vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

369 επισκέπτες, 6 χρήστες
Ποντικός, Buliwyf, dallaskdp, tibolaso, manoslykos, I.P

Twitter

Hellvape Seri RDA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Hellvape Seri RDA
« στις: Απριλίου 27, 2022, 21:46 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Hellvape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Ένας πολύ διαφορετικός ντρίπερ από όσα έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια.



Επισκευάσιμος ντρίπερ ατμοποιητής κατάλληλος μόνο για σειριακά στησίματα με τρεις ή δύο αντιστάσεις.
Έχει διάμετρο 26mm ύψος 39.1mm και επιστόμιο τύπου 510.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ένα κατσαβιδάκι, ένα εργαλείο για τις αντιστάσεις, ανταλλακτικές βίδες,
αλεν, ορινγκ, σκουονκ επιστόμιο, βαμβάκι, τρεις αντιστάσεις και το ποστ που βάζουμε στη θέση της τρίτης αντίστασης
αν θέλουμε να στήσουμε με δύο αντιστάσεις αντί για τρεις.

Και οι τρεις αντιστάσεις της συσκευασίας είναι πλεκτές Ni80 στα 0.2Ω.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω πέντε χρώματα.



Γενικότερα ήμουν πάντα κατά της άποψης ότι υπάρχουν ατμοποιητές που είναι μόνο για γνώστες και λοιπές βλακείες, αν κάποιος έχει την όρεξη μπορεί να ξεκινήσει με τον πιο δύσκολο ατμοποιητή σε στήσιμο που υπάρχει και δεν θα έχει θέμα αν τα κάνει όλα όπως πρέπει. Κάποτε παλεύαμε με πλέγματα, φυτίλια και στο τέλος το πίναμε το υγρό, πλέον μπορεί ένας ατμιστής να πάρει έναν δύσκολο ατμοποιητή, να ασχοληθεί μαζί του όσο πρέπει και να έχει ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα στο τέλος. Το ίδιο όμως δεν συμβαίνει στη περίπτωση του Seri RDA από τη Hellvape. Πρόκειται για έναν ντρίπερ ατμοποιητή σχεδιασμένο μόνο για σειριακά στησίματα με τρεις ή δύο αντιστάσεις. Το πρόβλημα στη προκειμένη περίπτωση δεν είναι οι πολλές αντιστάσεις αλλά ας πούμε ότι για αρχή θέλουμε ένα σειριακό μοντάκι, ειδικά αν παίζουμε με τρεις αντιστάσεις, διμπάταρο που θα αντέξει να δώσει τα 150-200 βαττ που ζητάει η συσκευή. Για να παίξει σωστά ο ντρίπερ με τις τρεις αντιστάσεις θες πολύ δύναμη, πραγματική δύναμη που θα σου δώσει μόνο ένα δυνατό σειριακό μοντ. Βέβαια το βασικότερο θέμα, αυτό που κάνει τον συγκεκριμένο ατμοποιητή κατάλληλο όχι για όλους είναι το dry burn. Οι αντιστάσεις πρέπει να ανάψουν και οι τρεις για να καταφέρεις να διώξεις οποιοδήποτε χοτ σποτ που θα σου χαλάσει την ατμιστική εμπειρία. Το να ανάψεις τρεις αντιστάσεις σε σειρά με ένα απλό διμπάταρο για παράδειγμα και να κάνεις dry burn είναι αρκετά δύσκολο και θα καταπονεθεί πολύ το μοντ. Προσωπικά χρησιμοποίησα απευθείας ένα σειριακό μοντάκι για το dry burn, είχα πάρα πολύ καιρό να το κάνω και ίσως το παρα έκανα τη πρώτη φορά αλλά στο δεύτερο στήσιμο με δικές μου αντιστάσεις δεν είχα κανένα θέμα.


Αλλά ξεκίνησα πάλι ανάποδα οπότε ας πιάσω τον ατμοποιητή από την αρχή. Ένα από τα πράγματα που ξέρει να κάνει η Hellvape πολύ σωστά είναι τα επιστόμια. Τώρα που το σκέφτομαι δηλαδή, στους περισσότερους ατμοποιητές που έχω από την εταιρεία και έχω ατμίσει μαζί στο παρελθόν, πολύ σπάνια να αλλάξω το επιστόμιο και αν τύχι να το αλλάξω αυτό θα γίνει περισσότερο για να το συνδιάσω εμφανισιακά με το υπόλοιπο setup μου. Τύπου 810 επιστόμιο στον Seri, λίγο ψιλό που ίσως σε άλλη περίπτωση να μη μου άρεσε αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με πάρα πολλά βαττ και πολύ ντουμάνι οπότε αυτό το έξτρα ύψος βοηθάει να κατέβει έστω λίγο περισσότερο η θερμοκρασία και να μη καίγονται τα χείλη από τη πρώτη τζούρα. Αρκετά φαρδύ επίσης με μεγάλη εσωτερική διάμετρο, ο ατμός ανεβαίνει προς τα πάνω χωρίς να βρίσκει πουθενά. Το επιστόμιο ζεσταίνεται αρκετά και σχετικά γρήγορα αλλά μιλάμε για υπερβολικά δυνατά στησίματα με πάρα πολλά βατ οπότε δεν μπορώ να πω ότι είναι το φταίξιμο του επιστόμιου που ζεσταίνεται αμέσως.


Το καπ του ατμοποιητή χωρίζεται σε δύο κομμάτια με το πάνω μέρος να είναι αυτό που γυρνάμε για να ορίσουμε τον αέρα που εμείς θέλουμε. Πρόκειται για έναν κάπως ψηλό ντρίπερ, πράγμα φυσικά λογικό αν παρατηρήσει κανείς το ντεκ και το ύψος του μαζί με τις αντιστάσεις. Βέβαια το καλό είναι ότι δεν έγινε άσκοπα ψηλός αλλά το λούκι ή πιο καλά να το πω "πηγάδι" χαχα που κάθονται τα βαμβάκια είναι αρκετά βαθύ με αποτέλεσμα να μπορούμε να στάξουμε πάρα πολύ υγρό μέσα για να φτάσει το υγρό για μερικές τζούρες μέχρι να στάξουμε ξανά. Δεν έχω δοκιμάσει το σκουόνκ κομμάτι του ατμοποιητή γιατί ότι σκουόνκ μοντάκι μου έχει ξεμείνει δεν θα κατάφερνε ούτε μισή αντίσταση να ανάψει από τις τρεις. Το πάνω μέρος του καπ γύρναει πάρα πολύ εύκολα αλλά παράλληλα είναι και όσο σφιχτό πρέπει οπότε και το γύρναγα πανεύκολα για να βρω τον αέρα μου και δεν είχα προβλήματα να βγει από τη θέση του ποτέ.


Ο αέρας τώρα νομίζω είναι αρκετός και ειδικά στο φουλ ανοιχτό αλλά με φίλους που το δοκίμασαν και παίζουν με πολύ αεράτους ατμοποιητές καθημερινά, μου ανέφεραν ότι θα ήθελαν λίγο παραπάνω αέρα ίσως. Προσωπικά στο φουλ αεράτο του, για μένα είναι ήδη πολύ αεράτος αλλά λόγω σχεδιασμού και το ότι παίζεις με πάρα πολλά βαττ, δεν κατάφερα να ατμίσω ανθρώπινα αν έκλεινα έστω και λίγο τον αέρα. Ο ατμός μπούκωνε απότομα ακόμα και στο λίγο κλειστό και δεν μπορούσα να πάρω τζούρα. Στο φουλ ανοιχτό, έπαιρνα άνετα φουλ αεράτες τζούρες που γέμιζαν τον χώρο ντουμάνια δίχως αύριο.


Το στήσιμο του ατμοποιητή όπως είπα θέλει λίγο δουλίτσα παραπάνω. Όταν στήνουμε με τρεις αντιστάσεις προσπαθούμε και καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσουμε αντιστάσεις φτιαγμένες για σειριακά στησίματα που ξέρουμε ήδη πόσα ωμ θα μας βγουν γιατί αυτές τις συσκευασίας όπως φαίνεται και στη φώτο δεν είναι οι κατάλληλες για σειριακό στήσιμο που θα χρησιμοποιηθεί πάνω σε σειριακό μοντάκι. Το μόνο που έχω προσέξει εδώ και δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει σε άλλα σειριακά στησίματα στο παρελθόν είναι ότι η μεσαία αντίσταση ζεσταινόταν υπερβολικά πολύ γρηγορότερα από τις υπόλοιπες δύο με αποτέλεσμα να πρέπει να δώσω πολύ χρόνο στο dry burn γιατί μπορούσε πολύ εύκολα να χαλάσει και να καεί η μία αντίσταση πολύ πριν ανάψουν καλά καλά οι άλλες δύο. Σε επόμενα στησίματα που χρησιμοποίησα απευθείας ένα σειριακό μοντάκι για το dry burn, τα πράγματα πήγαν λίγο καλύτερα. Με τις δύο αντιστάσεις είναι πιο εύκολα τα πράγματα, απλά δεν πρέπει να ξεχάσεις να βάλεις το ειδικό σιδεράκι στη μεσαία αντίσταση για να σορτάρει και να δουλέψει σωστά. Το βαμβάκωμα είναι ευκολάκι και το μόνο που θέλει να προσέξεις είναι ότι επειδή θα χρησιμοποιήσεις ποοολυ βαμβάκι, θέλει καλό τριμάρισμα και να το αφρατέψεις πάρα πολύ καλά ώστε το υγρό να ταξιδέψει  εύκολα προς τα πάνω στην αντίσταση γιατί τζούρα με στεγνό βαμβάκι σε σειριακό στήσιμο με τρεις αντιστάσεις σημαίνει ότι θα πάρεις τον φάρυγγα στο χέρι.


Δεν ξέρω το σκεπτικό της εταιρείας για να βγάλει τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, θεωρητικά δεν υπάρχει μεγάλο κοινό για τέτοιους ατμοποιητές και είναι κάτι που λίγοι θα εκτιμήσουν το 2022. Βέβαια όσοι ατμίζουν ακόμα έτσι, σίγουρα θα ευχαριστηθούν πάρα πολύ το αποτέλεσμα που θα πάρουν. Έχει άπειρα ντουμάνια, πολύ καλή γεύση, δυνατή τζούρα, εύκολο στήσιμο αν ξέρεις τι κάνεις και γενικά κάνει τα πάντα καλά εφόσον αυτό το στυλ ατμίσματος σου ταιριάζει.



Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hellvape Seri RDA
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 28, 2022, 10:48 »
Με μονή αντίσταση στο κέντρο δοκίμασες;
Ευχαριστούμε για το review :)

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: Hellvape Seri RDA
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 28, 2022, 12:39 »
Δεν βλέπω το λόγο να δοκιμάσει κάτι τέτοιο άμα ψάχνεις για single coil κοίτα κάτι άλλο μιας και έχει σχεδιαστεί για 2 minimum coil 

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hellvape Seri RDA
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 28, 2022, 17:04 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Εννοείται ότι δεν έχει σχεδιαστεί για μονή αλλά έτσι για την περιέργεια το ανέφερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2022, 10:45 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Hellvape Seri RDA
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 28, 2022, 19:18 »

Εγώ δεν καταλαβαίνω, μα την Παναγία! Τρεις αντιστάσεις; Ποιος ατμίζει με τρεις αντιστάσεις;  :dontknow:

Αν δεν έχεις τουλάχιστον 6-7-8 να το φχαριστηθείς, δεν έχει νόημα...  :nope:

Απ: Hellvape Seri RDA
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 29, 2022, 00:26 »
Κάτι τέτοια πρέπει να πουλάνε πολύ, στις ΗΠΑ. Θα το δοκίμαζα ευχαρίστως, ιδιαίτερα το στήσιμο του, αλλά να τον αγοράσω όχι, εκτός κι αν βγάλουμε κανά mtl τέτοιο, καημό το 'χω να στήσω με 0,10 mm

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Hellvape Seri RDA
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 29, 2022, 11:25 »
Ρε σεις ο ατμοποιητής δεν παίζει παράλληλα για να μπορέσεις να στήσει με μία αντίσταση μόνο, υποχρεωτικά στήνεις με 2. Για αυτό βάζεις και το σιδεράκι στη μέση αν δεν θες την τρίτη αντίσταση, κάνει short και δουλεύει με τις 2.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Hellvape Seri RDA
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 29, 2022, 14:18 »

Σωστά, αλλά μας αρέσει να σε πειράζουμε... ;D

Απ: Hellvape Seri RDA
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 01, 2022, 09:20 »
!

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110785 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515426 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303304 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12800 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530853 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801686 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11089 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet