vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 5 χρήστες
treloneritis, jim356, vougiouklakis, manoslykos, tasos1976

Twitter

Geek Vape Zeus X Mesh

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Geek Vape Zeus X Mesh
« στις: Ιουλίου 29, 2020, 23:21 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Geek Vape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Ο Zeus X απέκτησε και mesh ντεκ για τους φαν του είδους.


Ο Zeus X με τον Zeus X Mesh είναι ακριβώς οι ίδιοι ατμοποιητές και το ντεκ είναι η μόνη διαφορά τους.
Ελπίζω να έρθει και Ελλάδα σκέτο το ντεκ για τους κατόχους του Zeus X για να μη χρειαστεί να αγοράζετε ολόκληρο τον ατμοποιητή.

Έχει διάμετρο 25mm, ύψος 47.8mm, χωρητικότητα υγρού 4.5ml και δέχεται επιστόμιο 810 και 510 με αντάπτορα.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ένα δεύτερο ίσιο τζαμάκι, εργαλεία για το στήσιμο της αντίστασης,
όρινγκ, αντάπτορα για 510 επιστόμια, δεύτερο επιστόμιο, ανταλλακτικές βίδες,
ανταλλακτικά ελλατήρια, δεύτερο κεραμικό, βαμβάκι και τέσσερις αντιστάσεις για τα πρώτα στησίματα.

Οι δύο αντιστάσεις είναι Kanthal 0.2Ω και οι άλλες δύο είναι Ni80 στα 0.17Ω.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω εννιά χρώματα.


Το ντεκ μοιάζει, βασικά είναι ίδιο, με αυτό του Profile αλλά στο πιο μικρό. Οπότε η αντίσταση στήνεται πανεύκολα και αυτό που θέλει παραπάνω δουλεία είναι φυσικά το βαμβάκι. Στην αντίσταση δίνουμε την καμπύλη με το ειδικό εργαλείο που υπάρχει μέσα στη συσκευασία και μετά απλά την πετάμε μέσα και βιδώνουμε, τόσο απλό.

Το βαμβάκι που έρχεται μαζί με τον ατμοποιητή δεν μου άρεσε πάρα πολύ αλλά δίνει έναν καλό μπούσουλα για το πόσο βαμβάκι χρειάζεται να βάλουμε και θα βοηθήσει κάποιον που δεν έχει ξανά ασχοληθεί με mesh ατμοποιητές. Το περνάμε μέσα από την αντίσταση και το πάμε λίγο μπρος-πίσω για να κάτσει καλά κάτω από την αντίσταση. Προσέχουμε να είναι μπόλικο και να περνάει σφιχτά κάτω από την αντίσταση, δεν πρέπει να υπάρχουν καθόλου κενά μεταξύ βαμβακιού και αντίστασης. Χτενίζουμε καλά τις άκρες ώστε να ταξιδέψει άνετα το υγρό προς την αντίσταση γιατί το βαμβάκι είναι μπόλικο αλλά παράλληλα τα λούκια για το βαμβάκι προσέχουμε να είναι γεμάτα και να κατεβαίνουν μέχρι κάτω από το λούκι χωρίς να έχει κενά για να γλιτώσουμε υπερτροφοδοσία.

Μόλις στήσουμε, το πιο σημαντικό βήμα για μένα, πρέπει να ρίξουμε μπόλικο μπόλικο υγρό πάνω στην αντίσταση ώστε να ρουφήξει αρκετό υγρό το βαμβάκι πριν συναρμολογήσουμε τον ατμοποιητή ξανά και γεμίσουμε με υγρό. Από παλιότερα στησίματα σε άλλους ατμοποιητές έχω προσέξει ότι αν δεν γίνει αυτό και βρέξουμε λίγο, δεν θα έχει ποτέ αρκετό υγρό το βαμβάκι και θα είναι πολύ πιο εύκολο να φάμε καμμένο λόγω στεγνού βαμβακιού.


Η εσωτερική καμπάνα με τις τρύπες για την εισαγωγή του αέρα κάθεται ακριβώς όπως θα έπρεπε πάνω από την αντίσταση. Δεν ξέρω αν το είχαν στο μυαλό τους όταν έφτιαχναν τον πρώτο Zeus X ή τους πέτυχε αλλά οι δύο κάτω σειρές χτυπάνε ακριβώς εκεί που πρέπει πάνω στην αντίσταση και η από πάνω σειρά «γλύφει» το πάνω μέρος της για ακόμα καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα.

Όπως όλοι οι τελευταίοι ατμοποιητές που έχουν βγει σε αυτή την κατηγορία, θα παίξει καλά αν τον στήσεις καλά. Δεν θέλει δίπλωμα πανεπιστημίου για να τον στήσεις αλλά χρειάζεται να ασχοληθείς λίγο παραπάνω με το βαμβάκι για να πάρεις το βέλτιστο αποτέλεσμα. Εγώ προσωπικά το βαριέμαι αλλά το Mesh έχει πλέον πολλούς φάν.

Σωστό βαμβάκωμα και δεν φοβάσαι να κάνεις άνετα πολλές απανωτές τζούρες, ζεσταίνεται σε πολύ λογικά πλαίσια και δίνει ωραία γεύση. Σε σύγκριση με τον Zeus X με το ίδιο υγρό θέλω να πω ότι αυτός εδώ δίνει ίσως λίγο καλύτερη γεύση αλλά δεν το λέω με σιγουριά.

Δεν βρίσκω κάποιο αρνητικό, ίσως μόνο ότι το ντεκ είναι λίγο πιο μικρό και δεν παίρνει τις mesh αντιστάσεις της OFRF που έχω μπόλικες και μου αρέσουν και αρκετά.


Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Geek Vape Zeus X Mesh
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 29, 2020, 23:33 »
Καλησπέρα,
μόλις έκανα το πρώτο στήσιμο στον Zeus X Mesh. Συνηθισμένος από τον Kylin M, έστησα περίπου με τον ίδιο τρόπο, καλό αφράτεμα και κόψιμο στη βάση του ατμοποιητή (για το μήκος). Σε γεύση μοιάζει κατά πολύ με τον Kylin M, αλλά θα προσπαθήσω να τους στήσω μαζί ώστε να συγκρίνω καλύτερα. Χρησιμοποίησα την Nichrome αντίσταση των 0,17Ω. Γενικά ωραίες, απαλές τζούρες με τον θόρυβο στη τζούρα να είναι όπως και οι υπόλοιποι ατμοποιητές με εισροή αέρα στην πάνω πλευρά.
Θα συμφωνήσω ότι η ασυμβατότητα με τις υπόλοιπες mesh αντιστάσεις της αγοράς είναι στα αρνητικά.
Το μαύρο επιστόμιο δεν με βόλεψε καθόλου καθώς είναι σχεδόν ανύπαρκτο σαν μέγεθος, έτσι χρησιμοποίησα το εναλλαχτικό ultem που βρίσκεται στην συσκευασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 29, 2020, 23:58 από Kikas »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geek Vape Zeus X Mesh
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 29, 2020, 23:51 »
Για μια ακόμα φορά μια πλήρης παρουσίαση. Να επισημάνω με την ευκαιρία ότι το σκέτο deck υπάρχει ήδη σε κάποια καταστήματα στην ελληνική αγορά.

Αποσυνδεδεμένος PetrosKa

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geek Vape Zeus X Mesh
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 28, 2021, 00:36 »
Τον αγόρασα πριν λίγες μέρες είμαι πολύ ευχαριστημένος από την γεύση που δίνει δουλεύει και με λίγα watts 25-30 
Έχει αυξημένη κατανάλωση υγρού αλλά λόγο γεύσης χαλαλι

Αποσυνδεδεμένος Blackwolf

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geek Vape Zeus X Mesh
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 06, 2021, 12:21 »
τον αγορασα και εγω για να δοκιμασω ενα ατμοποιητη με mesh. Ειναι φοβερος ! Απο γευση? απο ντουμανι ? Ολα στο φουλ με μολις 45 watt... Απλα εχει μεγαλη καταναλωση αλλα λογικο ειναι για αυτα που προσφερει...

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Geek Vape Zeus X Mesh
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 07, 2021, 22:06 »
+1

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος g10rg0s

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geek Vape Zeus X Mesh
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 11, 2023, 22:39 »
Ποιο ειναι το οριο των watt (min/max) στον συγκεκριμενο ατμοποιητη ?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Geek Vape Zeus X Mesh
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 11, 2023, 23:49 »
Όση ισχύ σηκώνει το στήσιμο σου.

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος g10rg0s

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geek Vape Zeus X Mesh
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 15, 2023, 09:08 »
Εχω κανει 5-6 στησιματα και δεν εχω βρει την ιδανικη ποσοτητα στο βαμβακι με αποτελεσμα ή να εχω υπερτοφοδοσια ή να τρωω καμμενο ... μου εχει σπασει τα νευρα

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Geek Vape Zeus X Mesh
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 15, 2023, 20:07 »
Βάλε 1-2 φώτο από το στήσιμο σου να δούμε τι παίζει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110677 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159878 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515346 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12797 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530810 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801640 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11067 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet