vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Gear RTA by OFRF

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Gear RTA by OFRF
« στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 13:27 »
(Το προϊόν ήρθε απευθείας από την OFRF για την παρουσίαση)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)

Official site



Η αρχική συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, με διαστάσεις 24mm διάμετρο και 24.5mm ύψος. Δύο ντριπ τιπ διαφορετικού υλικού και χρώματος. Το ένα ντριπ τιπ μάλιστα έχει και μικρότερη διάμετρο από το άλλο. Το buble tank για να έχουμε μεγαλύτερη χωρητικότητα υγρού(3ml). Δύο αντιστάσεις με όλες τις λεπτομέρειες(ωμ, πλέξη, είδος σύρματος) και δύο κομμάτια βαμβάκι.


Ξεκινώντας από το πάνω μέρος του ατμοποιητή βλέπουμε τις τεράστιες εισαγωγές για την αναπλήρωση του υγρού. Δεν θα έχετε πρόβλημα ακόμα και με τις μεγαλύτερες μύτες διαφόρων μπουκαλιών(πχ τα SnV της Fat Ninja).

Το ίσιο τζαμάκι που κάνει τον ατμοποιητή 2ml εγώ προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιήσω γιατί θεωρώ την χωρητικότητα αυτή απαγορευτική και θα προτιμήσω το buble tank με τα 3ml που θα κάνει την ζωή μου λίγο πιο εύκολη.

Οι εισαγωγές αέρα είναι οι πλέον κλασικές σε τέτοιου είδους ατμοποιητή και δεν νομίζω να υπήρχε λόγος για κάτι το διαφορετικό. Ένα μείον ότι με τον ατμοποιητή πάνω στο μοντ είναι δύσκολο να γυρίσεις το airflow control ακόμα και όταν έριξα μπόλικη VG στα δύο oring.


Το στήσιμο του ατμοποιητή είναι παιχνιδάκι και θα τον στήσει πανεύκολα ακόμα και ένας αρχάριος στους επισκευάσιμους. Τέσσερις τεράστιες βίδες κάνουν το πιάσιμο της αντίστασης εύκολη υπόθεση και υπάρχει και μια έξτρα βοήθεια. Το εξωτερικό μέρος δίπλα από κάθε βίδα έχει ένα ανέβασμα στο deck ώστε να μην κουνιέται καθόλου η αντίσταση όταν στήνουμε.

Τα λούκια για το βαμβάκι είναι μεγάλα και με αρκετό βάθος οπότε και η τροφοδοσία αυτού είναι υποδειγματική και δουλεύει ολόσωστα.


Για πρώτο στήσιμο χρησιμοποιήσα μία από τις αντιστάσεις της συσκευασίας(Ni80, 0.3 πυρήνας, frame staple clapton). Οι αντιστάσεις έρχονται με τα ποδαράκια στην ίδια μεριά οπότε πρόσθεσα μία σπείρα για να έχω σωστό στήσιμο. Για το βαμβάκι τώρα δοκίμασα πάλι αυτό της συσκευασίας. Το έκοψα ακριβώς στα όρια του ατμοποιητή και για το συγκεκριμένο βαμβάκι εγώ το αραίωσα λίγο γιατί έκατσε ακριβώς όπως το ήθελα στα λούκια.


Η πρώτη δοκιμή έγινε με το Van Gogh της DVTCH που έχω κάνει αρκετά μπουκαλάκια και ξέρω τι ακριβώς να περιμένω. Περίμενα πολύ χειρότερα από αυτό που μου έδωσε να πω την αλήθεια. Η αντίσταση βγήκε στα 0.35Ω και έπαιξα στα 50W. Μου έδωσε καλή γεύση και δεν μου έκανε mute καμία από τις γεύσεις που περίμενα να πάρω. Smooth τζούρα, η παραγωγή του ατμού ικανοποιητική και με αρκετή ένταση.


Δεύτερο στήσιμο έγινε με τις Ni80 framed staple από Spanos Coils που είχα εύκαιρες και βαμβάκι cotton gods. Έβαλα το ίδιο υγρό με το πρώτο στήσιμο για να δω διαφορές. Εδώ πλέον ο ατμοποιητής ανέβηκε ένα σκαλί στο θέμα γεύσης. Έπαιρνα πάλι όλα τα αρώματα αλλά αυτή την φορά πιο καθαρά. Έπαιζα πλέον και με παραπάνω W οπότε και η παραγωγή ατμού ήταν περισσότερη αλλά η τζούρα παρέμεινε smooth και δεν ένιωσα τον ατμοποιτή να ζεσταίνεται υπερβολικά.

Ας πω για την εμφάνιση για να το βγάλουμε από την μέση και να ασχοληθούμε με την απόδοση του αμέσως μετά. Μου ήρθε σε χρυσό χρώμα και μου αρέσει πάρα πολύ. Ταιριάζει απίστευτα πάνω σε μαύρα μοντάκια και δεν θυμίζει καθόλου φτηνό ατμοποιητή από την Κίνα. Για την τιμή του, η ποιότητα είναι σε πολύ καλό επίπεδο και έρχεται με τόσα πολλά παρελκόμενα που δεν θα μπορούσε να ζητήσει κάποιος κάτι ακόμα.


Όταν βγήκε ο συγκεκριμένος, πολλοί τον σύγκριναν σε απόδοση με ντρίπερς οπότε θα συγκριθεί και με αυτούς εκτός των άλλων τανκάτων. Κάποιος με πολύ καλούς γευστικούς κάλυκες ίσως καταλάβει μεγάλες διαφορές αλλά για μένα ναι μεν ένας καλός ντρίπερ μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω αλλά δεν απογοητεύτηκα καθόλου με την απόδοση του Gear στο θέμα γεύσης.

Σε σύγκριση με άλλους τανκ ατμοποιητές, αν το πάρουμε σαν σύνολο από το εύκολο στήσιμο μέχρι την τζούρα του για εμένα κερδίζει τανκάτους επιπέδου Kylin mini. Παρά το μικρό του μέγεθος, εγώ δεν παρατήρησα τρελές θερμοκρασίες σε απανωτές τζούρες, ο αέρας του είναι restricted DL ακόμα και με την εισαγωγή στο φουλ ανοιχτό. Διάβασα επίσης να λένε για spitback αλλά εγώ δεν παρατήρησα κάτι με κανένα στήσιμο.

Να πω ότι τις τελευταίες 2-3 μέρες τον έχω με μία Ni80 fused clapton από SK Coils και για υγρό έχω το Grape Groove της VNV που έχω κάνει αρκετά μπουκαλάκια αλλά πιο πολύ γιατί ήθελα να δω την απόδοση του σε ένα αρκετά διαφορετικό υγρό από τα συνηθισμένα. Συνεχίζει να παίζει δυνατά και είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μαζί του για τανκάτος ατμοποιητής, ο μικρούλης ήρθε για να μείνει.

Για το τέλος σας έχω και μια εκπληξούλα. Θα ανοιχτεί καινούργιο θέμα με κλήρωση για έναν GEAR RTA.
Ολοκαίνουργιος με την ζελατινούλα του ακόμα! Stay tuned.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2019, 17:41 από zamploutos »

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 13:53 »
Ωραία παρουσίαση λιτή κ περιεκτική ταυτόχρονα. Σήμερα τον δουλεύω πρώτη μέρα κ συμφωνώ στα περισσότερα που έχεις επισημάνει για τον ατμοποιητη. Εγώ με το ίδιο στήσιμο που έκανες του έχω βάλει avocado cream kxs που το παιζω αυτές τις μέρες στον btfc κ το αποδίδει εξαιρετικά. Το μόνο μείον μέχρι στιγμής είναι η χωριτικοτητα καθώς με 20 καλές τζούρες γεμίζεις πάλι. Αλλά οκ δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Μου αρέσει το μέγεθος του που είναι κ παίζει σαν μικρός dripper.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 14:01 »
20; :lotpot:
Eξαιρετική απόδοση ο μικρός(οτι πιο κοντινό σε απόδοση dripper) αλλά αυτό το συχνό άνοιξε κλείσε τον έστειλε στο ράφι πολύ γρήγορα :yes:

Mε fusaκια σώζεται λίγο η κατάσταση ...

Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 14:03 »
Ένα μεγάλο αρνητικό που έχει (και θεωρώ ότι θα πρέπει να το ξέρουν όσοι σκέφτονται να τον αποκτήσουν) είναι ότι ναι μεν οι βίδες είναι μεγάλες και ωραίες και πιάνουν τα κλαπτονο-ειδή πολύ καλά, αλλά αν θες να στήσεις παράλληλη με απλό σύρμα, θα παιδευτείς αρκετά. 

ΥΓ: Στον δικό μου το airflow γυρνάει σχετικά εύκολα. Ίσως ένας από τους δυο μας έπεσε σε μικρο-διαφορά στα o-rings  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 14:45 »
Να συμπληρώσω κ το δικό μου airflow γυρνά εύκολα. Fused & κάνα  frame staple νομιζω αρκούν κ λόγω ντεκ κ κυρίως λογω χωριτικοτητας.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 15:47 »
Θα το δοκιμάσω και με παράλληλα σύρματα να το τσεκάρω, αν και εδώ στήναμε έτσι τον hadaly με τα κωλό clamp εδώ θα κολλήσουμε; :laugh1:

Σίγουρα το fused clapton είναι το ιδανικό στήσιμο για τον μικρό και ειδικά στο θέμα κατανάλωση. Εγώ βέβαια που ατμίζω 3-4 τζούρες το αφήνω και το πιάνω πάλι τουλάχιστον 5 λεπτά μετά δεν με ενοχλεί τόσο που αδειάζει εύκολα το τανκ. Οι κροκόδειλοι σίγουρα θα δυσκολευτούν. :)) :))

Τώρα για τα orings στο airflow μπορεί και να έτυχε. Στην επόμενη αλλαγή βαμβακιού θα βάλω τα άλλα της συσκευασίας να δω.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 17:58 »
Ωραία παρουσίαση :thumpup:

Να γράψω συνοπτικά και τις δικές μου εντυπώσεις:
Εξαιρετική γεύση, smooth και όχι πολύ θορυβώδης τζούρα, πανεύκολο στήσιμο, μηδέν διαρροές (ούτε καν υποψία υγρασίας), καθόλου spitback παρά το χαμηλό του ύψος, ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής και απίστευτα μικρό μέγεθος (αν δεν τον δει κάποιος από κοντά δεν μπορεί να το καταλάβει, δείχνει αστεία μικρός για αεράτος RTA).

Για μένα έχει υπεραρκετό αέρα (δε συμφωνώ ότι είναι restricted dl).
Εννοείται ότι το bubble τζαμάκι είναι απαραίτητο αν νοιάζεστε για την ψυχική σας υγεία! :D
Και ένα tip, χρησιμοποιήστε το frosted επιστόμιο, το μαύρο έχει μικρότερη εσωτερική διάμετρο και μαζεύει υγρό στο επάνω μέρος μετά από 1-2 τζούρες.

Συμπερασματικά, λόγω κατανάλωσης και μικρής χωρητικότητας, δε θα τον σύστηνα για all-day ατμοποιητή, αλλά είναι πολύ καλή επιλογή αν βαριέστε να στάζετε ή να squonkάρετε και ψάχνετε κάτι για stealthy καταατάσες πάνω σε ένα μικρό μοντάκι/σωληνα, ή για χρήση διαφορετικού υγρού κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 22, 2019, 18:12 »
Και έλεγα τι ξέχασα. Έδω μία φώτο για να καταλάβει κάποιος για πόσο μινιόν ατμοποιητή μιλάμε.



Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 08:41 »
Θα συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις του apva. Δεν είναι για all day κατά τη γνώμη μου αλλά για extra σε καποιες περιπτώσεις κ εναλλακτική υγρών, η τζούρα του είναι ξεκάθαρα αεράτη κ επιστομιο κ γω το frost έβαλα. Επίσης νομιζω ότι με έντονα υγρά ίσως κουράσει λίγο γιατί είναι οντως πολύ γευσατος.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 10:31 »
Θα ήθελα να τον δοκιμάσω...από διαροες τι λεει?

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 10:52 »
Δεν εχει διαρροές το λέει κ πριν  στο μηνυμα ο apva.

Στάλθηκε από το HUAWEI Y560-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 11:38 »
Διαρροές ανύπαρκτες με ΣΩΣΤΌ βαμβάκωμα. Αν βάλεις λίγο προφανώς θα έχει διαρροές

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 24, 2019, 02:46 »
Αυτό το δεν είναι για all day δεν το καταλαβαίνω..
Από ποτέ τα 3ml του bubble glass δεν φτάνουν;

Από την στιγμή που δεν φαίνεται υγρό στο τζαμι έχει άλλο ένα ml στα πηγάδια του

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 15:45 »
Επειδή οι πιο πολλοί θα παίξουν με πλεκτά σύρματα και αρκετά βατάκια δεν θέλει και πολλές τζούρες για να αδειάσει. Εγώ μέτρησα 20 κάτι τζούρες και η τελευταία ήταν τζούρα βαμβάκι σκέτο.

Εμένα, όπως είπα και πιο πάνω, δεν με χαλάει αυτό γιατί δεν ατμίζω όλη την ώρα. Κάποιος που μπορεί να τον έχει δίπλα του και να ατμίζει στην δουλειά πχ, ε θα γεμίσει πολλές φορές μέσα στην μέρα και ίσως κουραστεί.

Βέβαια, η λογική λέει ότι έχει καλή απόδοση ακριβώς επειδή είναι κοντός οπότε μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Gear RTA by OFRF
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 18:10 »
Τον εχω με το bubble glass και το straple coil που έχει στην συσκευασία στα 45watt
20 μόνο με τίποτα..
Στο επόμενο γέμισμα θα μηδενίσω τον puff counter και θα σου πω πόσες βγάζει

Νορμάλ τζούρες ...
Όχι των 5 δευτερολέπτων

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110665 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515338 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530802 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet