vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

228 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, white varadero, Tazz, th3ofilos, manoslykos, Blackwolf, gama, falex, Jorge, paiktaras

Twitter

Skyline R by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Skyline R by e-smokeguru
« στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 20:25 »
Καλησπερα παμε να δουμε τον R....

Ανοίγοντας τη πανέμορφη ξύλινη συσκευασία(όπως και του προκάτοχου του) συναντάς εκτός από τον ατμοποιητή και δυο drip tip,ένα σετ oring ,ενα αλλεν και ανταλλακτικά βιδάκια για τους πόλους. (Εδώ θα ήθελα να βρω και ένα δεύτερο γυαλακι  αλλά οκ μικρό το κακό).

Ο ατμοποιητή είναι διαμέτρου 22μμ και ύψους περίπου 37μμ (χωρίς το drip tip) ενώ η χωρητικότητα του είναι 3.2ml.Η όλη κατασκευή αποτελείται από τρία κομμάτια την βάση ,το τανκ και το καπάκι όλα από υλικά εξαιρετικής ποιότητας .Η κατασκευή έχει υποδειγματική μηχανική κατεργασία με άψογο φινίρισμα ενώ τα σπειρώματα λειτουργούν τέλεια. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα όλα να λειτουργούν σωστά και να μπαίνουν και να βγαίνουν με ευκολία ενώ οι ανοχές που έχουν είναι ιδανικές ώστε να μην κολλάει τίποτα αλλά ταυτόχρονα να μην υπάρχει πουθενά τζόγος ή παίξιμο. Πραγματικά ενώ στο πρώτο skyline πίστευα ότι ο Βασίλης από θέμα μηχανικής είχε πιάσει ταβάνι τώρα βλέπω ότι ο R είναι σκάλες πιο πάνω……

Πάμε να δούμε το κάθε κομμάτι χωριστά……

ΝΤΕΚ:
Το ντεκ είναι ένα μονοκόμματο κομμάτι με μόνο ξεχωριστό τμήμα το θετικό πόλο με τα μονωτικά του. Πλέον δεν υπάρχει ρυθμιστής αέρα από κάτω(για μένα ήταν περιττό από το πρώτο skyline) ενώ η ρύθμιση του αέρα γίνεται από τα μεταλλικά δισκάκια τα οποία αλλάζουν χωρίς να χρειαστεί να χαλάσει το στήσιμο(όπως στον πρώτο),επίσης οι ανοχές στα μεταλλικά δισκάκια είναι ιδανικές ώστε να μπαίνουν και να βγαίνουν εύκολα χωρίς όμως να επιτρέπουν διαρροές αέρα και αυτό φαίνεται στα στενά δισκάκια όπου ανταποκρίνονται πολύ σωστά στα μμ που είναι.Οι πόλοι εκτός από το όμορφο σχήμα είναι πιο χοντροί με μεγαλύτερες από το προκάτοχο του  βίδες έτσι το σύρμα μαγκώνει πιο καλά και σταθερα.

ΤΑΝΚ:
Η δεξαμενή υγρού περιλαμβάνει και την διπλή καμινάδα ώστε να υπάρχει και ρύθμιση υγρού,ο δε τρόπος που πιάνει επάνω στο ντεκ είναι με σύστημα BAYONET το οποίο λειτουργεί υποδειγματικά(ίσως το καλύτερο που έχω πιάσει ποτέ).Το γυαλί περνάει φόρετο από την πάνω πλευρά με ελάχιστες ανοχές που σημαίνει πολύ ακριβής κατασκευή. Επίσης πάνω στην καμπάνα υπάρχουν λούκια ώστε να διευκολύνεται την κίνηση του υγρού προς τις τρύπες εισαγωγής . Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και πιστοποιεί την εξαιρετική κατασκευή είναι το γεγονός ότι αν κλείσεις τα υγρά και βγάλεις το τανκ ,τότε μπορείς να το ακουμπήσεις όπου θες χωρίς να χάνει υγρά (παρόλο που είχα μέσα υγρό 50-50) και αυτό χωρίς ύπαρξη κάποιου oring.Τέλος η χωρητικότητα του για το ύψος του είναι πολύ καλή.

ΚΑΠΑΚΙ:
Το καπάκι είναι πλέον ένα κομμάτι(αποτελείται από τρία μέρη τα οποία δεν λύνουν) οπότε για την αναπλήρωση υγρού δεν χρειάζεται να βγάζεις δυο κομμάτια όπως γινόταν στο προκάτοχο του. Η ρύθμιση υγρού γίνεται από το ροτορα που βρίσκεται στην κορυφή και κάτω από το drip tip με ευκολία. Η όλη κατασκευή του λειτουργεί τέλεια χωρίς να απαιτεί να βρεις κάποια συγκεκριμένη γωνία να το κομπώσεις.

Το στησιμο του είναι πανεύκολο καθόσον η αντίσταση πάει μόνη της εκεί που πρέπει και το βάμβακι τοποθετείται εύκολα στις θήκες του χωρίς κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση(όπως ήθελε στο πρώτο sky).Η τροφοδοσία είναι πολύ καλή χωρίς να παρουσιάζει υπό ή υπερ τροφοδοσία. Η τζούρα είναι smooth και η γεύση/ανάλυση των υγρών είναι στα αναμενόμενα επίπεδα για τα γούστα μου. Γενικά θα έλεγα ότι σαφώς αποτελεί μια πολύ καλή εξέλιξη του προκάτοχου του και σίγουρα όποιου του άρεσε ο πρώτος ο δεύτερος θα τον εκπλήξει ευχάριστα…..

Και μερικές φωτογραφίες ….
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2021, 20:40 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1450
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 20:40 »
μπαμπη καλησπερα,πολυ ωραια παρουσιαση,γνωριζεις γιατι η τρυπα του airflow δεν ειναι ευθυγραμισμενη με την οπη της ρυθμισης των υγρων?μου φαινεται δυσκολο να ειναι κατασκευαστικη αβλεψια σε μια τοσο ποιοτικη κατασκευη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2021, 20:56 από vag21 »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 20:56 »
Και εμενα μου φανηκε περιεργο αυτο αλλα καταλαβα βλεποντας αυτα που σου γραφω πιο κατω...
Με το κοκκινο βελακι ειναι η εισαγωση του υγρου και αυτη δεν νομιζω να μπορει να αλλαξει καθοσον η θεση της ειναι συγκεκριμενη λογω της μορφης του ντεκ.Με το μπλε βελακι ειναι η εισαγωγη αερα η οποια θα μπορουσε να μετακινηθει αλλα θα χανοταν η ευθυγραμμιση της με την απεναντι τρυπα οποτε μαλλον για αυτο υπαρχει η διαφορα αυτη....

Δεν νομιζω να εχει ξεχαστει διοιτι ο ατμο του βασιλη παντα σχεδιαζονται σε υπολογιστη και μαλιστα γινεται και προσομοιωσει σε μοντελο για ελεγχο της ορθης ροης του αερα...για να καταλαβεις ακομα και ο θετικος πολος στο σημειο που πιανει η βιδα του 510 εχει ειδικη διαμορφωση ωστε να μην επιρεαζει την ροη του αερα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2021, 21:05 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 21:06 »
Από απόδοση δεν ξέρω πως τα πάει αλλά εξωτερικά προσωπικά δε μου λέει κ κάτι...ο πρώτος μου αρέσει πιο πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 21:18 »
ασχημο λεγαμε και το πρωτο οταν βγηκε...... ;D

πλακα κανω γουστα ειναι αυτα και ειναι σεβαστα.... ;)




Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1450
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 21:33 »
αν μπαμπη μιλας με τον βασιλη,θα θελαμε την αποψη του για αυτο που ανεφερα παραπανω,το ανεφερε και ο todd στο review του,αλλα δεν ξανατοποθετηθηκε αν ειχε καποια ενημερωση απο τον βασιλη γιατι το σχεδιασε ετσι.
παντως αυτο που γραφεις εσυ εχει λογικη.

Αποσυνδεδεμένος Makis Mousa

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 21:38 »
Μίλησα μαζί τους τηλεφωνικώς την περασμένη εβδομάδα. Δυστυχώς δεν υπάρχει δείγμα ούτε για δοκιμή, πόσο μάλλον για αγορά. Ας είναι, όλο και κάποιος δεν θα τα "βρει" μαζι του ή θα τον "βαρεθεί". 

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 21:39 »
ναι το ειχα ξεχασει να το ρωτησω καθοσον δεν το θεωρησα και τοσο σημαντικο αλλα οκ οταν θα παω καμια τσαρκα απο τας γλυφαδας θα γινει το σχετικο ερωτημα..... ;)

Αποσυνδεδεμένος lefos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 21:57 »
Ευτυχισμένος κάτοχος του skyline R καθως κ του skyline να καταθέσω κ εγω την αποψη μου, απο κατασκευη κ μελετη ποιότητα ευκολια κ συναρμογη των κομματιών, πιστευω έπιασε ταβανι. Τα λιγα κοματια που αποτελείται κανει το λύσιμο πλύσιμο παιχνιδακι, χωρις να υπάρχει φοβος να χαθει κατι εκτως απο το δισκακι αερα, ευκολη συναρμογη κοματιων χωρις προβλήματα, εμενα προσωπικά με δυσκολεύει λιγο το βαλε βγαλε του καπακιου αναπληρωσης υγρου, θα προτιμούσα αλλη κατασκευή στο πανω καπακι με αλλη σχεδιαση πιο φλατ στο drip tip και το ανοιξε κλείσε υγρα να γίνονται απτο drip tip και ας έχανα την επιλογη του 510 drip. Ο ελενχος του στησίματος ειναι παιχνιδακι το τανκ γεματο με κλειστα υγρα δεν χανει σταγόνα, αλλαγη στα δισκακια αερα χωρις να χαλασει το στησιμο, οι πολοι στο πιάσιμο της αντιστασης βελτιωμένοι σε σχεση με τον προηγούμενο skyline και το ντεκ δεν φερνει κάποια καινοτομία safe επιλογή με λιγοτερη προσοχή στο στήσιμο αποτι στον προηγούμενο. Απο γευση μια χαρα για τα γουστα κ τα υγρα που κανω, γενικα την θεωρώ μια πολυ καλή αναβάθμιση με τις ευκολιες που παρέχει και οι ενστάσεις που εχουν ακουστεί στο αισθητικό κομμάτι, πιστεύω θα βελτιωθούν με καποιο update.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 22:50 »
Καλόάτμιστοι σε αυτούς που τον πήρανε και ευχαριστούμε για την παρουσίαση.
Ερώτηση, οι πόλοι είναι τρύπιοι; δηλαδή περνάς το σύρμα, σφίγγεις,  και μετά κόβεις;

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 27, 2021, 23:06 »
Ακριβώς οπως και στο παλιό. ...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 28, 2021, 09:23 »
Πήρα μια από τις φωτο του Μπάμπη και με μια πρόχειρη επεξεργασία θα προσπαθήσω να δείξω γιατί δεν ευθυγραμμίζονται οι τρύπες του αέρα με εκείνες της εισόδου του υγρού.

Στα μπλε βελάκια λοιπόν βρίσκονται οι τρύπες του αέρα που είναι αντικριστές, στο κέντρο ακριβώς της βάσης. Νοητά διαπερνούν πάνω από τον 510 δηλαδή.
Με τα κόκκινα βελάκια βλέπουμε τις τρύπες του υγρού που δεν βρίσκονται αντικριστά, νοητά δηλαδή έχουν μια γωνία κλίσης μεταξύ τους.

Δατς δε ρίζον λοιπόν που συμβαίνει αυτό. Άσχημο, νόστιμο.. λεπτομέρειες για εμένα. Είναι τόσο άσχημο το top cap που τα καλύπτει όλα. Υποκειμενικά και αντικειμενικά το τελευταίο κατ εμέ.. :D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 28, 2021, 10:11 »
Για να ήταν αντικριστά και οι τρύπες του υγρού θα χρειαζόταν ένας διαφορετικός σχεδιασμός. Δεν πρόκειται επομένως για λάθος. Το top cap θα μπορούσε να είναι όντως διαφορετικό, χωρίς αμφιβολία όμως πρόκειται για έναν πολύ καλό ατμοποιητή.
Ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση. 

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 28, 2021, 10:20 »
Εμένα προσωπικά μου αρέσει το design. Είναι πρωτότυπο, έχει αναφορές, έχει concept, αλλά περί ορέξεως... Δυστυχώς απέτυχα στην πρώτη λίστα οπότε αναμένω.

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω με τίποτα είναι αυτή η μη ευθυγράμμιση των οπών του αέρα με τις οπές του υγρού. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θα άλλαζε αν και οι οπές του αέρα έμπαιναν στο deck με την ίδια γωνία όπως οι οπές του υγρού. Από την στιγμή που μιλάμε για εισαγωγή αέρα σε ένα κούφιο deck, ελάχιστα χιλιοστά στην απόσταση των οπών δεν θα έκαναν καμία διαφορά στην απόδοση.

Αστοχία στον σχεδιασμό δεν μπορώ να το πω, αποκλείεται κάτι τέτοιο για τα standards esg. Υπερβολική ακρίβεια θα το πω μάλλον. Θα μπορούσε να βάλει 3 μικρότερες οπές στο deck, τις 2 ευθυγραμμισμένες με τις οπές υγρού και την 1 για να ολοκληρώσει το "τρίγωνο". Έτσι και το πρόβλημα ευθγράμμισης θα έλυνε, και θα διατηρούσε την αναφορά στο "τρίγωνο" ακόμα και στην βάση.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τους κατόχους, είναι το πώς αποδίδει από αίσθηση τζούρας και γεύσης με το 1.2mm δισκάκι. Γιατί ο προκάτοχός του, με το 1mm και το 1.5mm (1.2mm δεν υπήρχε), ήταν πολύ πίσω σε απόδοση από αντίστοιχους mtl ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Skyline R by e-smokeguru
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 28, 2021, 14:28 »
Θα συμφωνήσω με τις παραπάνω παρατηρήσεις.
1) Οσον αφορά τις εισαγωγές αέρα, δεν ξέρω (δεν τον έχω πιάσει στα χέρια μου) αν λόγοι σχεδίασης έκαναν υποχρεωτική & επέβαλλαν την αντικριστή τοποθέτησή τους. Στον original (v.1 να τον πούμε) κάθε άλλο παρά αντικριστές ήταν. Ηταν σχεδόν η μία δίπλα στην άλλη.
2) Συμφωνώ επίσης ότι είναι λιγότερο ελκυστικός στο μάτι από τον προκάτοχό του (& κατά πολύ από τον Skydrop). Μου δείχνει σαν να είναι λεπτότερο το πάχος του deck, μου φαίνεται στο μάτι να υπάρχει λιγότερο μέταλλο από τον 510 μέχρι το τζαμάκι. Επειδή δεν τον έχω πιάσει, όπως είπα, δεν ξέρω αν είναι οφθαλμαπάτη μου που οφείλεται στο ότι έχει προστεθεί σημαντικός μεταλλικός όγκος στο καπάκι ή αν ισχύουν & τα δύο. Δηλαδή & να έχει λεπτύνει κάτω & να έχει χοντρύνει πάνω, χάνοντας σε συμμετρία.
Ξέρω πως ο Βασίλης δίνει πολύ προσοχή στα feedbacks.
Κατά τα λοιπά, είμαι σίγουρος πως η λειτουργική του απόδοση θα αποδειχτεί βελτιωμένη σε σχέση με τον προκάτοχό του.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2021, 14:42 από treloneritis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159856 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515328 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303262 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530771 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801625 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11062 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet