vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 8 χρήστες
john67, petr@n, camber, dkostas, Jorge, tibolaso, JohnDag, petra

Twitter

Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« στις: Απριλίου 25, 2018, 15:38 »
Πριν από μερικές εβδομάδες, σε ένα διαγωνισμό της Cvapor, κέρδισα τον παραπάνω ατμοποιητή, τον οποίο έχω στα χέρια μου εδώ και 4-5 ημέρες. Είναι η έκδοση με το deck για μονό πηνίο. Η αλήθεια είναι πως δεν θα έμπαινα στον πειρασμό να τον αγοράσω, λόγω προσωπικών προκαταλήψεων και συγκεκριμένου ατμιστικού προφίλ.
Αφού λοιπόν βρέθηκε στην κατοχή μου, είπα να του κάνω μια παρουσίαση και να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και τις εντυπώσεις μου.

Ας ξεκινήσω
Ο ατμοποιητής έρχεται στη συσκευασία που βλέπετε παρακάτω και συνοδεύεται από:
1) Δύο γυάλινα (pyrex) tanks, ένα χωρητικότητας 3ml και ένα χωρητικότητας 5ml
2) Δύο επιστόμια 810, ένα resin και ένα derlin, με το δεύτερο να είναι πιο κοντό
3) Ένα πλήρες set ανταλλακτικών o rings
4) Δύο ανταλλακτικές βίδες
5) Το γνωστό κατσαβιδάκι κι ένα κλειδί allen
6) Φυλλάδιο οδηγιών χρήσης σε οκτώ γλώσσες (όχι ελληνικά)
7) Κάρτα πιστοποίησης αυθεντικότητας


Τις διαστάσεις του ατμοποιητή, το βάρος του και τα μέρη από τα οποία αποτελείται, μπορείτε να τα δείτε στις παρακάτω εικόνες


H Vandy Vape ισχυρίζεται και δεν έχω προφανείς λόγους να το αμφισβητήσω, πως το deck του Kylin Mini είναι επιχρυσωμένο. Πρόκειται για ένα μονού πηνίου deck, που η σχεδίασή του στοχεύει πρωτίστως  στη γεύση. Το deck έχει σχήμα ημικυλινδρικό (180 μοίρες). Στο deck υπάρχουν 7 σειρές, από 3 τρύπες ροής αέρα (συνολικά 21 τρύπες). Αυτές οι τρύπες-κυψέλες δημιουργούν μια εξαιρετικά ομαλή ροή αέρα που αν ο άξονας του πηνίου συμπέσει με τον νοητό άξονα του ημικυλίνδρου, τότε ο αέρας ρέει και πέφτει ομοιόμορφα στο πηνίο από τη μέση και κάτω.

Το deck δεν έχει posts και το πηνίο βιδώνεται με δύο βίδες M4 philips οριζόντια από τις δύο πλευρές. Οι εφεδρικές βίδες είναι εξαγωνικές, γι αυτό και  υπάρχει το κλειδί allen . Οι βίδες είναι επίσης επιχρυσωμένες.


Τα o rings δείχνουν ποιοτικά και στεγανοποιούν απόλυτα.
Ο δακτύλιος AFC γύρω από την περιφέρεια της βάσης περιστρέφεται με ευκολία, κρατάει σταθερά τη ρύθμισή του και έχει stops.
Ο ρυθμιζόμενος  510 πόλος στο Kylin Mini είναι επίσης επιχρυσωμένος και περιβάλλεται από ένα μονωτικό. Τα σπειρώματά του είναι από ανοξείδωτο ατσάλι.
Στη βάση του ατμοποιητή φαίνονται τα λογότυπα της Vandy Vape καθώς και το serial number.


Πάμε τώρα να δούμε το στήσιμο.
Το Ni80 clapton πηνίο που χρησιμοποίησα, αντίστασης 0,25Ω, είχε διάμετρο 3mm. Θέλει προσοχή η τοποθέτησή του, γιατί θα χρειαστεί να κοπούν οι άκρες του πηνίου με μεγάλη ακρίβεια, ώστε ο άξονας του πηνίου να συμπέσει κατά το δυνατόν με τον άξονα του ημικυλινδρικού deck.  
Βαμβάκι χρησιμοποίησα το Cotton Bacon Prime.
Και το βαμβάκωμα θέλει επίσης προσοχή, πέρα από τις κλασσικές οδηγίες, ώστε όταν κοπεί στις άκρες και τοποθετηθεί στα λούκια, να μην είναι ούτε πολύ μακρύ και να ακουμπάει στο deck, γιατί εμποδίζει την τροφοδοσία του υγρού, αλλά ούτε και πολύ κοντό, για να μην έχουμε θέματα διαρροών. Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου είναι ίσα να σκεπάζει τις βίδες που πιάσαμε το πηνίο.

Μέχρι να βρω το ιδανικό μήκος του βαμβακιού, είχα προβλήματα διαρροών.


Η κατασκευή δείχνει (θα το αποδείξει φυσικά ο χρόνος) πολύ ποιοτική και όλα τα μέρη δένουν πολύ αρμονικά και αβίαστα.

Το γέμισμα πανεύκολο. Προληπτικά έκλεινα το airflow κάθε φορά που γέμιζα.

Η κατανάλωσή του, μπορεί για τα δεδομένα της κατηγορίας να θεωρηθεί φυσιολογική, αλλά για τα δικά μου δεδομένα είναι μεγάλη.


Δοκίμασα το αγαπημένο μου υγρό στα 32W και το απέδωσε θαυμάσια. Θα μπορούσα να πω πως η σχεδίαση του συγκεκριμένου ατμοποιητή στοχεύει στην όσο το δυνατόν καλύτερη γεύση και το πετυχαίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Αυτό θεωρώ πως είναι εμφανέστατα και το κύριο προσόν του. Τα άλλα θα τα αποδείξει ο χρόνος και η χρήση.


Θετικά (+)
1) Πάρα πολύ καλή γεύση
2) Σχεδίαση
3) Εμφάνιση
4) Αρμονικό δέσιμο των επί μέρους κομματιών
5) Ευκολία γεμίσματος
6) Εύκολη πρόσβαση στο πηνίο για τυχόν επεμβάσεις
7) Αθόρυβος,smooth τζούρα, πλούσια παραγωγή ατμού

      Επιφυλάξεις
1) Αντοχή των pyrex tanks
2) Αντοχή της επιχρύσωσης

Αρνητικά (-)
1) Κατανάλωση
2) Ακρίβεια στο βαμβάκωμα
3) Ακρίβεια στο κόψιμο των άκρων του πηνίου


Θα επανέλθω όταν θα δοκιμάσω διαφορετικά στησίματα
Ευχαριστώ που μου αφιερώσατε τον χρόνο σας για να διαβάσετε τη παρουσίασή μου

Nα συμπληρώσω πως πριν από λίγο μου ήρθε μια ευγενική προσφορά από Cvapor. O ατμοποιητής προσφέρεται στα μέλη του φόρουμ με 40% έκπτωση με τη χρήση του κουπονιού kylin40


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2019, 07:53 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 25, 2018, 16:27 »
Συμβουλή: Tα μπαμπάκια θέλουν ίσα ίσα να μην ακουμπάνε κάτω και να κόβουμε ότι περισσεύει από το πάχος τους ΑΦΟΥ τα π#@αριάσουμε με υγρό και φουσκώσουν.
Διάρροές έτσι δεν είχα ποτέ. Ούτε τώρα. Για τώρα φταίει μάλλον το ότι δεν έχω ούτε τον ατμοποιητή, αλλά θα τον ξαναπάρω.  :)) Τόσο καλός!

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 25, 2018, 16:37 »
Στο επόμενο στήσιμο θα πάω το βαμβάκι μέχρι εκεί που λες.
Να συμπληρώσω πως μου ταίριαξε περισσότερο το resin επιστόμιο, που είναι πιο ψηλό.
Κι εγώ πριν τον δοκιμάσω, πίστευα πως πολύ λίγο θα μου κάνει παρέα, αλλά έπεσα έξω  :))


Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Θα ήθελα επίσης να μπορούσε να πάρει και επιστόμιο 510 
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2018, 15:28 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 25, 2018, 16:45 »
Ωραιο τεχνικο κι αντικειμενικο review, μπραβο που αφιερωσες τον χρονο  :respect: Το βαμβακωμα του ειναι το μεγαλυτερο αρνητικο του για μενα. Ειναι πολυ δυσκολο για κατι που κανεις μερα-παραμερα και θα ηθελα μεγαλυτερες τρυπες για να μην στεγνωνει γρηγορα στα περισσοτερα βατ (κι ας το κοβω στο υψος της βιδας). Επισης rip το 5ml tank μου... Το ντεκ του αντεχει ακομη παντως χωρις κανενα θεμα καθως και το χρωμα στο μαυρο που εχω.

Θα ήθελα επίσης να μπορούσε να πάρει και επιστόμιο 510
Θα εκανε πολυ υγρασια στο airflow, ειναι ο λογος που βλεπεις μονο 810 σε αερατα πια. Ωστοσο εχει ανταπτορα 510 μεσα πιστευω

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 25, 2018, 16:47 »
Ναι, έχεις δίκιο, έχει!  :thumpup: Στραβωμάρα μου!

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 25, 2018, 16:47 »
Θα ήθελα επίσης να μπορούσε να πάρει και επιστόμιο 510
καλησπέρα !!

βαλε την ταπα μαζι με το drip tip του supersonic και δες την διαφορα στην γευση .

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 25, 2018, 16:59 »

Μπράβο Δημήτρη! Αποκάλυψη!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 25, 2018, 21:20 »
Ωραιότατη παρουσίαση.  :)
Συνοπτικός ο λόγος σου και εύστοχος. :thumpup:
Χορταστικές φωτογραφίες. ;) 

Τον έφερες στα "νερά" σου με το drip tip του Δημήτρη. :yes:

Καλό παιχνίδι...  8)

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 25, 2018, 21:48 »
Συμφωνω στα παντα, εκτος -το εχω γραψει και αλλου- στο αθορυβος.
Ο δικος μου, στα 2/3 του αερα κλειστα σφυριζει. 

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 27, 2018, 13:35 »
Πριν από λίγο μου ήρθε από Cvapor μια ευγενική προσφορά. Ο ατμοποιητής προσφέρεται για τα μέλη του φόρουμ με έκπτωση 40% με τη χρήση του κουπονιού kylin40

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 27, 2018, 15:31 »
Aυτά τα πηνία που φτιάχνετε, τι συντελεστή αυτεπαγωγής έχουν, ξέρουμε???

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 27, 2018, 17:02 »
Συνάδελφε Ηλία (κι εγώ φυσικός είμαι), δεν φτιάχνω ακόμη τέτοιες υπερπαραγωγές! Η συγκεκριμένη αντίσταση συνόδευε τον ατμοποιητή. Σε τι θα σου χρησίμευε όμως ο συντελεστής αυτεπαγωγής; Με τη γνωστή μαθηματική σχέση μπορεί να εκτιμηθεί.

Αποσυνδεδεμένος johnath

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 27, 2018, 19:17 »
Μπράβο για την ωραία παρουσίαση καλοάτμιστος και πάντα τυχερός.
Αν θες γράψε και κάποιες χρηστικές πληροφορίες για την παραλαβή του δέματος.
Στην αποστολή έγραφαν περιεχόμενο, αξία, και που θα γινόταν η πιθανή επιστροφή.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 28, 2018, 01:58 »
Σε ευχαριστώ. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι πως για προφανείς λόγους τέτοιες κουβεντες δεν μπορούν να γινονται δημοσιως.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vandy Vape Kylin Mini RTA 3ml/5ml
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 01, 2018, 11:03 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135733 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084177 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34905 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 89 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9451 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476376 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114661 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271141 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos