vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

219 επισκέπτες, 5 χρήστες
gfilip, teo77, Jorge, Milarepa, Tazz

Twitter

Wotofo Profile RDA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 28, 2019, 02:56 »
Σίγουρα να χρησιμοποιήσεις τα nexMESH, πολύ καλύτερα από αυτά που έβαζε η Wotofo με τον ντρίπερ.

Τώρα για βαμβάκι βολεύει αυτό της Wotofo αν θες απλά να βάλεις έτοιμη την λωρίδα και απλά να κόψεις αλλά σίγουρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο βαμβάκι σου αρέσει παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 31, 2019, 01:03 »
Χμμ έχει δοκιμάσει κανείς να αλλάξει το ελατήριο του κεραμικού; Είδα σε κάποιο review, GrimmGreen νομίζω πως το άλλαξε με ελατήριο από στυλό, και έδινε αισθητά μεγαλύτερη αντίσταση. Άλλος απλά πρόσθεσε το ένα από τα ανταλλακτικά κάτω από το κεραμικό.

Ακόμα δεν μου έχει έρθει, αλλά ήδη μου μπήκε το μικρόβιο για ψάξιμο :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2019, 01:30 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 31, 2019, 04:10 »
Εχει γινει ο βασικος μου ατμο και θα παρω και δευτερο ολοι οι αλλοι εχουν παραμεριστει,και μονο με ντριμπινγκ,το σκουονκ ευκολια μεν αλλα απο γευση παπαλα,ερχεται το υγρο απο κατω και φερνει τα κατακαθια στο βαμβακι ενω παντρευεσαι τις μυρωδιες απο το μπουκαλακι 
για σκουονκ θα δοκιμασω αλλη φορα μονο ατμο που ριχνει το υγρο απο πανω,
επειδη εχει πολυ χοντρο βαμβακι σε παιρνει για πολλες τζουρες μεχρι να σταξεις,επισης επειδη ειναι ενεργοβορο προτεινεται διμπαταρο μοντακι,πανευκολο στησιμο σαν να βαζεις ετοιμη αντισταση,δεν εχει διαρροη εκτος εαν γεμισεις πολυ,γευση σουπερ,μονο πτροσοχη θελει να ακουμπαει ολη η αντισταση στο βαμβακι αλλιως καιγεται εξαιρετικος πνευμονικος ντριπερ.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 31, 2019, 20:58 »
Φίλε akpe  έχω τον profile σε αποκλειστική χρήση από τον περασμένο Σεπτέμβριο, μην ασχολείσαι με το ελατήριο πίστεψέ με κάνει τέλεια την δουλειά του.
Ο ατμοποιητής θέλει πολύ σφιχτό βαμβάκι κάτω από το mesh αλλά οι άκρες πρέπει να είναι κομμένες διαγώνια λεπτές ίσα που να καταλήγουν στην βάση. Όποιο τμήμα του βαμβακιού στέκεται ψηλότερα από το mesh είναι μέσα στην ροή του ατμού και γρήγορα θα γίνει καφέ με επακόλουθο να χρωματίσει και το υπόλοιπο φιτίλι και να χαλάσει την γεύση. Ίσως αυτό να εννοείς κατακάθια FINIX, στα άλλα που γράφεις συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 01, 2019, 11:21 »
Ευχαριστώ παίδες! Τον παρέλαβα σήμερα και προχώρησα αμέσως σε στήσιμο... Δεν το κόβω και ιδανικό, αλλά για πρώτη φορά μάλλον μέτριο προς καλό είναι  :-\

Λίγο... «ανισόρροπο» φαίνεται το βαμβάκι, έπρεπε από τη μια πλευρά να το κόψω λίγο περισσότερο στο επάνω μέρος, αλλά δεν νομίζω να έχω θέμα.



Να πω την αλήθεια όταν πέρασα το βαμβάκι το φοβήθηκα λίγο, ήταν αρκετά σφιχτό στο κράτημα μέσα και νόμιζα πως από το τράβηγμα θα πάρω μαζί το mesh, τελικά σιγά σιγά πέρασε. Δεν ακολούθησα κάποια τεχνική στο wicking, απλά έκοψα το βαμβάκι όπως είχα δει σε κάποιο review, σε γωνία 45 μοιρών, το τύλιξα από κάτω, και έσταξα ΠΟΛΛΕΣ σταγόνες πριν ατμίσω.

Το Dynamo το διαβάζει στα 0.20Ω, ξεκίνησα από τα 40w, απίστευτη παραγωγή ατμού ακόμα και τόσο χαμηλά. Λίγο υποτονική η γεύση, αλλά όσο ανεβαίνω γίνεται όλο και πιο έντονη. Το περίεργο είναι πως δεν έχω καθόλου spitback, ακόμα και αμέσως αφού στάξω. Ο ατμός αρκετά δροσερός, κάτι που μάλλον θα εκτιμήσω ιδιαίτερα όσο καλοκαιριάζει.

Το mesh έχει ήδη χρωματιστεί λίγο, αυτό το έχω δει και σε κάποια reviews, δεν έχω γεύση καμένου οπότε μάλλον δεν είναι κατι ανησυχητικό.

Προς το παρόν στάζω λίγες σταγόνες κάθε 4-5 τζούρες. Το πολύ 2-3 δευτερόλεπτα η μια, έτσι κι αλλιώς δεν παίρνω πιο μεγάλες. Γενικά πάντως, το mesh δεν συγχωρεί τους ξεχασιάρηδες έτσι; Εννοώ πως δεν θα έχω κάποια προειδοποίηση όταν αρχίσει να στεγνώνει (π.χ. γεύση βαμβακίλας, λιγότερη γεύση ή ατμό), μάλλον θα με βαρέσει καψούλι κατακέφαλα.

Edit: asked and answered: ξεχάστηκα και στην 5η ή 6η τζούρα, στα 58W πια, μου έβγαλε ένα ίχνος βαμβακίλας, όχι καμένο, αλλά σαν στεγνό βαμβάκι. Σαν εργοστασιακός που ήπιε όλο το υγρό στο τανκ και έμεινε μόνο στην αντίσταση ένα πράγμα. Έσταξα και όλα κομπλέ  :thumpup:

Πάντως, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να στάζω αρκετές σταγόνες, έτσι; Αρκεί βέβαια να μην γεμίσει μέχρι τις τρύπες του αέρα και ξεχειλίσει  :))

Update! Μέχρι τώρα έφαγα αρκετά «dry vapes», αυτό που περιέγραψα πιο πάνω. Φοβάμαι μήπως κατέστρεψα το βαμβάκι, αλλά από τότε που άρχισα να στάζω 5-10 σταγόνες σε κάθε δεύτερη τζούρα, εδώ και περίπου 8ml δεν έχω θέμα. Μάλλον τη γλύτωσα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2019, 22:11 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 01, 2019, 22:37 »
Βάζω τριάντα με τριανταπέντε σταγόνες όταν είμαι άνετος στο σπίτι, είκοσι με εικοσιπέντε όταν είμαι σε κίνηση, τα μπουκαλάκια που χρησιμοποιώ είναι αυτά της egoist.
Για dry burn ή πρώτο άναμμα χωρίς βαμβάκι, μέχρι 9 βατ όχι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 01, 2019, 23:27 »
Πρόσεξα πως αν βάλω παραπάνω από 15 έχω υγρασία στις τρύπες εισαγωγής αέρα. Δεν παίζει να υπερχειλίζει βέβαια, λογικά μέρος του υγρού προσκολλάται στα τοιχώματα και φτάνει εκεί. Δεν είναι πολύ, αλλά επειδή βαριέμαι να καθαρίζω περιορίζομαι στις 10-15  8) Πρώτο άναμμα χωρίς βαμβάκι έκανα γύρω στα 15, δεν ξέρω αν έκανα πατάτα.

Μέχρι τώρα πάντως, είμαι καταενθουσιασμένος. Στο παρελθόν από επισκευάσιμους έχω δοκιμάσει Caterpillar RDA, Aromamizer RDA και τον Zeus RTA. Ίσως ξεχνάω κάποιον. Είτε τους άφηνα στην άκρη αμέσως, είτε τους χρησιμοποιούσα παράλληλα με τανκάκια για να τους πουλήσω μετά από λίγο. Είναι η πρώτη φορά που τον Nepho τον παρόπλισα σχεδόν αμέσως, και μέχρι τώρα το λάτρευα αυτό το τανκ, ε; Άντε να έκανα καμιά δεκαριά τζούρες, ακόμα γεμάτος είναι.

Πάντα μιλώντας προσωπικά, είναι by far η καλύτερη αγορά μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2019, 23:36 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 02, 2019, 03:32 »
Ευχαριστώ παίδες! Τον παρέλαβα σήμερα και προχώρησα αμέσως σε στήσιμο... Δεν το κόβω και ιδανικό, αλλά για πρώτη φορά μάλλον μέτριο προς καλό είναι  :-\

Λίγο... «ανισόρροπο» φαίνεται το βαμβάκι, έπρεπε από τη μια πλευρά να το κόψω λίγο περισσότερο στο επάνω μέρος, αλλά δεν νομίζω να έχω θέμα.

(
.)


Να πω την αλήθεια όταν πέρασα το βαμβάκι το φοβήθηκα λίγο, ήταν αρκετά σφιχτό στο κράτημα μέσα και νόμιζα πως από το τράβηγμα θα πάρω μαζί το mesh, τελικά σιγά σιγά πέρασε. Δεν ακολούθησα κάποια τεχνική στο wicking, απλά έκοψα το βαμβάκι όπως είχα δει σε κάποιο review, σε γωνία 45 μοιρών, το τύλιξα από κάτω, και έσταξα ΠΟΛΛΕΣ σταγόνες πριν ατμίσω.

Το Dynamo το διαβάζει στα 0.20Ω, ξεκίνησα από τα 40w, απίστευτη παραγωγή ατμού ακόμα και τόσο χαμηλά. Λίγο υποτονική η γεύση, αλλά όσο ανεβαίνω γίνεται όλο και πιο έντονη. Το περίεργο είναι πως δεν έχω καθόλου spitback, ακόμα και αμέσως αφού στάξω. Ο ατμός αρκετά δροσερός, κάτι που μάλλον θα εκτιμήσω ιδιαίτερα όσο καλοκαιριάζει.

Το mesh έχει ήδη χρωματιστεί λίγο, αυτό το έχω δει και σε κάποια reviews, δεν έχω γεύση καμένου οπότε μάλλον δεν είναι κατι ανησυχητικό.

Προς το παρόν στάζω λίγες σταγόνες κάθε 4-5 τζούρες. Το πολύ 2-3 δευτερόλεπτα η μια, έτσι κι αλλιώς δεν παίρνω πιο μεγάλες. Γενικά πάντως, το mesh δεν συγχωρεί τους ξεχασιάρηδες έτσι; Εννοώ πως δεν θα έχω κάποια προειδοποίηση όταν αρχίσει να στεγνώνει (π.χ. γεύση βαμβακίλας, λιγότερη γεύση ή ατμό), μάλλον θα με βαρέσει καψούλι κατακέφαλα.

Edit: asked and answered: ξεχάστηκα και στην 5η ή 6η τζούρα, στα 58W πια, μου έβγαλε ένα ίχνος βαμβακίλας, όχι καμένο, αλλά σαν στεγνό βαμβάκι. Σαν εργοστασιακός που ήπιε όλο το υγρό στο τανκ και έμεινε μόνο στην αντίσταση ένα πράγμα. Έσταξα και όλα κομπλέ  :thumpup:

Πάντως, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να στάζω αρκετές σταγόνες, έτσι; Αρκεί βέβαια να μην γεμίσει μέχρι τις τρύπες του αέρα και ξεχειλίσει  :))

Update! Μέχρι τώρα έφαγα αρκετά «dry vapes», αυτό που περιέγραψα πιο πάνω. Φοβάμαι μήπως κατέστρεψα το βαμβάκι, αλλά από τότε που άρχισα να στάζω 5-10 σταγόνες σε κάθε δεύτερη τζούρα, εδώ και περίπου 8ml δεν έχω θέμα. Μάλλον τη γλύτωσα  ;D
Το βαμβακι σου ειναι καμμενο στο κεντρο μαλλον δεν ακουμπαει καλα το mesh,πρπει να ακουμπαει το βαμβακι σε ολη την επιφανεια της αντιστασης,εστω και ενα χιλιοστο να μην βρισκει αυτο "αναβει" το mesh και καιγεται το βαμβακι,εαν παρατηρησεις απο πανω καθως πατας το fire και δεις κατι να λαμπει σημαινει οτι δεν ακουμπαει το βαμβακι...

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 02, 2019, 09:18 »
Ήταν το πρώτο πραγμα που έκανα αυτό και ευτυχώς δεν το είδα να ανάβει. Αν είχα καταστρέψει το βαμβάκι δεν θα το ένοιωθα και στη γεύση; 

Όπως και να'χει θα παραγγείλω σήμερα mesh και βαμβάκι να έχω στοκ αλλά και να ξαναστήσω  8)

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 02, 2019, 20:49 »
Τι να σου πω, το καμμενο βαμβακι αυτο σημαινει ιδιως εαν το εχεις ελαχιστο χρονο χρησιμοποιημενο ,ισως να μην παρεις καμμενο αλλα να σου "θολωσει" την γευση,να παρεις καλυτερα το εργοστασιακο βαμβακι της εταιριας που ειναι πολυ παχυ για να κανει επαφη σε ολο το μηκος με το mesh.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 04, 2019, 11:50 »
Ναι της wotofo το 6Χ60 χρησιμοποιώ, δεν νοιώθω ακόμα έτοιμος να δοκιμάσω δικό μου βαμβάκι ;)

Έφαγα γερή νίλα χτες. Ξυπνάω, πάω να στάξω, χτυπάει τηλέφωνο και ξεχνιέμαι. Γυρίζω, νόμιζα πως είχα στάξει, φουλ πνευμονική στα 58W.

:wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα.

Τέλος πάντων μιας και άλλαξα και mesh και βαμβάκι είπα να δοκιμάσω κάτι. Το υγρό που κάνω κανονικά είναι τέρμα VG με άρωμα FA Virginia στο 5% και ένα ένα 30μελο Eliquid France Famous στα 200ml, ίσα ίσα να έχω τη γεύση. Δοκίμασα λοιπόν από ένα μπουκαλάκι που είχα χωρίς Famous. Μετά από σχεδόν 15μλ μέχρι σήμερα πρωί κανένας απολύτως χρωματισμός. 

Μόλις άρχισα να στάζω από το κανονικό μου, άρχισε να καφετίζει. Στην κυριολεξία στη δεύτερη τζούρα. Άρα κάτι μέσα στο Famous το προκαλεί αυτό, ίσως κάποιο συστατικό; Δεν έχω ιδέα...

Δοκίμασα επίσης να προσθέσω ένα από τα ανταλλακτικά ελατήρια κάτω από το κεραμικό, είδα μικρή αλλά αισθητή διαφορά στην αντίσταση του, οπότε θα το αφήσω εκεί.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 23, 2019, 11:09 »
https://www.wotofo.com/products/wotofo-xfiber-cotton-for-profile-6mm

Νέο (?!) οργανικό βαμβάκι από τη Wotofo που υπόσχεται καλύτερη τροφοδοσία. 

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 10, 2019, 06:05 »
Χμμ για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω έντιτ το προηγούμενο μου μήνυμα.

Πήρα το νέο βαμβάκι της wotofo, το xfiber. Αρχικά, έχει πολύ λεπτότερη άκρη: το πάχος του προηγούμενου ήταν περίπου όσο και η το άνοιγμα, οπότε απλά πατούσα κάτω με την άκρη του το κεραμεικό και το πέρναγα. Με το xfiber μου ήταν λίγο δύσκολο να το περάσω, χρησιμοποίησα ένα κατσαβιδάκι για να κατεβάσω το κεραμεικό και μετά το πέρασα τραβώντας προσεκτικά.

Με τη μια είδα πως είναι αρκετά πιο «αφράτο». Κόβεται πανεύκολα εκεί που με το προηγούμενο το ψαλιδάκι μου ζοριζόταν γιατί δημιουργούσε πιο σκληρά «στρώματα», εδώ δεν είχα κανένα θέμα. Για αυτό το λόγο δε χρειάστηκε τόσο χτένισμα. 

Φαίνεται πως όντως απορροφάει πιο εύκολα το υγρό (παίζω με σχεδόν 95% VG). Στη γεύση μέχρι τώρα δεν παρατήρησα διαφορά.

Κόστος στα 6 ευρώ η 10δα, 2 ευρώ περισσότερα από το απλό. Σίγουρα στον Profile Unity θα παίζει μεγάλο ρόλο η καλύτερη τροφοδοσία που δίνει, αλλά μάλλον για τον Profile δεν βλέπω να προσφέρει κάτι, αφού και με το απλό βαμβάκι δεν είχα θέμα τροφοδοσίας για να πω ότι βελτιώνει κάτι.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 10, 2019, 12:31 »
Χμμ για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω έντιτ το προηγούμενο μου μήνυμα.
Μετά τις 24 ώρες, όντως δεν μπορείς  ;)

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Wotofo Profile RDA
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 01, 2019, 20:48 »
Η OFRF έβγαλε SS316L mesh strips για τους Profile και Profile Unity  :thumpup:

Ένα review εδώ, δεν τις βρήκα ακόμα Ελλάδα, λογικά σε λίγο καιρό θα έρθουν, έχω ρωτήσει και περιμένω :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135792 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084230 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34948 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 105 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476529 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114724 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 919 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271181 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos