vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 7 χρήστες
zamploutos, manoslykos, Milarepa, tibolaso, Alexander20, dvelev, antre

Twitter

Reload MTL by Reload Vapor USA

Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 29, 2019, 11:31 »
Ετσι όμως όπως φαίνεται η τρυπουλα εισαγωγής αέρα στο καπάκι, αντε 1,8 χιλ με το ζουμ μαζι δείχνει

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 29, 2019, 11:42 »
Αυτό που πρέπει να σκεφτούμε όμως είναι ότι οι τρύπες του αέρα ρυθμίζονται και σε μικρότερο από 1.8 (με το βίδωμα του δαχτυλιδιού) , επίσης καλό είναι να προσέξουμε ότι ο αέρας έρχεται από πάνω (μεγαλύτερη διαδρομή), με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 29, 2019, 14:13 »
Κοπιάρω σχόλιο που έκανα σε ελληνική παρουσίαση στο γιουτούμπ.

Μετά απο μερικές ημέρες χρήσης, έχω να προσάψω τα παρακάτω αρνητικά στον reload.
1. Eπιστόμιο με στενή τρύπα. Αλλάγή άμεσα γιατί μαζεύει υδρατμούς λόγω της μικρής εσωτερικής διαμέτρου. Όμως...
2. ...και να αλλάξετε το επιστόμιο, πάλι θα μαζεύει υδρατμούς το ντεκ και θα σας γουργουρίζει. Οπότε θα χρειάζεται κάθε τόσο να τινάζετε τον ατμοποιητή σα θερμόμετρο γιανα αδειάζει το ντεκ. Φαουλάκι μεγάλο προσωπικά.
3. Εάν σας αρέσει το αεράτο MTL, θα αναγκαστείτε να θυσιάσετε λίγη από την ομορφιά του ατμοποιητή γιατί θα πρέπει να ανεβάσετε τέρμα το δαχτυλίδι του αέρα και θα δείχνει άσχημος με τα σπειρώματα να μένουν εκτεθειμένα.
4. Προσωπικά η κατασκευή του δε δικαιολογεί την τιμή του. Ο Precisio κατασκευαστικά είναι πολύ καλύτερος. Αν δείτε το εσωτερικό του καπακιού αναπλήρωσης του reload θα καταλάβετε τι εννοώ. Αφαιρέστε και το μεγάλο ημιδιάφανο λάστιχο του και πιθανώς, απο κάτω, θα δείτε αρκετές ατέλειες.
5.  Και πάλι, εάν σας αρέσει το αεράτο MTL και ανεβάσετε τέρμα το δαχτυλίδι του αέρα, θα βρίσκετε συχνά δυσκολία να ξεβιδώσετε το καπάκι αναπλήρωσης. Ευτυχώς που έχει τις εσοχές για να βάλετε νυχάκι.
6. Τέλος, οι βίδες του ντεκ είναι σπασ@ρ#&#δικες. Φλατ σταυρόβιδες που καλύτερα τις χειρίζεσαι με ίσιο κατσαβίδι.

Όσο για τα θετικά, όμορφός, σχετικά εύκολος, ωραία γεύση και βελούδινη τζούρα.

Τον πούλησα και γύρισα στους Πρεσίζιους μου, που δε με έχουν απογοητεύσει σε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 29, 2019, 14:32 »
Ετσι όμως όπως φαίνεται η τρυπουλα εισαγωγής αέρα στο καπάκι, αντε 1,8 χιλ με το ζουμ μαζι δείχνει
1.8mm δεν είναι σε καμμία περίπτωση. Από 1.2 έως 1.5mm πρέπει να είναι, όπως το βλέπω με το μάτι. Με πρώτη ευκαιρία όμως θα το μετρήσω με μεγαλύτερη ακρίβεια. Υπάρχουν επίσης συνολικά τρείς μικρές τρύπες.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 29, 2019, 22:35 »
{...}

Τον πούλησα και γύρισα στους Πρεσίζιους μου, που δε με έχουν απογοητεύσει σε τίποτα.
Είπα κι εγώ! :o
Διαβάζω τόση ώρα και ακόμα να δω τις μαγικές λέξεις; :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 30, 2019, 02:41 »
Κοπιάρω σχόλιο που έκανα σε ελληνική παρουσίαση στο γιουτούμπ.

Μετά απο μερικές ημέρες χρήσης, έχω να προσάψω τα παρακάτω αρνητικά στον reload.
1. Eπιστόμιο με στενή τρύπα. Αλλάγή άμεσα γιατί μαζεύει υδρατμούς λόγω της μικρής εσωτερικής διαμέτρου. Όμως...
2. ...και να αλλάξετε το επιστόμιο, πάλι θα μαζεύει υδρατμούς το ντεκ και θα σας γουργουρίζει. Οπότε θα χρειάζεται κάθε τόσο να τινάζετε τον ατμοποιητή σα θερμόμετρο γιανα αδειάζει το ντεκ. Φαουλάκι μεγάλο προσωπικά.
3. Εάν σας αρέσει το αεράτο MTL, θα αναγκαστείτε να θυσιάσετε λίγη από την ομορφιά του ατμοποιητή γιατί θα πρέπει να ανεβάσετε τέρμα το δαχτυλίδι του αέρα και θα δείχνει άσχημος με τα σπειρώματα να μένουν εκτεθειμένα.
4. Προσωπικά η κατασκευή του δε δικαιολογεί την τιμή του. Ο Precisio κατασκευαστικά είναι πολύ καλύτερος. Αν δείτε το εσωτερικό του καπακιού αναπλήρωσης του reload θα καταλάβετε τι εννοώ. Αφαιρέστε και το μεγάλο ημιδιάφανο λάστιχο του και πιθανώς, απο κάτω, θα δείτε αρκετές ατέλειες.
5.  Και πάλι, εάν σας αρέσει το αεράτο MTL και ανεβάσετε τέρμα το δαχτυλίδι του αέρα, θα βρίσκετε συχνά δυσκολία να ξεβιδώσετε το καπάκι αναπλήρωσης. Ευτυχώς που έχει τις εσοχές για να βάλετε νυχάκι.
6. Τέλος, οι βίδες του ντεκ είναι σπασ@ρ#&#δικες. Φλατ σταυρόβιδες που καλύτερα τις χειρίζεσαι με ίσιο κατσαβίδι.

Όσο για τα θετικά, όμορφός, σχετικά εύκολος, ωραία γεύση και βελούδινη τζούρα.

Τον πούλησα και γύρισα στους Πρεσίζιους μου, που δε με έχουν απογοητεύσει σε τίποτα.

Επί των ανωτέρω παρατηρήσεων, ........ με απόλυτη εκτίμηση πάντα ;) ........ μια κάπως διαφορετική άποψη :
1. Το επιστόμιο είναι ίσως το μόνο που θα μπορούσε να αλλαχθεί, ωστόσο δεν είχα προσωπικά κανένα θέμα.
2. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο. Δεν ξέρω.... :dontknow:
3. Ισχύει. Ίσως στον μαύρο reload να μη διακρίνονται τόσο τα σπειρώματα.
4. Πιστεύω ότι η τιμή θα μπορούσε να είναι χαμηλότερη.......να κυμαίνεται δηλαδή στα επίπεδα άλλων made in china ατμοποιητών της κατηγορίας. Και η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν αρκετοί ακόμα αξιόλογοι ατμοποιητές. Προσωπικά θα θεωρούσα πιο λογική μια τιμή ανάμεσα στα 40 έως 50 €. Το όνομα Reload Vapor USA δεν σημαίνει ότι πρόκειται για μια made in usa κατασκευή. Το ανέφερα στο κείμενο της παρουσίασης. Ωστόσο ο reload δεν υστερεί κατασκευαστικά. Δεν παρατήρησα κάποια ατέλεια στο καπάκι κάτω από το ημιδιάφανο λαστιχάκι στεγανοποίησης....ή τουλάχιστον δεν μπόρεσα να διακρίνω κάτι.... :dontknow:. Επισυνάπτω τις παρακάτω φωτογραφίες.......







5. Ισχύει. Δεν είχα ακριβώς θέμα με το ξεβίδωμα του καπακιού αλλά είχα θέμα στο να γυρίσω και πάλι δεξιόστροφα το δαχτυλίδι της ρύθμισης στην πιο κλειστή θέση. Χρειάστηκε να μπει για λίγο στο ψυγείο για να ξεκολλήσει.
6. Προσωπικά βρήκα πολύ βολικές τις βίδες του deck.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 30, 2019, 11:19 »
Η εκτίμηση αμοιβαία εννοείται. :)

Ο πρώτος reload mtl που πήρα, δε δούλεψε ποτέ, και μου χάλασε και την οθόνη ενός wye 86w. 
Kαι εξηγώ:
Τον αγοράζω, πάω σπίτι, ξεβιδώνω το ντεκ απο το τανκ, βιδώνω το ντεκ πάνω στο μοντάκι και στήνω με μεγάλη προσοχή όπως πάντα. Καίω λίγο την αντίσταση, τη διαβάζει κομπλέ, βαμβακώνω, περιλούζω με υγρό και βιδώνω το τανκ. Γεμίζω, πατάω fire, ATOMIZER SHORT. Τί μ@##κία λέω έκανα; Τα ποδαράκια τα κοβω σύριζα και η αντίσταση είναι χαμηλά. Παιζω λιγο με το ποσο εχω σφίξει το τανκ στο ντεκ, ξαναπατάω, αρχίζει να κάνει έναν τσιριχτό ήχο και αρχίζει και η οθονη του μοντ να κανει κουλά. Να φαίνονται τα μισα γραμματα, να αναβοσβήνουν τμήματα της και μετά να σβηνει τελειως για λίγο. 
Ο γιος μου που καθόταν κοντα μου, έμαθε πολλές νεες λέξεις μετά. Μπαμπα τί σημαίνει "γ@#ώ την Παναχαϊκή μου" και τέτοια με ρώταγε.
Μη τα πολυλογώ, ακολουθησαν πολλά καθαρίσματα και προσπάθειες για να δουλέψει αλλά ποτέ δε δούλεψε. Όποτε κούμπωνα το τανκ στο ντεκ βραχυκύκλωνε. Τον πήγα πίσω και πήρα άλλον τον οποιο έστησα στο μαγαζι πριν φύγω.
Και στους 2 λοιπόν (ασημένιους), το εσωτερικό των καπακιών είχα σημάδια. Γιαυτό και δεν ευλογώ την ποιότητα κατασκευής. Στους μαυρους μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα.

Το μοντακι δουλευει, αλλά με παιγμένη οθόνη. Πρέπει να βγάλω και να βάλω ξανα τη μπαταριά ωστε να έχω λίγα δευτερόλεπτα που να μπορώ να δω να αλλάξω τα βαττ.

Reload  ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ. :)

Συνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 31, 2019, 16:53 »
Τον έχει για σήμερα μόνο σε πολύ καλή τιμή το Vapormarket.

https://www.vapormarket.gr/atmopoihtes/rta-atomizers/reload-vapor-reload-mtl-rta-22mm

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 21, 2019, 01:29 »
Τον απέκτησα κι εγώ, μετά από 3-4 στησιματα που έχω κάνει με 26ga kanthal 3mm πυρήνα αλλά κ 28 ga 2.5 πυρήνα είναι στιγμές που περνώ καμένο, δεν έχω τροφοδοσία κ όχι απαραίτητα σε απανωτές τζούρες, βαμβακι cotton gods...                                                     

Πραγματικά βρίσκω κάπως δύσκολο να μπει αφρατεμενο το βαμβακι στα λουκια τροφοδοσίας λόγω αρκετά στενού χώρου, 22mm άλλωστε κ με το airflow δίπλα από καμπάνα να κάνει τα πράγματα πιο στενα ακόμα, επίσης δεν μπορείς να δεις που πατάει το βαμβακι, που έχει φτάσει σε βάθος εννοώ... Έφτασα σε σημείο να στήσω κ με στεγνό βαμβακι να ρίξω στο πάτο του ατμο υγρό να δω αν  τραβάει το βαμβακι κ μου δείχνει να μουσκευει .. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αρκετα.. Αργότερα με τη χρήση έρχεται μια αίσθηση καμένου, ανοιγω κ βλέπω όχι αρκετά βρεγμένο το βαμβακι,


Υγρό 40/60vg

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 21, 2019, 09:11 »
Επομένως έχεις κακή τροφοδοσία. Μήπως έχεις περάσει πολύ σφιχτά το βαμβάκι? Και επίσης το βαμβάκι δεν είναι απαραίτητο να φθάνει μέχρι κάτω όταν περάσει στα λούκια τροφοδοσίας.

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 21, 2019, 15:56 »
Ναι, δε χρειάζεται μέχρι κάτω να πατάει, απλά έτσι για ασφάλεια το είπα περισσότερο, να βλέπεις.. Τον siren, gta style τον δουλεύω απροβληματιστα 2 χρόνια τώρα

Σίγουρα περνάει σφιχτό το βαμβακι, λόγω στενού χώρου στα λουκια, έχω συνηθίσει με 3mm πυρήνα, μάλλον τον ξεχνάω εδώ, αλλά κ με 2,5, λιγότερο βαμβακι δλδ, πάλι δυσκολεύομαι να περάσει αφράτο..
Πάμε δοκιμές πάλι..

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 00:25 »
Σίγουρα είναι προτιμότερος ο 2.5 πυρήνας. Νομίζω πάντως ότι τελικά θα βρείς τη λύση. Με κάποιο άλλο βαμβάκι  έχεις κάνει δοκιμή? Ρίξε επίσης μια ματιά σε κάποιο video παρουσίασης, όπως για παράδειγμα


Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 15:27 »
Xτες δοκίμασα cotton bacon prime, 2,5 πυρήνα 28ga, έστησα πριν βγω για έξοδο, αρχικα τροφοδοσια οκ, τον παίρνω βγαίνω έξω καμένο, ανοίγω στεγνό το βαμβακι,
Να σου γ@μ@σω πια...
Ευτυχώς είχα 2ο ατμο μαζί μου..
Τι στο διάβολο μάγκες..

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 22, 2019, 23:38 »
Καλά έκανες και είχες εφεδρικό ατμοποιητή μαζί σου. Όμως δεν μπορεί......κάτι κάνεις λάθος :dontknow:
Όσο διάστημα τον χρησιμοποιώ ποτέ δεν είχε αντίστοιχα προβληματική συμπεριφορά.

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Reload MTL by Reload Vapor USA
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 17, 2020, 16:14 »
Επειδή μαζί με κάνα 2 άλλους τον γλυκοκοιταζω αξίζει τελικά σαν αγορά;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110518 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159755 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515285 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303226 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530735 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801584 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11046 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet