vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Wotofo Gear V2 RTA

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Wotofo Gear V2 RTA
« στις: Φεβρουαρίου 08, 2022, 08:40 »


Ο Wotofo Gear V2 RTA είναι η ανανεωμένη έκδοση του Gear που κυκλοφόρησε αρχικά από την OFRF, που ανήκει πια εδώ και καιρό στην Wotofo.

Πρόκειται για έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή μονής αντίστασης, διαμέτρου 24mm και χωρητικότητας 3,5ml.

Ο Wotofo Gear V2 RTA έρχεται στην παρακάτω συσκευασία


Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος

Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω

1x Wotofo Gear V2 RTA
 2x Framed Staple Clapton Coil 0.33ohm
 2x 3mm Thick Cotton Strip
 1x Screwdriver
 1x Accessory Bag
 1x User Manual




Ο Wotofo Gear V2 RTA διατίθεται στους παρακάτω έξι διαφορετικούς χρωματικούς συνδυασμούς


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και οι διαστάσεις του είναι τα ακόλουθα


Single coil RTA, compact and powerful
 Better connect the drip tip with top cap to shorten the air passage and deliver rapid flavor
 Compressed chamber to provide massive flavor and extreme vaping experience
 Original pan deck for fast building
 2 little airflow wall on the deck for smooth vaping
 Fixed airflow RTA with optimal air amount and less e-liquid condensates
 Diameter: 24mm
 Height: 38.5mm (with drip tip and 510 pin)
 E-liquid Capacity: 3.5ml
 Filling Type: Top filling
 Airflow: Fixed side airflow
 Thread: 510 thread
 Main Material: SS+PCTG
 Insulator Material: German PEEK
 Coil Type: Single wire coil
 Coils Included: Framed staple clapton
 Material: Ni80
 Resistance: 0.33ohm
 Inner Core: 28G+38G*9+28G
 Outer Wire: 36G
 Internal Diameter: 3mm
 Power Range: 5-60W
 Best At: 40-50W
 Package: Gift Box



Το συνολικό του ύψος είναι 38,5mm και το βάρος του με ελάχιστο υγρό στο tank φαίνεται παρακάτω


Ο Wotofo Gear V2 RTA είναι κατασκευασμένος από ss (stainless steel) και PCTG
Έχει διάμετρο βάσης 24mm και αποτελείται από τέσσερα μόνο μέρη. Τη βάση, το tank χωρητικότητας 3,5ml, την καμπάνα συμπίεσης του ατμού και το top cap με ενσωματωμένο το 510 επιστόμιο. 




Η ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ καλή και τα τέσσερα μέρη αρμόζουν μεταξύ τους άψογα. Πολλοί βέβαια θα έχουν αντιρρήσεις με το PCTG tank
Θα προτιμούσαν γυάλινο. Οπτικά το tank δείχνει πολυγωνικό, αλλά είναι εντελώς κυλινδρικό.
Στη βάση, ενώ το στήσιμο και το βαμβάκωμα είναι σχετικά εύκολο, η αντίσταση πρέπει να τυλιχθεί μόνο μια συγκεκριμένη φορά για να ταιριάξει στα posts που πιάνουν την αντίσταση με επίπεδες βίδες. Τα πόδια της αντίστασης πρέπει να κοπούν σύριζα, γιατί έστω και μια μικρή άκρη να αφεθεί, θα ακουμπάει αυτή η άκρη στην καμπάνα. Επίσης σύρματα υπερπαραγωγές είναι ενδεχόμενο να μη χωράνε να πιαστούν στα posts.



Όπως προανέφερα, το 510 επιστόμιο είναι μέρος του top cap, χωρίς δυνατότητα αντικατάστασής του. 
Μια χαρά αποδίδει, αλλά μέσα στο εύρος της προτεινόμενης ισχύος λειτουργίας του ατμοποιητή, που είναι 40-50W
Λόγω του πάχους του, που είναι αρκετό και πάνω από τα 50W δεν θερμαίνεται το επιστόμιο, αλλά ο ατμός.




Η αναπλήρωση του υγρού γίνεται από πάνω, αφού ξεβιδωθεί το top cap, που αν και PCTG, το σπείρωμά του δουλεύει άψογα πάνω στο tank.



Επίσης δεν υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης της εισαγωγής αέρα στο σύστημα του airflow. Η εισαγωγή γίνεται από δύο σχετικά μεγάλες οπές, που βρίσκονται αντιδιαμετρικά στη βάση του ατμοποιητή. 
Το airflow είναι σχετικά αθόρυβο κι η τζούρα που αποδίδει είναι απαλή. 
Δεν τον λες και ακραία αεράτο κι ίσως το μόνο μειονέκτημά του να είναι η απουσία δυνατότητας ρύθμισης της εισαγωγής του αέρα στο airflow
Kάπως έχει ρυθμιστεί σε έναν κατά τη άποψή τους ιδανικό μέσο όρο.
Γευστικά αποδίδει πολύ καλά, μπορώ να πω για το προσωπικό μου γούστο, καλύτερα με απλά σύρματα. Δεν θα συμφωνήσουν όσοι προτιμούν πολύ χαμηλές αντιστάσεις, αλλά εμένα μου άρεσε πολύ με αντιστάσεις γύρω στα 0,6Ω με 0,7Ω.
Η παραγωγή ατμού είναι πλούσια και κι όπως προείπα ο ατμός είναι προς το χλιαρό και πολύ γευστικός.
Εμφανισιακά είναι πολύ όμορφος και μικροσκοπικός. Η όλη κατασκευή του είναι κάτι μεταξύ επισκευάσιμου ατμοποιητή και επισκευάσιμου pod.
H χωρητικότητα του tank είναι σχετικά μικρή, ειδικά για μικρές αντιστάσεις και χρειάζεται τακτικό γέμισμα, αλλά ευτυχώς η αναπλήρωση του υγρού γίνεται πανεύκολα κι απροβλημάτιστα
Τέλος, ο  Wotofo Gear VRTA είναι άψογος και στο θέμα των διαρροών. Ούτε ίχνος υγρασίας δεν είδα στις δύο εβδομάδες που τον δοκιμάζω.





Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 

Απ: Wotofo Gear V2 RTA
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 08, 2022, 09:01 »
Καλημέρα, είχες τον 1ο Gear για να σύγκριση?

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Wotofo Gear V2 RTA
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 08, 2022, 09:14 »
Δυστυχώς όχι. 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Wotofo Gear V2 RTA
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 08, 2022, 15:18 »
Δεν θα έπρεπε καν να λέγεται Gear, δεν έχει καμία σχέση με τον ορίτζιναλ. Ποιος άνθρωπος στα καλά του θα δώσει 30Ε χωρίς απόδειξη για επισκευάσιμο ατμοποιητή με fix εισαγωγή αέρα και επιστόμιο. Θυμίζει ατμοποιητή του ~2018 που έδιναν σαν κιτ μαζί με το μοντάκι που ήθελες να πάρεις.

Τουλάχιστον έχει ωραία γεύση.

Καλημέρα, είχες τον 1ο Gear για να σύγκριση?
Πιο κάτω σε γεύση από τον πρώτο, ειδικά όταν τον έστηνες με ωραίες αντιστάσεις. Κάνει πάρα πολύ φασαρία αν θες να πάρεις κανονική τζούρα. Για μένα ήθελε μικρότερο επιστόμιο και όπωσδήποτε λιγότερο αέρα.

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: Wotofo Gear V2 RTA
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 08, 2022, 20:44 »
Μουφα το V2  σαν αρπαχτη περισσότερο μοιάζει . κρίμα γιατί ό V1 είναι κλάσεις ανωτερως σαν κατασκευή

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Gear V2 RTA
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 09, 2022, 21:06 »
Όλοι λέτε ότι ο πρώτος είναι καλύτερος
Κανείς δεν λέει όμως το βασικό του πρόβλημα, που όλοι το κάνουν γαργάρα, και ο λόγος που τον πούλησα μισοτιμης στον μήνα

Υγρασία κάτω από το δακτυλίδι ρύθμισης αέρα

Αν και πάντα το είχα τέρμα ανοιχτό πάντα περνούσε υγρασία από τους υγροποιημένους ατμούς στην βάση, μέχρι και τρία διαφορετικά oring είχα δοκιμάσει, και ένα πιο χοντρό όπου δεν γυρνούσε το δακτυλίδι αλλά η συσσωρευμένη υγρασία περνούσε γιατί είχε μόνο ένα πάνω(αν θυμάμαι καλά) και ο ατμός έβρισκε το δρόμο να περάσει

Εδώ με τον φιξ αέρα δεν υπάρχει διαρροή γιατί δεν υπάρχει δακτυλίδι και ίσως τον αγοράσω πάλι
Πλέον για μένα όποιος ατμοποιητης τη σήμερον εποχή έχει τέτοιες γελοίες διαρροές απορρίπτεται και ας έχει γευσαρα

Θα ήθελα να βγάλουν και ενα εναλλακτικό καζάνι η πιο ψηλό η μπαμπλ με μεγαλύτερη χωρητικότητα

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Wotofo Gear V2 RTA
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 07, 2022, 12:20 »
Εγώ έχω τον Gear V2 και τον απολαμβάνω. Είχα παλίά τον V1 και ήταν ο αγαπημένος μου ατμοποιητής, καθώς δεν έσταζε ποτέ, ακόμα και ένα οκτάωρο στην τσέπη, ξαπλωμένος στο πλάι. Τον χρησιμοποιούσα φουλ ανοικτό πάντα. Τα προβλήματα του που με έκαναν να δοκιμάσω τον V2 ήταν τα εξής: Πολύ εύθραστο bubble glass (είχα spare ένα σπίτι, ένα στο αμάξι και ένα στο τσαντάκι), δυσκολία βιδώματος του τop cap λόγω ψιλών σπειρωμάτων, χαμηλή χωρητικότητα σε υγρό και το σχέδιο με το γρανάζι στο top cap γέμιζε μπίχλα και ήταν δύσκολο να καθαριστεί.

Ο V2 διορθώνει αυτά τα προβλήματα. Έχει πέσει 5-6 φορές κάτω και δεν έχει πάθει τίποτα ως τώρα και η χωρητικότητα είναι ικανοποιητική και χρειάζεται μόνο ένα γέμισμα μέσα στο οκτάωρο. Το top cap δεν είναι μπαγιονέ, αλλά λόγω του μικρότερου διαμέτρου σπειρώματος και λόγω του ότι το σημείο που κάθεται έχει πατούρα που το κεντράρει, βιδώνεται πολύ πιο εύκολα. Τέλος, το deck του έχει ακριβώς ίδια φιλοσοφία με τον V1 και στήνεται με τον ίδιο τρόπο και στήσιμο, αλλά η ροή αέρα είναι λίγο πιο ομαλή. Ένα ακόμη σημείο που είναι καλύτερος ο V2 είναι το σταθερό τανκ, που επιτρέπει το ξεβίδωμα του ανάποδα με υγρό μέσα για έλεγχο του build χωρίς φόβο ότι θα φύγει το τζαμάκι από το oring για να γίνει ατύχημα.

Για 'μένα, ο V2 είναι καλύτερος από τον V1, και ας μην είναι γυάλινο το tank. Σε gunmetal χρώμα πάνω σε ένα gunmetal Pico 2, είναι πανέμορφος.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Wotofo Gear V2 RTA
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 15, 2022, 17:19 »


Να γράψω και εγώ την ολοκληρωμένη άποψη μου για τον ατμοποιητή και μαζί να βάλω και τις φωτογραφίες/βίντεο που τράβηξα όταν μου ήρθαν δείγματα του Gear v2 από τη Wotofo. Δεν θα αναλωθώ να ξαναγράψω τα τεχνικά χαρακτηριστικά μιας και υπάρχουν όλα καθαρογραμμένα από τον [member=14633]aragiannis[/member].

Ο ατμοποιητής αντικειμενικά δεν είναι κακός. Δεν είναι κακός αν ζητάς τα συγκεκριμένα που μπορεί να σου δώσει. Αν τον δοκιμάσεις και πεις "οκ, αυτό ήθελα από έναν ατμοποιητή", τότε πάρτον και θα τον ευχαριστηθείς μια χαρά. Αν όμως πεις "θα ήθελα λιγότερο αέρα" ή "να του έβαζα το επιστόμιο που με έχει βολέψει" τότε δεν θα τον πάρεις γιατί δεν μπορείς ούτε τον αέρα και ούτε το επιστόμιο να αλλάξεις.

Το επιστόμιο είναι φιξ μαζί με το τοπ καπ και λόγω αυτού έχουμε δύο «θεματάκια». Ο παλιός Gear είχε όντως λεπτεπίλεπτα σπειρώματα στο τοπ καπ και ήταν αρκετοί αυτοί που είχαν θέμα ενώ εδώ το τοπ καπ κάθεται καλά στη θέση του και βιδώνεις άνετα, γρήγορα και εύκολα. Όμως για μένα που είμαι λίγο πιο απαιτητικός και παράξενος, να πούμε ότι στην ουσία πιάνεις το επιστόμιο για να ξεβιδώσεις το τοπ καπ γιατί αυτό είναι πάρα πολύ λεπτό και στην ουσία κάθεται μέσα στο καμπάνα όταν είναι βιδωμένο. Ε συγγνώμη αλλά όταν εγώ είμαι στη δουλειά ή έξω ή οπουδήποτε αλλού, δεν θέλω να πιάνω το επιστόμιο με τα βρωμόχερα μου αν τύχει και χρειαστεί να γεμίσω. Βολικό τοπ καπ που βιδώνει-ξεβιδώνει και με κλειστά μάτια αλλά λόγω σχεδιασμού δεν ήταν ο ατμοποιητής που θα έπαιρνα εύκολα εκτός σπιτιού. Το επιστόμιο όπως έγραψα και πάνω πάνω, αν είναι αυτός ο τύπος επιστόμιων που σου αρέσει θα σε βολέψει μια χαρά. Ενώ είναι φαρδύ πάνω, όσο πάει πιο μέσα τόσο και στενεύει η εσωτερική διάμετρος οπότε ανεβαίνει αντικειμενικά και η γεύση. Εγώ θα το προτιμούσα πιο κοντούλικο και λίγο διαφορετικά σχεδιασμένο αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το αλλάξω με ένα δικό μου που με βολεύει σε τέτοιου είδους ατμοποιητές. Επίσης να προσθέσω για πιο πάνω ότι αν τυχόν έχεις βιδώσει τέρμα το τοπ καπ όσο πάει, καλά κρασά να καταφέρεις να το ξεβιδώσεις αν δεν έχεις δάχτυλα τανάλιες.

Στο πάνω μέρος του τανκ κάτω από το τοπ καπ έχουμε για την αναπλήρωση του υγρού τρεις τρύπες με ικανοποιητικό μέγεθος οπότε γεμίζεις άνετα και χωρίς να κοιτάς καθόλου. Το ίδιο το τανκάκι τώρα έχει ωραίο σχεδιάσμο και δεν έχεις θέμα να δεις πόσο υγρό έχεις μέσα όποιο χρώμα και να διαλέξεις. Δεν δηλώνω ιδιαίτερα υποστηρικτής της καμπάνας που έρχεται φιξ πάνω στο τανκ. Αν ξεχάσω τον ατμοποιητή με έντονο υγρό μέσα για μέρες, όταν έρθει η ώρα να το καθαρίσω θα μου βγει η πίστη για να καθαρίσω το εσωτερικό του τανκ. Ενώ αν η καμπάνα ξεβίδωνε, θα τελείωνα σε μισό λεπτό το καθάρισμα. Αν είστε σαν ένα φιλαράκι μου που βάζει φρουτένιο μετά από καπνικό χωρίς να καθαρίσει ούτε καμπάνες ούτε τίποτα, τότε για εσάς αυτό δεν είναι πρόβλημα και μπορείτε να τον χαρείτε.

Ο βασικός μου ενδιασμός στο γιατί λέγεται Gear v2 αντί να έχει ένα άλλο όνομα είναι ένας. Ενώ ο ατμοποιητής είναι κοντός σε σχέση με το 95% των αεράτων ατμοποιητών που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, δεν έχει αυτό το ένα και μοναδικό χαρακτηριστικό που έκανε τον Gear εξαιρετικό. Λόγω σχεδιασμού, η διαδρομή από την αντίσταση ως το πάνω μέρος του επιστόμιου έχει μεγαλώσει σε σχέση με τον προκάτοχό του. Ο πρώτος Gear λέγαμε τότε είναι σαν ντρίπερ γιατί η αντίσταση σχεδόν ακουμπούσε το επιστόμιο ενώ εδώ η αντίσταση έχει κατέβει πιο χαμηλά, ο «σωλήνας» που ανεβάζει τον ατμό από την καμπάνα στο επιστόμιο έχει ψηλώσει όπως και ότι έχουμε ψηλότερο επιστόμιο το οποίο δεν μπορούμε να αλλάξουμε. Το ντεκ είναι ίδιο με τη διαφορά ότι πλέον δεν έχουμε τέσσερις βίδες για να στήνουμε χωρίς να μας ενδιαφέρει το πως είναι φτιαγμένη η αντίσταση αλλά έχουμε έναν πιο κλασικό σχεδιασμό και δεν νομίζω να ενοχλήσει κάποιον αυτή η αλλαγή. Τα λούκια για το βαμβάκι παραμένουν ίδια, οπότε μπόλικο βαμβάκι και καλά αφρατεμένο γιατί δεν ενθουσιάστηκα πάρα πολύ με τη τροφοδοσία του σε σχέση με τον πρώτο. Σε κάτι απανωτές τζούρες για να τσεκάρω, είχα υποψία βαμβακιού που στέγνωσε και δεν πρόλαβε να τροφοδοτήσει.

Ο αέρα είναι φιξ και δεν αλλάζει, αυτό θα βολέψει μόνο όσους τον δοκιμάσουν και ατμίζουν με τον ίδιο ακριβώς αέρα σε αεράτους ατμοποιητές. Εγώ που πάντα κόβω λίγο τον αέρα γιατί θέλω τον ατμοποιητή σφιχτό πνευμονικό και αυτός είναι για σφιχτές πνευμονικές τζούρες, εδώ δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μετά από κάμποση χρήση το συνήθισα, ανέβασα και λίγο παραπάνω τα βατ, έβαλα και λίγο πιο χοντρή αντίσταση αλλά θεωρώ ότι μπορούσαν να βάλουν ένα απλό δαχτυλιδάκι αέρα. Διαρροές δεν έχω εδώ αλλά ούτε στον πρώτο Gear είχα με την υγρασία που μάζευε κάτα καιρούς στο κάτω μέρος να είναι κάτι φυσιολογικό σε αεράτους ατμοποιητές που είναι τόσο κοντοί και έχουν τις εισαγωγές του άερα τόσο κοντά στη βάση. Η γεύση του είναι καλή και παίζει μπάλα με τους εργοστασιακούς αεράτους που βγαίνουν τα τελευταία χρόνια ως κιτ μαζί με μοντάκια αλλά πωλούνται και ξεχωριστά. Είναι όμορφος, έχει μόνο τρία μέρη, στήνεται πανεύκολα αλλά θα προτιμούσα κάποιες ιδέες που είχε η εταιρεία να τις είχε υλοποιήσει διαφορετικά και ίσως τότε να είχαμε έναν άξιο συνεχιστή του πρώτου Gear.




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110644 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159866 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515333 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146473 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303273 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530781 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801628 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet