vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 10 χρήστες
Tazz, dkostas, angelosdes, zalaros, enyalios21, Doubt, kurtz, Koggiot, Tsimio, Tem

Twitter

Pioneer RTA By BP Mods

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #60 στις: Αυγούστου 12, 2021, 18:31 »
Με το 1,5 pin που χρησιμοποιώ αλλά και τη μεγάλη καμπάνα δεν θα έλεγα ότι ζεσταίνεται σε σημείο να ενοχλεί, στις απανωτές σίγουρα θερμαινεται λίγο αλλά όχι σε κάτι άξιο αναφοράς. Ενδεχομένως μπορεί με μικρότερα pins και τη μικρή καμπάνα να αλλάζει κάπως το πραγμα. Υπάρχει όμως κι ο παράγοντας "σύρμα" αλλά και η "διάμετρος" της αντίστασης που συμβάλει σε αυτό. Το πόσο ανοιχτό έχεις τον αέρα του..

Ενδεικτικά να πω ότι χρησιμοποιώ kanthal 27 και 26 gauge εγώ σε 2,5αρη πυρήνα. Έχω δοκιμάσει και με το mtl clapton της Vandy Vape, όλα καλά και με αυτό αλλά δεν τον τάραξα στις συνεχόμενες.

Ένα παράπονο του έχω μόνο, μη σου πέσει κάτω το καπάκι αναπλήρωσης όταν πας να τον γεμίσεις. Έχει στραβώσει για πλάκα η "ψύκτρα" που έχει στην κορυφή. Επανέρχεται βέβαια αλλά άμα συμβεί μερικές φορές θα θες να τον πετάξεις από το παράθυρο ‐ παθών

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #61 στις: Αυγούστου 12, 2021, 18:35 »
Εγω χρησιμοποιω kanthal a1 28αρι με 2,5 πυρηνα στον hastur που εχω τωρα και μαλλον καπως ετσι σκεφτομαι οταν με το καλο παρω τον pioneer. Τσεκαρα και το βιντεο και οντως βοηθαει πολυ! Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες οπως και για το tip για το να μη μου πεσει κατω το καπακι. :):)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #62 στις: Αυγούστου 12, 2021, 19:16 »
Είμαι σχεδόν βέβαιος πως με το 28άρι δεν θα έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες του, ακόμα και με την μικρή καμπάνα υποθέτω πως θα συμπεριφερθεί μια χαρά αν του βάλεις ένα αεράτο σχετικά pin στο deck..

Πες μας αν τον δοκιμάσεις κι εσύ.

Με το καλό.!

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #63 στις: Αυγούστου 12, 2021, 19:40 »
Θα επανελθω με σχολια μετα την αγορα!! :)

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #64 στις: Αυγούστου 14, 2021, 10:25 »
[justify]Δεν ξέρω τι με έπιασε αλλά τον τελευταίο μήνα τον χρησιμοποιώ καθημερινά. Τον είχα αφήσει στην άκρη έναν χρόνο τώρα. Αν και έχω αναφέρει πολλά αρνητικά για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή......ίσως τελικά δεν είναι τόσο κακός εφόσον ξεπεραστεί το πρόβλημα με τις διαρροές. Πλέον δεν μου δημιουργεί σχεδόν κανένα θέμα, χρειάζεται όμως αρκετά προσεκτικό στήσιμο. Επίσης αν εξαιρέσουμε το 0.8 pin θα έλεγα ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα με ανεβασμένες θερμοκρασίες...σε συνδυασμό πάντα και με το γεγονός ότι τον χρησιμοποιώ με απλά σύρματα και βέβαια με χαμηλές τιμές watt. Πολύ καλή χωρητικότητα όταν χρησιμοποιούμε την μικρή καμπάνα βεβαίως..... και με αρκετά χαμηλή κατανάλωση επίσης. Και τέλος καλή γεύση. Το πάνω καπάκι με την ψύκτρα χρειάζεται όντως προσοχή όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω[/justify]

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #65 στις: Αυγούστου 14, 2021, 16:17 »
Λοιπον επανηλθα! Τον αγορασα χτες και εχω να σημειωσω τα εξης ως τωρα.
Αρχικα το στησιμο που του εκανα δεν ηταν με τις ετοιμες δικες του αντιστασεις αλλα με δικο μου συρμα kanthal a1 28ga με 2.5 πυρηνα.
Απο θερμοκρασια με το μεγαλυτερο pin που του εχω πανω τα παει τελεια. Διαρροη ως τωρα δεν εχω παρατηρησει και του εχω κανει αλλα 2 γεμισματα περαν του αρχικου,παρα μονο οτι μετα απο το δευτερο γεμισμα γουργουρισε λιγο. Ακολουθησα φυσικα το πολυ κατατοπιστικο βιντεο που μου εδωσε ο [member=4133]makis206[/member].
Αυτο που εχω να σημειωσω ειναι οτι περιμενα ισως λιγο πιο εντονη γευση σε σχεση παντα με τους αλλους 2 mtl rta που χρησιμοποιω (hastur και ares2).
Κι ερχομαι να ρωτησω... Υπαρχει περιπτωση με τις ετοιμες αντιστασεις που εχει το πακετο,που απ οτι ειδα ειναι Ni80 να εχει πολυ καλυτερη γευση ή πανω κατα τα ιδια?
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 15, 2021, 00:30 »
Δεν μπορώ να γνωρίζω αν υπάρξει διαφορά με την α,β ή γ αντίσταση. Αυτό που πιστεύω είναι ότι ο ατμοποιητής θέλει πάντα τον χρόνο του στην αρχή και επίσης θα πρότεινα να κατεβάσεις την αντίσταση όσο πιο χαμηλά μπορείς.

Δώσε του λίγο χρόνο και πιστεύω ότι θα σε αποζημιώσει.

Με την μαμά καμπάνα τον δουλεύεις;

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 15, 2021, 07:48 »
Σιγουρα θα του δωσω χρονο αν και ειμαι της αποψης οτι o καθε ατμοποιητης δειχνει εξ αρχης πανω κατω τι εχει να σου δωσει. Σχεδον τερμα κατω την εχω την αντισταση. Ναι με την mtl καμπανα το εχω,δεν αγορασα την dl.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #68 στις: Αυγούστου 15, 2021, 08:55 »
Είχα για καιρό τον Hastur και τον πρώτο Ares, πάνε χρόνια που δεν τους έχω πια όμως θυμάμαι πόσο έντονοι και απολαυστικοί ήταν κι οι δυο στην καθημερινότητα. Δεν ξέρω (και δεν πιστεύω κιόλας ) να φτάσει σε αυτά τα επίπεδα έντασης ο Pioneer (αν και στα DL του τα σπάει σύμφωνα με γνώμες φίλων ) αλλά γενικότερα τον βρίσκω ιδανικό για τα δικά μου γούστα και σίγουρα λίγο πιο έντονο σε γεύση από τον Fev που επίσης λάτρεψα και χρησιμοποιησα για μήνες σε καθημερινή βάση.

Από που ανέφερες είχαν όντως όμως κάτι το ξεχωριστό σε εντάσεις..

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #69 στις: Αυγούστου 15, 2021, 09:08 »
Οταν λες οτι εσυ χρησιμοποιεις την dl καμπανα,εννοεις οτι τον δουλευεις σαν πνευμονικο? Γουρουνι αντισταση και ντουμανια ή παλι με την ιδια αντισταση? Και επισης τι διαφορα παρατηρησες μεταξυ των 2 καμπανων?  :)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #70 στις: Αυγούστου 15, 2021, 10:54 »
Δουλεύω την Dl καμπάνα με το 1,5 pin και το λεπτό "μαμά" drip tip με φουλ ανοιχτό αέρα στη μεγάλη οπή. Ελαφρώς αεράτο mtl δηλαδή.

Διαφορές δεν βρήκα πολλές μιας και όπως σου είπα με τη μικρή καμπάνα τον δοκίμασα μόνο την πρώτη μέρα κι αυτό ελάχιστα. Απλώς με τη μεγάλη δεν μου φάνηκε τόσο "πνιγμένη" η τζούρα του και την άφησα μόνιμα πάνω από τη στιγμή που τη δοκίμασα κιόλας.

Όταν είδα και το βίντεο δε, κατάλαβα πόσο πιο εύκολο είναι να γίνει λάθος στο στήσιμο με την μικρή καμπάνα (η επαφή του βαμβακιού με τα τοιχώματα της καμπάνας δηλαδή ) και αυτόματα είπα ότι η DL είναι αυτή που θα παραμείνει μόνιμα πάνω - δεν με χαλάει έτσι κι αλλιώς κάπου ώστε να πειραματιστώ περισσότερο..

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #71 στις: Αυγούστου 15, 2021, 16:06 »
Να σου πω την αληθεια εχω λιγο φτιαχτει να αγορασω την dl καμπανα αλλα θα το αφησω για λιγο αργοτερα να δω πως θα τα παει η μικρη. Μπορω να πω παντως πως εχει ανεβει λιγο η γευση του ή εκτος αν τον εχω συνηθισει εγω(εβαλα τον hastur καποια στιγμη να δω διαφορα και μου φανηκε περιεργος). 
Απο θεμα διαρροων παντως ουτε για αστειο με το στησιματακι του βιντεο παντα!  :D

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 15, 2021, 21:30 »
Ελπίζω να σου αρέσει όπως αρέσει και σε εμένα, αυτό!

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 16, 2021, 09:26 »
Θοδωρη καλημερα.  
Νομιζω οτι πρεπει να την παρεις την dl καμιναδα, να κανεις τους συνδυασμους σου και να τον ευχαριστηθεις οπως ολοι εμεις οι κατοχοι.
Στις σελ.3+4, γραφουμε τους συνδιασμους κλπ, που εχουμε κανει.
Καλοατμιστος.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2021, 18:16 από ThioVag »

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pioneer RTA By BP Mods
« Απάντηση #74 στις: Αυγούστου 17, 2021, 14:03 »
Καλησπερα. Εμ δε κρατηθηκα και την αγορασα τελικα...χαχα. Οντως λοιπον ειναι αρκετα καλυτερη απ την mtl. Πλησιαζει στα δεδομενα που ειχα συνηθισει απο αλλους ατμοποιητες. Τωρα αρχιζουν τα πειραματα για το πιο pin της παει καλυτερα!!  :D :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135784 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084224 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34947 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 103 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9473 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271176 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos