vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Aspire Odan Tank

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Aspire Odan Tank
« στις: Σεπτεμβρίου 27, 2019, 13:41 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Aspire)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Subohm ατμοποιητής με ίσως το ασχημότερο ανταλλακτικό τζαμάκι.


Ο ατμοποιητής έχει διάμετρο 28mm και 56mm ύψος, έχει χωρητικότητα 7ml με το ίσιο τζαμάκι και 5ml με το diamond, 810 στυλ επιστόμιο και παίρνει δύο συγκεκριμένες mesh αντιστάσεις.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή με εγκατεστημένη ήδη την 0.3Ω mesh αντίσταση(35-45W), μία δεύτερη 0.2Ω mesh αντίσταση(50-60W), ένα δεύτερο «diamond» ανταλλακτικό τζαμάκι, διάφορα orings και το μάνουαλ του ατμοποιητη.


*Παίρνει 810 drip tip μόνο αν έχουν oring. Χωρίς oring τα ντριπ τιπ είναι μικρά σε διάμετρο.


Θα ξεκινήσω σχολιάζοντας το πιο άσκοπο σύστημα που έχω δει για την αναπλήρωση του υγρού. Πρέπει να σηκώσεις το top cap προς τα πάνω και μετά να ζμπρώξεις προς τα πίσω για να ανοίξει.

Αν και το καπάκι έχει κάποια σχέδια για να το πιάσεις και να το σηκώσεις, αυτό και πάλι γίνεται με αρκετή πίεση και δυσκολία. Το λαστιχάκι που έχει στο λούκι για να μην έχεις διαρροές όσο και να το έλουσα με VG συνεχίζει να μου κάνει την ζωή δύσκολη όταν πρέπει να σπρώξω προς τα πίσω και θέλει αρκετή δύναμη. Δεν νιώθω καμία ασφάλεια με το συγκεκριμένο, αν και είναι τέρμα σφιχτό εγώ νιώθω ότι θα μου μείνει στο χέρι με το πάνω κάτω όλη την ώρα.


Τεράστιες αντιστάσεις με πολύ μεγάλες τρύπες στα πλάγια για να τροφοδοτείται κατάλληλα το βαμβάκι. Το οποίο βαμβάκι είναι 80% λινό και 20% οργανικό. Η εταιρεία λέει ότι αυτός ο συνδυασμός έχει καλύτερα αποτελέσματα στην τροφοδοσία αλλά και στην γεύση και εγώ θα συμφωνήσω στο πρώτο κομμάτι. Ο ατμοποιητής σηκώνει άπειρες απανωτές τζούρες και δεν τρως καμμένο με τίποτα.


H αντίσταση μπαίνει πρεσαριστά και μπορείς να την τραβήξεις πάρα πολύ εύκολα από αυτά τα μακριά ποδαράκια που έχει στο κάτω μέρος.

Το πιο κουλ όμως είναι αυτό που δείχνω στο gif από κάτω. Η καμπάνα έχει άλλη μία εσωτερική η οποία όταν βγάζεις την αντίσταση κατεβαίνει και κλείνει της τρύπες που μπαίνει το υγρό. Οπότε μπορούμε να αλλάξουμε την αντίσταση μας και με γεμάτο τανκάκι. Ένα μεγάλο συν για αυτό!


Λόγω της μεγάλης διαμέτρου που έχει, το ίσιο/bubble τζαμάκι με τα 7ml χωρητικότητα φαίνεται ωραίο και καθόλου υπερβολικό.

Το diamond από την άλλη ενώ μου φαίνεται πολύ άσχημο, όσο το κοιτάω στις φωτογραφίες τόσο αρχίζει να μου αρέσει. Τρέχα γύρευε. Θα δώσω όμως ένα ακόμα μεγάλο συν στο diamond αλλά και στο απλό τζαμάκι γιατί φαίνεται ότι αντέχουν πολύ παραπάνω από τα απλά τζαμάκια γιατί είναι αρκετά πιο χοντρά.


Οι αντιστάσεις του είναι απίθανες. Τεράστιες και άπειρες απανωτές τζούρες και δεν νιώθει τίποτα. Δεν θυμάμαι άλλο sub ohm ατμοποιητή με τόσο καλή τροφοδοσία.

Δυστυχώς κάνει αρκετή φασαρία, όχι μόνο αν έχεις τον αέρα τέρμα ανοιχτό αλλά και όταν κλείσεις τα 3/4. Θα το ήθελα αρκετά πιο αθόρυβο.

Έχει πολύ καλή κατανάλωση υγρού για αυτό που είναι και αν είχε λίγο καλύτερη γεύση εγώ θα τον χρησιμοποιούσα καθημερινά. Δεν έχει άσχημη γεύση αλλά χάνει τις πίσω νότες των υγρών που κάνω εγώ τουλάχιστον. Σε πιο απλά υγρά δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.


Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Odan Tank
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2019, 14:21 »
Θα ξεκινήσω σχολιάζοντας το πιο άσκοπο σύστημα που έχω δει για την αναπλήρωση του υγρού. Πρέπει να σηκώσεις το top cap προς τα πάνω και μετά να ζμπρώξεις προς τα πίσω για να ανοίξει.

Αν και το καπάκι έχει κάποια σχέδια για να το πιάσεις και να το σηκώσεις, αυτό και πάλι γίνεται με αρκετή πίεση και δυσκολία. Το λαστιχάκι που έχει στο λούκι για να μην έχεις διαρροές όσο και να το έλουσα με VG συνεχίζει να μου κάνει την ζωή δύσκολη όταν πρέπει να σπρώξω προς τα πίσω και θέλει αρκετή δύναμη. Δεν νιώθω καμία ασφάλεια με το συγκεκριμένο, αν και είναι τέρμα σφιχτό εγώ νιώθω ότι θα μου μείνει στο χέρι με το πάνω κάτω όλη την ώρα.

...
Αυτό το σύστημα αναπλήρωσης υγρού έχει και ο Tigon της Aspire. Μετά από λίγο καιρό στρώνει.


Πολύ ωραία παρουσίαση!! :):thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Aspire Odan Tank
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2019, 14:42 »
Α δεν το ήξερα αυτό. Ευχαριστώ πολύ, για να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Odan Tank
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2019, 09:49 »
Πολύ κατατοπιστικός, ευχαριστούμε!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110671 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515339 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530803 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet