vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 9 χρήστες
zalaros, bloodlessz, dkostas, Jorge, Mantis039, Milarepa, camber, Giannis.B, npaolo

Twitter

WOTOFO Profile RDTA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
WOTOFO Profile RDTA
« στις: Αυγούστου 10, 2020, 23:50 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη WOTOFO)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Η οικογένεια των Profile ατμοποιητών μεγαλώνει, αυτή τη φορά έχουμε έναν RDTA που γίνεται και κανονικός ντρίπερ.


Ο ατμοποιητής έχει διάμετρο 25mm και ύψος 52.7mm.
Έχει 6.2ml χωρητικότητα υγρού η δεξαμενή και γεμίζει μέσω μιας τρύπας δίπλα στο ντεκ o RDTA
και σαν ντρίπερ υπάρχει η δυνατότητα του bf pin για σκουόνκ μοντάκια.
Μπορεί να στηθεί με μονή mesh αντίσταση, με διπλές κανονικές αντιστάσεις και με μονή κανονική αντίσταση.
Με τις mesh αντιστάσεις μπορούμε να παίξουμε από 40 εώς 80W.

Η δεξαμενή από κάτω δίνει την ροή του υγρού από το τανκ μέχρι τα βαμβάκια μέσα από δυο ατσάλινες ράβδους, εξασφαλίζοντας έτσι την συνεχή ροή υγρού.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, το κάτω καπάκι για να γίνει κανονικός ντρίπερ,
διάφορα όρινγκ, ανταλλακτικές βίδες, ένα κατσαβίδι, το εργαλείο για να λυγίζουμε τις mesh αντιστάσεις,
ένα άλλεν, τρεις nexMESH αντιστάσεις, δύο κανονικές αντιστάσεις, δύο κομμάτια βαμβάκι των 6mm για τις mesh,
δύο κομμάτια βαμβάκι των 3mm για κανονικές αντιστάσεις και δύο ανταλλακτικές ατσάλινες ράβδους.

Οι τρεις mesh αντιστάσεις είναι όλες από την nexMESH και είναι η nexMESH Clapton Ni80+A1 0.20Ω,
η nexMESH Extreme A1 0.16Ω και η nexMESH Turbo A1 0.13Ω.

Οι δύο κανονικές αντιστάσεις είναι από Ni80 και είναι framed staple clapton στα 0.33Ω.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω έξι χρώματα.


Γενική σημείωση και το γράφω πρώτο για να το διαβάσουν περισσότεροι. Οι ατσάλινες ράβδοι είναι κομμένες με λέιζερ(λογικά) οπότε είναι τελείως ίσιες και το υγρό δεν τροφοδοτείται τόσο καλά προς το βαμβάκι. Εγώ πήρα την κεραμική λαβίδα και πείραξα ελάχιστα τις άκρες ώστε να «ανοίξουν» έστω ελάχιστα. Είναι ακριβώς όπως όταν αφρατεύουμε το βαμβάκι πριν το περάσουμε στα λούκια και με αυτό τον τρόπο κατάφερα να τροφοδοτώ το βαμβάκι με υγρό με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.


Θα ξεκινήσω πολύ στραβά αλλά θα γράψω πρώτα για τον τρόπο με τον οποίο γεμίζουμε με υγρό την δεξαμενή. Όπως φαίνεται στην αποπάνω κινούμενη εικόνα έχουμε από την μία πλευρά του ντεκ αυτή τη τρύπα στην οποία ακουμπάμε την μύτη του μπουκαλιού και πιέζουμε για να κατέβει το υγρό κάτω. Στα θετικά ότι στην απέναντι πλευρά υπάρχει μία μικρότερη τρύπα για την αποσυμπίεση οπότε αν δεν ζουλήξουμε υπερβολικά δυνατά το μπουκάλι δεν θα μπουκώσει η τρύπα και δεν θα υπερχειλίσει το υγρό.

Δεν ξέρω αν υπάρχει άνθρωπος εκεί έξω που μπορεί να του αρέσει αυτός ο τρόπος αναπλήρωσης αλλά εγώ το βρίσκω υπερβολικά περίπλοκο και δύσκολα να προτιμήσω να πάρω τον ατμοποιητή έξω από το σπίτι για αυτόν τον λόγο. Σίγουρα μπορείς να πεις ότι με 6ml υγρό στη δεξαμενή είσαι άνετος και αν τελειώσει τότε απλά μπορείς να στάξεις από πάνω αλλά τότε ποιος ο λόγος να το πάρω και να μην προτιμήσω έναν κανονικό ντρίπερ; Απόλυτα προσωπική άποψη αλλά ποτέ δεν συμπάθησα τους ατμοποιητές με την συγκεκριμένη λειτουργία.


Όπως πάντα η Wotofo κάνει ωραία δουλειά με τα επιστόμια της, πολύ ωραία φτιαγμένο, με την κατάλληλη εσωτερική διάμετρο και σαν αλλαγή σε σχέση με τους προηγούμενους Profile εδώ κάθεται λίγο πιο μέσα οπότε είναι ελάχιστα πιο κοντά στην αντίσταση και καλυτερεύει και άλλο την γεύση.

Οι τρύπες εισαγωγής του αέρα όπως και η ρύθμιση τους είναι ακριβώς ίδια με τον Profile 1.5. Υπάρχει μια διαφορά στο βαρέλι γιατί έχει δύο εξωγκώματα στο εσωτερικό του για να κλείνει την τρύπα για την αναπλήρωση του υγρού στο ντεκ όπως και την απέναντι τρύπα για την εξαγωγή του αέρα.

Οι δύο nexMESH αντιστάσεις υπάρχουν ήδη στην αγορά και υπήρχαν στο πακέτο με τον Profile 1.5 και η τρίτη mesh είναι και μία καινοτομία της εταιρείας ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάτι παρόμοιο στην αγορά. Είναι επτά Clapton σύρματα τα οποία τα έχουν συγκολλήσει μαζί στις άκρες αλλά και στην μέση. Μάλιστα, όπως πρόσεξα, έχουν ήδη γίνει dry burn και έχουν το κλασικό μπλε χρώμα οπότε ένα πολύ ελαφρύ άναμα φτάνει για να φύγουν τυχόν λάδια από τις άκρες των δακτύλων μας.

Ένα μειονέκτημα εδώ ότι σε ένα έξτρα πακέτο με τέτοιες αντιστάσεις που έχω, σε δύο είχε κοπεί ένα ή δύο από τα σύρματα στη συγκόλληση στη μέση οπότε και τα πέταξα γιατί είχα την δυνατότητα. Ελπίζω να μην είναι κάτι που θα συμβαίνει γενικά αλλά αν το κοιτάξεις από πολύ κοντά θα δει κάποιος ότι είναι πολύ λεπτοδουλειά η συγκεκριμένη συγκόλληση οπότε θέλει προσοχή και όταν την λυγίζεις με το εργαλείο για να την βάλεις.

Ένα τελευταίο για την clapton αντίσταση ότι δεν ξέρω πώς έγινε η συγκόλληση και τι χρησιμοποίησαν οπότε δεν είμαι σίγουρος για το πόσο υγιεινό μπορεί να είναι να ατμίζεις με μια αντίσταση που έχει γίνει συγκόλληση πιο πριν.


Το ντεκ παραμένει οπτικά το ίδιο με πιο σημαντική διαφορά ότι το κεραμεικό στη μέση πλέον έχει τέσσερις τρύπες στις οποίες μπαίνουν οι κανονικές αντιστάσεις αν δεν θέλουμε να στήσουμε με mesh. Τα λούκια για το βαμβάκι είναι στο κατάλληλο μέγεθος και μπορούμε άνετα να βάλουμε το μπόλικο βαμβάκι που θα χρειαστεί η αντίσταση μας. Το κεραμεικό επίσης ανεβοκατεβαίνει απροβλημάτιστα και τουλάχιστον στον δικό μου είναι λιιιιγο στραβό δυστυχώς. Βέβαια μου κάνει και το ένα πιαστράκι της αντίστασης μια μικρή κλήση προς τη μια πλευρά οπότε πάει όλο ελάχιστα στραβά αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην απόδοση. Βέβαια εγώ έχω παραλάβει κομμάτια από τα τεστ batch οπότε πιστεύω αυτά τα μικρολάθη θα έχουν εξαλειφθεί.


Όλες οι δοκιμές μου έγιναν με τις καινούργιες κλάπτον mesh αλλά και με κανονικές αντιστάσεις, της Wotofo και αυτές. Το στήσιμο με την mesh παραμένει το ίδιο όπως και σε όλους τους υπόλοιπους ατμοποιητές της κατηγορίας απλά αν στήσουμε με την κλάπτον θέλει να το προσέξουμε αρκετά γιατί είναι λεπτά συρματάκια και είναι ευαίσθητη η αντίσταση. Συνήθως με τις mesh έβαζες μπόλικο βαμβάκι, το έχωνες και το τράβαγες άνετα γιατί είχες μεγάλη αντίσταση και δεν καταλάβαινε τίποτα. Με την συγκεκριμένη θέλει λίγο παραπάνω προσοχή γιατί μπορείς εύκολα να την τραβήξεις προς την μεριά από την οποία τραβάς.

Στο βαμβάκωμα το κόψιμο εδώ δεν χρειάζεται να γίνει υπό γωνία όπως πχ στον Unity αλλά η εταιρεία προτείνει το ακριβώς αντίθετο κόψιμο στις άκρες. Διαγώνια προς τα μέσα, δηλαδή η πάνω μεριά να είναι η μακριά και η από κάτω η κοντή. Έτσι το βαμβάκι κάθεται άνετα μέσα στο λούκι χωρίς να πετάει το έξω μέρος και πιάνει όλο τον χώρο για να μην έχουμε υπερτροφοδοσία. Εννοείται ότι θέλει και εδώ πολύ καλό αφράτεμα τόσο κοντά στην αντίσταση και ίσως περισσότερο στις άκρες για να μπορέσουν οι ατσάλινες ράβδοι να τροφοδοτήσουν κατάλληλα με υγρό το βαμβάκι. Προσέχουμε να μην βγάλουμε πολύ βαμβάκι, απλά αφρατεύουμε.

Στα του βαμβακιού επίσης πρέπει να πω ότι θέλει όντως αρκετό γιατί οι ατσάλινες ράβδοι κουνιούνται ελάχιστα μέσα στις τρύπες οπότε αν τυχόν δεν έχουμε αρκετό βαμβάκι και αφήσουμε τον ατμοποιητή στο πλάι ή το κρατάμε και το πάμε πάνω κάτω, πιστεύω ότι σίγουρα μπορεί να περάσει υγρό και να έχουμε διαρροές από τις εισαγωγές του αέρα.


Το στήσιμο με κανονικές αντιστάσεις είναι παιχνιδάκι, απλά τις πετάς μέσα, βιδώνεις και περνάς βαμβάκι. Αν και η εταιρεία προτείνει στήσιμο και με μονή αντίσταση, θα πρέπει να στήσεις με πολύ μεγάλο πυρήνα(3.5 είναι λίγο) γιατί θα πρέπει να μπει η ίδια ποσότητα βαμβακιού που βάζεις όταν στήνεις με διπλές για να μπει όσο βαμβάκι χρειάζεται μέσα στα λούκια. Οπότε, εγώ τουλάχιστον, βλέποντας και σκεφτόμενος αυτό, δεν προσπάθησω καν να στήσω με μονή κανονική αντίσταση.

Δεν δοκίμασα τον ατμοποιητή με το σκουόνκ πιν γιατί δεν έχω κάποιο σκουονκ μοντάκι πλέον οπότε δεν έχω άποψη για το πως λειτουργεί.

Γενικά σηκώνει πολύ παιχνίδι ο συγκεκριμένος ατμοποιητής γιατί σου δίνει και πολλές επιλογές για να δοκιμάσεις πολλά στησίματα αλλά δεν είδα κάποια τόσο σημαντική διαφορά σε σχέση με τον προηγούμενο Profile στο θέμα απόδοσης. Είδα όμως διαφορά με την καινούργια clapton mesh, η οποία δεν μου γέμιζε καθόλου το μάτι και περίμενα τα χειρότερα. Έχει πολύ καλή γεύση με πιο ζεστό ατμό που εμένα προσωπικά μου αρέσει και τα ίδια ντουμάνια.

Στα πολύ θετικά ότι η εταιρεία σου δίνει ένα κάρο αντιστάσεις και μπορείς στην ουσία να δοκιμάσεις τέσσερα στησίματα πριν χρειαστεί να σπαταλήσεις ξανά λεφτά για τον άτμο.

Με δύο λέξεις, ατμοποιητής για χομπίστες.


Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO Profile RDTA
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 12, 2021, 19:47 »
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση!

Μιας και μετά τον πρώτο Profile δεν κατάφερα να λατρέψω άλλον ατμοποιητή (ούτε τον 1.5) με βλέπω να τον αγοράζω σύντομα. Το μόνο που με ανησυχεί είναι πως στην RDTA μορφή του επάνω στο Foxy One, που σκέφτομαι να πάρω, μάλλον θα φαίνεται σαν φουγάρο

Αλλά εντάξει, έχω πάντα την επιλογή του dripper, ποτέ δεν με ενοχλούσε το στάξιμο άλλωστε

Ερώτηση, έχει δοκιμάσει κανείς αν οι αντιστάσεις του πρώτου Profile (συγκεκριμένα οι 0.18Ω) ταιριάζουν στο deck του νέου;

Επίσης, με τις ράβδους, παίζει να έχω πρόβλημα τροφοδοσίας σε φουλ (~90%) VG υγρό;

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2021, 20:12 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO Profile RDTA
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 29, 2021, 18:09 »
Ohh feels good to be back!

Τελικά δεν άντεξα και γύρισα στον Profile. Πρώτες εντυπώσεις αρκετά θετικές, αν και μάλλον δεν τα βρίσκουμε στο wicking.

Δεν ξέρω αν φταίνε οι ράβδοι, το υγρό (VG ~90%) η το στήσιμο μου (όπως έστηνα και τον 1/1.5, κόβοντας λίγο το βαμβάκι στο κάτω μέρος όμως) αλλά αφού τον έστησαν είπα να τον γυρίσω λίγο ανάποδα με γεμάτο τανκ να δω αν θα ποτίσει. Και δεν.

Εκτός αν στη σωστή τροφοδοσία παίζει ρόλο το βρέξιμο του βαμβακιού από πάνω.

Εντάξει, πρώτο στήσιμο είναι, θα τη βρω την άκρη λογικά, αλλά έτσι κι αλλιώς έχω στα πλάνα μου ένα pulse 2

Edit: τελικά τροφοδοτείται κανονικά, τζάμπα αγχωνόμουν

Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2021, 19:45 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: WOTOFO Profile RDTA
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2021, 05:20 »
Εδώ και καιρό τον χρησιμοποιώ σε rda mode με το vandy vape 2, αποκλειστικά με τις clapton αντιστάσεις.

Αρχικά είχα ξενερώσει άσχημα, γιατί με το βασικό υγρό μου (DIY με άρωμα FA Virginia, 90-92% vg) η αντίσταση έπιανε μάκα στην κυριολεξία στη δεύτερη μέρα, και ήθελε αλλαγή περίπου στις πέντε μέρες.

Τελικά αποφάσισα να πειραματιστώ και να αλλάξω υγρό μετά από χρόνια, και έφτιαξα με american tobacco της eliquid france, με ίδια αναλογία pg/vg, και στα ίδια watt (72-74W σε 0.18Ω) Η διαφορά στη φθορά της αντίστασης είναι η μέρα με τη νύχτα! Δεν είχα κρατήσει κάποια φωτογραφία από το πριν, αλλά έτσι είναι η αντίσταση μου τώρα, μετά από μία εβδομάδα χρήσης με περίπου 15 ml την ημέρα! Υπό άλλες συνθήκες η μάκα θα είχε καλύψει εντελώς τα κενά μεταξύ των συρμάτων και θα ήθελε αλλαγή εδώ και μερες. Εννοείται έχω μηδέν απώλεια γεύσης, έχει αρκετά να δώσει ακόμα.



Δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο άρωμα της FA που έκανα, η αν γενικά η συγκεκριμένη είναι ευαίσθητη, αλλά αν κάνει και σε άλλους το ίδιο δοκιμάστε να αλλάξετε υγρό


Στάλθηκε από το Pixel 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 136 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476870 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271251 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos