vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

249 επισκέπτες, 5 χρήστες
gfilip, Jorge, treloneritis, lagoudakis, camber

Twitter

Augvape intake rta

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 24, 2018, 02:28 »
Βάζε χαμηλά την αντίσταση (λίγο ψηλότερα απ' την κάτω είσοδο του αέρα ) και κόβε το βαμβάκι στις σπείρες της καμπάνας. Ναι, 5-6 χιλιοστά έξω απ' την αντίσταση, τόσο κοντό. Πότιζέ το με υγρό και πάτα το ελαφρά να "κάτσει" πάνω στις τρύπες υποδοχής του. Τέλος.

Εγώ βρίσκω απίστευτη τη γεύση του γι' αυτό που είναι, ένας rta μονής αντίστασης με διάφορες ιδιαιτερότητες δηλαδή (αέρας από πάνω κλπ κλπ.. ). Δοκίμασε και πες μας. :)

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 24, 2018, 12:51 »
Καλημερα σας, ερωτηση κρισεως: Intake ή Kylin mini και γιατι?
Σημαντικες παραμετροι (για μενα): θελω πνευμονικη τζουρα (τυπου recurve), γευση, οχι διαρροες, μεγιστη χωρητικοτητα.Στο τελευταιο μπορω να κανω λιγο "πισω" εφοσον πληρουνται τα υπολοιπα.
Για καθημερινη χρηση, οχι εξωτικα συρματα σκεφτομαι. Πχ 2.5 πυρηνας, ss316l 26 gau, 0.45Ω, 25-30w.
Παρακαλω για τις αποψεις σας.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 24, 2018, 13:03 »
Από τότε που πάτησε Ελλάδα, τον έχω λιώσει. Πέρα από το γραφείο* έχει γίνει η προέκταση του βασικού χεριού μου.

Παράθεση
Intake τον παρήγγειλα για φίλο που μένει Ζαγορά. Προσωπικά, δεν έβρισκα κανένα λόγο να τον παραγγείλω. Μου 'ρθε Δευτέρα ή Τρίτη.
Τον τέσταρα μέχρι Σάββατο βράδυ, Κυριακή πρωί θα κατέβαινε Βόλο και θα του τον έδινα, όπως και συνέβει. Κυριακή απόγευμα τον είχα
βάλει παραγγελία και για μένα................... εδώ και 3 βδομάδες, εκτός γραφείου* (όπου χρησιμοποιώ αυστηρά KV5 με μενθόλη ή βάση ή
κάτι όχι βαρύ σε άρωμα, σε χαλαρό στήσιμο χαμηλού θορύβου πάντα) χρησιμοποιώ αποκλειστικά Intake. Δεν έχω βάλει τίποτα άλλο στο
στόμα μου. Πλέον έχω πάρει και αρκετά shake n vape και τα φτιάχνω με 6άρα νικοτίνη, μόνο και μόνο για να ατμίσω στον Intake. Πέρα
από μένα -να φανταστείς- τον πήραν άλλοι 3 γνωστοί μας και μετά άλλοι 4-5 στη Ζαγορά... εγώ συγκρατιέμαι να μην πάρω και 2ο........

Από θετικά: γευσάρα, πολύ ωραία αίσθηση τζούρας (όχι πολύ αεράτος, περιορισμένος πνευμονικός - να φανταστείς τον παίζω στο μισό αέρα).
εύκολη αναπλήρωση, εύκολο deck με ωραίες βίδες με μεγάλα κεφάλια, βολικό drip-tip που δεν το περίμενα, όχι διαρροές, από άλλους πνευμονικούς
που δοκίμασα πρόσφατα σαν σύνολο δουλεύει καλύτερα. Ζεστένεται δύσκολα + υποστηρίζει καλύτερα ανεβασμένα W (πχ από 30 σε 40).

Από αρνητικά: Κατανάλωση (λογικό - χωρίς bubble tank είναι σαν να ναι τσιγάρο), το κάτω μέρος του deck άμα το σφίξεις πολύ (σύνηθες φαινόμενο)
θέλει κανά γάντι με φουσκάλες για να το ξεβιδώσεις (απ' όσο ξέρω όμως αυτό συμβαίνει στους περισσότερους top-airflow που έχουν λεπτή βάση, και 
όχι μόνο), το top cap στο κάτω μέρος έχει ένα κύκλο σιλικόνης ο οποίος standard με τον καιρό θα κιτρινίσει. Υπάρχει 1 ανταλλαχτικό στη συσκευασία,
αλλά μετά από αυτό δε ξέρω τι κάνεις... πιο πολύ με απασχολεί μην λιώσει και μπάζει παρά η κιτρινίλα (αν και με απασχολεί και αυτό μην συγκρατεί
αρώματα). Εμφανισιακά μέτριος και κάτω. Κατασκευαστικά... ποιοτικό κουβαδάκι, ως εκεί. Το drip tip το μανίσιο το μπλε (δεν δοκίμασα το εναλλαχτικό
το μαύρο) μαζεύει υγρά από κάτω. Αυτό συμβαίνει σε όλους όσους ρώτησα, οπότε δεν ευθύνονται οι τζούρες μου (βγαίνει λίγο δύσκολα για να τα καθαρήσεις).
Τέλος, τον δουλεύω με Cotton Bacon Prime, άμα δεν μαδίσω ΚΑΛΑ τις άκρες του βαμβακιού, δεν μπορεί να υποστηρίξει τις απανωτές τζούρες μου (αν
μαδίσω ΚΑΛΑ όμως, παίζει... καλά).

Σε γενικές γραμμές, από τους πρόσφατους αεράτους που δοκίμασα φέτος, δηλ. Pharaoh Mini & Serpent SMM μου άρεσε ΑΠΕΙΡΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. Από
άλλους top airflow και ειδικά τους 3-4 που βγήκαν τους τελευταίους μήνες, δεν έχω καμία εμπειρία για να συγκρίνω. Η γεύση πάντως με έχει συνεπάρει.
Είχα πάραααααα πολύ καιρό να νιώσω τέτοια απόδοση γεύσης + η έλλειψη διαρροών super σημαντικό, γιατί με άλλους είχα θεματάκια...

Πάρτε ένα copy-paste από τις γενικές εντυπώσεις μου. Για σύρματα που λέτε... ό,τι του 'βαλα σε fused clapton ή flat clapton (κάπου στα 0.35ohm) έπαιξε καλά.

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 24, 2018, 19:11 »
 
[member=14264]FML[/member]: τί είναι το KV5?
 
 

 
 

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 24, 2018, 20:40 »
[member=21205]otakis[/member] : Kayfun V5 (ο βασικός μου ατμοποιητής εδώ και 2 χρόνια+ ).

------------------------------------------------------------------------------

Στα παράπανω που γράφω, να προσθέσω πως εδώ και 10 μέρες χρησιμοποιώ
το άλλο drip tip, το μαύρο, που έρχεται μαζί με τον ατμοποιητή. Οπτικά είναι
super, του δίνει άλλο "αέρα". Λειτουργικά, πάρα πολύ βολικό, πιο ψηλό από
το μπλε, άρα δύσκολο να ακουμπήσουν τα χείλη σου στο υπόλοιπο σώμα,
πιο εύκολο στο καθάρισμα (σα να μαζεύει λιγότερο από κάτω) και επίσης
βγαίνει κάπως ζόρικα (και καλό και κακό αυτό). Το μπλε μου φαίνεται πως
έδινε ακόμη καλύτερη γεύση, αλλά προς το παρών απολαμβάνω το νέο look.

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 24, 2018, 21:05 »
@FML Σ' ευχαριστω για την αποψη σου, ησουν εξαιρετικα σαφης. Κι εμενα με ψηνει αρκετα ο intake, φοβαμαι μην ειναι σχετικα σφικτος στον αερα του ομως.

Καποια συγκριση με Kylin mini, κανενας δεν δοκιμασε και τους δυο?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 24, 2018, 21:22 »
Καλημερα σας, ερωτηση κρισεως: Intake ή Kylin mini και γιατι?
Σημαντικες παραμετροι (για μενα): θελω πνευμονικη τζουρα (τυπου recurve), γευση, οχι διαρροες, μεγιστη χωρητικοτητα.Στο τελευταιο μπορω να κανω λιγο "πισω" εφοσον πληρουνται τα υπολοιπα...

Intake αβλεπεί, όχι πως ο kylin mini είναι κακός αλλά στον intake θα βρεις περισσότερα από αυτά που ψάχνεις με κυριότερο το σημείο της διαρροής που στον intake απλώς δεν υφίσταται ενώ παράλληλα ο kylin φλερτάρει όλη την ώρα με την υγρασία. Επίσης, με τον λίγο "σφιχτότερο" συγκριτικά μεταξύ των δύο χαρακτήρα του intake (μην φανταστείς κάποια τραγική διαφορά ) έρχεσαι πιο κοντά στα καθημερινά στησίματα που θες, σίγουρα όμως και αυτός αγαπάει περισσότερο τα χοντρά σύρματα, τους 3ρηδες πυρήνες και τα +30 watts κι ας είναι μονής αντίστασης. Εκεί δίνει ρέστα και αυτός. Και στην χωρητικότητα με το bubble glass θα σε καλύψει άνετα πιστεύω.

Σε προσωπική εμπειρία με τον intake τώρα κι εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον FML, αξιαγάπητος ατμοποιητής κι ας είναι απ' τους πιο άσχημους κατά τη δική μου αισθητική από αυτούς που έχω πιάσει στα χέρια. "Απαράδεκτο" εντελώς τον βρίσκω εμφανισιακά κι όμως αυτό δεν με σταματάει απ' το να τον χρησιμοποιώ καθημερινά και ασταμάτητα σχεδόν. Ωρέ πάρκαρε τον taifun gt4 στην άκρη λέμε, όσο άσχημα κι αν αισθάνομαι που το λέω αυτό. Άλλος βέβαια ο ένας και άλλος ο άλλος κι ας είναι παρόμοιας "φιλοσοφίας" (σχετικά σφιχτή πνευμονική, μονή αντίσταση με αέρα από κάτω, αφοσίωση στα ίσια περίπου watts κλπ ), όμως ο intake αντικαθιστά πολύ εύκολα στη καθημερινή χρήση έναν "high end" επίσης πολύ αγαπημένο μου.

Βλέπω αρκετούς reviewers επιφυλακτικούς για τον intake, σαν να μην τον στήνουν σωστά και να μην παίρνουν αυτά που μπορεί να δώσει, ίσως ζητούν περισσότερο αέρα και εκείνος τους "κόβει" νωρίς, ίσως τελικά έχουν δοκιμάσει τόσα πολλά που απλούστατα ετούτος δεν τους έδωσε κάτι περισσότερο.. δεν ξέρω. Για εμένα προσωπικά που σε τέτοια κατηγορία έχω επίσης δοκιμάσει ένα τεράστιο ποσοστό αυτών (Δίας μονό και διπλό, φαραώ mini, kylin, obs engine όλους σχεδόν, crius επίσης, manta κλπ κλπ.. ) θεωρώ ότι ο intake είναι λιμάνι. Μου ταίριαξε, παίζει τόσο όμορφα, σχεδόν αθόρυβα, με γεμάτη smoothy και παράλληλα γευστικότατη υγρή τζούρα, είναι τόσο καλά κατασκευασμένος αν και "απαράδεκτος" εμφανισιακά αλλά ποιος καίγεται κιόλας όταν καλύπτεται σε όλα τα υπόλοιπα.. συνολικά είναι άπαιχτος.

Ειλικρινά για εμένα από τις καλύτερες αγορές ever. :)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 24, 2018, 22:12 »
Για top airflow είναι κορυφή ο intake για το πακέτο που προσφέρει .
Γευστικά είναι ο μόνος που πλησιάζει λίγο τα bottom airflow. Αέρα σε ξεγελάει πάντως, δεν έχει αυτόν που περιμένεις όταν τον δεις εμφανισιακά, έχει αρκετά λιγότερο και σίγουρα ωφειλεται στην διαδρομή που κάνει ο αέρας μέχρι να χτυπήσει το Coil .
Αλλά γεύση σε μονής αντίστασης sub ohm τανκ σαν τον kylin mini και αέρα δεν υπάρχει άλλο σε αυτά τα λεφτά.
Θέλει πέρασμα βαμβακιού ακριβείας ο κοντός όμως και χοντρό χοντρό συρματάκι για να αποδώσει το μάξιμουμ.
Στον intake ότι και να βάλεις παραπάνω απο clapton και fused απλά χάνεις τον καιρό σου...


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 25, 2018, 00:34 »
Λοιπον ειστε λεβεντες. 
Νομιζω οτι θα καταληξω στον Intake. Προοριζεται για καθημερινο εργαλειο, οποτε καλυτερα να μην μπλεξω με υγρασιες και περασματα βαμβακιου ακριβειας που φαινεται να απαιτει ο Kylin mini. Δεν υπαρχει υπομονη και αντοχη πλεον για τετοιες καταστασεις. Θα γινει μικρη υποχωρηση στο θεμα γευσης και χωρητικοτητας, ελπιζω να με καλυπτει το bubble tank και αν οχι τουλαχιστον γεμιζει ευκολα και γρηγορα. Ευχομαι να μην βγει σφικτος μονο και να κανει κανονικες πνευμονικες (ουτε περιορισμενες, ουτε σαν μπουρι απο ξυλοσομπα)
Αμα σας πω τωρα οτι εμφανισιακα μ' αρεσει περισσοτερο ο Intake..., περι ορεξεως. Αβυσσος η ψυχη του ατμιστη. Αντε να βρουμε κι ενα mod τωρα να τον ταιριαξουμε  :tongue_smilie:

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και τη βοηθεια σας!

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 25, 2018, 12:18 »
Παρουσίαση και στήσιμο, από τον ίδιο τον εμπνευστή.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 25, 2018, 12:45 »
Ειναι ο μοναδικος στην κατηγορία του που και με 40αρι συρμα να τον στησεις θα αποδωσει γευση σαν να εχεις στησει με 50αρι

Αποσυνδεδεμένος tritonas00

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 29, 2018, 23:42 »
Σημερα τον πηρα και γω. Πρωτη φορα με rta, ερχομαι απο rda.

Με απλο clapton ni80 τον εστησα και βαμβακωμα με την dam τεχνικη.

Πολυ ωραιος και smooth αερας, πολυ ωραια γευση (δεν το περιμενα) , απροβληματιστος και πανευκολος στο στησιμο.

:respect:

Σημερα τον εστησα με απλο συρμα ni80 24ga 6 σπειρες spaced στα 0.44ohm. Δεν αφρατεψα βαμβακι στις ακρες με την τσιμπιδα απλα λιγο fluf με την κεραμικη. Παλι βγαζει γευση (λιγο λιγοτερη απο το clapton) και τροφοδοτει σωστα. Με εχει εντυπωσιασει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2018, 16:29 από tritonas00 »

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 595
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2018, 19:35 »
[member=14264]FML[/member]
Κατά την άποψή σου , επειδή τους έχεις δουλέψει και τους δύο ,
έχει πιό απαλή και αθόρυβη τζούρα και καλλίτερη γεύση από τον SMM ; ; ;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2018, 20:31 »
Ναι σε όλα από εμένα που επίσης έχω δοκιμάσει και τους δυο, ίσως στην γεύση βρίσκονται στα ίδια επίπεδα με τον smm (έχω μήνες να τον στήσω ) όμως στον θόρυβο δεν το συζητώ καν, μακράν πιο ήσυχος ο intake. Βασικά είναι από τους αθόρυβους σχετικά ατμοποιητές ενώ απ' την άλλη στον smm η φασαρία ήταν το αδύναμο σημείο του. Και ο λόγος που τον άφησα προσωπικά δηλαδή.
Στο smoothness του πράγματος πάλι τον intake προτιμώ, αν θυμάμαι καλά την όχι και τόσο άσχημη τζούρα του smm.. Στον νέο δεν είναι κάτι που προβληματίζει πάντως, δεν σκέφτηκα στιγμή όσο τον χρησιμοποιώ ότι συναντώ στροβιλισμούς ή ότι άλλο αξιοσημείωτο.

Κι άλλη μια σημαντική διαφορά μεταξύ τους, η ενοχλητική υγρασία στο airflow. Στον intake απλούστατα δεν υπάρχει. Συνολικά καλύτερος σε όλα λοιπόν. Εκτός την ομορφιά που ο intake αδερφέ μου δεν βλέπεται όμως. Σαν τον Οβελίξ σε rta λέμε.. :))

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape intake rta
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2018, 17:22 »
[member=14264]FML[/member]
Κατά την άποψή σου , επειδή τους έχεις δουλέψει και τους δύο ,
έχει πιό απαλή και αθόρυβη τζούρα και καλλίτερη γεύση από τον SMM ; ; ;

Για γεύση δεν μπορώ να πω γιατί δεν τον έχω πλέον το SMM (έχω μείνει πάντως ικανοποιημένος από τη γεύση του Intake),
σαν γενικό σύνολο όμως μακράν πιο ευχαριστημένος με τον Intake. Τζούρα -απ' ότι θυμάμαι- όντως πιο απαλή / αθόρυβη
από SMM. Γενικά, με μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού ατμοποιητές τα βρήκαμε από την πρώτη στιγμή... ο Intake
είναι ένας από αυτούς. Μου 'κατσε και το εύκολο στήσιμο και η γεύση και η τζούρα και η λειτουργία του γενικά, με μόνο
μελανό σημείο την τροφοδοσία του αν δεν περιποιηθώ ιδιαίτερα/σχολαστικά το βαμβάκι (το έχω γράψει και παραπάνω).

Οι γνωστοί μου έχουν αρχίσει και παίρνουν και 2ο και 'γω με το ζόρι συγκρατιέμαι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110647 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159867 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515335 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146474 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 188 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801631 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet