vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

GG Perseus

Αποσυνδεδεμένος grag

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #120 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2021, 16:30 »
Να καταθέσω και την δική μου άποψη για τον Περσέα. Έχω τον v1 και το update που πρακτικά τον κάνει v2. Ατμίζω σε  mtl 1.5 mm.

Τα καλά:
  • Πολύ καλή γεύση
  • Πολύ καλή τζούρα
  • Μου φαίνεται πολύ όμορφος στην κοντή έκδοση
  • Πολύ παραμετροποίηση. (Αν και αυτό για μένα είναι κακό αλλά το γράφω γιατί οι περισσότεροι το θεωρούν καλό).

Τα κακά:
  • Ατμίζεις κανονικότατα με τα υγρά κλειστά.
  • Το δαχτυλίδι του αέρα δεν έχει καμία πρακτική σημασία. Αντίθετα σου κάνει την ζωή δύσκολη στο βίδωσε ξεβίδωσε.
  • Το γέμισμα υγρών φαίνεται πολυ βολικό αλλά δεν είναι και τόσο. Οι τρύπες είναι μικρές τουλάχιστον για τα μπουκαλάκια των 120ml που λογικά χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι, οπότε έχει λίγο πασάλειμμα η φάση. Επίσης αν χρησιμοποιείς το top cap των 4ml δεν υπάρχει περίπτωση να δεις πότε γέμισε, οπότε διαλέγεις ή πλημμύρα ή ας μη τον γεμίσω και τόσο.
  • Το δέσε – λύσε πρέπει να γίνεται αποκλειστικά με χρήση πετσέτας ή κάποιο εργαλείο γιατί αν το κάνεις με γυμνά χέρια η επανάσταση θα πνιγεί στο αίμα.

Τα άσχημα:
  • Ρε συ GG, δεν βγάζουμε ατμοποιητή πριν να είναι έτοιμος και μετά μέσα σε 6 μήνες ζητάμε άλλα τόσα από αυτούς που τον αγοράσανε για να διορθώσουμε τα λάθη ή για υλοποιήσουμε τις ιδέες που μας ήρθανε μετά.

Επειδή έχω και τον Εβίβα v2, δεν θα μπω στη γεύση γιατί έχω αναθεωρήσει πάρα πολλά γύρω από το θέμα γεύση γενικά και το από που προέρχεται. Θα πω μόνο ότι ο Εβίβα και τα Φαινόμενα του Gus , είναι και θα είναι πάντα στην προτίμησή μου για έναν απλό λόγο: Είναι 3-4 μεγάλα κομμάτια που πλένονται πανεύκολα, δεν τα χάνεις, στήνονται σε τρία λεπτά, γεμίζουν πνεύκολα, δεν έχεις να ρυθμίσεις τίποτα και έχουν τέλεια τροφοδοσία (εδώ είναι η γεύση).

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #121 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2021, 19:00 »
...η επανάσταση θα πνιγεί στο αίμα...

Υπέροχο!  :laugh1: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 584
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #122 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2021, 19:18 »
 η επανάσταση θα πνιγεί στο αίμα.!!!

Τα άσχημα:
  • Ρε συ GG, δεν βγάζουμε ατμοποιητή πριν να είναι έτοιμος και μετά ( Λιγοτερο απο ) 6 μήνες ζητάμε άλλα τόσα από αυτούς που τον αγοράσανε για να διορθώσουμε τα λάθη ή για υλοποιήσουμε τις ιδέες που μας ήρθανε μετά.


Αυτος ειναι και ο λογος που δεν τον πηρα
@( Εχω τον Ιαττυ Ρ )

Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #123 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2021, 19:58 »
μεγαλη κουβεντα αυτο που λετε... το ντεκ του v1 ειναι χαλια.... τα πολυ λεπτα συρματακια που ατμιζω για μτλ δεν τα πιανει απλα μου βγαζει την παναγια... οι βιδες του τα κλωτσανε συνεχεια... δεν ειναι σωστο ντεκ αυτο για μτλ... μονο για κλαπτονακια κανει 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #124 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 10:06 »
Στα λεπτά σύρματα όντως θέλει να τα πιάσεις κάτω από τη βίδα και να σφίξεις με προσοχή γιατί όπως περιστρέφεται η βίδα τραβάει το σύρμα λίγο προς τα έξω και σου μετακινεί το coil. Εγώ χρησιμοποιώ clapton, 0,35/0,12 και σφηνώνει μια χαρά στο κενό δεξιά μεταξύ της βίδας και του ντεκ. Τον έχω στήσει και με 0,35 σκέτο, δεν χάθηκε ο κόσμος 20 δευτερόλεπτα παραπάνω μου πήρε, αλλά βέβαια σε ακόμα πιο ψιλά σύρματα σίγουρα θα είναι πιο μπελαλίδικο.

Οι τρύπες δεν είναι ούτε μικρές ούτε μεγάλες. Με οποιοδήποτε snv 120ml που έχουν σχεδόν όλα λεπτή μύτη, μπαίνει φουλ μέσα στην τρύπα.
Σε 250ml μπουκάλια που η μύτη είναι πιο χοντρή, απλά θέλει να την κρατάς πιεσμένη πάνω στην τρύπα.
Eννοείται ότι με το μη διάφανο extension, δεν βλέπεις πόσο γεμίζεις αλλά το πρόβλημα είναι μικρό αφού πολύ γρήγορα μαθαίνεις πόσο ακόμα πρέπει να γεμίσεις για να μην τρέξει έξω.

Το λύσε δέσε γίνεται μεν και με γυμνά χέρια αλλά σίγουρα είναι καλύτερο με κάτι επιπλέον να καλύπτει το χέρι. Γενικά εγώ στήνω όλους τους ατμοποιητές μου με λαστιχένια γάντια εδώ και χρόνια, οπότε δεν το έχω νοιώσει.

Αυτό που παρατήρησα πρόσφατα, και για μένα είναι πολύ σημαντικό μειονέκτημα, είναι ότι μπορεί να κολλήσει η βάση μέσα στο τανκ, να γυρνάς τη βάση για να βγει και να περιστρέφεται ξεβιδώνοντας την βάση ενώ το ντεκ μένει μέσα.
Εκεί, ακόμα και αν σφίξεις τη βίδα του πόλου, για να το βγάλεις πρέπει να λύσεις το τανκ από την πάνω πλευρά και να χρησιμοποιήσεις άλεν από πάνω για να το ξεβιδώσεις. Αλλιώς δεν βγαίνει με καμία δύναμη. Μου συνέβη μία φορά πριν λίγες ημέρες σε όλο το διάστημα που χρησιμοποιώ τους v1 & v2, ευτυχώς ο Φώτης (fabvape) μου εξήγησε τι να κάνω για να τον λύσω.

Παρ όλα αυτά, όπως έχω ξαναγράψει ήμουν εβιβιστής (eviva 2) για πολλά χρόνια αλλά με τον περσέα τους άφησα στην άκρη.
Θες ο λίγος αέρας του eviva, θες οι περιορισμένες πλέον επιλογές στο στήσιμο του, θες η βαρεμάρα γιατί ο atmistique αποφάσισε να τον πεθάνει μη βγάζοντας νέα έκδοση ή ανταλλακτικά για τους υπάρχοντες, θες η καλύτερη γεύση και ο πυκνότερος ατμός του περσέα, οι eviva μου είναι πλέον στο ράφι με τα κειμήλια ενώ ο περσέας καθημερινός στον αγώνα. Ο μόνος παλιός ατμοποιητής που συνεχίζω να χρησιμοποιώ σταθερά, είναι ο παπιγιόν του gus.

Θα συμφωνήσω 100% με το γεγονός ότι ο Θανάσης ουσιαστικά έκανε αρπαχτή με τον v1 και την συμπλήρωσε με τον v2. Εγώ προσωπικά πήρα και τον v1 και τον άφησα ως έχει και αργότερα πήρα και τον v2. Προσωπικές επιλογές του καθενός...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 10:16 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #125 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 12:12 »
Γιαννη καλημερα. Απο καταναλωση πως ειναι ο Περσεας ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #126 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 14:58 »
Βαγγέλη, με το κλαπτονάκι και αεράτο setup (τα μεγαλύτερα pins που είχε μέσα στο κουτί δηλαδή και αέρα από κάτω και από το πλάι) έχει αρκετή κατανάλωση και γεμίζω αρκετά συχνά, ίσως 3-4 φορές την ημέρα. Βέβαια μάλλον ατμίζω μάλλον περισσότερο απ΄όσο αναπνέω ;)
Στα πρώτα στησίματα είχα δοκιμάσει με απλό σύρμα 0.35, η κατανάλωση ήταν περίπου η μισή και η γεύση επίσης η μισή :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #127 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2021, 15:50 »
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση. :) :thumpup: :baby:

Αποσυνδεδεμένος leftel

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #128 στις: Ιανουαρίου 18, 2022, 21:40 »
Νομιζω οτι σαν κατασκευη ειναι πολυ καλη με πολλες επιλογες για τον τροπο ατμισματος.
Δυστυχος δεν την εχω για να πω την γνωμη μου
Το προβλημα ειναι οτι τα κομματια που βγαζει ο κατασκευαστης ειναι λιγα και εξαφανιζονται αμεσως απο την αγορα.
Πρεπει να υπαρχει μια επαρκεια οπως συμβαινει με αρκετους αλλους κατασκευαστες οπου μπορεις να βρεις σαν καταναλωτης τα προιοντα τους (Gus, Kayfun κλπ.)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110544 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159776 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515294 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303232 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530743 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet