vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Alexander20, Tazz, treloneritis, Jorge, manoslykos

Twitter

GALAXIES MTL RTA by Vapefly

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #15 στις: Ιουνίου 05, 2018, 21:20 »
Και χωρίς τα όποια προβλήματά τους.
Για να μην σας φανώ προκατειλημμένος, δεν θα πω άλλα. Ελπίζω να καταθέσετε εσείς τις δικές σας ατμιστικές εμπειρίες μαζί του, μια και έχει ήδη έρθει Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #16 στις: Ιουνίου 06, 2018, 10:01 »
Εγώ πάντως, μόλις τον παρήγγειλα σε ασημί :D

Αποσυνδεδεμένος dRain

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #17 στις: Ιουνίου 11, 2018, 01:59 »
Τον έχω 3 μέρες. Ο,τι καλύτερο σε mtl rta έχω χρησιμοποιήσει. Διαρροή δεν είχα καμία, γεύση παρα πολύ καλή. Αφήνει πίσω berserker mini, doggy, siren 2 και prime χαλαρά.
Θα ήθελα πιο σκληρό airflow για να μην αλλάζει τόσο εύκολα κατά λάθος  η ρύθμιση και λίγο μεγαλύτερο κενό από τρύπα σε τρύπα για να κλείνεις τον αέρα τελείως. Είναι πολύ οριακό.
Κατά τα άλλα από τις καλύτερες αγορές μου!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #18 στις: Ιουνίου 11, 2018, 12:22 »
Τον Berserker δεν τον δοκίμασα για να συγκρίνω. Από τον Doggy και απο τον Siren-2 όμως, ναι...έχει καλύτερη γεύση. Για τον Prime δεν νομίζω οτι τον έχει. Εκεί ατμίζουν ισάξια μάλλον. Ισως το οτι είναι πιο παιχνιδιάρης με τα "κυβάκια" του αέρα να του δίνουν ένα συν (για όποιον αρέζεται να παίζει, εγώ βαριέμαι).

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 11, 2018, 18:32 »
Τον παράγγειλα σήμερα, λογικά θα τον έχω αύριο. Έχω μπόλικο κάνθαλ 28αρι για τα πρώτα στησίματα, τι άλλο σύρμα θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω;

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 11, 2018, 18:57 »
Ni80... whatever! ;)

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 11, 2018, 21:37 »
Μόνο για ένα λόγο δεν τον παίρνω. Θα μου σπάσουν τα νεύρα με το airflow. Οι ροδέλες δεν έχουν κλικαριστές θέσεις και στάνταρ θα γυρνάνε μόνες τους σε τσάντες τσέπες κλπ... Δεν πα να έχει της καλύτερη γεύση του κόσμου, στο βυθό της Λούτσας θα βρεθεί.

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 12, 2018, 07:07 »
Σε βλέπω μετά από λίγο να βουτάς με μάσκα στη Λούτσα :))

Αποσυνδεδεμένος dRain

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 12, 2018, 17:18 »
Όντως το τουβλάκι με την οβάλ τρύπα τη μεγάλη, δίνει γευστικά το καλύτερο αποτέλεσμα σαν σύνολο.
Δηλαδή η περίπτωση "(γ) χαλαρότερη τσιγαρίσια περίπτωση για εντονότερη ολοκλήρωση γεύσης:" του [member=20557]alexoyiorgis[/member]
Με την μαμά αντίσταση ni80, 26GA, 0.78Ω, 22W. 
Το μόνο που δε μπορώ να αποφύγω είναι το σφύριγμα ΜΟΝΟ στην τρύπα I
Καμία διαρροή ενώ το άφησα στο πλάι όλο το βράδυ και επίσης ούτε από το airflow λόγω πίεσης ενώ το γέμισα full και το βίδωσα σαν ούγκανος επίτηδες. 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 12, 2018, 18:07 »
Προσπάθησα να τον κάνω να σφυρίξει υπό τις συνθήκες που αναφέρεις (με ανοιχτή μόνο την μικρότερη τρύπα Ι), αλλά δεν τα κατάφερα. Είναι και θέμα του τι εννοεί ο καθένας σφύριγμα. Όταν είναι πολύ έντονο το ρούφηγμα της τζούρας, ακούγεται λίγο φύσημα, αλλά βάζοντας το μαύρο drip tip φεύγει. Άρα παίζει ρόλο το drip tip, ανάλογα με την ένταση ρουφήγματος της τζούρας.
Είδα, όμως, ότι τα 20-25W είναι υπερβολικά για το δικό μου υγρό (κάνει υπόκωφα σκασίματα) με τις συνθήκες που αναφέρεις. Σε τέτοιες "έντονες" καταστάσεις ισχύος και σφιχτού αέρα μαζί, η αντίσταση δεν πρέπει να είναι πολύ χαμηλά τοποθετημένη πάνω από το τουβλάκι. Μόλις την ανεβάσεις λίγο, γίνεται χαλαρότερη η κατάσταση (σε σχέση με πριν).

Βασικά, χρειάζεται μικρή μείωση της έντασης ρουφήγματος της τζούρας, όταν είναι μόνο η μικρότερη τρύπα αέρα ανοιχτή, γιατί τότε γίνεται πολύ σφιχτός και τότε οι μικρότερες τρύπες από τα τουβλάκια είναι οι καταλληλότερες για τέτοιες συνθήκες. Αλλά τότε είναι που γίνεται εμφανές πως χρειάζονται λιγότερα από 20W για μια τέτοια αντίσταση σε 2.5mm αξονάκι. Και τότε είναι που χρειάζεται να κατεβάσεις χαμηλότερα την αντίσταση πάνω από το τουβλάκι, για να σφίξει περισσότερο η τζούρα.

Καταληκτικά, η παραλληλόγραμμη τρύπα στο τουβλάκι θέλει και το μεγαλύτερο δυνατό άνοιγμα τρυπών από τις ροδέλες. Τότε γίνεται πιο αεράτος και μπορείς να ανεβάσεις watts για να κυνηγήσεις την εντονότερη ολοκλήρωση γεύσης που αναφέρω στην παρουσίαση. Σε περισσότερα watts χρειάζεται και πιο "ανοιχτό" κανάλι αέρα του drip tip (από αυτά τις συσκευασίας), για να πιάσεις την ατμιστική εντύπωση που αναφέρω (όπως και το λέω άλλωστε).

Θέλει "παιχνίδι"...
Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 14, 2018, 18:17 »
Σήμερα επιτέλους τον παρέλαβα κι εγώ. Δυσκολεύτηκα λίγο να ξεβιδώσω τη βάση αλλά τα κατάφερα τελικά χωρίς απώλειες.

Πρώτες εντυπώσεις ενός αρχάριου σχετικά με τους επισκευάσιμους, θετικές.
Το μόνο ίσως αρνητικό ή σπαστικο, είναι οι ροδέλες ρύθμισης του αέρα, επειδή είναι πολύ ''μαλακές'' χάνεται συνεχώς η ρύθμιση.

Σίγουρα θέλει πολύ ''παιχνίδι'' και σίγουρα είμαι ευχαριστημένος με την αγορά του.

Αποσυνδεδεμένος dRain

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 14, 2018, 18:19 »
Βοηθάει λίγο αν βάλεις το μεγαλύτερο τζαμάκι γιατί καλύπτει τις ροδελες κατά κάποιο τρόπο

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 14, 2018, 22:50 »
Εξαιρετικός ατμοποιητής με ένα αρνητικό κατά τη γνώμη μου, που θα ήθελα να μάθω εαν το έχει λύσει κάποιος..

Μαζεύει αρκετό υγρό κάτω απο το drip tip. Λογικά συμβαίνει αυτό διότι το μαμίσιο drip tip δεν έχει βαθύ κούμπωμα..


Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 14, 2018, 22:55 »
Αυτό συμβαίνει όταν είναι στενή η τρύπα του επιστομίου...

'Η κατεβάζεις Watt για μικρότερη παραγωγή ατμού ή βάζεις πιο ανοικτό επιστόμιο.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: GALAXIES MTL RTA by Vapefly
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 15, 2018, 09:27 »
Το ένα από τα δύο της συσκευασίας, που είναι λίγο φαρδύτερο, δεν συγκεντρώνει υγροποιημένο ατμό κάτω από το drip tip.

Αυτό το σύμπτωμα, άλλωστε, εμφανίζεται σε αρκετούς ατμοποιητές. Διορθώνεται με την πρόσθεση κατάλληλης διαμέτρου oring στο βάθος της υποδοχής του top cap για το oring. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110563 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159788 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146454 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530746 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801600 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet