vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

228 επισκέπτες, 6 χρήστες
vag21, dkostas, teo77, Doubt, bloodlessz, Jorge

Twitter

Dvarw MTL by KHW mods

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 11, 2018, 17:42 »
Δεν κολλαει, και εκει να το βαζεις δεν εχει προβλημα, ισα ισα χωραει και περισσοτερο υγρο ετσι. Εσενα απο οτι βλεπω εχει προβλημα το ο-ρινγκ της βασης...

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 11, 2018, 21:10 »
Όταν λες το oring της βάσης εννοείς αυτό που βρίσκεται περίπου στο σημείο που υπάρχει το κενό, σωστά; Να το αλλάξω με ένα από τα ανταλλακτικά;

Δοκίμασα και βιδωσα την βάση χωρίς να έχω βάλει στην θέση του το καπάκι της καμπάνας και βιδωσε μέχρι εκεί που πρέπει. Τι να πω...

Θα κάνω ένα καινούργιο στήσιμο αργότερα και θα δω πως θα πάει. Θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ!

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #62 στις: Ιουνίου 13, 2018, 14:50 »
Λοιπόν, έκανα ένα καινούριο στήσιμο με Ni80 0,30mm στα 0,92ohm με CB prime. Στα 11 watt. Με το 2άρι το πινάκι. Μια χαρά. Εντάξει, με την φραουλόκρεμα που του έβαλα η γεύση υπολείπεται του Hussar. Υποθέτω πως θα αποδίδει καλύτερα στα καπνικά, σωστά;

Το κενό μειώθηκε λίγο. Ίσως φταίνε τα σπειρώματα και με μερικά βίδωσε-ξεβίδωσε ακόμα στρώσει. Θα δείξει.
Περιμένω κι έναν ακόμα. Θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος CaptainMorgan

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #63 στις: Ιουνίου 13, 2018, 20:21 »
Κάτοχος πλέον του γνήσιου, και αφού πέρασε από τα χέρια μου και ο κλώνος της coppervape, δυο λόγια.
Ο κλώνος της copper και των άλλων κινέζων στηρίζεται στα πρώτα batch και έρχεται με μικρότερη τρύπα αέρα στη βάση και την καμπάνα με τις μικρές τρύπες
( υπάρχει και ως spare η άλλη καμπάνα ). Πήρε το μάτι μου νεότερο noname κλώνο ως v2 που έχει την καμπάνα με τις οβάλ τρύπες και μεγαλύτερη οπή αέρα στη βάση.
Άλλες διαφορές είναι μάλλον απίθανο να εντοπίσει κανείς και αν συνδυάσεις το φινίρισμα μάλλον δυσκολεύεσαι να ξεχωρίσεις ποιος είναι γνήσιος και ποιος ο άλλος.
Τα σπειρώματα στον κλώνο είναι καλά, στον γνήσιο είναι βούτυρο ενώ τα orings στον κλώνο κλασικά δείχνουν λίγο χειρότερα αλλά οκ.
Ίσως λοιπόν η μικρότερη τρύπα αέρα στον κλώνο της copper να οδηγεί κάποιους με chain vaping να ζεστένεται, αφού η κατασκευή γενικά του ατμοποιητή έχει μάλλον «λεπτά» μέταλλα, εγώ πάντως δεν είχα τέτοιο θέμα.
Η ουσία είναι ότι η νεότερη έκδοση έχει περισσότερο αέρα και αυτό είναι αντιληπτό στη τζούρα. Στον κλώνο με το 1,5mm pin είχα μια αρκετά σφιχτή τζούρα στα όρια της αντοχής μου, στον γνήσιο είμαι μια χαρά με το ίδιο pin όπου η τζούρα γίνεται «ανετόσφιχτή» ή σφιχτούτσικη ημιάνετη ( τι είπα…). Κάπου ανάμεσα σε cloudone και keras με τον αέρα ίσως λίγο κλειστό. Υπάρχει ίσως και το ενδεχόμενο να έκαναν πατάτα οι σύντροφοι από την Κίνα με τη διάμετρο των pin ( χλώμό μάλλον ) αν και εμένα στο μάτι ίδια μου φάνηκαν, δεν είχα εργαλείο να τα μετρήσω.
Στο δια ταύτα :
Όποιος ψάχνει mtl επισκευάσιμο με δυνατότητες διαμόρφωσης ( διαφορετικά τανκ μέχρι και ss για τα όξινα κλπ ), άνετο στο στήσιμο, αυτονομία, ανυπαρξία διαρροών κλπ, ένα εργαλείο για καθημερινή χρήση δηλαδή, ας ρίξει οπωσδήποτε μια ματιά. Σε επίπεδο γεύσης δεν είμαι ο ειδικός να μιλήσω, ίσως  να υπολείπεται όντως ένα ελάχιστο σε ένταση από hussar αλλά η τζούρα του είναι σαφώς πιο smooth και βελούδινη, πράγμα που εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο. Θεωρώ ότι το βαμβάκωμα πάντως έχει μια μικρή καμπύλη εκμάθησης και είδα διαφορά στην απόδοση ανάλογα με την ποσότητα, αφράτεμα κλπ. Το ¨κακό¨ του θα έλεγα ότι είναι, καθώς δεν έχει ρύθμιση αέρα, ότι πρέπει να πάρεις και τα έξτρα pin, ανάλογα αν ψάχνεις κάτι πιο σφιχτό ή ανοιχτό από το μαμά των 1.2mm, ώστε να πετύχεις τη τζούρα που επιθυμείς καλύτερα.
Είναι που θα έλεγα δυο λόγια… :tongue_smilie:

EDIT : Να προσθέσω ότι ο πόλος, τουλάχιστον στον δικό μου γνήσιο, είναι παντελώς ακατάλληλος για υβριδικό. Στον κλώνο ήταν μια χαρά :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2018, 20:48 από CaptainMorgan »

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #64 στις: Ιουνίου 14, 2018, 01:26 »
 
κ πνευμονικός κλώνος:

Lysen Dvarw V2 Style 24mm DL RTA
 
 

Συνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #65 στις: Ιουνίου 25, 2018, 15:52 »
lysen?νεα κλωνοεταιρεια?

Αποσυνδεδεμένος dimitris2000

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μου τους κύκλους τάραττε.
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #66 στις: Ιουνίου 25, 2018, 18:19 »
Να συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλησαντες ο dvarw είναι ένας απροβληματηστος mtl   για τους fan της τσιγαρισιας τζουράς .δεν υπάρχουν διαρροές η γεύση πολλη καλη το στησιμο αστειο. Ότι πρέπει για όλη την ημέρα. Και το κόστος σε λογικά επίπεδα για αυτά που προσφέρει.το έχω 2εβδομαδες περίπου και ειμαε πολλη ευχαριστημενος. Συστηνετε ανεπιφύλακτα. 8)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #67 στις: Ιουνίου 25, 2018, 20:42 »
Αλλο έψαχνα, άλλο βρήκα & το μοιράζομαι μαζί σας. Steam Tuner`s tank, με χωρητικότητα 5.3 ml. Περισσότερα στην σελίδα τους:
https://steamtuners.com/shop/dvarw-mtl-clear-tank/

Συνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #68 στις: Ιουνίου 25, 2018, 21:10 »
κουκλι εγινε ο ατιμος.

Αποσυνδεδεμένος hellfire

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #69 στις: Ιουνίου 25, 2018, 21:46 »
Θα μπορούσε κάποιος που εχει δοκιμασει kayfun lite, tayfun, pico ή doggy, με ποιον από αυτούς έρχεται κοντά σε γεύση και αν τελικά αγοράζοντας τον, θα πάρω κάτι παραπάνω γευστικά; Καταλαβαίνω ότι τυχόν απάντηση θα είναι άκρως υποκειμενική αλλα αν κάποιος ασχοληθεί, μια σύγκριση θα ήταν καλοδεχούμενη! 

Αποσυνδεδεμένος dimitris2000

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μου τους κύκλους τάραττε.
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #70 στις: Ιουνίου 25, 2018, 21:59 »
Καθώς έχω δοκιμάσει kayfun lite, tayfun,  και doggy πιο κοντά είναι σε doggy και μετά kayfun 
Τρελές διάφορες δεν θα δεις απλά είναι πιο εύκολος γενικα, στήσιμο,  καλή τροφοδοσια μηδέν διαρροές .

Αποσυνδεδεμένος hellfire

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #71 στις: Ιουνίου 25, 2018, 22:14 »
Ευχαριστώ Δημήτρη!

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #72 στις: Ιουνίου 26, 2018, 04:11 »
Με kayfun v3 και prime συγκρινεται, αλλα με doggy σε γευση, ειδικα στα καπνικα, ειναι αμαρτια να τον συγκρινεις  :D(προσωπικη αποψη)
Με taifun δε νομιζω οτι υπαρχει λογος συγκρισης, αν τον παρεις εχοντας στο μυαλο σου τον αερα του taifun, θα απογοητευτεις, ειναι εντελως διαφορετικοι rta.

Αποσυνδεδεμένος hellfire

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #73 στις: Ιουνίου 26, 2018, 08:23 »
Εννοείς ότι ο doggy είναι καλύτερος ή χειρότερος;
Τον kayfun τον άφησα στην έκδοση lite και σε γεύση για μένα, είναι ανώτερος από τον παραπάνω.
Σε ότι αφορά τον tayfun (gt2), οι 2 τρύπες μου έδωσαν καθαρά τσιγαρίσια αίσθηση.
Μετά από χρόνια αναζήτησης, από τον pico πήρα την ποιότητα γεύσης που με κάλυπτε και έπαψα να ψάχνω.
Και αυτό το εντόπισα στη γεωμετία του θόλου ατμοποίησης, αν ο όρος είναι δόκιμος.
Έτσι λοιπόν, ατμοποιητές σαν τον tayfun τον pico, όπως και τον hellfire, τους θεωρώ ανώτερους σε γεύση και είναι αυτός ο λόγος, για τον οποίο ο dvarw μου κίνησε την περιέργεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 26, 2018, 08:36 από hellfire »

Συνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dvarw MTL by KHW mods
« Απάντηση #74 στις: Ιουνίου 26, 2018, 12:07 »
παιδια μια ερωτηση,με το πινακι 2mm, εχει παρομοια τζουρα με του hussar με πιν 2mm?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13658 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 152 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135855 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34996 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271272 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR