vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

253 επισκέπτες, 5 χρήστες
gfilip, costasibiza84, grag, ΨΗΛΟΣ, manoslykos

Twitter

Pioneer RTA By BP Mods

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #75 στις: Αυγούστου 17, 2021, 15:55 »
Συμφωνούμε ότι η μικρή καμπάνα "πνίγει" λίγο την τζούρα λοιπόν; Θυμάμαι καλά από τη μικρή δοκιμή που της έκανα;

Όχι ότι τη βρίσκω άκυρη βέβαια, με ένα στησιματάκι τύπου kanthal 28GA σε 2mm πυρήνα ταμάμ θα κάθεται αλλά λέμε τώρα..

Χαίρομαι που τα βρίσκεις μαζί του σιγά σιγά!

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #76 στις: Αυγούστου 17, 2021, 16:26 »
Ναι ναι εννοειται την πνιγει δεν το συζητω! Ισως οπως ειπα διοτι ειμαι κι εγω συνηθισμενος σε πιο αερατους mtl. Πραγματικα ειναι πιο ωραιος με την DL,τουλαχιστον για μενα(ή και για μενα).
Το απογευμα θα δοκιμασω και ενα βαμβακωμα που να καλυπτει πληρως τα λουκια,αντιθετα με το γνωστο βιντεο δηλαδη διοτι ειδα ελαχιστη υγρασια να βγαινει απο το airflow και να καθεται ακριβως αριστερα και δεξια στην οριζοντια γραμμη. :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #77 στις: Αυγούστου 18, 2021, 04:25 »
Και έτσι όμως δεν νομίζω ότι θα δεις κάποια διαφορά στο θέμα των διαρροών.

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #78 στις: Αυγούστου 18, 2021, 07:08 »
Διαρροές έχει από το drip tip ή και απ' το airflow;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #79 στις: Αυγούστου 18, 2021, 08:29 »
Οι διαρροές εμφανίζονται στις μικρές τρύπες του airflow και από εκεί κυρίως καταλήγουν στη βάση, δηλαδή στο κάτω μέρος του ατμοποιητή.  Έχει αναφερθεί και νομίζω ότι φαίνεται χαρακτηριστικά εδώ.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #80 στις: Αυγούστου 18, 2021, 09:00 »
Για να καταλάβω, εξακολουθείτε να βλέπετε διαρροές ακόμα και με αυτό το στήσιμο; Πόσο συχνές είναι αυτές; Στον δικό μου βλέπω ελάχιστες κι αυτές μόνο αν αφήσω το βαμβάκι για πάνω από 3-4 μέρες στο deck με αρκετή χρήση του ατμοποιητή (αρκετές αναπληρώσεις κλπ κλπ).

Επίσης αυτές δεν διακρίνονται κάπου πάρα μόνο περιμετρικά του 510 κι εμφανίζονται κάτω από τη βάση μόνο αν ξεβιδώσω τον Pioneer από το mod. Στο mod το μόνο που παρατηρώ είναι μια ελαφριά υγρασία στην "βάση" εκεί που πατάει ο ατμοποιητής. Προφανώς περνάει ανάμεσα από το δαχτυλίδι του αέρα προς το κάτω μέρος της βάσης.

Δουλευοντάς τον όμως καθημερινά και ξεβιδώνοντάς τον σπάνια από το mod (βαμβάκι αλλάζω ανά 2-3 μέρες όμως) είναι κάτι μου με έκανε να ξεχάσω να το αναφέρω αυτό στον Θοδωρή για να είμαι απόλυτα ειλικρινής.
Έτσι για να αισθανθώ κι εγώ ότι κάλυψα στο 100% αυτό που ρώτησε κι ο ίδιος δηλαδή..
Όταν μίλησε για διαρροές όμως το μυαλό μου πήγε σε υγρά έξω από το δαχτυλίδι του αέρα, σε ποτάμια στην εισαγωγή του αέρα κλπ. Πράγματα που δεν συνάντησα ποτέ, ακόμα κι όταν έχοντας πιάσει την κουβέντα με φίλο είχα ξεχάσει να ασφαλίσω το top cap μετά την αναπλήρωση και το κατάλαβα μερικά λεπτά μετά.

Ταπεινά συγνώμη που μου διέφυγε να αναφέρω αυτή την υγρασία, με συχνότερες αλλαγές στο βαμβάκι όμως το πράγμα εμφανίζεται πολύ σπάνια τελικά. Νομίζω ότι το απαιτούν μάλιστα ατμοποιητές που χρησιμοποιούν τόσο λίγο βαμβάκι (πχ Phenomenon).

Δεν θα έπρεπε να το ξεχάσω όμως, είναι όντως ατμοποιητής που δουλεύω καθημερινά εδώ και μήνες. Αδικαιολόγητο, αλλά μάλλον έχει να κάνει και με το πόσο συχνά το συναντάς αλλά και το πόσο σε απασχολεί τελικά.
Σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε να το είχα αναφέρει.

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #81 στις: Αυγούστου 18, 2021, 11:43 »
Οχι οχι κανενα προβλημα. Εξαλλου δεν μιλαω κι εγω για τρελες διαρροες.Ουτε καν. Μιλαω για απειροελαχιστη υγρασια στην τρυπα του air flow(κατι που λιγο πολυ το εβλεπα και στους αλλους ατμοποιητες που ειχα).  Σαν μια πολυ μικρη σταγονα δηλαδη που παει και καθεται ακριβως αριστερα και δεξια απ την τρυπα του air flow. Καμια μα καμια σχεση δηλαδη με σκηνικα να τρεχει υγρο και να γινεσαι λουτσα!! 
Για τον φιλο που ρωτησε πιο πανω για διαρροη απ το drip tip,οχι δεν εχω εκει διαρροη. 
Ο ατμοποιητης πραγματικα ειναι πολυ καλος ειδικα με την dl καμπανα και πραγματικα χαιρομαι που τον αγορασα. Κι απο γευση δεν παιζεται!! :D 

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #82 στις: Αυγούστου 18, 2021, 14:33 »
Έχω ψηθεί και γώ να τον πάρω είναι πανέμορφος άτμο.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #83 στις: Αυγούστου 18, 2021, 17:35 »
Μιλαω για απειροελαχιστη υγρασια στην τρυπα του air flow(κατι που λιγο πολυ το εβλεπα και στους αλλους ατμοποιητες που ειχα).  Σαν μια πολυ μικρη σταγονα δηλαδη που παει και καθεται ακριβως αριστερα και δεξια απ την τρυπα του air flow.

Κι όμως Θοδωρή δεν έχω δει ποτέ σταγόνα στο airflow του (θα το είχα αναφέρει να είσαι βέβαιος ) γι'αυτό και ξέχασα τη μικρή που διακρίνω κάτω από τη βάση μόνο όταν αφήσω τον ατμοποιητη βιδωμένο στο mod για καιρό.! Πιθανολογώ πως αυτή που αναφέρεις εσύ θα οφείλεται στο βαμβακωμα οπότε λογικά στο επόμενο στήσιμο ίσως να μην την ξαναδείς κιόλας (το εύχομαι ).

Λίγη υγρασία θα τη βρίσκεις ενίοτε από κάτω, θεωρώ ότι ξεφεύγει ανάμεσα από το δαχτυλίδι του αέρα και το deck (από το "δοντάκι" που κλειδώνει το δαχτυλίδι πιθανότατα ) και απλώς εγκλωβίζεται αναμεσα στην βάση και τον πόλο. Όσο παραμένει ο Pioneer πάνω στο mod δεν φαίνεται τίποτα απ έξω πάντως.
Κι αυτό το φαινόμενο όμως δεν είναι συχνό όταν αλλάζεται το βαμβάκι τακτικά, το έχω δει και στην πράξη αυτό. Απλώς τελευταία τεμπελιάζω περισσότερο και δεν ασχολούμαι τόσο συχνά με στησίματα κλπ κλπ..

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #84 στις: Αυγούστου 18, 2021, 18:09 »
Μπορει να ηταν και τυχαιο δε ξερω. Παντως ηταν με το στησιμο του βιντεο. Προσπαθησα οσο μπορουσα περισσοτερο να το κανω οπως το δειχνει. 
Οπως και να χει ομως δεν ηταν κατι ενοχλητικο. Απλα στεκοταν εκει η σταγονα. 
Μολις τωρα του εκανα το 2ο στησιμο με βαμβακωμα κανονικο να καλυπτει εντελως τα λουκια να δω πως θα τα παει κι ετσι  :)

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #85 στις: Αυγούστου 18, 2021, 18:47 »
Οπως εχει γραψει και ο ( Tem ) Θεμης σε προηγουμενο ποστ, η σταγονα θα εμφανιστει σε καποια στιγμη !!!!!
Πρεπει να πετυχεις το βαμβακωμα. Αν για τον α ή β λογο δεν...... τοτε τη βλεπεις στο airflow του αερα.
Και σε μενα συμβαινει, αλλα καθαριζω και συνεχιζω. Ακομα και με αυτο το κουσουρι ο ατμο σε αποζημιωνει σε τζουρα και γευση. ;)

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #86 στις: Αυγούστου 18, 2021, 20:13 »
Εννοειται ναι. Αυτο εγραψα κι εγω λιγο νωριτερα. Οτι λιγο πολυ μου γινοταν και στους αλλους ατμοποιητες. 
Κανενα προβλημα ομως. Και οντως τα σπαει ο pioneer!!

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #87 στις: Αυγούστου 18, 2021, 20:46 »
Τις περισσότερες φορές που τον έχω δουλέψει (μονο mtl) δεν ε΄χει βγάλει τίποτα απο διαρροή και πριν αλλάξω coil τον γεμίζω σίγουρα 3 - 4 φορές .
Έχω την συνήθεια κάθε φορά που τον γεμίζω να τον γυρίζω ανάποδα.
πριν λίγες ημέρες με ενα ετοιμο coil 2mm διάμετρο  μάλλον ήταν λίγο το βαμβάκι που πέρασα και μου έβγαλε αρκετό υγρό απο το airflow.
όταν χρειάστηκε να τον ξαναγεμίσω για 3η φορά τον γύρισα αναποδα πριν κλείσω το καπάκι και δεν έβγαλε καθόλου.. 

Προσωπικά για τα γούστα μου -αλλά και όπως προαναφέρθηκε- τέλεια τζούρα (και γεύση - αν και συνήθως κάνω σκέτη βάση)    

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9581
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #88 στις: Αυγούστου 18, 2021, 22:18 »
[justify]Η αλήθεια είναι ότι ο pioneer έχει διαρροές. Άλλοτε με τη μορφή υγρασίας στο κάτω μέρος του ατμοποιητή και άλλοτε με πιο έντονες διαρροές από το airflow. Οι οδηγίες του κινέζου σχεδιαστή Bruce στο σχετικό video βοηθούν αναμφίβολα στον περιορισμό των διαρροών αλλά δεν προσφέρουν οριστική λύση. Και ούτε φυσικά είναι υποχρεωμένος ο αγοραστής να αναζητά πληροφορίες για το πως θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει χωρίς προβλήματα ένα προϊόν που μόλις αγόρασε. Δεν θεωρώ αυτονόητα κάποια πράγματα, όπως για παράδειγμα ότι το βαμβάκι δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση  να έρχεται σε επαφή με το πίσω τοίχωμα του deck αλλά και κάποια άλλα ακόμα. Σε τελική ανάλυση θα έπρεπε οι οδηγίες αυτές να περιλαμβάνονται τουλάχιστον στο manual-εγχειρίδιο χρήσης του ατμοποιητή. Θα το επαναλάβω, όπως και στο πρώτο μήνυμα του παρόντος θέματος.......είναι προφανές ότι κάτι δεν έχει πάει καλά με τον γενικότερο σχεδιασμό. Και κανονικά  θα έπρεπε σε σύντομο χρονικό διάστημα μετά την εμπορική του διάθεση να είχε σχεδιαστεί μια updated version του deck που θα αντιμετώπιζε τα προβλήματα που παρατηρήθηκαν. Θα έπρεπε επίσης να είχε διατεθεί δωρεάν μια τέτοια έκδοση σε αντικατάσταση του προβληματικού deck. [/justify]
[justify]Όπως ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο τον άφησα στην άκρη για περισσότερο από ένα χρόνο. Το τελευταίο διάστημα τον χρησιμοποιώ σχεδόν σε καθημερινή βάση χωρίς κάποιο θέμα διαρροών ή υγρασίας. Χωρίς να αλλάζω συχνά αντίσταση ή βαμβάκι,,,ναι τον έχω μάθει πολύ καλά. Όμως πάντα μπορεί να είναι απρόβλεπτος παρά το "σωστό" στήσιμο-βαμβάκωμα".[/justify]
[justify]Γευστικά είναι καλός, δεν είναι κορυφαίος, όπως δεν είναι και πολλοί άλλοι αντίστοιχοι ατμοποιητές της "σειράς".[/justify]

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #89 στις: Αυγούστου 19, 2021, 20:36 »
Λοιπον μετα και το χτεσινο δοκιμαστικο στησιμο και βαμβακωμα με γεματα πια λουκια που δοκιμασα εχω να παραθεσω τα εξης. 
Υγρο εμφανιζεται στο airflow πιο ευκολα απ οτι με το βαμβακωμα του βιντεο. Αρα ειναι λιγο μονοδρομος το βιντεο. 
Απο κει και περα το αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οταν γεμιζω(παντα απο πανω) εαν του βαλω υγρο μεχρι το υψος που τελειωνει το τζαμακι,ολα καλα. Αν του βαλω πιο πανω απο κει που ξεκιναει το σιδερο,μολις το κλεισω και τραβηξω τζουρα,γουργουριζει αρχικα και μετα απο λιγο εμφανιζεται λιγο υγρο στο airflow. Εννοειται οτι δεν πρεπει να γεμιζουμε μεχρι τερμα πανω αλλα θεωρω οτι υπαρχει αρκετο κενο ακομα μεχρι πανω. Τελος παντων. 
Τελος ηθελα να ρωτησω εαν κανω λαθος που το υγρο μου το φτιαχνω 50/50 pg/vg. Μηπως εαν αυξανα λιγο το vg να βοηθουσε ή δε παιζει ρολο;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33779 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084866 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35207 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy