vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 5 χρήστες
akis91, Doubt, azografos, manoslykos, pelegrin07

Twitter

Galaxies MTL RDA by Vapefly

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 25, 2018, 15:04 »
Εγω πάλι, περιμένω ριβιού απο κάποιον και για τον Berserker RDA πριν αποφασίσω. Κάτι μου λέει πως ο Ber θα είναι καλύτερος.
Α!! Και το ριβιού του RSQ μην ξεχνάμε, γιατί θα πάνε πακέτο ;)

Αποσυνδεδεμένος mastoras79

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 27, 2018, 23:31 »
Εχει έρθει Ελλάδα δεν τον βρίσκω πουθενά;

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 28, 2018, 10:13 »
Έρχεται σύντομα, πληροφορήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 29, 2018, 14:07 »
Άρτι αφιχθείς!


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 29, 2018, 18:08 »
Καλό παιχνίδι :)
Έχουμε υπομονή... για την άποψή σου ;)

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 30, 2018, 14:51 »
Πρώτη δοκιμή και εντυπώσεις
Coil Ni80, 0,6Ω με διάμετρο 3mm, στα 24W. Βαμβάκι koh gen do. Πάρα πολύ εύκολο στήσιμο, ακόμη και για νεοεισερχόμενο στους rda.
Aθόρυβη και smooth τζούρα.
Γεύση αρκετά ικανοποιητική.
Mηδενικά θέματα διαρροών, χώρος υποδοχής υγρού αρκετός, ώστε να μη χρειάζεται τόσο συχνό στάξιμο.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη αποκλειστικά mtl dripper και περισσότερο κατάλληλος για bf, αφού το στάξιμο θέλει μια σχετική διαδικασία (βάλε-βγάλε το επιστόμιο)
Ανεβάζει θερμοκρασία, αλλά το πάνω μέρος του cap και το επιστόμιο δεν επιτρέπουν στην θερμοκρασία να γίνει αισθητή στα χείλη.
Πράγματι προσφέρει αρκετές επιλογές στη ρύθμιση του αέρα, αλλά πάντα στα πλαίσια του mtl.
Να επισημάνω επίσης την ευχάριστη έκπληξη της πολύ ποιοτικής κατασκευής. Τα πάντα είναι άψογα και τα διάφορα μέρη εφαρμόζουν απόλυτα.
Θα ακολουθήσουν δοκιμές με kanthal και ss316
Εν κατακλείδι, είναι μια πολύ τίμια και value for money επιλογή.


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #36 στις: Μαρτίου 30, 2018, 15:03 »
Στις επόμενες δοκιμές ξεβίδωσε τις βίδες του αέρα να έρθουν "flash" με τα posts (στο ίδιο επίπεδο με την άνω επιφάνειά τους), βάλε και τις τρεις τρύπες αέρα ανοιχτές και... δοκιμάζεις "περιορισμένες" πνευμονικές... αυθορμήτως!!! ;)

Ξέχασα... βάλε και ένα άλλο επιστόμιο, πιο κοντό και πιο φαρδύ από το δικό του και... περιμένουμε 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2018, 17:38 από alexoyiorgis »

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #37 στις: Μαρτίου 30, 2018, 19:21 »
Πριν γράψω είχα δοκιμάσει όλες τις επιλογές στα airflows. Εννοείται πως κατέληξα στα πάντα όλα τέρμα ανοικτά. Κι έτσι όμως την τζούρα του θα την χαρακτήριζα mtl. 
Εσένα όμως αυτή η επιλογή σου φαίνεται...πνευμονική, αφού είσαι δηλωμένος σφιχτοτζούρης   ;D
Να φανταστώ πως δεν τον έχεις τέρμα ανοικτό, ναι;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #38 στις: Μαρτίου 30, 2018, 20:54 »
Αυτή τη στιγμή τον έχω κάνει μονόπλευρης παροχής αέρα (τέρμα κλειστή τη βίδα αέρα του ενός post μόνο) και με το ίδιο ακριβώς στήσιμο που έχω τώρα στον -ομοίως μονόπλευρης παροχής αέρα- le concorde ("ταπεινό" 28ga Kanthal, 5 σπείρες σε 2.5mm αξονάκι = 1Ω, με το πηνίο της αντίστασης τοποθετημένο κοντά στην μία τρύπα παροχής αέρα και για τους δύο άτμο και βαμβάκωμα με ουρές που τις γυρίζω πίσω στο squonk pin για αμεσότερο πότισμα βαμβακιού και ταυτόχρονη μείωση του υπόλοιπου άδειου χώρου της βάσης).
Κάνω ένα προσωπικό συγκριτικό, εκμεταλλευόμενος τις δυνατότητες ρύθμισης αέρα που μου δίνει ο Galaxies. Τον έχω κάνει le concorde, βάζοντάς του ίδιο drip tip. Τον έφερα να μου δίνει τα ίδια ατμιστικά χαρακτηριστικά με τον le concorde για το ίδιο υγρό, παρ' ότι τους έχω πάνω σε διαφορετικά μοντάκια (με διαφορετικά watts εννοείται). 

Αποσυνδεδεμένος mastoras79

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 16, 2018, 22:36 »
Μετα από πολύ υπομονή τον πήρα και εγώ τον έχω 5 μέρες στην αρχή απογοήτευση αλλά μετά απο αρκετά στησήματα πηρα γεύση( με ΝΙ80 και kanthal 0,30 5 σπείρες)
Εσείς που τον έχετε περισότερο καιρό καμιά καλύτερη πρόταση?
Και μια φωτογραφία με το RSQ που ταιριάζει άψογα

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 17, 2018, 01:01 »
Ο [member=14633]aragiannis[/member] πιο πάνω εξηγεί και με φωτογραφία το στήσιμο με 3mm αξονάκι. Αν προσέξεις την πρώτη φωτογρφία, το μήκος του πηνίου της αντίστασής του είναι μικρό, όσο χρειάζεται για να είναι ολόκληρη η αντίσταση μπροστά από τις τρύπες του αέρα.

Επιπλέον, μπορείς να σηκώσει λίγο πιο ψηλά την αντίσταση, ώστε οι τρύπες του αέρα μέσα στο ντεκ να στοχεύουν τον αέρα στο κάτω μισό της πλευρικής επιφάνειας του κυλίνδρου της αντίστασης. Αυτό είναι γενικός "κανόνας" και βοηθάει στην γεύση.

Έχει πολλές δυνατότητες ρύθμισης αέρα για να βρεις τη γεύση σου και θέλει ψάξιμο.

Άλλος ξεβιδώνει τις βίδες του αέρα, ώστε το κεφάλι τους να είναι ίσα με την επιφάνεια του ντεκ που είναι βιδωμένες. Τότε είναι εντελώς ανοιχτές οι τρύπες αέρα του ντεκ. Και μετά περιστρέφει το top cap ανάλογα με το πόσες τρύπες του θέλει ανοιχτές (για το πόσο σφιχτή θέλει την τζούρα του).

Άλλος βιδώνει τις βίδες του αέρα στη μέση της διαδρομής τους, για να έχει την μισή τρύπα αέρα του ντεκ ανοιχτή. Και περιστρέφει το top cap ώστε και οι τρεις τρύπες του αέρα του να είναι ανοιχτές. Στην περίπτωση αυτή μπαίνει περισσότερος αέρας από τις τρύπες του top cap, ο οποίος όμως μετά συμπιέζεται από την βίδα του αέρα του ντεκ και έτσι αυξάνεται η ταχύτητα της ροής του αέρα λίγο πριν πέσει πάνω στην αντίσταση. Αυτό βοηθάει στην εντονότερη γεύση.

Υπάρχει και η περίπτωση να τον κάνεις μονόπλευρης παροχής αέρα, βιδώνοντας εντελώς την μία από τις δύο βίδες αέρα του ντεκ. Τότε μπορείς και να χρησιμοποιήσεις μικρότερο αξονάκι (2-2.5mm) για την αντίσταση και, αντί να την βάλεις στο κέντρο ανάμεσα στα posts, να την πλησιάσεις προς το post με την ανοιχτή τρύπα αέρα του ντεκ (πάλι σηκώνοντάς την λίγο ψηλότερα, όπως περιγράφω στην αρχή).

Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε και ένα άλλο drip tip με φαρδύτερη εσωτερική τρύπα, ώστε να μην συμπιέζεται τόσο πολύ ο ατμός πριν μπει στο στόμα σου και σου φαίνεται ζεστός. Έτσι, μπορείς να ανεβάσεις watts (ανάλογα με τις ανάγκες του υγρού σου) για περισσότερη γεύση.

Καλό παιχνίδι :)

Αποσυνδεδεμένος mastoras79

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #41 στις: Απριλίου 17, 2018, 23:21 »
Ευχαριστώ για την απάντηση κάποια απο αυτα που περιγράφεις τα έχω δοκιμάσει θα κάνω και άλλες δοκιμές το μόνο σίγουρο είναι ότι έχει πολύ παιχνίδι

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 21, 2018, 01:16 »
Παραλαβή χτες, λύσιμο, πλύσιμο, δέσιμο, στήσιμο &  πρώτη δοκιμή εδώ και 2 ώρες. Εντυπώσεις:
Coil Ni80 της συσκευασίας του (το απλό, Ο.7Ω, 26ga, id 2.5mm) σε μηχανικό squonk box με φρεσκοφορτισμένη μπαταρία.
Λόγω μηχανικού, που υποχρεωτικά με έχει κάνει πααααρα πολύ προσεκτικότερο & επιμελή, θα σταθώ πρώτα σε δύο σημεία του που θέλουν προσοχή.
1) Λόγω σχεδίασης των posts, τα βιδάκια θέλουν πολύ προσοχή στο ότι το σύρμα της αντίστασης (αν δεν είναι flat), να βρίσκεται από κάτω τους. Διαφορετικά, έχει την τάση να γλυστράει στον χώρο που είναι μάλλον σχεδιασμένος για όχι απλά/στρογγυλά σύρματα (!!!). Δεν ξέρω τί είχε κατά νου ο σχεδιαστής σε έναν καθαρόαιμο MTL. ::).
2) Τα βιδάκια ρύθμισης του αέρα δεν τόλμησα να τα λασκάρω όσο παίρνουν. Παραείναι λάσκα στις σπείρες τους και φοβάμαι μήπως κάποια στιγμή βγουν και δεν είμαι για να ρισκάρω κανένα βραχυκύκλωμα από το πουθενά.
Κατά τα άλλα....:
Ποιοτική / στιβαρή / εύκολη στην χρήση / όμορφή / αποδοτική / απροβλημάτιστη / καινοτόμα σε κάποια σημεία, παραπολυπαραμετροποιήσιμη κατασκευή. Στην τιμή που πωλείται Ελλάδα, €19.90 μάλλον είναι χάρισμα για αυτά που προσφέρει. Που με την αφέλεια του πρωτάρη σε rdas, συνοψίζονται σε:
*  Πάρα πολύ εύκολο στήσιμο.
* Aθόρυβη και smooth τζούρα.
* Γεύση ικανοποιητικότερη από αυτήν που έχω μάθει στους τανκάτους μου.
* Mηδενικά θέματα διαρροών.
* Αρκετός χώρος υγρού, με άμεση τροφοδοσία (μόλις ένα... σκουόνκ & είναι έτοιμος για καμιά 10ριά pufs). ;D
* Θερμοκρασία δεν είδα να ανεβάζει (για το συγκεκριμένο στήσιμο και πάντα σε μηχανικό), παρά μόνο στα πολύ σφιχτά του που απλά τον νοιώθω πολύ θερμό. Αλλά & πάλι, το πάνω μονωτικό του cap και το επιστόμιο δεν επιτρέπουν στην θερμοκρασία να γίνει ενοχλητική στα χείλη.
Με τις πολλές-πολλές επιλογές ρύθμισης αέρα, σαφώς και δεν είχα τον χρόνο να πειραματιστώ, παρά μόνο με τις 3 βασικές επιλογές εξωτερικά. Αν και το δικό μου το προφίλ είναι εξαιρετικά σφιχτό, ο συγκεκριμμένος rda μου άρεσε περισσότερο στις 2 τρύπες ανοιχτός. Τόσο σαν γεύση/ανάλυση όσο και σαν παραγωγή ατμού/θερμοκρασίες, βιλουδουτζούρα.
* Ενώ το σύστημα είναι πρωτότυπο, έξυπνο και αποτελεσματικό, λειτουργικά θέλει συνήθεια, καθώς είναι δύσκολο να διακρίνεις το αν οι τρυπούλες των 0.8mm-1.5mm είναι ανοιχτές, ακόμα και με καλό φωτισμό. Μάλλον η δοκιμή με το στόμα είναι πιό γρήγορη διαδικασία.  
* Τις εσωτερικές βίδες ρύθμισης του αέρα, για τους λόγους ασφάλειας (ή ανασφάλειάς) μου τις άφησα ελαφρά βιδωμένες από το πρόσωπο με πρόσωπο.
* Εχουμε παιχνίδι μπροστά με τον μικρούλη. Περίοδος αγρανάπαυσης τανκάτων σε ηλεκτρονικά mods (στου ντουλάπ`) προς χάριν rdas σε μηχανικά προς το παρόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2018, 03:11 από treloneritis »

Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #43 στις: Ιουλίου 18, 2018, 12:52 »
Καλημέρα σκέφτομαι να αγοράσω τον πρώτο μου rda με bf pin και είμαι μεταξύ του galaxies mtl rda και του le Concorde... Αυτό που θέλω ως αποτέλεσμα τζουρας είναι σαν αυτό που παίρνω με τον hussar rta με το 2 αρι pin αέρα... Θα το πάρω με κάποιο από τούς δυο? Και αν ναι με ποιον? Αν όχι έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο ? Ευχαριστώ... 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Galaxies MTL RDA by Vapefly
« Απάντηση #44 στις: Ιουλίου 18, 2018, 20:32 »
Αν με το διάρι pin του Hussar έχεις και αρκετό αέρα ανοιχτό, τότε πήγαινε στον Concorde και θα δεις πιο smooth, πυκνή και ήσυχη τζούρα από τον hussar

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8073 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13978 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136033 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084867 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9895 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478441 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy