vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 10 χρήστες
paulxan, dkostas, Xameno_Skli, treloneritis, Alexander20, ZoeM, Tazz, tsiv, Jorge, manoslykos

Twitter

TRIPOD RTA by Atmizoo

Αποσυνδεδεμένος kpoul

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #105 στις: Μαρτίου 22, 2022, 13:27 »
Την καινούργια καμπάνα που βγάλανε για τον tripod την πήρε κανείς για να μας πει εντυπώσεις;

Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #106 στις: Μαρτίου 23, 2022, 10:10 »
1ον Αυξάνεται η χωρητικότητα του tank.
2ον παρατήρησα ελαφρώς μικρότερη κατανάλωση,αφου οι τρύπες εισαγωγής του υγρού είναι μικρότερες.
3ον δεν είδα μεγάλες διαφορές στη γεύση που παραμένει σε υψηλά επίπεδα.
Για το 1 και το 2 και λόγω της πολύ καλής τιμής αξίζει η αγορά.

Αποσυνδεδεμένος kpoul

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #107 στις: Μαρτίου 23, 2022, 10:30 »
Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες. Τρέχω να την αγοράσω!!!  :thumpup:

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #108 στις: Μαρτίου 23, 2022, 20:01 »
Για μένα, είναι η σημαντική αύξηση της χωρητικότητας & μόνο.
Στην γεύση καμία διαφορά, όπως & στην κατανάλωση. Ετσι & αλλιώς ούτε με την στάνταρ καμπάνα ούτε & με την τωρινή τον δουλεύω με τέρμα ανοιχτή την τροφοδοσία του.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #109 στις: Ιουνίου 14, 2022, 21:18 »
αγορασα το μακροστενο drip tip για να βελτιωσω την ποιοτητα της τζουρας και να γινει η αισθηση της τζουρας πιο mtl και εγινε χειροτερος..
οτι και να κανω φερνει υγρο πανω στο στομα, φαινομενο καλαμακι με λιγα λογια!!
ακριβως με το ιδιο στησιμο βαζω πάνω το παλιο επιστομιο που έρχεται αρχικα με τον ατμοποιητη και όλα δουλευουν τελεια..!!
τερμα ανοιχτα τα υγρα ουτε σταγονα υγρου στο στομα , μολις βάλω το στενο μακρο το καινουργιο χαλια μαυρα.
εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα με το μακροστενο drip tip της atmizoo?
 

Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #110 στις: Ιουνίου 14, 2022, 21:37 »
Εγώ θα προτιμούσα να κάνω τα 2 παρακάτω:1) Να ψάξω στις κριτικές στο shop τους μήπως έχει αναφερθεί κάτι (& σπάνια δεν απαντάνε οι ίδιοι).2) Απευθείας επικοινωνία μαζί τους.
Εγώ το δικό του μτλ δεν το πήρα, επειδή έχω καλό στοκ μτλ ντριπτιπίων. Δεν το παρατήρησα αυτό που αναφέρεις, αλλά σκέφτομαι μήπως ευθύνεται το σπάταλο βαμβάκι που χρησιμοποιώ ως hard core μουτουελάς.
Μήπως δηλαδή έχει αυξηθεί η υποπίεση & θες κάτι παραπάνω σε βαμβάκι για να την αντισταθμίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #111 στις: Ιουνίου 15, 2022, 19:47 »

όπως το υπέθεσε ο treloneritis έπεσα πάνω σε σχετική κριτική απο αγοραστή (στη σελίδα τους) και απάντηση απο τους ίδιους και οφείλεται όντως σε αυξημένη
υποπίεση σε συνδυασμό βέβαια με τον μικρότερης διαμέτρου λαιμό της καμπάνας που επιτυγχάνεται είτε μεσω του βιδωτού reducer ή της upgrade κοντύτερης καμπάνας που χρησιμοποιώ. Έτσι και αλλιώς πιστεύω οτι θέλει αρκετό βαμβάκι το στήσιμό του και έβαλα και παραπάνω απο αυτό δεν άλλαξε κάτι, μέχρι που έπαιζα ανοιξε κλείσε τα υγρά να περιορίσω υπερτροφοδοσία και συνέχιζε το υγρό να έρχεται πάνω. Το βγάζω, βάζω το αρχικό drip tip στο ίδιο ακριβώς στήσιμο ... Αψεγάδιαστος !

Είναι ωραίος ατμο και έχει πολλά θετικά δεν θέλω να παρεξηγηθώ, για το mtl drip tip όμως θεωρώ οτι πιο σωστά θα έπρεπε να το περιγράφουν στα χαρακτηριστικά του και όχι σαν απάντηση σε παράπονο αγοραστή την παραπάνω ιδιαιτερότητα που προκαλεί η χρήση του σε συνδυασμό με την κοντή καμπάνα... Δηλαδή ή θα χρησιμοποιείς το mtl drip tip με την ανοιχτή καμπάνα (χωρίς το reducer) ή θα χρησιμοποιείς το reducer χωρίς το mtl drip tip γιατί θα "πίνεις" υγρό..
10 ευρώ ζητάνε ..εάν έχεις να πετάξεις - Well done



Συνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #112 στις: Ιουνίου 16, 2022, 20:16 »
Επειδή δεν έχω την ίδια προβληματική εμπειρία με σένα, θεωρώ ότι (για να ανεβάζει το drip tip υγρά) το πρόβλημα είναι η αυξημένη υποπίεση & άρα η υπερτροφοδοσία. Επειδή το δικό μου το ατμιστικό προφίλ είναι του 0,8 mm αέρας (σε όσους ατμο κατεβαίνουν μέχρι εκεί, τουλάχιστον) & 2mm εσωτερική διάμετρος drip tip είμαι συνηθισμένος στο πολύ (το εννοώ, ΠΟΛΥ) βαμβάκι.Tripod έχω δύο, που & οι 2 φοράνε την καινούρια mtl καμπάνα. . Εναν γνήσιο default, χωρίς extension & έναν κλώνο με extension. Το στήσιμό μου είναι το ίδιο & στους δύο, δηλαδή 1.00mm αέρας, drip tip με εσωτερική διάμετρο 2.00mm, 0,700-1,00 Ω αντίσταση & τον ατμίζω στα 15W. Και οι δύο λειτουργούν ΑΨΟΓΑ, με πλούσιο ατμό, καθόλου υπερτροφοδοσίες ή γουργουρίσματα & με την ρύθμιση των υγρών εντελώς ανοιχτή.
Θεωρώ, λοιπόν, πως η συμπεριφορά του δικού σου έχει αλλάξει & θέλει λίγο ψάξιμο ως προς την ποσότητα βαμβακιού, εφόσον φυσικά δεν σε ικανοποιεί απλά το να μην χρησιμοποιείς το mtl drip tip του & να μην σπάζεσαι με πειραματισμούς μέχρι να τα βρείτε.  :)

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #113 στις: Ιουνίου 16, 2022, 22:12 »
το επομενο στάδιο απ την ποσοτητα βαμβακιού που είχα χρησιμοποιησει είναι στουμπωμα με βαμβακι , δηλ σε σημειο να μην πιέζεται μέσα στα λούκια πχ με ένα κατσαβίδι.
κάποια στιγμή θα κάνω διάφορες δοκιμές όπως προτείνεις καθώς επίσης και την αρχική καμπάνα χωρίς το βιδωτό reducer στο λαιμό της με το  :lipssealed:  επιστόμιο
ευχαριστώ treloneritis

Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #114 στις: Ιουνίου 17, 2022, 10:38 »
Να πω και εγώ την π#@αριά μου :D , μήπως άθελα σου ρουφάς με την ίδια δύναμη που ρούφαγες με το μεγαλύτερο drip tip? δοκίμασε να πάρεις μακρόσυρτες , πιο αργές τζούρες μπας και...

Στο λέω γιατι και εγώ καμιά φορά όταν σταματάω απο DL και πάω σε MTL ρουφάω κάπως άγαρμπα ανεβάζοντας υγρό

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #115 στις: Ιουνίου 17, 2022, 12:43 »
Αν μιλαμε για μικρη ποσοτητα υγρου που ερχεται στο στομα, μηπως το μακροστενο drip tip εχει καποια κατασκευαστικη αδυναμια/αστοχια/ιδιομορφια και υγροποιει τον ατμο στη βαση του, οποτε ο υγροποιημενος ατμος ανεβαινει απο το επιστομιο στο στομα?
Αν κανεις μια δοκιμη με αυτο το drip tip σε άλλο ατμοποιητη, ατμιζει κανονικα χωρις να ερχεται υγρο στο στομα?

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #116 στις: Ιουνίου 19, 2022, 20:34 »
@ armadoran οσο πιο απαλη ρουφηξια και φερνει υγρο πάνω , αν και απο τη στιγμη που εβαλα πανω το παλιο ντριπ τιπ μεχρι που ηθελε αλλαγη το κοιλ δεν ξαναδοκιμασα κατι ...
την επομενη φορα που θα τον στησω πάλι θα δοκιμάσω με υπερβολική ποσότητα βαμβακιού να δω.. ίσως και με την ανοιχτη καμπάνα χωρίς το reducer


@ panos είναι αρκετή ποσότητα υγρού σαν να ρουφας με καλαμάκι μετά απο λίγων λεπτών χρήση , σκουπίζεις και μετα πάλι τα ίδια.. λόγω αυξημένης υποπίεσης απο αυτά που περιγράφει και ο κατασκευαστής. Βέβαια δεν είναι ο πρώτος ατμοποιητής που χρησιμοποιώ με στενή διάμετρο drip tip και στενό λαιμό καμπάνας αλλά οκ.. παρόμοια συμπεριφορά είχα απο τον cthulu Hastur ειδικά με το drip tip με την πολύ στενή διάμετρο που είχε μέσα. Δεν μπορώ να το δοκιμάσω αλλού είναι το βιδωτό της Atmizoo

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #117 στις: Αυγούστου 13, 2022, 11:46 »
Βρήκε κανείς λύση για τα υγρά που φέρνει στο στόμα; Έχω δοκιμάσει διάφορα βαμβακωματα και στυσιματα αλλά δεν έχω βρει λύση. Έχω απογοητευτεί από τον tripod.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #118 στις: Αυγούστου 13, 2022, 18:39 »
Για να μην επαναλαμβάνομαι με όσα είχα γραψει απο πάνω, εμένα  συνέβαινε με συγκεκριμένες "συνθήκες" λειτουργίας
Εσυ εννοείς οτι έχεις μόνιμα υγρό στο στόμα απο την πρώτη ημέρα που τον έχεις στη κατοχή σου?
Μιλάς για τον γνήσιο ? είναι default? Χρησιμοποιείς κάποιο upgrade , επιστόμιο, κοντή καμπάνα κτλ?


Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TRIPOD RTA by Atmizoo
« Απάντηση #119 στις: Αυγούστου 13, 2022, 18:54 »
Ναι τα είχα όλα τα δικά του πάνω. Σήμερα έβαλα την έξτρα καμπάνα και άλλαξα όλα τα o-ring και νομίζω ότι έγινε δουλειά αλλά ακόμα δεν έχω βρει κατάλληλο σύρμα. Τι προτείνεις για σύρμα; Έχει διαφορά το σύρμα mtl με τα άλλα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110560 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515301 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530746 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801598 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet