδα ότι έχει 3 μεγέθη το kuro coiler.
Δέχεται σύρμα τύπου rounded kanthal 20-28 gauge ή οποιοδήποτε σύρμα χαμηλής αντίστασης.
CW-20 (μπλέ): Για δημιουργία αντιστάσεων 2.0mm
CW-25 (κόκκινο): Για δημιουργία αντιστάσεων 2.5mm
CW-30 (μώβ):Για δημιουργία αντιστάσεων 3.0mm

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10850 στις: Φεβρουαρίου 04, 2024, 22:51 »
Θα χρησιμοποιείς βασικά το κόκκινο (για δημιουργία αντιστάσεων 2.5mm).
Kanthal θα πρότεινα 28awg.
Ατμοποιητή θα πρότεινα Ulton Kuma (κλώνος) και Bishop (v1 ή v2).

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Π

  • *
  • 29
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10851 στις: Φεβρουαρίου 04, 2024, 23:03 »
Θα χρησιμοποιείς βασικά το κόκκινο (για δημιουργία αντιστάσεων 2.5mm).
Kanthal θα πρότεινα 28awg.
Ατμοποιητή θα πρότεινα Ulton Kuma (κλώνος) και Bishop (v1 ή v2).


 :respect:
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10852 στις: Φεβρουαρίου 07, 2024, 09:21 »
Καλημέρα, δεν ξέρω που ακριβώς να το ρωτήσω οπότε το κάνω εδώ. Ξέρει κάποιος αν έχει αλλάξει κάτι στο tapatalk και δεν μπορώ να κάνω κανένα post; βγάζει συνέχεια κάτι για το vip, ενώ μπορώ να δω όλα τα θέματα.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10853 στις: Φεβρουαρίου 07, 2024, 10:13 »
Μία απο τα 'ιδια εδώ και καιρό.


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10854 στις: Φεβρουαρίου 07, 2024, 19:32 »
Θα μπορούσατε ίσως να κάνετε μια ερώτηση εδώ:
https://vaping.gr/index.php?topic=1975.0

Ο supad θα γνωρίζει σίγουρα κάτι περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10855 στις: Φεβρουαρίου 07, 2024, 19:57 »
Μόλις την έκανα κι εκει, ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10856 στις: Μαρτίου 27, 2024, 21:55 »
Καλησπέρα στο φόρουμ, σήμερα έκανα νέα εγγραφή αν και πολλά χρόνια ατμιστής. Αν ρωτάω σε λάθος θέμα παρακαλώ να μετακινηθεί από κάποιον admin. Το ερώτημα μου είναι αν κάποιος άνδρας κάνει subzero halo ή κάποιο άλλο υγρό με menthol και έχει μειωθεί το sex drive του, η λίμπιντο δηλαδή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110610 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159820 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530757 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801616 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet