vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

298 επισκέπτες, 10 χρήστες
maprix, npaolo, camber, manoslykos, tibolaso, gfilip, tsiv, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Eviva V2 By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 20, 2018, 21:29 »
Τα μονα προβληματα που αντιμετωπισα κ τα ανεφερα εξαρχης ηταν το κοψιμο του ορινκ στο πιν, το κλωτσημα σε χοντρα συρματα κι οτι μετα απο καθε γεμισμα οτι κι αν κανω δακρυζει για λιγο! Παντως με το κεραμεικο ειναι η ιδανικη τζουρα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 20, 2018, 21:31 »
Από hype σε hype, καλά πάμε! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 20, 2018, 21:33 »
Εμένα πάντως Joe [member=16029]JoeBarTeam[/member] εφόσον γεμίζω πάντα μέχρι εκεί που πρέπει δεν με κατουράει ποτέ, φυσικά πάντα γυρίζω ανάποδα στο τελευταίο σφίξιμο. Τώρα προς το παρόν τα βρίσκω με το SS τάνκ  διότι το ακρυλικό μας έχει αφήσει χρόνους λόγω όξινων υγρών. Τώρα όμως που θα κυκλοφορήσει και ULTEM θα έχω και άνεση με τα όξινα, οπότε αναμένω για τα καλούδια.
Α. και να μην ξεχάσω και το Ultem drip tip γιατί με έβαλε σε ιδέες η [member=3419]petra[/member] , είδα και το δικός σου και σκέφτομαι να μην μου ξεφύγει... :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3445
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 20, 2018, 21:33 »
Γιωργο αν δηλ καποιος θελει τον eviva με την καινουργια αερατη βαση, τον βρισκει; 

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 20, 2018, 21:36 »
Μία βόλτα από την Πανόρμου και ποτέ δεν ξέρεις.......... ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 20, 2018, 21:39 »
Από hype σε hype, καλά πάμε! :laugh1:



Δε βαριέσαι.... εδώ είχαμε στο παρελθόν hype με προεπισκοπήσεις μιας κάστας εκλεκτών που τσακώνονταν ποιος θα πρωτοεκθειάσει ένα προιόν που όλοι τους το είχαν δοκιμάσει, ενώ καν δεν είχε βγει το πρωτότυπο και μήνες μετά, όταν τελικά έβγαινε, είχαμε δεύτερο γύρο hype με το προιόν να έχει κυκλοφορήσει μεν, αλλά χωρίς διαθεσιμότητα (!!!) και εννοείται χωρίς ανταλλακτικά για τον πρώτο χρόνο. Και να λίστες αναμονής για μήνες και να δράματα από όσους έσπαζαν τζαμάκι!!!!
Να μην αναφέρω hype για προιόν που όταν κυκλοφορούσε θα έσβηνε μεγάλες δυτικές εταιρίες. Και να βαρύγδουπες δηλώσεις και να αλαλαγμοί ενθουσιασμού... Τελικά το προιόν δε βγήκε ποτέ! :laugh1: :laugh1:


Και κάνουμε θέμα τώρα το hype του εβίβα 2 ;;;;;
Αντε καλέ!!!


Γιωργο αν δηλ καποιος θελει τον eviva με την καινουργια αερατη βαση, τον βρισκει;
Νομίζω ότι ένα απλό τηλεφώνημα στον κατασκευαστή θα σου λύσει άμεσα και με ακρίβεια την απορία σου.

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 20, 2018, 21:44 »
Το κεραμικό θέλει οπωσδήποτε 2 οριγκάκια; Γιατί εμένα έχει μόνο ένα μέσα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 20, 2018, 22:32 »
Γιώργο δεν υπάρχει Hype, τον δοκίμασες και τα είπες μια χαρά "ΒΟΜΒΑ" ( και μάλιστα χωρίς πίν) έ τα άλλα που γράφουμε εμείς είναι πταίσματα.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click


[member=12586]Xainis[/member] Το κεραμικό δουλεύει και με ένα, αλλά για λόγους καλύτερης σταθερότητας στην θέση του βάζουμε δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 09:07 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 20, 2018, 22:46 »
Και το επαναλαμβάνω Βασίλη και χτες ξαναδοκίμασα άλλον Εβίβα, με το pin των 2,5mm, όπου βρήκα τη τζούρα του επίσης πολύ ωραία. Χτες μάλιστα η δοκιμή ήταν και συγκριτική, πλάι πλάι μ' έναν hussar, επίσης με το 2,5 pin. Aυτός δεν ξέρω τι σύρμα είχε, ο Εβιβα ήταν με διπλή παράλληλη γύρω στα 0,4Ω αν θυμάμαι καλά. Το υγρό ήταν ίδιο και βρήκα τη γεύση στον hussar λίγο πιο ζωντανή, καλύτερα αναλυμένη. Αυτή τουλάχιστον ήταν η εντύπωσή μου και νομίζω ότι τελικά το δυνατό του σημείο θα είναι και πάλι με το κεραμικό. Εκεί βλέπω εγώ να κάνει τη διαφορά αλλά μένει να το δοκιμάσω κι αυτό.
Πάντως η βίδα του πόλου είναι πρόβλημα και θα έπρεπε να γίνει αναβάθμιση εκεί. Από τη στιγμή που όλα τα μοντάκια έχουν αυτορυθμιζόμενο πόλο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αυξομειώνει κανείς το μήκος της. Βίδωμα στο τέρμα της και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 673
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 20, 2018, 23:17 »
Το μικρο ορινγκ και τελος το προβλημα,

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 20, 2018, 23:25 »
Ως αναφορά τον πόλο συμφωνώ αν και δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα ακόμη και στο wye 85watt και ναι δεν θα έπρεπε να υπάρχει σε αναβάθμιση τέτοιο πρόβλημα.
Μπροστά στα πολλά καλά του όμως θεωρώ ότι είναι πταίσμα και εύκολο στην λύση του.
Τώρα ως αναφορά την σύγκριση με τον Hussar δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν τον έχω, μπορώ όμως να πώ με άνεση ότι τον Skyline (1st batch) του βγαίνει μπροστά στην γεύση. (μπορεί μερικοί να με βαρέσουν τώρα αλλά.......δεν θα απαντήσω διότι θα βγούμε OFF - Topic.. :laugh1:
Το αφήνω στην διακριτική ευκαίρια του Joe για ένα VS.  

 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 20, 2018, 23:26 »
Λοιπόν να πω και εγώ τα πρώτα συμπεράσματα μου με 2 στησίματα μέχρι  στιγμής ...

Ενα με 2πλη παράλληλη  Νι80 35αρι 4 σπείρες 0,36Ω που  έπαιζε σταθερά στα 60-65 watt και το μεγάλο πινάκι αέρα(το στήσιμο υπάρχει στο νήμα του v1 για να βλέπουν μερικοί αν θέλουν να δουν πως γίνεται  :))   ) το οποίο έδωσε και την καλύτερη ανάλυση στα gourmet υγρά που έβαλα.Ετσι και αλλιώς με τα σύγχρονα υγρά ήξερα οτι εδώ θα έπερνα αυτό που ζητούσα ...
Και ένα κλασσικό στησιματάκι που μου είχε πει ο [member=10079]StefPasc[/member] και απο τότε το είχα μόνιμο στον v1 όταν βαριόμουνα να παίξω με mesh και το ss cap.Oβαλ coil 2mm+ μέσα σε κεραμικό με 35αρι kanthalaki.

Nα πω τα λίγα τα αρνητικά πρώτα :

Α)Κάνουν που κάνουν lifting σε  ένα ατμιστικό  διαμάντι όπως ο eviva,βάλτε 2 post της  προκοπής  να παίρνουν σύρματα που χρησιμοποιεί ο κόσμος κατα κόρον στις μέρες μας.
Τραγικό να μην είναι εύκολο να πιάσει ένας απλός ατμιστής ένα 35αρι ή ένα 40αρι kathalaki αβίαστα...Σίγουρα οι περισσότεροι στα συρτάρια τους  τέτοιες διαστάσεις έχουν   όσο αφορά τα απλά σύρματα.

Β)Μεγαλύτερα Κεραμικά.Με τον extra αέρα πιστεύω  θα ήταν λογικό να μπορούμε να πάρουμε αυτό τον ξηρό ατμό που αγαπήσαμε και σε μεγαλύτερη ποσότητα.

Γ)ορινγς σε πινάκια αέρα και το κεραμικό που είχαν μέσα λάθος επιλογή σίγουρα.(οτι άλλο oring δοκίμασα απο έτοιμες   αντιστάσεις  και μικρά drip tip απροβλημάτιστα)

Δ)Πόλος.Απαράδεκτο να χρειάζεται ξεβίδωμα για να παίξει σε ένα απλό μοντάκι όπως το evic vtc mini μου.Για μηχανικό υβριδικό παράδειγμα προς αποφυγή σίγουρα.Ενα oring ή μια μακρύτερη βίδα τόσο δύσκολο ήταν να μπει;(Απορώ με αυτούς που τον περάσανε beta testing  :angry_orange: )

Πάμε στα θετικά  τώρα :

Α)Αέρας επιτέλους.Αυτό που πάντα ήθελα στον eviva μου.Η τζούρα του εκπληκτική.Δεν φτάνει το smoothless ενός Hussar(που  θεωρώ οτι καλύτερο στην κατηγορία) λόγω κατασκευής της καμπάνας αλλά είναι εξαιρετικό το πόσο βελούδινη είναι.

Β)Γεύση.Επιτέλους βγάζει τα σύγχρονα υγρά όπως πρέπει και χωρίς τα περίεργα στρογγυλέματα του v1(χωρίς το κεραμικό).

Γ)Τροφοδοσία.Εδώ δίνει ρέστα.Με τόσο μικρές τρύπες τροφοδοσίας και Full vgατα υγρά(75% vg++) όσο και να τον ζόρισα δεν πήρα ποτέ ξερή τζούρα.Οτι καλύτερο εχω δει σε αυτόν τον τομέα στους ατμοποιητές της κατηγορίας.Ξέρετε πόσοι ατμοποιητές περνάνε απο τα χέρια μου και δεν θέλω  να είμαι υπερβολικός αλλά εδώ μιλάμε για σημείο αναφοράς.Να βλέπουν οι άλλοι κατασκευαστές να μαθαίνουν...H  τροφοδοσία  για εμένα είναι το σημαντικότερο  πράγμα σε έναν ατμοποιητή και αυτό που μας δίνει μετά  το  στήσιμο  αυτό που αγαπάνε να λένε οι άλλοι γευσάρα .

Δ)Κατασκευή.Ποιότητα στα  πάντα που φωνάζει εκτός φυσικά τα μικρά orings

Φυσικά  δοκιμές θα συνεχιστούν και θα τα λέμε όλα εδώ και θα απαντήσω και  στα μηνύματα  που με ρωτάτε.
Εγώ θα ασχοληθώ αρκετά με τον συγκεκριμένο άτμο και θα μπει σίγουρα στο καθημερινό  rotation μου(τα πρωινά  :)) )
Μπράβο ξανά στο  team του Atmistique,το καλό έγινε καλύτερο αλλά σίγουρα θα μπορούσε  να γίνει ακόμα καλύτερο .
Ειμαι σίγουρος οτι στο μέλλον θα δούμε και άλλες βελτιώσεις στα θέματα που  πονάει λίγο...

Αυτά... καλά ατμίσματα και εβίβες  :cigar:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 00:41 από paloukaros »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 20, 2018, 23:35 »
[member=17746]paloukaros[/member] είμαι σίγουρος ότι το team του Atmistique ακούει και θα μας δώσει τις βελτιώσεις που χρειάζονται για να γίνει τέλειος. 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 20, 2018, 23:42 »
Εμένα πάντως Joe [member=16029]JoeBarTeam[/member] εφόσον γεμίζω πάντα μέχρι εκεί που πρέπει δεν με κατουράει ποτέ, φυσικά πάντα γυρίζω ανάποδα στο τελευταίο σφίξιμο. Τώρα προς το παρόν τα βρίσκω με το SS τάνκ  διότι το ακρυλικό μας έχει αφήσει χρόνους λόγω όξινων υγρών. Τώρα όμως που θα κυκλοφορήσει και ULTEM θα έχω και άνεση με τα όξινα, οπότε αναμένω για τα καλούδια.
Α. και να μην ξεχάσω και το Ultem drip tip γιατί με έβαλε σε ιδέες η [member=3419]petra[/member] , είδα και το δικός σου και σκέφτομαι να μην μου ξεφύγει... :laugh1: :laugh1:

[justify][member=13036]billythekid[/member], καλησπέρα. Ναι ναι, κι εγώ δεν έχω κανένα θέμα και μάλιστα δεν τον γυρίζω καν ανάποδα. Προσπάθησα αρκετούτσικα στησίματα με διαφορετικά βαμβακώματα ώστε να δω τα όριά του, κατέληξα στο συμπέρασμα πως ο v2 έχει καταπληκτική τροφοδοσία, πράγμα που είδαμε όλοι, και δεν χρειάζεται καμία μα καμία υποβοήθηση από τον χρήστη. Δεν είδα την παραμικρή υγρασία, σε σημείο που δεν το έβλεπα και... φυσιολογικό, να βλέπεις μέσα από τις άνετες εισαγωγές των 2.5mm και να λες “δεν μπορεί, θα έρθει κάποια στιγμή και το δάκρυ, δεν γίνεται διαφορετικά”. Τίποτα, ούτε ίχνος. [/justify]

[justify]Παράλληλα, τι γίνεται. Όσα στησίματα κι αν έκανα, όταν έλυνα τον v2, έβλεπα το βαμβάκι και από τις δύο πλευρές της αντίστασης με ακριβώς το ίδιο πότισμα, τον ίδιο ακριβώς χρωματισμό, πράγμα που επιβεβαιώνει την εξαιρετική του τροφοδοσία. Αν εγώ σαν χρήστης ξεπεράσω τα όρια της σωστής χρήσης τότε θα έρθει και το κατούρημα, δηλαδή, δύο φορές που συνέβη σε μένα, γέμισα τέρμα τον Eviva, τελείως λάθος διαδικασία, τον έκλεινα από το άνω μέρος κι έτρεχαν τα υγρά που δεν χώραγαν, η πίεση έσπρωξε και κάτω τα υπόλοιπα υπερχειλισμένα μου υγρά. Ε, η διαρροή ήταν στην κεφάλα μου.[/justify]

[justify]------------------------------[/justify]

[justify][συγγνώμη για τη δεύτερη καπάκι ανάρτηση]. Αυτά που σημειώνουν παραπάνω και ο Ribot και ο paloukaros, σε πάρα πολλά από αυτά συμφωνώ κι εγώ, σε κάποια λίγα σημεία μόνο δεν συμφωνώ, όμως, και σαν γενική εικόνα, θα έλεγα πως ήδη μας απάντησε η petra, (και πιστεύω όποιος άλλος παλιότερος ατμιστής που γνωρίζει έναν Eviva θα έλεγε τα ίδια). Ο Eviva είναι ειδική κατηγορία επισκευάσιμου, αλλά και πέρα από αυτό, ο σχεδιασμός του προέρχεται από τους επισκευάσιμους βετεράνους του είδους (mtl), τα σύρματα δεν είχαν καμία σχέση με τα 40άρια ή δεν ξέρω τι άλλο που εμείς θεωρούμε δεδομένα. Βέβαια, εδώ τώρα συμφωνώ και με την άλλη πλευρά που λέει πως πρέπει να έρθει κι εδώ η σχετική αναβάθμιση. Ασφαλώς και ναι. [/justify]



[justify]Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων[/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2018, 06:17 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Eviva V2 By Atmistique
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 21, 2018, 00:07 »
Δεν έχεις πλέον τα pgατα  υγρά του παρελθόντως  Joe  και  τα υγρά θέλουν πλέον άλλες θερμοκρασίες και αέρα για να  πάρεις αυτό που είναι.
Με 30αρι πχ  δεν παίρνεις αυτό που χρειάζεσαι συν οτι για να βρεις τέτοια διάμετρο σύρμα σε μαγαζί θα σε φάνε οι δρόμοι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159737 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515272 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303203 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12782 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530731 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201465 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801577 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11039 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet