vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

112 επισκέπτες, 4 χρήστες
Lazy Dog, SuperSayian, Doubt, manoslykos

Twitter

DOVPO BLOTTO Single Coil

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
DOVPO BLOTTO Single Coil
« στις: Νοεμβρίου 29, 2021, 23:58 »

(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)





Ο Blotto Single Coil είναι ένας αεράτος επισκευάσιμος ατμοποιητής μονής αντίστασης
με 23m σε διάμετρο και 2.8ml χωρητικότητα υγρού με το ίσιο τζαμάκι και 5ml με τα δύο bubble.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ένα εργαλείο για το άνοιγμα των μπουκαλιών,
ένα κατσαβιδάκι, βίδες, όρινγκ και δύο bubble τζαμάκια.



Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω τρία χρώματα.



Υποστήριζα πάντα τον πρώτο Blotto και τον θεωρούσα για πολύ καιρό τον καλύτερο μπάτζετ σφιχτό αεράτο ατμοποιητή αν έψαχνες ατμοποιητή με διπλές αντιστάσεις. Ο Blotto Mini αν και εξίσου καλός στο τέλος δεν μου γέμισε το μάτι ποτέ οπότε χάρηκα όταν είδα ότι βγαίνει επιτέλους καινούργιος Blotto κατασκευασμένος εξ'ολοκλήρου για μονή αντίσταση.

Εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδιος με τους προηγούμενους, η μοναδική ουσιαστική διαφορά βρίσκεται στο airflow που βρίσκεται κάτω από την αντίσταση. Στους προηγούμενους Blotto είχαμε ανοίγματα σε όλο το εύρος της βάσης ενώ στον Blotto Single Coil έχουμε δύο σε κάθε πλευρά. Δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά έχει στη πραγματικότητα γιατί στον έναν βάζεις δύο μεγάλες αντιστάσεις ενώ εδώ έχει μια αντίσταση μόνο και με μεγαλύτερη διάμετρο 2.5μμ κιόλας. Οπότε θεωρώ ότι είναι ίσως και καλύτερα έτσι γιατί αλλιώς θα έμπαινε παραπάνω αέρας από αυτόν που θα ήθελα.

Το επιστόμιο όπως και στους προηγούμενους είναι ωραιότατο και με έχει βολέψει. Μετά από αρκετή χρήση μαζεύει υδρατμούς που γίνεται υγρό στο εσωτερικό του οπότε θέλει ένα σκουπισματάκι που και που αλλά μέχρι εκεί. Το τοπ καπ είναι πάρα πολύ βολικό και ξεβιδώνει εύκολα με μισή βόλτα και με το σχέδιο που έχιε πάνω του σαν καπάκι μπύρας κάνει ακόμα πιο εύκολο το ξεβίδωμα αν και γενικά ακόμα και να μη βάλεις λίγο υγρό στο όρινγκ βιδώνει/ξεβιδώνει πανεύκολα. Ίδια κατασκευή και σχεδίαση και στο δαχτυλίδι του αέρα για να είναι πιο εύκολο να το γυρνάς και ειδικά στο συγκεκριμένο που είναι πιο μικρούλης και αν έχεις χοντροδάχτυλα ίσως δυσκολεύει παραπάνω.

Το στήσιμο τώρα είναι εύκολο και ενδεχομένως θα σε παιδέψει μόνο τη πρώτη φορά. Επειδή τα ποστ που μπαίνουν τα πόδια της αντίστασης μέσα δεν έχουν τρύπα από κάτω για να βάλεις την αντίσταση και να κόψεις μετά, θέλει δοκιμές για να δεις ακριβώς σε ποιο ύψος να κόψεις τα πόδια. Στα πρώτα στησίματα καλύτερα να κόβεται λίγο λίγο και όχι αμέσως εκεί που νομίζετε γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα κόψετε παραπάνω από όσο πρέπει. Στο πρώτο στήσιμο που του έκανα στα γρήγορα, έπιασα μια χειροποίητη αντίσταση με 3αρη πυρήνα αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι είναι πολύ τσίμα τσίμα και σχεδόν ακουμπάει παντού οπότε θα έβραζε αυτό έκει μέσα. Οπότε δεν έστησα και έπιασα μία άλλη με 2.5αρη πυρήνα που θεωρώ είναι και η καλύτερη επιλογή. Εύκολο στησιματάκι και βαμβάκωμα, τα δύο λούκια για το βαμβάκι είναι όσο μεγάλα πρέπει για να μπει όλο το βαμβάκι άνετα και παρατήρησα ακόμα και να το αφήσεις παραπάνω σε μήκος και να μη κόψεις οπότε και θα ακουμπάει κάτω, δεν είχα πρόβλημμα με διαρροές αλλά δεν έχω αφήσει το ίδιο στήσιμο για πολύ καιρό για να γίνει τελείως σκατά το βαμβάκι.

Γεύση μια χαρά, δεν έχω κάποιο παράπονο αλλά σίγουρα δεν είναι πρώτος στην λίστα παρόμοιων ατμοποιητών. Αν σου αρέσουν οι Blotto, θα σου αρέσει και αυτός αλλιώς μπορείς να κοιτάξεις ίσως και αλλού. Διαρροές αν ξέρεις να στήνεις δεν θα δεις ποτέ, τζούρα πολύ ωραία σφιχτή πνευμονική μέχρι σχετικά αεράτη. Ο βασικός όμως λόγος που ο συγκεκριμένος χάνει από άλλους του ίδιου στυλ για μένα είναι το ύψος, η καμπάνα και η διαδρομή του ατμού. Λόγω σχεδιασμού ο ατμοποιητής είναι ψηλός οπότε η διαδρομή του ατμού είναι μεγάλη και χάνει σε σχέση με ατμοποιητές στυλ Druga, Eclipse, Gear που είναι κοντούλιδες και το επιστόμιο είναι όσο πιο κοντά γίνεται στη αντίσταση. Στον Blotto single coil αν δεις μέσα από το επιστόμιο η αντίσταση φαίνεται με το ζόρι τόσο κάτω που είναι, συν ότι μιλάμε για μονή αντίσταση και στενό ντεκ οπότε δεν μπορείς να στήσεις ένα γουρούνι μέσα για να ανέβεις αρκετά σε βατ με αποτέλεσμα να έχεις όχι τη γεύση που θα μπορούσες να έχεις αν ήταν πολύ πιο κοντός ο ατμοποιητής.



Αποσυνδεδεμένος longjohn

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
  • One day or day one. You decide
Απ: DOVPO BLOTTO Single Coil
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 01, 2021, 20:03 »
Στο εργαλειάκι που έχει για άνοιγμα μπουκαλιών αν θυμάμαι καλά έχει οδηγό για το κόψιμο των ποδιών της αντίστασης οπότε no worries

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: DOVPO BLOTTO Single Coil
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 01, 2021, 22:29 »
Πάρα πολύ σωστός! Το είχα ξεχάσει αυτό. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος fkyriazid

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DOVPO BLOTTO Single Coil
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 03, 2021, 21:00 »
Καλησπέρα, 
κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου (που για τα γούστα μου είναι αρκετά αεράτος - σε σύγκριση με τον Intake που έχω συνηθίσει που είναι πιο σφιχτός DL), έχω πέρα από τα προαναφερθέντα, άλλα 2 θεματάκια:
 
α) με δυσκολεύει αρκετά η ρύθμιση του αέρα γιατί είναι στη βάση του ατμοποιητή και συχνά καταλήγω να τον ξεβιδώνω (ανοίγει ο αέρας με τη φορά που ξεβιδώνει) και επίσης δεν είναι εύκολα ορατό πόσο αέρα έχεις ανοίξει λόγω της μορφής του (με τις μικρές τρυπούλες)
β) συχνά μαζεύει υγρασία (με πολλά στησίματα το έχω δει) γύρω από το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα - τύπου διαρροή

Κατά τα άλλα η γεύση είναι μια χαρά, η τζούρα ήσυχη, το στήσιμο συνηθίζεται, γέμισμα βολικό.
Αυτά...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236888 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 394 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35170 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477913 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy