vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

293 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Alexander20, paulxan, Xameno_Skli, treloneritis, ZoeM, Tazz

Twitter

Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #45 στις: Μαρτίου 12, 2021, 07:06 »
Επειδή και στους εργοστασιακούς ατμίζω σταθερά στα 7-8 Watt με αντιστάσεις 1.6 και 1.8 Ohm, πιστεύω οτι τελικά αιτία είναι το ενέσιμο ύδωρ που βάζω στα υγρά μου (περίπου 5% νερό). Μάλλον κατεβάζει αρεκτά το σημείο ζέσης και ίσως έχω έτσι ατμό σε λιγότερα watts. Να πώ επίσης οτι με το αποτέλεσμα στον glaz είμαι ευχαριστημένος, απλά προσπαθώ να δώσω μια εξήγηση γιατί πάω τόσο χαμηλά στα watt και εξακολουθώ να ψάχνω το καλύτερο set up, μιας και σε αυτό τον ατμοποιητή, πιστεύω πως ακόμα δεν "έπιασα ταβάνι".

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #46 στις: Μαρτίου 12, 2021, 07:21 »
Να σου πω πως εχω βολευτει εγω σε αυτον τον ατμοποιητη για συγκριση. Κανθαλ 0,28GA σε 2,5 πυρηνα αντισταση 1,1 εως 1,2 ωμ στα 12-12,5 βατ σφιχτο βαμβακι μεσα στην αντισταση καλα χτενισμενο εξω απο ατην και στα λουκια ισα ισα που να ακουμπα κατω η ισα ισα που να ασπριζει η τρυπουλα που μπαινουν τα υγρα. Εκει εχω βρε το καλυτερο set up

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #47 στις: Μαρτίου 12, 2021, 08:14 »
τελικά αιτία είναι το ενέσιμο ύδωρ που βάζω στα υγρά μου (περίπου 5% νερό). Μάλλον κατεβάζει αρεκτά το σημείο ζέσης 
Παλιότερα, κι εγώ χρησιμοποιούσα μόνιμα. 
Εκ πείρας λοιπόν, σου λέω ότι αυτό ακριβώς είναι η αιτία και για το μαύρισμα (και "λάσπωμα" θα το χαρακτήριζα κάποιες φορές) του βαμβακιού.

Αν ΔΕΝ κάνεις υγρό 80%VG και πάνω, μπορείς να το παραλείψεις

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #48 στις: Μαρτίου 23, 2021, 16:51 »
Μετά απο δεκάδες διαφορετικά στησίματα, παρατήρησα οτι συμβαίνει το εξής : καφετίζει το βαμβάκι πάντα στο ίδιο σημείο του deck. Πάντα στην ίδια μεριά, εκεί που τελειώνει το coil και εσωτερικά μέχρι και μερικά χιλιοστά έξω απο το coil.
:WhatHeMeans:
Σκέφτηκα οτι μπορεί να έπεσα σε ελλατωματικό deck και καθάρισα όλες τις τρύπες εισαγωγής αέρα, ειδικά αυτές που είναι στην μεριά του καφετισμένου βαμβακιού. Επίσης άλλαξα τις βίδες.
Παρατηρώ με λύπη οτι εξακολουθεί να συμβαίνει το ίδιο.
:wall:
Είπαμε οτι χρησιμοποιώ ενέσιμο ύδωρ ( WFI ) στα υγρά μου και αυτό σίγουρα επηρρεάζει την ευκολία στο μαυρισμένο βαμβάκι. Όμως ρε παίδες, πώς γίνεται να έχω καφέ βαμβάκι στο ίδιο ακριβώς σημείο;
Εκτός απο το να πάρω ένα σφυρί και να αρχίσω να βαράω το deck μέχρι να γίνει φάβα, έχετε κάποια άλλη ιδέα;
(ιδέες όπως να το βάλω να στηρίζω οδοντογλυφίδες, να φτιάχνω παγίδες για μυρμίγκια κ.τ.λ. ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ)

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #49 στις: Μαρτίου 23, 2021, 19:43 »
Βάλε το σύρμα λίγο ποιο χαμηλά την ώρα που στήνεις και θα δεις διαφορά
Να είναι οριακά στις τρύπες του αέρα.

Εάν περάσεις το βαμβάκι αντίθετα από ότι το περνάς συνήθως θα δεις ότι θα μαυρίσει από την άλλη πλευρά.
Ναι παίζει ρόλο ότι από την μια πλευρά περνάει όλο το βαμβάκι από την αντίσταση και το σφίγγει και βέβαια ΔΕΝ ακουμπάει επάνω στην καμπάνα.
Ναι καλά διάβασες. Γι'αυτό μαυρίζει.
Βάζοντας λοιπόν την αντίσταση όριο στις τρύπες του αέρα , έτσι πας ποιο χαμηλά και δεν ακουμπάει το βαμβάκι στην καμπάνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2021, 19:48 από dinos_74 »

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 23, 2021, 20:08 »
Είπαμε οτι χρησιμοποιώ ενέσιμο ύδωρ ( WFI ) στα υγρά μου και αυτό σίγουρα επηρρεάζει την ευκολία στο μαυρισμένο βαμβάκι.
Εγώ χρησιμοποιώ 10% wfi και δεν έχω τέτοια θέματα. Είσαι σίγουρος ότι φταίει το wfi;

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Μετά απο δεκάδες διαφορετικά στησίματα, παρατήρησα οτι συμβαίνει το εξής : καφετίζει το βαμβάκι πάντα στο ίδιο σημείο του deck.
Και σε μένα συμβαίνει στον Eviva κάποιες φορές αλλά έχει να κάνει με το υγρό αναπλήρωσης και εξαιτίας της τροφοδοσίας από μια τρύπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2021, 22:20 από Buliwyf »

Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 23, 2021, 22:10 »
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει, που ακριβώς εννοείς ότι σου καφετίζει το βαμβάκι, και γιατί δεν πρέπει να σκουραίνει, φυσιολογικό είναι να σκουραίνει το τμήμα του βαμβακιού που περνάει μέσα από την αντίσταση, και λίγο πιο μετά από εκεί που τελειώνει.
Άν μπορείς βάλε φωτός, γιατί κάτι μου λέει ότι πρόκειται για κάτι άλλο απ' αυτό που θες να περιγράψεις.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 24, 2021, 12:43 »
@ dinos_74 : ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, όντως το καφέ χρώμα στο βαμβάκι έχει να κάνει με την θέση του βαμβακιού, άν εφάπτεται στην καμπάνα και σίγουρα με το set up που κάνω. Σίγουρα είναι σύνθετο το θέμα και έχει να κάνει και με το υγρό, τα watts και ενδεχομένως και άλλους παράγοντες.

@ testament : για το ενέσιμο ύδωρ (wfi)  είμαι σίγουρος οτι επηρρεάζει την θερμοκρασία που ατμοποιείται το υγρό δηλαδή την κατεβάζει περίπου στους 120 oC με 140 οC ανάλογα πάντα με το ποσοστό του ενέσιμου ύδωρ (wfi) που χρησιμοποιεί κανείς, και σίγουρα επηρρεάζει και τον τρόπο που λειτουργεί το βαμβάκι.

Μιας και πέρασα πρόσφατα στους επισκευάσιμους, αρχίζω σιγά-σιγά να καταλαβαίνω τι είναι φυσιολογικό και τί όχι στα στησίματα που κάνω.
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας! :bow: 

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 24, 2021, 13:51 »
Κοίτα να δεις. Το να στήσεις έναν επισκευάσιμο δεν θέλει πτυχίο. Μην επικεντρώνεσαι σε λεπτομέρειες του τύπου πόσο επηρεάζεται το σημείο βρασμού του υγρού από το ενέσιμο ύδωρ. Σαν εγκυκλοπαιδικές γνώσεις εντάξει, αλλά εδώ ζητάμε πρακτικά πράγματα.
Μπορεί να μη σου βγει το setup μια φορά δυο, τρείς, τέσσερις αλλά κάποια στιγμή το βρίσκεις.
Σίγουρα κάτι κάνεις λάθος ή νομίζεις ότι κάνεις λάθος.

Συμβουλή 1: Αν έχεις τη δυνατότητα πήγαινε σε κάποιο ατμομάγαζο να τους πεις τι πρόβλημα έχεις και να σε βοηθήσουν, γιατί όλα αυτά είναι θεωρητικά και κάνω εικασίες.

Συμβουλή 2: Δοκίμασε σκέτη βάση ή έστω μηδενική. Αν το βαμβάκι σου παραμένει καθαρό τον βρίσκεις τον ένοχο.

Συμβουλή 3: Μίλησε με το κατάστημα που προμηθεύτηκες τον ατμοποιητή μπας κι έπεσες στην περίπτωση ελαττωματικού.


Μπορεί να φταίνε ένα σωρό πράγματα (ή όχι). Συνήθως ο πρώτος ένοχος είναι τα ίδια τα υγρά (κάτι βανίλιες, σοκολάτες καφέδες τα οποία αφήνουν πολλά κατάλοιπα).
Μετά είναι το ίδιο το setup. Μετά είναι στα πόσα watt παίζεις (πόσο ψήνεις δηλαδή την αντίσταση). Κι άλλα κι άλλα κι άλλα...

Αν μετά απ' όλα αυτά δεν βγάζεις άκρη, ε τότε τι να σου πω. Δώστον σε μένα ;D ;D ;D (πλάκα κάνω)

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Glaz Mini MTL RTA 23mm By STEAM CRAVE
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 25, 2021, 11:53 »
με λίγες δοκιμές και ρωτώντας εδώ στο forum, τα πράγματα βελτιώθηκαν αρκετά. Άσε που έστρωσε και ο ατμοποιητής και συνεργάζεται ακόμα καλύτερα!
Εξάλλου για αυτό είναι και το forum : για να συζητάμε και να βρίσκουμε λύσεις παραθέτοντας τις απόψεις και τις παρατηρήσεις που έχουμε κάνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110562 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146454 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530746 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801598 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40981 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet