vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

262 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, mathimatikos1966, dvelev, bloodlessz

Twitter

HORUS RTA by Vapefly

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 12, 2018, 18:07 »
Καλησπερα στην ατμιστικη παρεα. Παρελαβα σημερα μετα απο αρκετο καιρο αναμονης τον horus, επισκευασιμο ατμοποιητη ο οποιος τελικα εδειξε να συμφωνει με τις προσδοκιες μου.
Ειναι κατασκευασμενος απο ss και γυαλι (μας επιτρεπει την ορατοτητα σταθμης υγρου),μας ερχεται σε 3 χρωματα, μαυρο, ασημι και gunmetal.
Χωρητικότητα 4 ml, 25 χιλ διαμετρο, και στο υψος του ισος με τον zeus rta.
Φιλοσοφια λειτουργικα ομοια με τον Δια με την διαφορα οτι στο deck του ο αερας διαπερναει σε σχημα b.
Επιχρυσωμένο deck που επιτρεπει ανετο στησιμο. Βιδες με ισιο κεφαλι,εισαγωγη αερα στο πανω μερος, αρα διαρροες εδω τις ξεχναμε. Το πιο ομορφο επανω του ειναι το χρωμα του επιστομιου το οποιο ειναι τυπου 810.
Στο κουτι του ερχεται με τα γνωστα ανταλλακτικα καθως και με ανταπτορα για επιστόμιο τυπου 510.
Αερατος ατμοποιητης με γευση και χτυπημα οπως και στον Δια. Ο δακτυλιος του αερα δεν εχει τερμα στην περιστροφη αλλα ειναι σφικτος οσο πρέπει για να μενει στη θεση του.
Στηθηκε με αντισταση που περιεχεται στο κουτι. Κατα την ταπεινη μου γνωμη η τοποθετηση του βαμβακιού να γινεται με ελαφρύ πατημα στα αυλακια και μηκος μεχρι το ακρο τους(αποδιδει εξαιρετικα κατα αυτον τον τροπο, δεν ειναι απαραιτητο να φτανουν τα βαμβακια στον πυθμένα το οποιο ισχυει και για τον Δια).
Αναπληρωση απο το πανω μερος με καπακι βιδωτο. Απολυτα στεγανος. Οποιος εχει δοκιμασει Δια και engine πιστευω θα μεινει ευχαριστημενος.
Δεν με προβληματισε καθολου και αλλο ενα θετικο του ειναι οτι δεν σφυριζει σαν παπαγαλος.Η επαφη του πολου του δεν εμφανισε κανενα θεμα. Φυσικα λυνεται κανονικα για καθαρισμο. Ωραια ανθεκτικη κατασκευη. Σπειρωμα πολυ καλο, δεν ζεσταινεται ευκολα το επιστομιο λογω κατασκευης του. (Ψυκτρα τριων επιπεδων κατω απο το επιστομιο).
Ειναι διαθεσιμος στην ελληνικη αγορα.Να προσθέσω οτι ο ατμο ειναι κατασκευασμενος για μονη αντισταση
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2018, 18:53 από pngtszs1976 »

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 25, 2018, 23:18 »
 
εντυπώσεις:
πρώτο στήσιμο με την δική του αντίσταση κ το δικό του βαμβάκι, πρώτες τζούρες
 
♦0.29Ω, 35 - 40w
 
♦ωραίο, πλούσιο άρωμα από το Tuscan reserve FA
 
♦τρελό spitback, ψιλό, όχι σκασίματα, κάτι σαν να τσιγαρίζεις βρεγμένο κρεμμύδι (διευκρινίζω ότι δεν έχει έχει να κάνει με το υγρό), δυσάρεστα καψίματα στο στόμα
 
♦για να το αποφύγω -το δυνατόν- άλλαξα το 810 επιστόμιο με 510
όσο ανεβαίνουν τα watts ανεβαίνει κ η θερμοκρασία του ατμού, στα 40w αρχίζει να μην είναι ευχάριστος
αντίθετα με το 810 έχω αίσθηση πλούσιας, smooth, χλιαρής εισπνοής
 
♦στα 40w πήρα κάποια στιγμή, καμμένο, κατέβηκα στα 36w
ίσως είναι το non name βαμβάκι, ίσως είναι περασμένο σφικτά στην αντίσταση κ έχει υποτροφοδοσία
 
θα επανέλθω...
 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 26, 2018, 00:30 »
  • Δεν έχει θέμα το βαμβάκι της συσκευασίας.
  • Ξεκίνα από χαμηλότερα watts (π.χ. 25W) και ανεβαίνεις σταδιακά.
  • Το τηγάνισμα είναι αποτέλεσμα στησίματος, υγρού και watts. Στα υψηλά watts  θα υπάρχει "τηγάνισμα", αρκεί να μην υπάρχει spitback (η εκτίμηση του "υψηλά" είναι σχετική με το στήσιμο και το υγρό). Το "τηγάνισμα" μπορεί να μειωθεί (για το ίδιο υγρό και τα ίδια watts) ανοίγοντας ελαφρά τις σπείρες της αντίστασης. Αλλιώς. έλεγχος για hot-spots απαραίτητος.
  • Όσο πιο σφιχτό είναι το βαμβάκι μέσα στην αντίσταση, τόσο πιο γρήγορη είναι η διαβροχή του βαμβακιού στο εσωτερικό της αντίστασης (έτσι λέει η Φυσική της δυναμικής των ρευστών).
  • Δοκίμασε μακριές ουρές του βαμβακιού, να "ξαπλώσουν" στον πάτο της βάσης.
  • Όσο ανεβαίνεις σε watts, θέλει πιο πολύ αέρα (για να μην καίγεσαι) και φυσικά μόνο με το 810 driptip (ακόμα και αν κάνεις MTL τζούρες με αυτό). Το 510 driptip δεν το σηκώνει πάνω από 25W σε μακρόσυρτες τζούρες (ακόμα και ένα 510 driptip με φαρδύ εσωτερικό σωλήνα). Ο παραγόμενος ατμός είναι πολύς και ζεστός.

Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 26, 2018, 01:01 »
μήπως μπορείς να μου πείς για πιο λόγο αυτό? γιατί σφιχτό στο δικό μου μυαλό πάει να πεί πιο αργή τροφοδοσία και όχι πιο γρήγορη. αν απο ένα σημείο και μετά αν είναι πολύ σφηχτό στο κέντρο της αντίστασης θα έχεις υποτροφοδοσία και κακή καύση με ότι φέρνει αυτή (πολλά κατάλοιπα και πάει λέγοντας).

εκτός και αν το υγρό προχωράει στο βαμβάκι με την πίεση μιας μικρής αντλίας πχ και πλέων θα έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα. εδώ όμως έχουμε φυσική ροή αν δεν κάνω λάθος.



  • Όσο πιο σφιχτό είναι το βαμβάκι μέσα στην αντίσταση, τόσο πιο γρήγορη είναι η διαβροχή του βαμβακιού στο εσωτερικό της αντίστασης (έτσι λέει η Φυσική της δυναμικής των ρευστών).


αν έχεις όρεξη βέβαια για να μου πείς την οπτική σου.

Ευχαριστώ πολύ, και όχι δεν το πάω για αντιπαράθεση, απλά για συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 26, 2018, 11:05 »
Δεν πρόκειται για δική μου οπτική, αλλά για την πραγματικότητα ενός φαινομένου που εξηγεί η Φυσική της Δυναμικής των Ρευστών. Είναι αποτέλεσμα της διατήρησης της Ενέργειας/Μάζας. Εξειδικεύεται σε "Εξίσωση Συνέχειας" και "Αρχή Bernoulli".

Με απλά λόγια, όταν το βαμβάκι στριμώχνεται μέσα στην αντίσταση, τότε το υγρό από τις ουρές του βαμβακιού (που είναι βουτηγμένες μέσα στο υγρό) ταξιδεύει με μεγαλύτερη ταχύτητα μέσα στο στριμωγμένο -εντός της αντίστασης- βαμβάκι (λόγω διαφοράς δυναμικής πίεσης). Έτσι, ανεβαίνει υγρό από τις ουρές του βαμβακιού στο βαμβάκι που είναι στο εσωτερικό της αντίστασης και διατηρεί γρήγορη την διαβροχή του.
Όσο πιο στριμωγμένο είναι το βαμβάκι μέσα στην αντίσταση, τόσο αποτελεσματικότερο είναι το φαινόμενο. Φυσικά, οι ουρές θα πρέπει να ρουφάνε ικανή ποσότητα υγρού, για να υπάρχει πάντα διαθέσιμο να διοχετευτεί απρόσκοπτα στην στένωση του βαμβακιού εντός της αντίστασης. Αλλιώς, δεν θα είναι επαρκές το υγρό του διαποτισμένου βαμβακιού μέσα στην αντίσταση για να γίνει αποτελεσματική ατμοποίηση σε όλη την διάρκεια που πυρώνει η αντίσταση.
Για να υπάρχει πάντα επαρκές ρούφηγμα υγρού από τις ουρές, οι περισσότεροι "αφρατεύουν" τις ουρές του βαμβακιού για να διαποτίζονται πιο εύκολα/γρήγορα. Το "αφράτεμα" των ουρών του βαμβακιού είναι απολύτως απαραίτητο στις περιπτώσεις που δεν είναι αρκετά φρακαρισμένο το βαμβάκι μέσα στην αντίσταση (γιατί τότε τα αναφερθέντα φαινόμενα δεν είναι τόσο έντονα και αργεί κάπως η διαβροχή του βαμβακιού μέσα στην αντίσταση). 
Όταν χρησιμοποιεί κανείς λεπτά σύρματα, αν βάλει πολύ βαμβάκι για να το φρακάρει αρκετά εντός της αντίστασης, τότε παραμορφώνεται το πηνίο της αντίστασης κατά το στρίμωγμα του βαμβακιού (καθώς το περνάει μέσα στην αντίσταση). Έτσι, λόγω του αναγκαστικά λιγότερου βαμβακιού που θα βάλει, είναι απαραίτητο το "αφράτεμα" των ουρών του.

Όλα αυτά, αν τα δεις από την "οπτική γωνία" του βαμβακιού του στριμωγμένου μέσα στην αντίσταση, όντως "του φαίνεται" σαν να υπάρχει μια αντλία που τραβάει το υγρό από τις ουρές του βαμβακιού και το ανεβάζει μέσα στο εσωτερικό της αντίστασης με πίεση, όπως ακριβώς το περιέγραψες.

Εύχομαι να μην σε κούρασα με την περιγραφή μου.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 26, 2018, 11:10 »
Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις να γράψεις ένα δοκίμιο φυσικής ατμοποιητών. Ξεπουλήσει! <3

Φχαριστούμε αγορίνα. Παραστατικότατος και εξόχως κατανοητός, τουλάχιστον για μένα που είμαι περίπου συνάδελφος.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 26, 2018, 12:33 »
Ούτε φυσικός δεν θα μπορούσε να τα γράψει καλύτερα, Γιώργη. Δηλώνω διαθεσιμότητα για να επιμεληθώ την αγγλόφωνη έκδοσή του, αν τελικά αποφασίσεις την συγγραφή δοκιμίου καθώς πρότεινε ο Κώστας. :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος commander

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΛΑΣ !!!!!
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 05, 2018, 13:09 »
Προς το παρόν, όχι.
Υπάρχει Ελλάδα!

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click


Δεν έχω δοκιμάσει τον Δία... ούτε από το απέναντι πεζοδρόμιο :)).
Δεν ήταν στο πεδίο των... επιδιώξεών μου :laugh1:
Ο Horus... κανένα θέμα τροφοδοσίας (υπερ- ή υπο-). Το μόνο σχετικό θέμα είναι ότι θέλει συνέχεια να τον τροφοδοτώ ;D
Και από γεύση... πρωτόγνωρη για μένα, οπότε συγκρίσεις δεν μπορώ να κάνω. Πάντως, κατάφερε να με κάνει να ατμίζω ευχάριστα το butterscotch tobacco της pink mule, που το είχα ξεχάσει από το περασμένο καλοκαίρι στο ντουλάπι, γιατί μου βρώμαγε στους σφιχτούς τσιγαρίσιους άτμο μου. Βίτσια είναι αυτά, βέβαια ;D
Ο Zeus (Δίας) είναι αρκετά κάτω σε γεύση σε σχέση με το Horus. Αυτό συμβαίνει (φήμες λένε) λόγω του ότι ο αέρας παρ' όλο που είναι upper flow, οδηγείται κάτω από την αντίσταση και λειτουργεί σαν bottom flow. 

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click


Στήσιμο με απλό κάνθαλ 0,50 mm (συγνώμη αλλα δεν προλάβαινα να τραβήξω φωτό), σε 3mm πυρήνα, αντίσταση 0,58 ωμ.
Στα 27 watt  με κλειστό αέρα πιό κάτω απ' το μισό.
Πολλή ωραία γεύση και ήπια πνευμονική τζούρα!
Πραγματικά παίζει σε πολλά τερέν με πολλές δυνατότητες.
Εύκολο, πολύ εύκολο στήσιμο και βαμβάκωμα με C.B V2.
Σηκώνει πολλά παιχνίδια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 05, 2018, 14:20 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Valneras

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 17, 2018, 13:20 »
Έχουμε καμιά πρόταση για σύρμα και στήσιμο που να μην κάνω πνευμονική τζούρα, αλλά να παίρνω το μέγιστο ντουμάνι και την καλύτερη δυνατόν γεύση; Γιατί οι πρώτες μου εντυπώσεις δεν είναι και οι καλύτερες κυρίως σε θέμα γεύσης συγκριτικά με τον Berserker.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 17, 2018, 15:01 »
Clapton... whatever!

Αποσυνδεδεμένος Valneras

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 17, 2018, 15:42 »
clapton δεν είναι κι αυτή που είχε μέσα στην συσκευασία;

Επίσης αδυνατώ να καταλάβω πως μπορεί να στηθεί ως mtl αφού όπως και να τον στήσω, θέλει να τραβάω πολύ γερές τζούρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2018, 16:33 από Valneras »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 17, 2018, 17:35 »
Κλείνεις αέρα... δραματικά!
Και χαμηλώνεις watt.

ΑΛΛΑ: αξονάκι αντίστασης με 3mm διάμετρο. Αν βάλεις 3.5mm θα σφίξει η τζούρα ακόμα πιο πολύ.
Το μήκος της αντίστασης να καλύπτει την τρύπα του αέρα του deck. Και κατεβάζεις την αντίσταση προσεκτικά χαμηλά πάνω από την τρύπα.

Ο στόχος είναι να εμποδίζει το μέγεθος της αντίστασης τον αέρα να φεύγει εύκολα προς την καμινάδα. Εκεί γίνεται το καλύτερο σφίξιμο της τζούρας του MTL, δηλαδή πάνω στην τρύπα αέρα του deck. Τότε παίρνεις γεύση.
Το κλείσιμο του αέρα του airflow ring δεν συμβάλει στην γευστική MTL τζούρα, αλλά μόνο στον περιορισμένο αέρα που ρουφάς.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #42 στις: Ιουλίου 17, 2018, 19:11 »
Με το συμπαθειο ρε παιδια, αλλα το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω ε και καποια στιγμη δε κρατιεμαι.
Το οτι μπορεις να κλεισεις παρα πολυ τον αερα σε εναν ατμοποιητη ΔΕΝ τον κανει MTL.

Οχι τιποτε αλλο, αλλα πιο απειροι τα διαβαζουν αυτα και μετα ξενερωνουν με τις αγορες τους.

Αποσυνδεδεμένος Valneras

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 17, 2018, 19:34 »
Ευχαριστώ alex, θα το δοκιμάσω, γιατί ομολογώ ότι η τζούρα και γεύση του συγκεκριμένου με χάλασαν αρκετά. Ερώτηση, πρέπει να το συνδυάσω και με 510 ντριπ;

Προσωπικά έχω μπερδευτεί με τους MTL, τους ντουμανάτους και τους πνευμονικούς. Είχα μείνει με την εντύπωση πως οι mtl είναι οι πνευμονικοί (βέβαια εγώ τον ατμίζω πρώτα στόμα και μετά πνευμόνια). Ο horus αγοράστηκε ως ντουμανάτος, αλλά δεν είχα καταλάβει πως οι ντουμανάτοι είναι μόνο πνευμονικοί(?) για να βγάλεις το σχετικό ντουμάνι (γιατί χωρίς δυνατή ρουφηξιά δεν είδα ντουμάνι στον horus σε ότι ρύθμιση κι αν έπαιξα). Η πνευμονική εμένα δεν μου αρέσει κι αν ο horus είναι κανονικά μόνο για πνευμονικές τζούρες, την πάτησα.

Αυτό επίσης που έχω να παρατηρήσω είναι πως ατμίζοντας το ίδιο υγρό, η γεύση είναι μέρα με νύχτα με τον Berserker που είχα συνηθίσει. Στον Ber η γεύση είναι πιο γεμάτη και αναδεικνύει τα αρώματα που έχω βάλει μέσα. Στον horus το αποτέλεσμα με την πνευμονική βγαίνει πολύ φλατ, και μου αφήνει και ένα "κάψιμο" στο λαιμό. Ζε νε σε πά.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: HORUS RTA by Vapefly
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 17, 2018, 21:26 »
Ο Berserker δίνει ανάλυση γεύσης, γι' αυτό διακρίνεις διαφορετικές γευστικές νότες.

Ο Horus δίνει ολοκλήρωση γεύσης, όταν τον δουλεύεις ως MTL (με τον 810/510 αντάπτορα και το δικό σου wide-bore driptip). Σημαίνει ότι ανακατεύει τις διαφορετικές γευστικές νότες και σου παραδίδει στο στόμα ένα ολοκληρωμένο γευστικό ανακάτεμά τους (αυτό που χαρακτηρίζεις ως flat).
To κάψιμο στο λαιμό είναι το χτύπημα (δίνει κι απ' αυτό αρκετό). Κατέβα σε περιεκτικότητα νικοτίνης.  
Όταν τον δουλεύεις ως DTL, δίνει ένταση γεύσης.

Ο τρόπος που ατμίζεις είναι MTL. Μπορείς να κάνει τη δουλειά σου με τον Horus. Απλώς θέλει ψάξιμο, γιατί έχει μεγάλο εύρος ατμιστικού προφίλ (από ντουμανάτο DTL μέχρι χαλαρό MTL). Βασικά είναι εκπαιδευτής από MTL σε DTL.

Οι δύο ατμοποιητές που συγκρίνεις είναι εντελώς διαφορετικοί. Mπροστά στον Horus, o Berserker, ως αναλυτής γεύσης, είναι για χαλάρωση,  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13665 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 158 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR