vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

GG Perseus

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
GG Perseus
« στις: Οκτωβρίου 31, 2020, 15:12 »
Προχθές με ειδοποίησε ο Φώτης από FabVape ότι παρέλαβε τον νέο ατμοποιητή του Θανάση, τον Περσέα (Perseus) τον οποίο είχα προπαραγγείλει από το e-shop του.
Σήμερα το πρωί πέρασα από εκεί να τον παραλάβω και να μου δείξει ο Φώτης τις βασικές λειτουργίες του ατμοποιητή.
Ευκολάκι, τίποτα το περίεργο, εγκαταστήσαμε επιτόπου το 4mm pin αέρα γιατί θέλω DL τζούρα και την προέκταση του τανκ για μεγαλύτερη χωρητικότητα, τον πήρα και γύρισα σπίτι για στήσιμο.
Έρχεται σε ένα μαύρο χαρτονένιο κουτί και περιέχει τον ατμοποιητή, το extension tank, το πινάκι για DL, τα περισσότερα ανταλλακτικά orgings που έχω δει ποτέ (καμιά 20αριά τα υπολογίζω, δεν τα μέτρησα) και δύο επιπλέον βίδες για τα posts.



Βουρ στον πατσά, ξεκίνησα στήσιμο με δικής μου κατασκευής κλάπτον 0.35 SS316L / 0.12 Ni80
(ναι μου βγήκε ανάποδα το στήσιμο, το είδα μετά και το έφτιαξα ώστε τα ποδαράκια των αντιστάσεων να είναι κάτω και όχι πάνω, αλλά ξέχασα να βγάλω φωτό...)




H αντίσταση περνάει σε εγκοπές στη βάση των ποστς και σφίγγει με τις αντίστοιχες βίδες. Πανεύκολος τρόπος στησίματος, το βίδωμα βουτυρένιο και σταθερότατο.



To βαμβάκι πολύ καλά αφρατεμένο, στην κατάλληλη ποσότητα ώστε να μπει μέσα στα κανάλια αριστερά και δεξιά του ντεκ χωρίς να είναι όμως στουμπωμένο και σφιχτό, αλλιώς δεν θα έχει σωστή τροφοδοσία.



Στη συνέχεια καλό βρέξιμο στην αντίσταση και κλείνουμε για γέμισμα.



O ατμοποιητής γεμίζει πανεύκολα, περιστρέφεις λιγο το πάνω κομμάτι του τανκ και εμφανίζονται δύο οπές αναπλήρωσης υγρού. Αφού γεμίσουμε, ανάποδη περιστροφή για να κλείσουν.

Η βάση του έχει το δαχτυλίδι για την εισαγωγή αέρα και με τις 7 + 7 διαθέσιμες τρύπες δίνει αρκετές επιλογές. Εγώ τις έχω όλες ανοιχτές.
Περιστρέφοντας το τανκ, ανοίγει ή κλείνει και η παροχή των υγρών.





Στο άτμισμα του, αν και ακόμα είναι οι πρώτες εντυπώσεις, φαίνεται να δίνει πάρα πολύ καλή γεύση στα υγρά που ατμίζω καθημερινά. Πλήρης γεύση, δεν υπερτονίζει νότες, απαλό και ντουμανάτο άτμισμα.

Δεν θα μπω σε αναλυτικές λεπτομέρειες, υπάρχουν ήδη βίντεο του κατασκευαστή και σίγουρα θα γράψουν και άλλοι για αυτόν.
Γενικά φαίνεται μια καλή και ποιοτική επιλογή, αντίστοιχη της ποιότητας που περιμένεις από ένα προϊόν GG.

Προσθήκη 1/11 εδώ ο σωστός τρόπος βαμβακώματος

Προσθήκη 7/11 εδώ για unrestricted πνευμονικό στήσιμο



« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2020, 09:38 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 31, 2020, 16:31 »
Καλησπέρα. Καθώς με ενδιαφέρει η αγορά του, στο δεύτερο batch, ήθελα να ρωτήσω ποσό smooth είναι ο αέρας και με ποιον θα τον συνέκρινες στο φουλ ανοιχτό του.

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 31, 2020, 16:54 »
Η τζούρα που δίνει είναι πολύ ομαλή και η ροή του αέρα με το 4mm pin είναι άνετα πνευμονική χωρίς όμως να είναι υπερβολικά αεράτη. Δίνεις λίγο δύναμη στο ρούφηγμα :)
Δεν μπορώ να τον συγκρίνω εύκολα, γιατί εδώ και πάρα πολύ καιρό ατμίζω με eviva2 με τον μισό περίπου αέρα απ΄ ότι δίνει ο perseus ή με τον παπιγιόν που ως μικρός ντριπερ έχει άλλο αέρα.
Θα έλεγα ίσως ότι μοιάζει κάπως με τον αέρα του skyline φουλ ανοιχτό, αν και ο skyline είναι αν θυμάμαι καλά λίγο πιο σφιχτός.


Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 31, 2020, 18:55 »
Πάντα κάνεις καλές παρουσιάσεις, να το κάνεις τακτικά γιατί η εμπειρία σου είναι πάντα θετική.  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 31, 2020, 19:41 »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, δυστυχώς εδώ και αρκετούς μήνες με έχουν φάει οι υποχρεώσεις με την οικογένεια και δεν έχω σχεδόν καθόλου ελεύθερο χρόνο.
Θα ήθελα να γράψω περισσότερα, αλλά αυτά πρόλαβα, τα υπόλοιπα θα συμπληρωθούν σιγά σιγά όταν γράψουν και άλλοι φίλοι που πήραν τον Περσέα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 31, 2020, 21:01 »
Επιτέλους ένα review για έναν νέο ελληνικό ατμοποιητή μετά από καιρό.!
Ενδιαφέρον έχει χωρίς να κράζει σε καινοτομία, σε κάθε περίπτωση θα δοκιμαστεί με την πρώτη ευκαιρία. Καλοάτμιστος να είναι!

Αποσυνδεδεμένος chris03

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 31, 2020, 23:10 »
Εγώ πάντως θα ήθελα ένα έξτρα τζαμακι στη συσκευασία εν έτη 2020....

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 01, 2020, 00:10 »

(ναι μου βγήκε ανάποδα το στήσιμο, το είδα μετά και το έφτιαξα ώστε τα ποδαράκια των αντιστάσεων να είναι κάτω και όχι πάνω, αλλά ξέχασα να βγάλω φωτό...)

Και ήμουν έτοιμος για παρατήρηση!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 01, 2020, 15:42 »
Ένα σημαντικό τιπ για το στήσιμο.
Το βαμβάκι θέλει καλό αφράτεμα και μετά με προσοχή να μπει μέσα στα λούκια αφρατο και όχι σφιχτό, μέχρι το κάτω μέρος του ντεκ ώστε να φαίνεται πίσω από τις τρύπες εισαγωγής υγρού.



Έτσι δίνει άψογη τροφοδοσία, όχι ότι στο στήσιμο που έκανα στην αρχή με σχετικά κοντό το βαμβάκι είχε σοβαρό πρόβλημα, αλλά μερικές φορές ερχόταν λίγο στεγνή η τζούρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 01, 2020, 19:14 από thenetpoet »

Απ: GG Perseus
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 01, 2020, 18:06 »
Σε σχέση με τον Eviva πως είναι απο γεύση αέρα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 01, 2020, 19:11 »
Από γεύση θα τους έβαζα στην ίδια κατηγορία. Ατμίζω σχεδόν αποκλειστικά με eviva 2 και με τον perseus πήρα την ίδια ευχαρίστηση στα καθημερινά μου υγρά. Ίσως ο perseus να υπερτερεί ελάχιστα, μη φανταστείς όμως διαφορές ιδιαίτερα αισθητές.
Ο αέρας του perseus είναι σαφώς περισσότερος από τον eviva 2, είναι όμως aναμενόμενο γιατί του έχω βάλει το 4mm pin ενώ στον eviva το 1.8mm 2.5 είναι το μέγιστο που δινει ο κατασκευαστής. Με δικό μου πινάκι ανοιγμένο στα 2.8mm ομοίως έχει λιγότερο αέρα από τον perseus.
Το πλεονέκτημα του perseus είναι πως επειδή έχει επιλογές για μπόλικο αέρα, μπορείς να στήσεις και πιο περίπλοκες αντιστάσεις και να τον δουλέψεις σε περισσότερα W χωρίς να αγκομαχάει και να ζεσταίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2020, 11:22 από thenetpoet »

Απ: GG Perseus
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 01, 2020, 19:19 »
Ευχάριστα νέα, οπότε αντί για δεύτερο Eviva o Perseus δείχνει αξιόπιστη εναλλακτική

Κάτι άσχετο τμήμα με αγορές-πωλήσεις δεν έχει εδώ το φόρουμ, δεν θέλω να πουλήσω κάτι απλά μου έκανε εντύπωση.

Ευχαριστώ.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Αλλη μια ερώτηση η τρύπα που έχει για refill είναι εντάξει για τα μεγάλα μπουκάλια (60ml & 120) Shake n Vape ή έχει οριακή τρύπα για refill.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2020, 09:01 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 01, 2020, 20:00 »
  Κάτι άσχετο τμήμα με αγορές-πωλήσεις δεν έχει εδώ το φόρουμ, δεν θέλω να πουλήσω κάτι απλά μου έκανε εντύπωση.
Εχει. Απλά, για λόγους ασφάλειας, χρειάζονται 50 μηνύματα ώστα να μπορεί να το δει κάποιος χρήστης.



Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 01, 2020, 22:39 »
Ο αέρας του perseus είναι σαφώς περισσότερος από τον eviva 2, είναι όμως aναμενόμενο γιατί του έχω βάλει το 4mm pin ενώ στον eviva το 1.8mm 2.5 είναι το μέγιστο που δινει ο κατασκευαστής. Με δικό μου πινάκι ανοιγμένο στα 2.8mm ομοίως έχει λιγότερο αέρα από τον perseus.


[member=12562]thenetpoet[/member]
Καπου σε εχασα εδω. Τα πιν του eviva 2 ειναι 2μμ & 2.5μμ αν δεν κανω λαθος συν το κεραμικο.

Edit: Σορρυ αλλα δυσκολευομαι να κανω quote με το ρημαδι το tapatalk..

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2020, 11:19 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: GG Perseus
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 02, 2020, 07:47 »
Αλλη μια ερώτηση η τρύπα που έχει για refill είναι εντάξει για τα μεγάλα μπουκάλια (60ml & 120) Shake n Vape ή έχει οριακή τρύπα για refill.
Έχει δύο τρύπες αντιδιαμετρικά του drip tip έτσι ώστε να μένει και μία ελεύθερη για να φεύγει ο αέρας ότα γεμίζεις το τανκ.
Γεμίζεις άνετα με μπουκάλια snv με το δικό του drip tip επάνω. Με μακρύτερο drip tip, για εμένα είναι πιο εύκολο να το αφαιρέσω και να γεμίσω.

[member=12562]thenetpoet[/member]
Καπου σε εχασα εδω. Τα πιν του eviva 2 ειναι 2μμ & 2.5μμ αν δεν κανω λαθος συν το κεραμικο.

Edit: Σορρυ αλλα δυσκολευομαι να κανω quote με το ρημαδι το tapatalk..

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 
Το διόρθωσα, ήθελα να γράψω για το ανοιγμένο πιν που έχω και τα έκανα σαλάτα :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 02, 2020, 11:22 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110568 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159793 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515303 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146455 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303240 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530747 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801600 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11050 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet