vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 7 χρήστες
Alexander20, dvelev, Milarepa, antre, Lazy Dog, Lobotomizer, maprix

Twitter

Eviva V2 By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 21, 2018, 00:13 »
[justify][member=17746]paloukaros[/member], ναι, δεν διαφωνώ, απλώς λέω πώς βλέπω εγώ ολοκληρωμένη την εικόνα Eviva, δηλαδή, όταν λέω ειδική κατηγορία επισκευάσιμου, εννοώ πως θα επιλέξω κεραμικό, θα βάλω max ένα 30άρι κάνθαλ και θα δώσω πόνο. Από την άλλη, έχεις απόλυτο δίκιο, ήρθε ο v2 με καταπληκτικό αέρα, μην μου κόβεις τα φτερά, έχεις απόλυτο δίκιο. Να βάλω το σωστό σύρμα σε κάθε περίπτωση, είτε με το λεπτό σύρμα συν κεραμικό συν νέο αέρα, αλλά και σε φουλ αέρα v2 με σύρμα 40άρι ή ακόμα πιο έξυπνα σύρματα όπως αυτά του αγαπημένου paloukarou. Ασφαλώς, ξεκάθαρο και το δικό μου ναι.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 21, 2018, 09:37 »
Μην ξεχνάμε πως ΔΕΝ υπάρχει (τουλάχιστον προς το παρόν) ατμοποιητής eviva V2.
Υπάρχει μόνο η βάση, σαν αναβάθμιση όσων κατέχουν ήδη τον κλασσικό.
Οπότε τα παράπονα που διαβάζω μάλλον είναι υπερβολικά.
Ειδικά αυτό με τον πόλο, είναι λυμένο (για όσους έχουμε τον παλιό) εδώ και χρόνια.
  MTL άτμο ήταν και παραμένει με βελτιώσεις στα σημεία.
80 και 90 Watts ποτέ δεν ήταν το φόρτε του  ;)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 21, 2018, 09:45 »
Sorry αλλά με 2,5mm τρύπες αέρα δεν πας για MTL...
ούτε τα 15-20 watt είναι το φόρτε του με την νέα βάση.
έχουμε 2018...δικαιολογημένα όλα είναι αυτά που διαβάζω

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 21, 2018, 10:43 »

Σήμερα είναι η γιορτή μου και έχω άδεια. Για μανούρα θα έρθω αύριο... :yes:


Ο beta tester  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 21, 2018, 10:53 »
Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και στις εορτάζουσες :yes_hapy:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 21, 2018, 11:00 »
Σήμερα είναι η γιορτή μου και έχω άδεια. Για μανούρα θα έρθω αύριο... :yes:


Ο beta tester  :laugh1:
Πολύχρονος γεμάτος υγεία και να απολαμβάνεις την ζωή όπως τώρα.
...πέρνα για τα κεράσματα και να πιείς το καφεδάκι σου να σου δώσουμε και το δωράκι σου φανταστικέ beta tester :fight_fryingpan: :))
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 11:14 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 21, 2018, 11:13 »
Κι άλλονε Unfollow ή θα ναι έκπληκσις; :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος StefPasc

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • Ad astra per aspera
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 21, 2018, 11:42 »
να πώ κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη για την νέα βάση :angel:
Αλλά θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα (με μια μικρή αναδρομή στο παρελθόν....)
Οπως έχω γράψει και σε άλλο νήμα (δεν θυμάμαι που, ου γαρ έρχεται μόνον....) άφησα το τσιγάρο για το άτμισμα όχι με σκοπό να το κόψω αλλά με σκοπό να το υποκαταστήσω. Κατέβηκα σε νικοτίνη από την 18αρα που άρχισα στην 6άρα σήμερα. Κι αυτό ήταν πολύ σημαντικό. Συνεχίζω να ατμίζω απτόητος και νοιώθω μια χαρά  :yes:
Στις αρχές κι ενώ είχα ξεκινήσει με ότι νάναι κάποιος φίλος μου λέει : δεν πας μια βόλτα από την πανόρμου αντί να ατμίζεις με αυτές τις μ@λ@κίες που ατμίζεις, ή σ΄αρέσουν οι λεκέδες στα πουκάμισα;  :)) :))
Και πήγα
Και έφυγα με diver και μια αίσθηση εξαιρετικής αντιμετώπισης από "πωλητές" σε έναν αγνωστο και άσχετο πελάτη....
Και όταν βγήκε ο εβίβα συνέχισα με εβίβα και έμεινα σ΄αυτόν ;)
Οπως επίσης έχω γράψει σε άλλο νήμα, δύο πράγματα με κράτησαν στο άτμισμα (εκτός του ότι μου αρέσει σαν διαδικασία...) α) το ότι έκανα καλούς φίλους (άλλωστε τα καλύτερα παιδιά ατμίζουν :laugh1:) και β) το τριμπέκα :respect:
Ημουν απόλυτα πλήρης με την παλιά βάση αφού ούτε οι μεγάλες ποσότητες ατμού με ενδιαφέρουν ούτε τα πολλά βατ. Μόνο η γεύση. Το πόσο κοντά είναι αυτό που ατμίζω σε αυτό που μυρίζω όταν ανοίγω το μουκαλάκι. Και έτσι οι εβίβες πολλαπλασιάστηκαν... ::) ::)
Σήμερα εμφανίζεται η νέα βάση (και με σπέσιαλ αφιέρωση από τους τεντυμπόιδες της πανόρμου).
Συμπεράσματα (όλα υποκειμενικά όπως τα πάντα στο άτμισμα :D) :
Οτι έστησα μέχρι τώρα (από 25άρια μέχρι 50άρια σύρματα) ήταν εξαιρετικής απόδοσης.
Βρήκα αμέσως τις γεύσεις που έχω συνηθίσει και δεν χρειάζομαι "προσαρμογή"
Κεραμικά παντού, χαμηλά βάτ και απλά γρήγορα στησίματα (προσωπικές επιλογές αυτές μιας και δεν σκοπεύω να αφιερώσω την ζωή μου στα περίτεχνα κόλπα) εκτός από έναν που θα το έχω μόνιμα στημένο για πολύ ατμό για να "πειράζω" τους [member=17746]paloukaros[/member] [member=13664]Ribot[/member] [member=12562]thenetpoet[/member] [member=20077]cloak[/member] και άλλους πολλούς στις ατμοσυναντήσεις στα νότια :laugh1:
Ενας ελληνικός ατμο που για πολλά χρόνια βρίσκεται στις πρώτες θέσεις των προτιμήσεων ανανεώνει τις δυνάμεις του και κλείνει το μάτι σε πολλούς άλλους , παρά τα τραβηγμένα "αρνητικά" που ήδη του βρίσκουν μερικοί έδω (κι αυτές είναι "προσωπικές" επιλογές επίσης :yes:).
Μεγάλο μπράβο στον Τάσο που μας χαρίζει μια εξαιρετική δουλειά του και στον Κωνσταντίνο που "ακουσε" τις φωνές  :laugh1: :laugh1: :laugh1:-ξέρει αυτός... ). Το Αtmistique παραμένει ένα από το πρώτα "μαγαζιά" κυρίως λόγω της αντιμετώπισης των παιδιών (συμπεριλαμβανομένης της Ειρήνης :respect:) σε αυτό που ονομάζεται "πελάτης"..... :respect: :respect: :respect:
Ανανέωσα τους εβίβες μου με τη νέα βάση (περισσότεροι από τους unfollow του [member=13885]cpbaroque[/member] βεβαίως βεβαίως...) και θα συνεχίσω να είμαι ένας "ευτυχισμένος ανθρωπος" που λέει και ο [member=12562]thenetpoet[/member] :dance2: :dance2: :dance2:

ΥΓ
συγκρίσεις με άλλους άτμο δεν κάνω γιατί θα ήταν άδικο και παραπλανητικό αφού δεν έχω άλλους εκτός από τον εβίβα. Οτι έχω δοκιμάσει είναι από φίλους. Σίγουρα πολλοί έχουν είτε εξαιρετική γεύση είτε εξαιρετική απόδοση. Πάντα όμως το θέμα είναι τι θέλει κανείς, γιατί το κάνει και τι απόλαυση έχει από τους ατμο και τα υγρά του. Εβίβα !
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 14:36 από StefPasc »

Αποσυνδεδεμένος stzog

Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 21, 2018, 12:04 »
Εχει παρει κανεις καλυτερη γευση με το κεραμικο α[π οτι με το ss pin στην καινουρια βαση??

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 21, 2018, 16:01 »
[justify]Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, χρόνια πολλά κι από μένα σε όσους γιορτάζουν σήμερα, να είστε πάντα καλά![/justify]

[justify][member=13652]netsplit[/member], [member=10079]StefPasc[/member], καλησπέρα. Πρώτα απ’ όλα είναι ίσως πιο σημαντικό να γράφετε εσείς κι όχι αρκετοί από εμάς που έτυχε να προηγηθούμε στο νήμα. Πιστεύω δηλαδή πως αξίζει να διαβάζουμε τους ατμιστές εκείνους που δεν τρέχουν δεξιά κι αριστερά διαλαλώντας το οτιδήποτε, και που έμειναν σταθεροί σε κάτι που έμαθαν πλέον άριστα, όπως εδώ με τον Eviva. [/justify]

[justify]Παρ’ όλα αυτά όμως, η δική μου ένσταση υπάρχει, και υπάρχει στο ότι εδώ, στον v2, ήρθε η νέα βάση με εξαιρετικά νέα στοιχεία, χωρίς βέβαια να χάσει τον πολύτιμο χαρακτήρα του που στοχεύει σε γεύση και ανάλυση. Προσωπικά, δεν έτυχε να δω κανένα άσκοπο ή άτυχο μειονέκτημα, από κανένα στόμα. Πιστεύω πως οι όποιες παρατηρήσεις έχουν σταθερά επιχειρήματα, είτε περί βιδών, είτε περί τοποθέτησης pin είτε στο τι σύρμα μπορεί να φιλοξενήσει ο v2. [/justify]

[justify]Προσωπικά, πάλι, το δικό μου συμπέρασμα είναι γι’ ακόμα μια φορά πως ο Joe δεν πιστεύει στο υποκειμενικό του ατμίσματος, και γενικότερα, δίνω την ίδια πολύτιμη αξία σε όλες μου τις αισθήσεις. Έτσι έφτασα κι εγώ στον υπέροχο v2 όπου αντικειμενικά είδα και λέω πως αξίζει πολύ πολύ περισσότερο απ’ όσα διέθεσα. [/justify]

[justify]Τώρα, κάτι τελευταίο, όταν πιάνει ένας ντριπεράς έναν Eviva, όπως για παράδειγμα κι ο αγαπητός paloukaros, και μεταφέρει τον δικό του ενθουσιασμό, τότε μόνο τυχαίο δεν είναι όλο αυτό. Μην ξεχνάμε δε πως ένας ντριπεράς ζει μέσα σε έντονες γεύσεις, δεν τον ψαρώνεις εύκολα, πιστεύω απόλυτα πως πρώτα βλέπεις τανκ και μετά προχωράς στα πιο δύσκολα. Έτσι κι εδώ, όλο αυτό δείχνει επίσης την αξία του v2, πέρα κι απ’ την ειδική θέση που κατέχει ο κλασικός Eviva. Έχουμε πλέον επιπλέον αέρα, περισσότερες επιλογές σε πάρα πολλά, ατελείωτο παιχνίδι, και όλα αυτά σε έναν Eviva! Σχεδιαστική μαγκιά του κατασκευαστή, δεν έχασε τίποτα παρά μόνο πρόσθεσε. Αυτή είναι η δική μου καταφρονεμένη άποψη. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 21, 2018, 16:28 »
Διαβάζω για τις βίδες και πραγματικά απορώ.
Ολοι εσείς που παραπονιέστε, έχετε στήσει 50ρια σύρματα σε πολλά ντεκ με βίδες και σας ήρθε ευκολότερο το στερέωμα σε όλα αυτά;;;
Και πραγματικά, στον Φαινόμενο (και στον unfollow) δεν έχετε παρατηρήσει ότι ακόμη και 30ρι σύρμα για να πιαστεί σταθερά πρέπει να στριφογυρίσει και να τυλιχτεί όλο γύρω από την βίδα;
Στον εβίβα που έχει πολύ καλύτερες, μεγαλύτερες και σταθερότερες βίδες βρήκατε να κάνετε παράπονα;
Ξέρετε, έχουμε φύγει από την εποχή που κυκλοφορούσαν 5 μοντέλα και προσπαθούσε ο καθένας να τα φέρει στα μέτρα του.
Θέλετε 50ρι σύρμα; Βγάλτε από το συρτάρι σας κάποιον με velocity deck.
Αλλιώς, θα μου επιτρέψετε να πάω στα νήματα των τανκ με velocity και να τα χώνω στους κατασκευαστές τους επειδή δεν πιάνει σ΄αυτά καλά το 25ρι σύρμα.

Αναφέρθηκε ότι κάποιος πρέπει να κάνει ατμότσαρκα για να βρει 30ρι σύρμα, θεωρείται ψιλό.
Από ποιον; Από πότε δεν έχουν τα ατμομάγαζα 30ρια σύρματα;

Αναφέρθηκε ότι δεν θέλουμε να έχουμε ειδικά σύρματα για τον εβίβα. Αραγε, όλοι όσοι γράφουν στο νήμα δεν έχουν από 5-6 διαφορετικά σύρματα ο καθένας τους; Εστω επειδή ξέμειναν από αποτυχημένες αγορές ή επειδή βρήκαν κάτι που τους άρεσε περισσότερο και εκρυψαν σε σακουλάκι το παλιό σύρμα;

Διπλές αντιστάσεις, 60 βατ, κλάφτον κι άλιεν.... δεν είναι για τον Εβίβα. Οχι ότι δεν μπορούν να δουλέψουν, αλλά είναι σαν να κλείνω τον αέρα σε πνευμονικό, τον στήνω με μονή και 30ρι σύρμα και παραπονιέμαι μετά ότι δεν έχει την τέλεια MTL τζούρα. Επειδή ο κατασκευαστής δεν τον σχεδίασε σωστά.

Η 2.5ρα είσοδος αέρα δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι ο ατμοποιητής πρέπει να δουλεύει στα 60 βατ. Από την αρχή δήλωσε ο κατασκευαστής ότι είναι MTL ατμοποιητής. Κατ΄ουσίαν, μου φάνηκε όσο αεράτος είναι ο unfollow. Αλλά για κάποιον περίεργο λόγο, κάποιοι με τον εβίβα ήταν πάντα πολύ αυστηροί. Δεν παραπονέθηκε κανείς ότι αν και αεράτος MTL ο Unfollow, ζορίζεται να φορέσει διπλή ή κλάπτον ή 50ρι ή δεν αποδίδει τέλεια στα 60βατ. Εκεί κατανοούμε ότι ο ατμοποιητής δεν είναι για τέτοια στησίματα, εδώ όχι.
Τα προβλήματα του φαινόμενον με τα τανκ που δεν ανοίγουν, το βαμβάκι που φεύγει από τη θέση του και την καμινάδα που στραβοβιδώνει αντιμετωπίστηκαν με πολύ λιγότερη αυστηρότητα από ότι η βίδα του πόλου του εβίβα.

Διαβάζω ποστ και νιώθω ότι άλλαξε όλο το ατμιστικό γίγνεσθαι κι εγώ ήμουν σε άλλο πλανήτη κι επέστρεψα τώρα.
Αλλάξε κάτι κοσμοιστορικό στα υγρά; Ανακαλύψαμε ξαφνικά την VG; Από το 2011 που ατμίζω υπήρχαν ατμιστές που άτμιζαν μόνο VG, την οποία τα τελευταία χρόνια είθισται να μην αραιώνουμε. Ούτε εγώ την αραιώνω και δεν ατμίζω με πνευμονικούς, ούτε πάνω από 20βατ. Πρέπει ντε και σώνει να έχω φουλ αεράτο ατμοποιητή για να βάλω υγρό 100% VG? Ο εβίβα 1 εχει θέμα με τα παχύρευστα υγρά, ο v2 όχι. Αυτό όμως δε συνεπάγεται ότι πρέπει να αυξήσω τα βατ ή να χοντρύνω τα σύρματα για να πάρω γεύση, χτύπημα ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Μόνο και μόνο επειδή δε βάζω pg στο υγρό μου.

Χαλαρώστε κάποιοι....
ενας ατμοποιητής είναι για συγκεκριμένο τρόπο ατμίσματος. Που τον κάνει καλά. Κόκα κόλα ατμιστική δεν είναι, όπως κανείς ατμοποιητής δεν θα είναι ποτέ.





Αποσυνδεδεμένος bonhamas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 21, 2018, 16:37 »
Στο μαγαζί πάντως ο κατασκευαστής με 50αρι τον είχε στημένο. Στα 21 βατ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 21, 2018, 16:38 »
Μου έστειλε ο φίλος μου ο CP's τον εβίβα του τον v2 για να τον τσεκάρω λέει επειδή λέει εγώ είμαι riviewer και πρέπει οπωσδήποτε να τον δοκιμάσω και να τον παρουσιάσω







πρώτα έκανα μια δοκιμη να δω αν ταιριάζουν τα του κλώνου στην γνήσια βάση
η καμπάνα του κλώνου δεν βίδωνε πάνω στην βάση του v2 ενώ η καμπάνα του γνησιου βίδωσε κανονικά πάνω στον κλώνο
δεν προσπάθησα παραπάνω και δεν έβαλα καθόλου δύναμη για μην κάνω καμια ζημια στην γνήσια βάση
το tank του κλώνου βίδωσε κανονικά πάνω στην γνήσια βάση v2


πρώτο στήσιμο με το στενό pin, 0.32mm ss 316, σε 2.5mm πυρήνα και 6 σπείρες (0.60ohm έδειξε το pico)
το pin το βούτηξα στην vg πριν το τοποθετήσω αλλα την φθορά στο oring δεν κατάφερα να την αποφύγω
από το πρώτο στήσιμο κατάλαβα πως έχετε δίκιο για τα παράπονα που κάνετε για τις βίδες
ακόμα και το 0.32mm την πρώτη φορα μου γλίστρησε και βγήκε
το έσφιξα καλύτερα και συνέχισα



μπόλικο βαμβάκι και καλο πότισμα





κατάλαβα άμεσος πως η αντίσταση είχε μια μικρή απόκλιση και δεν ήταν σωστή
μετά από λίγη ώρα το ατμισμα άλλαζε και γινόταν πιο υποτονικό με αποτέλεσμα να ανεβάζω την θερμοκρασία
δεν πειράζει λέω, θα ανοίξω το ntek να δω τι γίνετε εκεί μέσα
άμεσος θυμήθηκα ότι δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο ntek χωρίς να αδειάσεις το υγρό και πανικόβλητος κοίταξα τον skyline που καθότανε διπλα σε ένα άλλο pico και γελούσε κάτω από τα μουστάκια του και είχε ένα ύφος σαν να μου λέει "που πας ρε καραμήτρο"
προσπάθησα να μην του δώσω σημασία αλλα γελούσε δυνατά και αναγκάστηκα να πάω σε άλλο δωμάτιο
μετά από 2 ώρες τσέκαρα την βίδα του 510 και ήθελε ελάχιστο σφίξιμο
η βίδα του 510 παρεπιπτόντως έχει πολύ ρηχό σκάψιμο και το κατσαβίδι μου δεν μπορούσε να πιάσει καλά την βίδα
μετά το σφίξιμο τις βίδας και αφού τον αφίσα να κρυώσει το pico έγραψε 0.57ohm
ήμουν πλέον βέβαιος πως έχω υποτροφοδοσία και για να μην αδειάσω το tank άνοιξα από πάνω ώστε να περάσει εύκολα το υγρό και να ποτίσει το βαμβάκι
δεν απέφυγα όμως το άδειασμα του tank αφού αυτό άδειασε από τις τρύπες του αέρα
και δεν θα το πιστέψετε τι έγινε στην συνεχεια
ακούω ένα μπαμ από το διπλανό δωμάτιο και τρέχω και βλέπω τον skyline να έχει πέσει στο πάτωμα και να χτυπιέται στα γέλια
τον αφήνω εκεί και βάζω ωτοασπίδες στα αυτιά και συνεχίζω
αφού σκούπισα καλά τα υγρά που είχαν πλημμυρίσει το mod και ήμουν πλέον βέβαιος πως το βαμβάκι ήταν ποτισμένο κάνω τζούρα και ανακαλύπτω πως δεν είναι θέμα υποτροφοδοσιας αλλα έτσι ατμίζει το εργαλείο
αν του δώσω παραπάνω δύναμη ναι μεν ατμίζει καλύτερα αλλα έχω φύγει από τον έλεγχο θερμοκρασίας και είμαι αρκετά πιο πάνω σε θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μου αλλάζει την γεύση και δεν μου αρέσει
έτσι δεν βρήκα λόγο να συνεχίσω το ατμισμα με το στενό pin και το μονο που έμεινε ήταν να δοκιμάσω και με το κεραμικό αφού ήμουν σίγουρος πως το πιο φαρδύ pin δεν είναι για μένα


δεύτερο στήσιμο με κεραμικό, 0.32mm ss 316, πυρήνας αλέν (δεν ξέρω ποσα mm μονο αυτό χωρούσε εκεί μέσα υπολογίζω 1.3-1.4mm), 6 σπείρες (0.42ohm έδειξε το pico)
δεν μπόρεσα να την βγάλω σώα την πρώτη αντίσταση και την πέταξα και έφτιαξα μια δεύτερη που φαινόταν κάπως καλύτερα
το κεραμικό να πω πως με το ένα oring που είχε δεν πατούσε σταθερά και έπαιζε λιγάκι





και εδώ πάλι τα ίδια
υποτονικό το ατμισμα και σε μεγαλύτερη θερμοκρασία μου το έψηνε λιγάκι το υγρό και μου χαλούσε την γεύση
καλύτερο μεν το κεραμικό από το ss pin αλλα δεν τρελάθηκα κιόλας

και φτάνω στο συμπέρασμα ότι δεν ξέρω και ούτε θα κάτσω να μάθω να τον στήνω αυτόν τον ατμοποιητή αφού δεν υπάρχει περίπτωση να τον χρησιμοποιήσω
κατά πασα πιθανότητα θέλει πιο χαλαρά το βαμβάκι μέσα στην αντίσταση και μετά από μερικά πειράματα θα στρώσει αλλα και πάλι θα μου λείπουν οι δυνατότητες που έχω σε άλλον ατμοποιητή (κλείσιμο υγρών - πρόσβαση στο ntek κλπ) και έτσι και να τον πάρω θα μείνει συρτάρι


όσα γράφω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και δεν αναιρούν κανένα από όλα αυτά τα ωραία που έχετε γράψει για τον εβίβα
μάλιστα χαίρομαι πραγματικά που τον απολαμβάνετε και σίγουρα τα παιδιά που τον κατακεύασαν είναι από τους πιο σοβαρούς και σωστούς επιχειρηματίες έχουμε στο ατμισμα
δεν μου έχει κάτσει αυτός ο ατμοποιητης και δεν έχω και την όρεξη που είχα πριν περίπου 4 χρονια να το ψάξω παραπάνω και να ασχοληθώ με έναν ατμοποιητη που δεν έχει κλείσιμο υγρών και πρόσβαση στο ntek χωρίς να αδειάσεις υγρά
αν τα είχε, θα μπορούσα πολύ πιο εύκολα να το ψάξω παραπάνω και να κατανοήσω τα λάθη μου ώστε πολύ εύκολα να τα διορθώσω
αλλα και το ατμισμα του δεν το βρίσκω ικανοποιητικό για τα δικά μου γούστα και το ότι δεν παίζει σωστά σε tc (πάλι προσωπική άποψη) είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος να μην θέλω να ασχοληθώ παραπάνω μαζί του

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 21, 2018, 17:16 »

Στον οχτρό έστειλα τον unfollow εβίβα μου για ριβγιού το βλίτο!  :eyesplash:

Πάνε τώρα να πιεις καφέ με τον skyline σου, να τα πείτε κιόλας ωραία-ωραία... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 21, 2018, 17:34 »
Κώτσο μου, θα σε παραπέμψω σε ένα παλιό νήμα ενός ατμοποιητή του ίδιου κατασκευαστή, αυτό του ΙΑΤΤΥ. 
Εκεί ο μέσος χρήστης, άλλοτε προσωρινά, άλλοτε συχνά και άλλοτε περιστασιακά δεν έπαιρνε απλά καμμένο, αλλά γενναίο καψούλι.
Η συνήθης απάντηση ήταν: δεν τον έστησες σωστά.
Χωρίς κανένας άλλος επισκευάσιμος βέβαια να γελάει :)) :))

Κρίμα που δεν κατάφερες να τον στήσεις σωστά τον Εβίβα σου. Θα μου πεις, αν έχεις κάτι πολύ καλό να ατμίσεις, ίσως να μη χρειάζεται να ζοριστείς με επιπλέον γνώσεις και καλά κάνεις.
Ευτυχώς που σε μας ο εβίβα δεν είχε την ίδια συμπεριφορά.

Επίσης, στο κεραμικό μέσα χωράει κανονικά οδοντογλυφίδα ή 2ρι πυρηνάκι, ώστε να ενθέσεις μέσα του 2μμ αντίσταση. Θέλει πολύ τέχνη για να στήσεις 1.3 και ίσως αυτό να φταίει για την όχι επαρκή τροφοδοσία.

Σ΄αφήνω, μου κλείνει το μάτι ο εβίβα μου 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110515 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303226 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530734 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801584 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11046 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet