vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Geekvape Talo RDA

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Geekvape Talo RDA
« στις: Νοεμβρίου 21, 2020, 14:10 »


Ο Geekvape Talo RDA είναι η πιο πρόσφατη κυκλοφορία ατμοποιητή από την ομώνυμη εταιρεία. 
Είναι ένας dripper, με postless deck,  διαμέτρου 24mm για στήσιμο μονής και διπλής αντίστασης.

 Ο Geekvape Talo RDA έρχεται στην παρακάτω συσκευασία με τα χαρακτηριστικά χρώματα της Geekvape.



Στην υπερπλήρη συσκευασία περιλαμβάνονται τα ακόλουθα

·        1 x Talo X RDA
·        1 x Coil Cutting Tool
·        1 x GV Triangular Tool
·        2 x Feather Cotton
·        2 x N80 Fused Clapton Coil(28ga*3+40ga/0.4ohm)
·        1 x Gold Plated BF Positive Pin
·        1 x 510 Drip Tip Adaptor
·        1 x Spare Parts Pack
 


Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος.
Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι γραμμένο στην αγγλική γλώσσα.
 
Ο Geekvape Talo RDA είναι διαθέσιμος στους παρακάτω έξι χρωματικούς συνδυασμούς



 Οι διαστάσεις του και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι τα ακόλουθα

 
Superior Stainless Steel Construction
24m Diameter
27.1mm Height
Innovation Postless Deck
Single or Dual Coil Configurations
Easy Coil-building
Adjustable Side Airflow System
Replaceable Squonk Pin
810 Wide Bore Drip Tip
510 thread
Colors: Gunmetal, Silver, Rainbow, Black, Blue, Gold



 
Ο Geekvape Talo RDA, κατά τους ισχυρισμούς της εταιρείας, είναι κατασκευασμένος από ανοξείδωτο ατσάλι υψηλής ποιότητας. 
Το γεγονός αυτό φυσικά δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί, αλλά αυτό που μπορεί να επιβεβαιωθεί με σιγουριά είναι η άψογη κατασκευή του. 
Η ποιότητα κατασκευής του είναι πάρα πολύ καλή. Τα πάντα αρμόζουν μεταξύ τους τέλεια. Η ακρίβεια και η πιστότητα εφαρμογής των επιμέρους τμημάτων του είναι υποδειγματική. Ακόμη και τα o rings είναι άριστης ποιότητας και εφαρμογής. Στο κατασκευαστικό κομμάτι ο Geekvape Talo RDA παίρνει άριστα.



Ο ατμοποιητής αποτελείται από τέσσερα μέρη: βάση, top cap, airflow control και επιστόμιο.





Η βάση του έχει διάμετρο 24mm και έρχεται με προεγκατεστημένο τον κλασικό πόλο. Στη συσκευασία περιέχεται κι ο squonk πόλος για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει τον ατμοποιητή σε squonk mod
H βάση είναι postless και στη συσκευασία περιέχεται το κατάλληλο κατσαβιδάκι για το βίδωμα και ξεβίδωμα των επίπεδων βιδών. 
Που λέει ο λόγος κατάλληλο, γιατί εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε το σχήμα που είναι σαν σταυρός. 
Προτιμώ ένα απλό κατσαβιδάκι, που περιστρέφεται ανεμπόδιστα. 
Εξωτερικά, υπάρχουν δύο o rings που συγκρατούν το top cap. Εσωτερικά, αφενός ο χώρος είναι σχετικά ευρύχωρος, γεγονός που κάνει πολύ εύκολο το στήσιμο των αντιστάσεων κι αφετέρου έχει ένα καλό βάθος, έτσι ώστε να συγκρατεί αρκετή ποσότητα υγρού. Σε συνδυασμό με το γεγονός πως οι οπές του airflow είναι αρκετά ψηλά, αυξάνει κατά πολύ την ποσότητα υγρού που μπορεί να συγκρατηθεί χωρίς διαρροές στον ατμοποιητή.




Στο κυλινδρικό top cap, ψηλά, υπάρχουν αντιδιαμετρικά δύο επτάδες κατακόρυφων σχισμών-οπών από τις οποίες γίνεται η εισαγωγή του αέρα.
Πάνω στο top cap τοποθετείται το airflow control, που έχει κι αυτό αντιδιαμετρικά δύο σκαλοπάτια ας πούμε, που με την περιστροφή του μπορεί κανείς να επιλέξει να αφήσει ανοικτές όσες οπές θέλει, είτε ολόκληρες είτε μισές. Τα σκαλοπάτια μπορούν να αφήσουν ανοικτή ολόκληρη την κάθε οπή ή μόνο το κάτω μισό της κάθε οπής. 
Μου άρεσε πολύ το σύστημα airflow του ατμοποιητή γιατί δίνει πάρα πολλές επιλογές στην ποσότητα του εισερχόμενου αέρα. Όταν τοποθετήσει κανείς το airflow control πάνω στο top cap, θα διαπιστώσει πως οι οπές εισαγωγής του αέρα στο airflow βρίσκονται ακριβώς απέναντι από τις τοποθετημένες αντιστάσεις στο deck.
Με ανοικτές όλες τις οπές του airflow ο ατμοποιητής είναι ακραία αεράτος. Πιο αεράτος δεν γίνεται. Μου άρεσε πολύ περισσότερο η απόδοση του ατμοποιητή είτε με εντελώς κλειστό το πάνω μέρος όλων των οπών είτε με κλειστές τις μισές τουλάχιστον οπές. Με αυτό τον τρόπο περιορίζεται ο πάρα μα πάρα πολύς εισερχόμενος αέρας και ανεβαίνει κατακόρυφα η απόδοση της γεύσης κι η ποιότητα του ατμίσματος. Πάντα φυσικά κατά την προσωπική μου γνώμη.
Το airflow control συγκρατείται στο top cap με ένα o ring, που επιτρέπει και την εύκολη περιστροφή του airflow control για τη ρύθμιση της εισαγωγής του αέρα, αλλά και κρατάει πάρα πολύ σταθερά τη θέση του. Όπως προανέφερα, η ποιότητα κατασκευής του ατμοποιητή είναι πάρα πολύ καλή κι όλα τα o rings του είναι άριστα επιλεγμένα και πάρα πολύ ποιοτικά.
Η τζούρα του αποδίδει είναι πολύ απαλή και αθόρυβη. Το airflow κάνει θαυμάσια δουλειά. Ο παραγόμενος ατμός είναι πυκνός και πολύς και η γεύση του κυμαίνεται σε πολύ υψηλά επίπεδα, ειδικά με το airflow μισόκλειστο.




Μπορεί ο ατμοποιητής να υποστηρίζει το στήσιμο διπλής ή μονής αντίστασης, αλλά η ταπεινή μου γνώμη είτε πως αποδίδει τα μέγιστα με στήσιμο διπλής αντίστασης. Δοκίμασα και μονή και διπλή αντίσταση και η διαφορά είναι πολύ μεγάλη στο θέμα της απόδοσης.
Σε αλλεπάλληλες, συνεχόμενες, μακρόσυρτες τζούρες, ο ατμοποιητής δεν θερμάνθηκε ενοχλητικά. Κάθε άλλο θα έλεγα. Παρέμεινε σχετικά δροσερός.
Τέλος, το ultem 810 επιστόμιο που έρχεται μαζί με τον ατμοποιητή, είναι πάρα πολύ όμορφο και αποδίδει επίσης πάρα πολύ καλά. 
Η εσωτερική του διάμετρος είναι 8mm, αρκετά μικρότερη από άλλα 810 επιστόμια και το ύψος του είναι σχετικά κοντό.
Αυτό με έκανε λίγο επιφυλακτικό, αφού δεν μου πολυαρέσουν τα πολύ κοντά σε ύψος επιστόμια και γι αυτό στις φωτογραφίες φαίνεται και η δοκιμή που έκανα με υψηλότερα δικά μου 810 επιστόμια. Όμως στην πράξη διαπίστωσα πως ο ατμοποιητής αποδίδει πολύ καλύτερα με το δικό του επιστόμιο, το οποίο και επέστρεψε μόνιμα στη θέση του. Το πάχος του επιστομίου είναι τέτοιο, που του επιτρέπει να παραμένει δροσερό κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες ατμίσματος.


Στη συσκευασία περιέχεται και ένα βοηθητικό εργαλείο, που επιτρέπει να κόψει κανείς τα πόδια των αντιστάσεών του στο επιθυμητό μήκος-ύψος. Βρήκα πως αν κοπούν τα πόδια στα 4mm, είναι το ιδανικό ύψος για να έρθουν οι αντιστάσεις, όταν τοποθετηθούν, ακριβώς απέναντι από τις οπές του συστήματος airflow.
H αλήθεια είναι πως ένα μόνο στήσιμο έχω κάνει μέχρι στιγμής, χρησιμοποιώντας τις δύο αντιστάσεις που βρήκα στη συσκευασία και που τις βρήκα πολύ καλές.
Έστησα διπλή αντίσταση, η συνολική αντίσταση ήταν 0,15Ω και ανέβασα την ισχύ στα 80W. Κι η γεύση πήγε στα ουράνια!



Ο Geekvape Talo RDA ήταν για εμένα αποκάλυψη. Τι ακριβώς εννοώ. Εξαρχής οι προσδοκίες μου ήταν πολύ περιορισμένες και χαμηλές. Δεν έβλεπα καμιά ιδιαίτερη καινοτομία, ούτε μου αρέσει το dl άτμισμα, ούτε πολυχρησιμοποιώ drippers.
Όμως στη συνέχεια, με εντυπωσίασε η πολύ ποιοτική κατασκευή του ατμοποιητή και η πάρα πολύ καλή απόδοσή του, πάντα με το airflow μισόκλειστο.
Εκτός από την απόδοση της γεύσης, ο Geekvape Talo RDA συγκεντρώνει πολλά προτερήματα.
Πολύ απαλή και πλούσια τζούρα, airflow λειτουργικότατο με πολλές δυνατότητες ρύθμισης από ακραία αεράτο έως σχετικά σφικτό, μηδενικές διαρροές, αφού το airflow βρίσκεται ψηλά, υποδοχή αρκετής ποσότητας υγρού στο deck, οπότε δεν χρειάζεται να ντριπάρεις συνεχώς, αν δεν βάλεις τον squonk πόλο, μηδενικά φαινόμενα υπερθέρμανσης, εύκολο στήσιμο, υποδειγματική εφαρμογή των επιμέρους τμημάτων του και ομαλότατη λειτουργία. 






Ευχαριστώ για την ανάγνωση



Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape Talo RDA
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 21, 2020, 15:20 »
Πολύ καλή η παρουσίαση και σε ευχαριστούμε. Όντως δεν έχει κάποια ιδιαίτερη καινοτομία ο dripper, αλλά αν το airflow είναι σωστό και έχει ένα σχετικό βάθος το ντεκ εχει γίνει η μισή δουλειά.
Αν δεν είχα πάρει Valhalla πρόσφατα θα το σκεφτόμουν για αγορά.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8057 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 435 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13967 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136021 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084798 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35183 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9845 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy