vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

186 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, giorgos1999, Jorge, stsoulos

Twitter

TVGC The Rook

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
TVGC The Rook
« στις: Φεβρουαρίου 16, 2021, 10:04 »
[justify]Αν κάποιος ασχολείται με high end MTL ατμοποιητές ή ΝΕΤ καπνικά υγρά, τότε σίγουρα έχει ακούσει το TVGC (The Vaping Gentlemen Club), μια εταιρεία που έχει μπει δυναμικά σε αυτόν τον χώρο τα τελευταία 2-3 χρόνια. Έχει ήδη να επιδείξει εξαιρετικές δουλειές, όπως ο 900 RDA, ο Millennium RTA και πρόσφατα ο πιο οικονομικός Bishop MTL RTA.[/justify]

[justify]Η τελευταία τους δημιουργία ακούει στο όνομα The Rook και είναι ένας υβριδικός RDTA, ο οποίος μπορεί να στηθεί είτε με βαμβάκι, είτε με mesh, απλά αλλάζοντας την θέση των βιδών του deck και χρησιμοποιώντας διαφορετική καμπάνα. Η ίδια η εταιρεία τον κατατάσσει σε μια καινούρια κατηγορία ατμοποιητών, που την ονομάζει RPGA, Rebuildable Professional Genesis Atomizer.[/justify]

[justify]O Rook βρίσκεται στα χέρια μου κάτι λιγότερο από μια εβδομάδα και προς το παρόν έχει στηθεί μόνο με βαμβάκι. Έχει δοκιμαστεί με αρκετά υγρά που τα γνωρίζω καλά και νομίζω είμαι σε θέση να βγάλω κάποια συμπεράσματα, τα οποία και θα σας παρουσιάσω.[/justify]

[justify]Την άλλη εβδομάδα θα ολοκληρώσω την παρουσίασή μου μετά από τις δοκιμές που θα κάνω με mesh, για να έχω μια ολοκληρωμένη γνώμη για τις πλήρεις δυνατότητες του ατμοποιητή.[/justify]

[justify]Παρουσίαση / Ποιότητα Κατασκευής[/justify]
[justify]Ο Rook έρχεται σε ένα πανέμορφο ξύλινο κουτί, το οποίο θυμίζει σκακιέρα και ανοίγει σε μορφή συρταριού. Στα περιεχόμενα του κουτιού θα βρούμε τον ατμοποιητή στην mesh μορφή του και το tankτων 3ml, την καμπάνα για το στήσιμο με βαμβάκι, ένα έξτρα tank χωρητικότητας 1.5ml με bf pin, 2 έξτρα drip tips που βιδώνουν στην ss βάση του drip tip του Rook, ένα εργαλείο που βοηθάει στο στήσιμο με mesh, μια βάση, την κάρτα γνησιότητας και ένα μικρό κουτάκι με τα ανταλλακτικά (βίδες, o-rings, xylema, κλπ).[/justify]

[justify]Η ποιότητα κατασκευής του Rook κινείται σε πολύ υψηλά επίπεδα. Θα τολμούσα να πω ότι είναι εφάμιλλη των κατασκευών ESG που έχω σαν το μέτρο σύγκρισής μου για να αποκαλέσω μια δουλειά, πάνω από ποιοτική. Το φινίρισμα είναι τραχύ ματ και προσωπικά μου αρέσει πολύ. Η δε εμφάνισή του είναι… ιδιαίτερη. Δεν θα αρέσει σε όλους, αλλά σίγουρα έχει ένα design concept από πίσω της. Προσωπικά μου αρέσει πολύ και θεωρώ ότι ταιριάζει σε κάθε τύπου mod, ακόμα και side by side, αλλά ιδιαίτερα σε stabwood high end mods, που χρησιμοποιούν ξύλα στο φυσικό τους χρώμα.[/justify]

[justify]Στήσιμο με βαμβάκι[/justify]
[justify]Για να στηθεί ο Rook με βαμβάκι, πρέπει οι δυο βίδες να τοποθετηθούν αντιδιαμετρικά στο deck, ώστε να αποκαλυφθεί η κεντρική οπή του αέρα. Επίσης, πρέπει να τοποθετηθούν στο tank τα xylema, οι μεταλλικοί κύλινδροι που θα μεταφέρουν το υγρό από τον πάτο του tank, στο βαμβάκι στο deck και φυσικά να χρησιμοποιηθεί η αντίστοιχη καμπάνα.[/justify]

[justify]Αξίζει να σημειώσω, ότι στο στήσιμο με βαμβάκι, o αέρας εισέρχεται στον ατμοποιητή από τα πλάγια μέσω του AFC ring και οδηγείται στο coil χτυπώντας το από κάτω. Σε αυτή την μορφή, οι επιλογές του αέρα είναι μονές οπές με διαστάσεις 0.8mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.4mm και 1.6mm.[/justify]

[justify]Έστησα τον Rook με kanthal 27AWG σε 2.25mm διάμετρο και 26AWG σε 2.5mm διάμετρο, με τιμές αντιστάσεων από 0.7ohm μέχρι 1.0ohm. Και στις δυο περιπτώσεις, το αποτέλεσμα που πήρα ήταν εξαιρετικό. Είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για έναν ατμοποιητή γεύσης, έντονης γεύσης. Ίσως της καλύτερης γεύσης που έχω πάρει ποτέ από οποιοδήποτε ατμοποιητή έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Σίγουρα το χρονικό διάστημα που τον έχω στην κατοχή μου, δεν είναι αρκετό για να «υπογραμμίσω» αυτή την δήλωση, αλλά αντικειμενικά η απόδοση γεύσης κινείται σε πολύ υψηλά επίπεδα. Να σημειώσω ότι δοκιμάστηκε μόνο με καπνικά υγρά (NET και μη), blended ή flavoured. Με όλα απέδωσε.[/justify]

[justify]Η αναπλήρωση γίνεται εύκολα μέσω της αντίστοιχης οπής στο deck, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Χρειάζεται όμως προσοχή, η αναπλήρωση να γίνεται αργά και η οπή αερισμού στο deck να είναι ανοιχτή, αλλιώς υγρό θα ανέβει στο deck μέσω των xylema και θα πλημμυρίσει το deck. Το «πρόβλημα» αυτό εξαλείφεται εντελώς αν στο tank υπάρχει ελάχιστο υγρό.[/justify]

[justify]Η τροφοδοσία του είναι πάρα πολύ καλή και το βαμβάκι τροφοδοτείται συνεχώς ακόμα και μέχρι την τελευταία σταγόνα υγρού στο tank. Τα xylema λειτουργούν άψογα. Η τροφοδοσία ήταν ένα από τα σημεία που θεώρησα ότι μπορεί να με προβληματίσουν στον Rook, αλλά η πραγματικότητα με διέψευσε.[/justify]

[justify]Κόστος και διάθεση[/justify]
[justify]O Rook διατίθεται σε batches από την ιστοσελίδα του TVGC (https://thevapinggentlemen.club/collections/the-rook/products/the-rook) και κοστίζει €249. Έχουν ήδη κυκλοφορήσει 2 batches (περίπου 300 κομμάτια σύνολο;) και εξαντλήθηκαν σε λίγες ώρες.[/justify]

[justify]Συμπεράσματα[/justify]
[justify]Αντικειμενικά πρόκειται για μια εξαιρετική και ποιοτική δουλειά, με συγκεκριμένες ιδέες από πίσω, εκτελεσμένες καλά και με συγκεκριμένο προσανατολισμό, αυτόν του παραδοσιακού MTL.[/justify]

[justify]Στο στήσιμο με βαμβάκι, ο Rook αποδίδει τα αναμενόμενα και λίγο παραπάνω. Ο αέρας του καλύπτει όλα τα γούστα του παραδοσιακού MTL και η γεύση του δεν θα απογοητεύσει. Είναι μεν εύκολος στο στήσιμο, αλλά δεν είναι από τους ατμοποιητές που θα παίξουν με ό,τι και να τους «πετάξεις». Θέλει κάποια προσοχή στην τοποθέτηση του βαμβακιού. Η τροφοδοσία του είναι σε υψηλά επίπεδα.[/justify]

[justify]Στα αρνητικά, ο θόρυβος με τον αέρα από κάτω, γίνεται σίγουρα αντιληπτός, παραπάνω από αντιληπτός θα έλεγα και αυτό μπορεί να ενοχλήσει κάποιους. Επίσης, τα κοψίματα στο πάνω μέρος εξωτερικά της καμπάνας αφήνουν το «αποτύπωμά» τους στο χέρι, όταν την ανοίγουμε ή την κλείνουμε, ίσως το μοναδικό σημείο που ο σχεδιασμός υπερίσχυσε της λειτουργικότητας.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TVGC The Rook
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 16, 2021, 22:50 »
Πολύ καλή παρουσίαση και αναλυτική.
θα προτιμούσα εάν και εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να ακούσω την γνώμη σου για στήσιμο με mesh.
:thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TVGC The Rook
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 17, 2021, 12:22 »
[justify]Ας συνεχίσω την παρουσίασή μου με τις εντυπώσεις μου με mesh.[/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Στήσιμο με mesh[/justify]
[justify]Για να στηθεί ο Rook με mesh, πρέπει η μια βίδα, να τοποθετηθεί στην κεντρική θέση και να χρησιμοποιηθεί η αντίστοιχη καμπάνα.[/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Στο στήσιμο με mesh, o αέρας εισέρχεται στον ατμοποιητή από τα πλάγια μέσω του AFC ring και οδηγείται στο coil απευθείας. Σε αυτή την μορφή, οι επιλογές του αέρα είναι μονές οπές με διαστάσεις 0.8mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.4mm και 1.6mm, διπλές οπές 0.8mm, 1.0mm, 1.2mm και ένα slot1.5mm (x3.0mm;).[/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Χτες το απόγευμα έστησα τον Rook με #325 mesh από zipfv και 27AWG kanthal. Το στήσιμο με mesh είναι πολύ απλό, καθώς αφού ακολουθηθεί η γνωστή διαδικασία οξείδωσής του, η οπή που έχει το έξτρα εργαλείο βοηθάει πολύ ώστε ο κύλινδρος του mesh να έχει την σωστή διάμετρο. Εννοείται ο τρόπος που θα στριφτεί το mesh πρέπει να αφήνει αέρα να περνάει από μέσα του, για να τροφοδοτείται σωστά. Στην δική μου περίπτωση έφτιαξα το λεγόμενο 3-step accordion. Αφού ετοιμαστεί το mesh στην σωστή διάμετρο, το βοηθητικό εργαλείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να στηθεί απευθείας η αντίσταση πάνω τον ατμοποιητή. Στην δική μου περίπτωση, χρησιμοποίησα 27AWG kanthal και η αντίστασή μου βγήκε 0.8ohm. Μόλις στηθεί η αντίσταση πάνω στον Rook και έχοντας την σωστή διάμετρο με τη βοήθεια του έξτρα εργαλείου, το μόνο που μένει είναι να τοποθετηθεί το mesh μέσα στην αντίσταση και ο Rook είναι έτοιμος.[/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Χρησιμοποιώ τον Rook με αυτό το στήσιμο από χτες, με το El Toro Eden (καπνικό ΝΕΤ με μήλο). Η γεύση που παίρνω από το υγρό είναι εξαιρετική. Το άρωμα του μήλου που αντιλαμβάνομαι είναι φανταστικό. Το χτύπημα δυνατό όσο πρέπει (και ίσως λίγο παραπάνω) για τα 6mg νικοτίνης με τις 2x0.8mm οπές και τις μονές 1.0mm και 1.2mm που χρησιμοποιώ. Ο αέρας smooth! Πολύ![/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Όλα καλά λοιπόν; Όχι ακριβώς! Λειτουργεί εξαιρετικά μέχρι τα 3.3v, αλλά από εκεί και πάνω το mesh στεγνώνει. Χρειάζομαι παραπάνω από 3.3v; Από άποψη χτυπήματος, σίγουρα όχι, αλλά από άποψη γεύσης θα ήθελα πολύ να δω τι μπορεί να μου δώσει στα 3.5-4.0v.[/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Συνέχεια πειραμάτων λοιπόν. Αν και πήρα πολύ καλό αποτέλεσμα με αυτό το setup, ήδη έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για να πειραματιστώ με διαφορετική φορά κοψίματος του ίδιου mesh (π.χ. 45 ή 135 μοίρες) που θεωρητικά θα βοηθήσει στην τροφοδοσία σε πιο υψηλά volts ή να χρησιμοποιήσω 200/230 twill mesh που έχω στην κατοχή μου (πιθανώς και με ropes αντί για απλό kanthal).[/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Η αναπλήρωση και εδώ γίνεται με τον ίδιο τρόπο, χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος πλημμύρας στο deck μιας λείπουν τα xylema. Η μόνη περίπτωση πλυμμήρας είναι να βάλουμε περισσότερο υγρό από αυτό που χωράει το tank.[/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Συμπεράσματα[/justify]
[justify]Και στο στήσιμο με mesh, ο Rook απέδωσε. Αν είπα παραπάνω ότι είναι ένας εξαιρετικός ατμοποιητής για βαμβάκι, νομίζω ότι ξεχωρίζει και στο mesh. Σημαντικό επίσης, ότι ο σχεδιασμός του και το εργαλείο που έρχεται μαζί του, κάνουν το στήσιμο με mesh σχετικά εύκολο, ακόμα και για κάποιον αρχάριο. Προσωπικά, ασχολούμαι με mesh περίπου ένα χρόνο τώρα, με VWM Nextiny και ReGen. Συγκριτικά, αν και διαφορετικής φιλοσοφίας ο Rook, μου απέδωσε και περισσότερη γεύση και περισσότερο χτύπημα.[/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Ο αέρας από τα πλάγια είναι σαφώς πιο ήσυχος (συγκριτικά με στο στήσιμο με βαμβάκι) και οι επιλογές αυξάνονται, καθώς σε αυτή την μορφή μπορούν να χρησιμοποιηθούν και οι διπλές οπές ή το slot.[/justify]
[justify] [/justify]
[justify]Πολύ θετικό το γεγονός ότι αν και υβριδικός ατμοποιητής, αποδίδει καλά τόσο με βαμβάκι, όσο και με mesh. Ουσιαστικά, είναι σαν να έχουμε στην κατοχή μας δυο ατμοποιητές.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TVGC The Rook
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 17, 2021, 16:17 »
Δοκίμασε mesh 200 super fine και Α1 28 ή 29 AWG πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει.
Αρκετά ενδιαφέρον ο ROOK λοιπόν, λίγο φρένο η τιμή του βέβαια αλλά προσφέρει και αρκετά καλούδια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084074 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34858 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9399 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476261 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271087 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos