vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

370 επισκέπτες, 6 χρήστες
dimitrisd, john67, dkostas, treloneritis, tibolaso, manoslykos

Twitter

Gas Mods Cyber RTA 24mm 6ml

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Gas Mods Cyber RTA 24mm 6ml
« στις: Νοεμβρίου 28, 2021, 22:04 »
 Ένας άτμο με deck εμπνευσμένο από gt4 (νομίζω σαν πρώτη υλοποίηση) και κοπιαρισμένο σε αμέτρητους ακόμα. Μόνο που εδώ είπαν να χώσουν και μια τρύπα στο κέντρο.

Μόνο 2- 3 review κατάφερα να βρω και τον περιγραφούν σαν πολύ αεράτο μονής αντίστασης που παίζει σε αρκετά watt. Επίσης είπαν την τζούρα του smooth αλλά θορυβώδης !
Πάω να ανοίξω καμιά εγκυκλοπαίδεια να ξεστραβωθώ γιατί αυτά τα δυο μου φαίνονται αντιφατικά.

Θετικά
Δεν είδα διαρροές.
Εύκολο βαμβάκωμα αν και το φοβόμουν με τόσο μεγάλα λούκια.
Τροφοδοτεί σαν να είναι injection.
Για την τιμή του δεν έχω παράπονο με τα σπειρώματα που θα τα έλεγα μάλιστα πολύ καλά, την συναρμογή, ποιότητα υλικών, φινίρισμα.
Καλή χωρητικότητα 4,1 ml με το bubble (το 6ml δεν ξέρω που το βρήκαν)
510 drip tip (αν σου αρέσουν τα στενά)
Σχετικά μαζεμένος.
Χοντρό μασίφ top cop για μεγάλα θερμικά ζόρια.

Αρνητικά
Φαρδιά post χωρίς σήκωμα στην άκρη για συγκράτηση του σύρματος αλλά πολύ ψιλό βιδάκι (είναι και alen tu kolu). Για μονόκλωνο ούτε συζήτηση. Για να το πετύχεις κάτω από την βίδα θα είναι σαν να περνάς κλωστή σε βελόνα. Εάν το σύρμα δεν είναι κομμένο πολύ κοντό σου δίνει λεβιέ για να το κεντράρεις κάτω από την βίδα. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι να έχεις το ένα χέρι στο alen έτοιμο να σφίξει την κατάλληλη στιγμή, στο άλλο την άκρη του σύρματος να προσπαθείς να βρεις το σωστό σημείο και στο παράλλο την βέργα που είναι περασμένο το coil μην παρασύρεις τις σπείρες κατά το σφίξιμο.
Με κάτω του ½ κλειστό τον αέρα σφυρίζει υπερβολικά.
Πολύ θορυβώδης στον αέρα αλλά όχι μόνο. Έτυχα στήσιμο με σύρμα που σκάει (χωρίς να έχω πρόβλημα με spit back) και πραγματικά χάλαγε τον κόσμο.
Για άτμο με drip tip 510 είναι πολύ αεράτος.
Στενές τρύπες για την αναπλήρωση υγρού (δεν μπαίνει η μύτη από τα μπουκάλια) αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί γύρω γύρω είναι ανασηκωμένο.


Προσωπική εκτίμηση / προβληματισμοί.
Μου αρέσουν οι αεράτες τζούρες αλλά δεν είμαι των πολλών watt ούτε για τρελά ντουμάνια.
Εκεί που παίζω συνήθως τα πράγματα ήταν λίγο χλιαρά. Πιο ψιλά η γεύση σαν ένταση έφτιαχνε αλλά ανέβαιναν κατακόρυφα και τα σκασίματα και μόνο απολαυστικό δεν ήταν το άτμισμα.

Κατά καιρούς σε όλα μου τα set up μπορεί να έχω μερικά σκασίματα (λατρεύω ανοικτές σπείρες) αλλά είναι ένας θόρυβος που καταλαβαίνεις ότι δημιουργείται μέσα στην καμπάνα του άτμο. Σε αυτή την περίπτωση είναι σαν να το ενισχύει και να γίνεται δίπλα από το αυτί σου.

Εάν ο default αέρας είναι υπερβολικός, με το κλείσιμο του air flow ring δεν δίνει το αποτέλεσμα που περιμένουμε. Η κεντρική τρύπα κάτω από το coil είναι αρκετά μεγάλη και χωρίς ροή αέρα δεν υπάρχει ταχύτητα να κτυπάει την αντίσταση και αυτό έχει αντίκτυπο στην γεύση. Επίσης οι πλευρικές τρύπες πρέπει να μένουν διακοσμητικές.


Μετά από αρκετά στησίματα και μέχρι να καταλάβω τι έχει το διαόλι και κάνει σαν να πυροβολάει έκανα ένα quick and dirty trick. Παράχωσα λίγο βαμβάκι κάτω από την κεντρική τρύπα.
Ο αέρας ήρθε σε ότι περιμένεις σε άτμο με 510 drip tip. Ο θόρυβος μειώθηκε αρκετά και από τον αέρα και τα σκασίματα. Επίσης μειώθηκαν τα watt που χρειάζονται για να πάρεις γεύση.


Photo από το internet μόνο και μόνο γιατί κάτι πρέπει να βάλω.

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gas Mods Cyber RTA 24mm 6ml
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 30, 2021, 13:59 »
 Αλλαγή σύρματος σε κάτι που δεν βαράει στρακαστρούκες.
Από τα 38 watt που συνήθως δουλεύω αυτά τα σύρματα, ανέβηκα στα 42. Ο ατμός απέκτησε όγκο, σώμα, γεύση. Επίσης δεν μου φαίνεται τώρα τόσο πολύ αεράτος. Ίσως επειδή κατέβασα την αντίσταση όσο παίρνει χαμηλά. Δοκίμασα να ανέβω μέχρι τα 60 Watt. Σε 4-5 απανωτές δεν έδειξε να χλομιάζει. Τροφοδοσία, θερμοκρασία όλα νορμάλ. Εκεί όμως δεν είναι περιοχή που παίζω και δεν άντεξα για παραπάνω.
Χρηστικά δεν βρήκα κουσούρια (πέρα από τα βιδάκια). Έκανα και ένα στήσιμο με πολύ αλλά πολύ κοντό το βαμβάκι να δω πόσο επιρρεπής είναι σε διαρροές. 3 σταγόνες που το έχω σκουπίσει από χθες 5 φόρες.

Ξέχασα να πω πως μαζί με το top cap και η βάση του deck είναι με χοντρό μέταλλο.


Σε γενικές γραμμές δεν φέρνει καμία ατμιστική αποκάλυψη αλλά θα τον επιλέξει κανείς εάν θέλει 510 επιστόμιο σε αεράτο άτμο με καλή χωρητικότητα.
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160062 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110835 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515463 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146507 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303343 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530896 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201500 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801711 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet