vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Eviva V2 By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #615 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 19:58 »
Πήρα τα πάντα (Ultem, 1.7mm pin και ότι άλλο διάολο είχε) να δω τί θα βγει. Τα μόνα που δεν πήρα ήταν τα κεραμικά γιατί δεν έχω καταλάβει σε τί πλεονεκτούν. Για το στήσιμο, πόσο πιό δύσκολο μπορεί να είναι από τον Zest; Απ' ότι είδα και χώρο έχει και έναν σκασμό βαμβάκι παίρνει.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #616 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 20:09 »
ο Zest ειναι δυσκολος για μενα μπροστα στον Eviva. μπολικο βαμβακι  αφρατεμενο  σ ολο το deck κι απολαυση

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #617 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 20:16 »
Τα κεραμικα πιο mtl τζουρα  γιατρέ ,κλείνεις τα μάτια και γυρνάς κάτι χρόνια  πίσω!  :D

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #618 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 20:19 »
Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να μπω στην διαδικασία να μάθω κάτι που πρακτικά δεν θα χρησιμοποιήσω σε άλλον ατμοποιητή (και ίσως ούτε και στον ίδιο).

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #619 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 20:54 »
Το  να το μάθεις δεν είναι δύσκολο  απλό είναι, σε άλλους σίγουρα δεν θα το χρησιμοποιείς . Η γεύση  και η απόδοση  των καπνικων είναι  κορυφαία με το κεραμικο για μένα .

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #620 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 21:00 »
Το σημαντικότερο χαρακτηριστικό του κεραμικού (εκτός του ότι σφίγγει ακόμα περισσότερο τον αέρα από το αεράτο κατ' εμέ pin των 2mm ) είναι ότι δίνει πιο ξηρό ατμό, ιδιαίτερα αγαπημένο πράγμα για μένα σε καπνικά υγρά και πραγματικά πιστεύω ότι θα το εκτιμήσουν πολλοί. Περιορίζει λίγο στο στήσιμο (σπείρες σε οδοντογλυφίδα ;) ) αλλά ατμιστικά στον eviva 1 που το δοκίμασα αρκετά στο παρελθόν έδινε ρέστα. Μένει να το δω και στον ν2 αυτό.

Νομίζω ότι με τη βάση του ν2 δίνεται και ένα κεραμικό δώρο για δοκιμή;
Στη δική μου συσκευασία υπήρχε ένα στο σακουλάκι με τα pins των 2 και 2.5mm. Ψώνισα κι άλλα βέβαια με την ευκαιρία της παραγγελίας που έκανα.

Πολύ προσοχή στο πως θα το κουμπώσετε στο deck, είναι σχετικά εύκολο να σπάσει. Κατά τα υπόλοιπα με ένα από δαύτα μπορείτε να καλυφθείτε για πολύ πολύ καιρό.. :)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #621 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 21:31 »
Ωραία, κεραμικό έχει στην συσκευασία, οδοντογλυφίδες έχω (υποθέτω ότι θέλει γύρω στο 1,5mm), θα το δοκιμάσω. Δύο ερωτήσεις. Η αντίσταση δεν πρέπει να προεξέχει απ' το κεραμικό, σωστά; Πάει με κολλημένες ή ανοιχτές σπείρες;

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #622 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 21:41 »
στον V1,5-6 σπειρες με 0,28 kanthal ανοιχτες χωραν ανετα,ναι οι σπειρες πρεπει να ειναι μεσα στο κεραμικο.
Προσωπικα και για σκετη βαση με κεραμικο στηνω.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #623 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 21:56 »
και στον V2 το ιδιο

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #624 στις: Ιανουαρίου 19, 2019, 22:08 »
Μόλις τον έστησα κι εγώ με το κεραμικό τελικά, μου ανάψατε τα αίματα με τον Εβιβάρα πάλι. :))

5 σπείρες με 28ga kanthal σε οδοντογλυφίδα (1.8mm είναι νομίζω) και έπαιρνε άνετα και 6 -ανοιχτές- όπως το βλέπω. Την αντίσταση μέσα στο κεραμικό, πρώτες τζούρες και πραγματικά απόλαυση. Μόλις στρώσει λίγο το βαμβάκι και πάρει και το κεραμικό τη γεύση του υγρού σίγουρα θα έρθει κι η απογείωση. Ωραία τζούρα, έσφιξε κιόλας σε σύγκριση με το 2άρι pin και ακούγεται κι ο ήχος του airflow του πρώτου Εβίβα στο πιο "διακριτικό" και smooth. Να σημειώσω ότι έβαλα πάλι την πρώτη καμπάνα, άφησα στην άκρη δηλαδή γι' αυτό το setup την νέα καμπάνα με τη μεγάλη καμινάδα.
Όνειρο! :)

Και 2 tips. Στο κεραμικό να βάλετε 2 μικρά orings (σταθεροποιείται πιο σωστά έτσι ) και βρέχοντάς τα με λίγη καθαρή vg (η το υγρό σας έστω ) τοποθετείστε το στη βάση προσεκτικά περιστρέφοντάς το πάνω στην κεντρική τρύπα του deck. Μπαίνει πιο εύκολα από ότι έμπαινε στον πρώτο Εβίβα απ' ότι θυμάμαι τώρα. Μάλλον έχει να κάνει με το γεγονός ότι "κουμπώνει" πάνω στο ultem της βάσης κι όχι στο μέταλλο της παλιάς βάσης. Δείχνει να "γλιστράει" πιο εύκολα στο ultem.

Όσοι στήσετε σε οδοντογλυφίδα φροντίστε να μην τεντώνετε πολύ το σύρμα φτιάχνοντας τις σπείρες, το ξύλο της οδοντογλυφίδας "πιέζεται" απ' το σύρμα και βαθουλώνει με αποτέλεσμα να μην μπορείς να την αφαιρέσεις μέσα από την αντίσταση εύκολα μετά. Παρασέρνει μαζί της και τις σπείρες χαλώντας την αντίσταση δηλαδή. ;)

Άντε κι ένα τρίτο αν και θα το φανταζόσασταν κι οι ίδιοι, επειδή η αντίσταση στο κεραμικό είναι φτιαγμένη σε μικρό πυρήνα φροντίστε να αφήσετε μακριές τις άκρες στο βαμβάκι ώστε να απλώσετε σεβαστή ποσότητα στο υπόλοιπο deck. Θυμηθείτε ότι η νέα βάση διαθέτει πλέον δύο τρύπες τροφοδοσίας και χρειάζεται μπόλικο βαμβάκι εκεί μέσα χωρίς τρελές υπερβολές όμως.

Αμέσως φάνηκε η ξηρότητα στον ατμό.! :D



Edit: Πω πω πως γλυκαίνει τζούρα με τη τζούρα ο άτιμος..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2019, 22:23 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #625 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 10:21 »
Το κεραμικό έχει εξαιρετική γεύση αλλά το μόνο του μειονέκτημα είναι το περιορισμένο airflow.
Αν έβγαινε σε μεγαλύτερη διάσταση θα ήταν τέλειο.
Στον εβιβα2 δεν το χρησιμοποιώ γιατί σφίγγει την τζούρα. Όταν θέλω να απολαύσω γεύση από κεραμικό, βγάζω sofia ή the dripper, αραιά και που βέβαια γιατί έχω ξεσυνηθίσει την σφιχτή τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #626 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 10:34 »
Το κεραμικο ανοιγει με λιμα ευκολα(προσεκτικα μην σπασει) και χωραει ανετα πυρηνα 2mm. αλλιως ενα τρυπανακι 1.8 ειναι οτι πρεπει. Για μενα ο εβιβα αξιζει με κεραμικο. Αποδιδει πολυ καλυτερα και ας κλεινει λιγο ο αερας του

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #627 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 11:22 »
Γνωρίζει κάποιος διαστάσεις με jojo kit και χωρίς?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #628 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 12:42 »
Το κεραμικο ανοιγει με λιμα ευκολα(προσεκτικα μην σπασει) και χωραει ανετα πυρηνα 2mm. αλλιως ενα τρυπανακι 1.8 ειναι οτι πρεπει. Για μενα ο εβιβα αξιζει με κεραμικο. Αποδιδει πολυ καλυτερα και ας κλεινει λιγο ο αερας του
Λιγο? :)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #629 στις: Ιανουαρίου 20, 2019, 12:52 »
Εγώ που μόλις χτες έκανα την αλλαγή απ' το 2άρι pin στο κεραμικό θα συμφωνούσα στο "λίγο". Δεν είναι και τεράστια η διαφορά, σε καμία περίπτωση δεν γίνεται ιδιαίτερα σφιχτός με το κεραμικό δηλαδή. Χαλαροσφιχτός για τα γούστα μου ( :)) ) και άλλαξα και την καινούργια καμπάνα με την παλιά. ;)

Συγκρίνοντας τον με kfl+ είναι σίγουρα πιο αεράτος ο ν2 με το κεραμικό για να πάρει ο κόσμος μια ιδέα. Μέχρι και ο Τηλέμαχος Armed με το 1.5 pin σφιχτότερος είναι, σίγουρα πράγματα.

Ίσως τελικά να έπρεπε να αλλάξω και το Gemini drip tip των 4mm εσωτερικής διαμέτρου για πιο μεγάλη διαφορά.

Μάλλον έχεις συνηθίσει στα πιο αεράτα εσύ, γι' αυτό σου φαίνεται ιδιαίτερα σφιχτός. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135732 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084175 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34904 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 88 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9450 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114661 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos