vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

143 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge, Mimhsdr, dvelev, Buliwyf

Twitter

Damn Vape Intense Mesh MTL RDA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Damn Vape Intense Mesh MTL RDA
« στις: Μαρτίου 27, 2020, 02:52 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη Damnvape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Ο πρώτος, τουλάχιστον έτσι λέει η εταιρεία, MTL mesh ντρίπερ ατμοποιητής.


Όπως είπαμε MTL mesh ντρίπερ με διάμετρο 24mm, ύψος 23.8mm και 95g βάρος.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ένα δεύτερο τοπ καπ, όρινγκ, ένα ταφ κατσαβίδι και άλεν,
ανταλλακτικές βίδες, σκουόνκ πιν, ένα μονωτικό για να κλείνουμε τον αέρα και 2 αντιστάσεις.

Οι αντιστάσεις είναι kanthal και βγαίνουν περίπου στα 0.18Ω η κάθε μία.


Έχουμε πολλά να πούμε οπότε ας ξεκινήσουμε από τις εισαγωγές του αέρα. Έχει μία μεγάλη εισαγωγή αέρα στη μία μόνο πλευρά μπροστά από την αντίσταση μας και από εκεί και πέρα ρυθμίζουμε με το μονωτικό ή και με το τοπ καπ τι αέρα θέλουμε.


Στο φουλ ανοιχτό η τρύπα είναι 1.8x4.5mm, με το μονωτικό στο φουλ ανοιχτό έχουμε 3 τρύπες από 1mm η κάθεμια. Το τοπ καπ έχει ακόμα τρεις τρύπες μία στα 1.5mm, μία στα 1.2mm και μία στο 1mm οπότε έχουμε πολλές επιλογές και χωράει πολύ παιχνίδι ο ατμοποιητής.

Το μόνο που δεν μου αρέσει εδώ είναι ότι το μονωτικό μπαίνει πανεύκολα αλλά βγαίνει δύσκολα. Λόγω κατασκευής του ατμοποιητή, δεν σου δίνει πολύ χώρο για να το σπρώξεις εύκολα προς τα έξω και η σχισμή στο εσωτερικό είναι μικρή οπότε θέλει κάποιο εργαλείο υπό γωνία και αρκετά λεπτό για να το σπρώξεις προς τα έξω.



Πολύ διαφορετικό στήσιμο σε σχέση με τους υπόλοιπους mesh ατμοποιητές που κυκλοφορούν οπότε θα ξεκινήσω από αυτό. Το πλαστικό κομμάτι πίσω από τα δύο ποστ είναι αυτό που θα σπρώχνει το βαμβάκι μας προς την αντίσταση για να μην έχει κενά. Στο πίσω μέρος του έχει μία βίδα την οποία και ξεβιδώνουμε και το βγάζουμε για να στήσουμε. Μετά ξεβιδώνουμε τις δύο βίδες από τα ποστ, τοποθετούμε την αντίσταση μας και βιδώνουμε. Δεν χρειάζεται πολύ σφίξιμο γιατί η αντίσταση είναι αρκετά ευαίσθητη. Όποιος θέλει μπορεί να κάνει ένα πολύ ελαφρύ dry burn αλλά προσοχή γιατί η αντίσταση λυγίζει με το παραμικρό όταν την ανάβεις και δεν θα κάθεται καλά μετά όταν βάλουμε το βαμβάκι.


Αφού βάλαμε την αντίσταση, σειρά έχει το βαμβάκι. Αναγκαστικά θα πετάξετε βαμβάκι μέχρι να βρείτε την ακριβή ποσότητα βαμβακιού που χρειάζεται. Μερικά τιπ που μπορώ να δώσω είναι να κόψετε στο μήκος όσο είναι τα δύο ποστ για να είστε σίγουροι ότι ακουμπάει σε όλη την αντίσταση το βαμβάκι και δεν χρειάζεται να είναι τόσο χοντρό όσο έχετε δει να βάζουν σε άλλους mesh ατμοποιητές. Η αντίσταση είναι μικρή οπότε θέλετε τόσο ώστε να μην στεγνώνει απευθείας αλλά να προλαβαίνει και να τροφοδοτεί σωστά. Επίσης θα προτείνω να έχει και αρκετό ύψος το βαμβάκι για να μπορείτε να το πάτε πάνω κάτω μέχρι να βρείτε το σωστό σημείο. Αφού βάλαμε το βαμβάκι, βάζουμε πίσω το πλαστικό και βιδώνουμε. Προσοχή, δεν το βιδώνουμε μέχρι εκεί που δεν πάει γιατί θα δυσκολέψει την τροφοδοσία του υγρού. Θέλει τόσο ώστε να μην τραβιέται προς τα έξω το βαμβάκι αλλά και να μην το σπρώχνει υπερβολικά, θέλει παιχνίδι και το συγκεκριμένο.


Τώρα για το πόσο κάτω πρέπει να είναι το βαμβάκι νομίζω είναι ανάλογα με τι μοντ θα παίξει ο ατμοποιητής. Αν κάποιος παίξει με σκουόνκ μοντ σίγουρα θα θέλει το βαμβάκι να ακουμπάει καλά κάτω αλλά προσοχή να μην είναι σε όλο το κάτω μέρος του ατμοποιητή γιατί τότε η διαδρομή του υγρού μεγαλώνει απότομα και δεν θα προλαβαίνει να τροφοδοτεί σωστά ειδικά σε απανωτές τζούρες. Από την άλλη αν ντριπάρετε όπως εγώ μπορείτε να το κόψετε σύριζα με το κάτω μέρος και απλά να αφρατέψετε καλά. Ένα τιπ εδώ, μετά από παιχνίδι είδα ότι αν ντριπάρεις είναι καλύτερο να αφήσεις λίγο βαμβάκι και στο πάνω μέρος για να στάζεις και εκεί και όχι μόνο κάτω για καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα αλλά και παραπάνω υγρό οπότε παραπάνω τζούρες.

Μειονέκτημα εδώ αλλά όπως και σε όλους τους MTL ντρίπερ, πρέπει να είσαι πολύ μαέστρος για να στάξεις χωρίς να βγάλεις το τοπ καπ. Ειδικά εδώ που το βαμβάκι είναι όρθιο για σωστό στάξιμο δεν φτάνει να βγει το επιστόμιο μόνο αλλά πρέπει να αφαιρέσεις το τοπ καπ.

Μου αρέσουν πάρα πολύ τα όρινγκ του ατμοποιητή, κάτι που μας έχει συνηθίσει η Damn Vape, πριν καν βάλω υγρό για να μαλακώσουν ενώ είναι σφιχτά όλα τα καπ έβγαιναν και έμπαιναν πολύ άνετα.

Παίζω με υγρά με αρκετή παραπάνω νικοτίνη από την συνηθισμένη για να δω χτύπημα και χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός για μένα έχει αρκετά καλό χτύπημα. Παίζω με τις δύο τρύπες του 1mm ανοιχτές και η τζούρα του είναι πολύ καλή και αθόρυβη. Σφίγγει αρκετά στην τελευταία τρύπα αλλα και πάλι τον έχει τον αέρα του, δεν είναι για τους αληθινούς σφιχτοτζούριδες.

Έχει καλή γεύση, δεν έχω κανένα παράπονο αλλά θα μπορούσε και λίγο καλύτερα. Παίζω με την δεύτερη σειρά της Steampunk των υγρών του Βλαδίμηρου και συγκεκριμένα με τα Hada και Managua και ενώ δίνει την γεύση που περιμένω σαν κάτι λίγο να λείπει. Δεν δοκίμασα με τα ΝΕΤ μου γιατί δεν θα μου έμεινε αντίσταση για να τεστάρω τον ατμοποιητή αλλά νομίζω θα είναι καλός εκεί.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33647 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534092 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8031 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236775 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 387 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13941 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135987 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477793 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy