vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

223 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog, maprix, aragiannis

Twitter

Hellvape Fat Rabbit RTA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Hellvape Fat Rabbit RTA
« στις: Ιουλίου 26, 2021, 00:01 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Hellvape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Η οικογένεια των λαγο-ατμοποιητών απέκτησε και χοντρούλη αδερφάκι.


Επισκευάσιμος ατμοποιητής διπλών αντιστάσεων αλλά μπορεί να στηθεί και με μονή.
Έχει διάμετρο 28.4mm, ύψος 56.4mm και χωρητικότητα υγρού 5.5ml.
Έχει δύο ξεχωριστές εισαγωγές αέρα, μία στο πλάι των αντιστάσεων και μία από κάτω.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ένα δεύτερο τζαμάκι, ένα κατσαβίδι,
όρινγκ, ανταλλακτικές βίδες, εργαλειάκι για το κόψιμο της αντίστασης,
δύο αντιστάσεις και βαμβάκι.

Οι δύο αντιστάσεις είναι από Ni80, fused clapton στα 0.37Ω η κάθε μία.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω επτά χρώματα.


Ξεκινώ λέγοντας ότι ο ατμοποιητής μου αρέσει αρκετά, τον χρησιμοποιώ καθημερινά για πάνω από δύο βδομάδες και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο μαζί του. Το 810 επιστόμιο του έχει πολύ καλή αίσθηση, είναι αρκετά φαρδύ αλλά με αρκετά μικρότερη εσωτερική διάμετρο οπότε ο ατμός ανεβαίνει πιο γεμάτος προς τα πάνω χωρίς να χρειαστεί να ανέβεις υπερβολικά πολύ σε βατ.

Το τοπ καπ ξεβιδώνει με 1/4 γύρισμα και έχει δύο εσοχές οπότε πρέπει να μπει σε συγκεκριμένη θέση για να το βιδώσεις πίσω. Βέβαια, τα σπειρώματα κλπ είναι όλα βούτυρο οπότε το ξεβιδώνεις-βιδώνεις άνετα και με το ένα χέρι. Οι δύο εσοχές για το υγρό είναι τόσο τεράστιες που όχι μόνο δεν έχεις πρόβλημα με καμία μύτη μπουκαλιού αλλά άνετα γεμίζεις και από απόσταση αν χρειαστεί. Η χωρητικότητα του υγρού είναι ικανοποιητική για να μη γεμίζεις κάθε πέντε λεπτά αλλά θα ήμουν πιο χαρούμενος αν ήταν λίγο ψηλότερος και είχαμε 7μλ χωρητικότητα πχ.

Το ντεκ του ατμοποιητή είναι κουμπωτό και βιδωτό, δηλαδή ξεβιδώνουμε 1/4 και τραβάμε το ντε προς τα κάτω. Το ντεκ είναι τύπου postless οπότε πρέπει να έχουμε κόψει από πριν τα ποδαράκια της αντίστασης και για αυτό υπάρχει στη συσκευασία και το κατάλληλο εργαλειάκι για ευκολία. Εγώ βρήκα ότι στη θέση 4 οι αντιστάσεις έχουν ακριβώς το ύψος που με βολεύει με το στήσιμο που του κάνω συνήθως. Τα λούκια για το βαμβάκι είναι όσο μεγάλα πρέπει οπότε μπόλικο και καλά αφρατεμένο βαμβάκι για να τροφοδοτεί καλά και δεν έχω δει ούτε σταγόνα να τρέχει μέχρι σήμερα ακόμα και όταν τον έχω πεταμένο σε τσαντάκια. Όλα τα στησίματα για την ώρα είναι με διπλές αντιστάσεις αλλά σίγουρα θέλω να δοκιμάσω και μια μονή τεράστια αντίσταση με μπόλικο βαμβάκι μέσα στις επόμενες μέρες να δω για αρχή αν θα έχουμε διαρροές αν και δεν πιστεύω να έχει κανένα θέμα.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, έχουμε δύο ξεχωριστές εισόδους για την εισαγωγή του αέρα. Ένα δαχτυλίδι στο κάτω μέρος του ατμοποιητή για να χτυπάει την αντίσταση από κάτω και ένα δαχτυλίδι στη μέση του ατμοποιητή για να χτυπάει την αντίσταση από τα πλάγια. Οπότε υπάρχει αρκετό παιχνίδι μέχρι να βρεις τον αέρα που αρέσει προσωπικά στον καθένα, εγώ μέχρι στιγμής νιώθω ότι παίρνω το καλύτερο αποτέλεσμα έχοντας την κάτω εισαγωγή του αέρα τελείως κλειστή και την πάνω ανοιχτή στο φουλ ή μπορεί να κλείσω τη μία τρύπα για πιο γεμάτο ατμό. Γενικά ο αέρας με το ένα δαχτυλίδι ανοιχτό θυμίζει τον Blotto με λίγο παραπάνω αέρα, όταν έχεις και τα δύο ανοιχτά γίνεται πάρα πολύ αεράτος που σίγουρα θα αρέσει σε κάποιους αλλά εγώ προσωπικά δεν το προτιμώ.

Σε πολλές απανωτές και δυνατές τζούρες ο ατμοποιητής όπως είναι φυσιολογικό ζεσταίνεται κάμποσο αλλά πάντα σε λογικά πλαίσια. Το καλό στη περίπτωση που ζεσταθεί πολύ είναι ότι η θερμότητα δεν μεταφέρεται και στο επιστόμιο οπότε μπορείς να συνεχίσεις να παίρνεις τζούρες αβέρτα χωρίς πρόβλημα. Δίνει πολύ ωραία γεύση και την έχω καταβρεί με το καινούργιο παγωμένο υγρό της VNV, το Ice Lance που έχω κάνει δύο μπουκάλια τις τελευταίες μέρες.

Γενικά δεν είναι κάτι που συνηθίζω αλλά τον συγκεκριμένο ατμοποιητή θα προτείνω να τον δοκιμάσετε όταν έρθει Ελλάδα αν ατμίζεται με μεγάλους τανκάτους.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 26, 2021, 00:13 από zamploutos »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Hellvape Fat Rabbit RTA
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 09, 2022, 20:58 »
Έχω εκπτωτικό κωδικό για τον ατμοποιητή από την Sourcemore αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Προσωπικό update: Ο μοναδικός μεγάλος τανκάτος που συνεχίζω να χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά. Κανένα απολύτως παράπονο, παίζει απροβλημάτιστα χωρίς διαρροές και με ικανοποιητική γεύση. Σε αυτή τη τιμή πραγματικά δεν έχει αντίπαλο, τους πατάει όλους σε γεύση.




Με τον κωδικό HFRR η συσκευή κοστίζει $22.94
(δεν κερδίζω απολύτως τίποτα από τον εκπτωτικό κωδικό)

Απ: Hellvape Fat Rabbit RTA
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 09, 2022, 23:51 »
για πες και κάνα mod να του κολλήσουμε

Αποσυνδεδεμένος neoklis79

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Hellvape Fat Rabbit RTA
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 10, 2022, 00:30 »
Dovpo riva 200w νομίζω είναι ότι πρέπει για να τον αγοράσεις από sourcemore στα 36$.
Tα μεταφορικά έχουν ανέβει πολύ οπότε 2-3 πραγματάκια μαζί για να πείς ότι όντως συμφέρει η αγορά από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Hellvape Fat Rabbit RTA
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 10, 2022, 02:18 »
για πες και κάνα mod να του κολλήσουμε
Ανάλογα τα γούστα/λεφτά.

Εγώ το έχω ανάλογα το στήσιμο είτε σε σωλήνα είτε με το Hyperion της Lost Vape, επίσης από την ίδια εταιρεία και το Cyborg τον χωράει άνετα αλλά είναι κάπως παράξενο εμφανισιακά αλλά και το GRUS που το έχει σε προσφορά κάτω από 30ε. Από διμπάταρα το DOVPO Riva είναι μια χαρά και σε νορμάλ τιμή, υπάρχει και η έκδοση με DNA αλλά ξεφεύγει σε τιμή. Υπάρχει και το Rhea της Aspire αλλά απλά το έχω πιάσει στα χέρια μου, δεν ξέρω πως παίζει. Σε διμπάταρο με 2x21700 ένα από τα αγαπημένα μου λόγω μικρού μεγέθους και ωραίων ρευμάτων είναι το Augvape VX217, θέλει ένα update όταν το πάρεις μόνο, δεν ξέρω όμως πόσο εύκολο είναι να το βρεις πλέον. Αυτά, ελπίζω να βοήθησα έστω λίγο.

Απ: Hellvape Fat Rabbit RTA
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 10, 2022, 09:04 »
στο Dovpo Riva δεν έχω βρει να αναφέρουν κάπου την διάμετρο ατμοποιητή που χωράει. Κάνει για 28,5?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2022, 09:10 από armadoran »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Hellvape Fat Rabbit RTA
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 10, 2022, 16:34 »
28αριδες τανκάτοι κάθονται ακριβώς και δεν προεξέχουν καθόλου.
28αριδες ντρίπερ κάθονται καλά αλλά μερικοί που έχουν χοντρό καπ προεξέχει απειροελάχιστα στο μπροστά μέρος.

Ο Fat Rabbit που είναι ~28.4εκ,  στο μπροστά μέρος αν είσαι περίεργος θα δεις ότι προεξέχει ελάχιστα αλλά στην ουσία δεν φαίνεται γιατί κάνει αυτή τη κούρμπα πάνω από το κουμπί του fire οπότε μόνο αν το πιάσεις και το κοιτάξεις υπό γωνία το μοντ θα το δεις.

Αν είσαι περίεργος με αυτά καλύτερα να περάσεις από ένα μαγαζί να τα δεις από κοντά.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110474 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159708 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515262 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530723 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201458 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801572 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40968 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet