vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

269 επισκέπτες, 8 χρήστες
gstamatos, manoslykos, tibolaso, stsoulos, camber, Alexander20, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

Calix v4 byLeo

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 01, 2018, 22:30 »
[justify][member=12836]Nikrom[/member], καλησπέρα. Δύσκολη και αυτή η ερώτηση. Θα έλεγα πως ο Keras ακόμα κρατάει την κορυφή του. Είναι πιο mtl από τον Calix, και αν έπρεπε π.χ. να επιλέξω αγαπημένο καπνικό για σφικτές εισπνοές με γεύση και ανάλυση, ναι, θα επέλεγα Keras. [/justify]


Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 01, 2018, 22:33 »
Joe η ερώτησή μου είναι το ULTEM TANK έχει αντοχές στα όξινα??? σε άλλους ατμο που τα έχω δοκιμάσει δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Γενικα  και εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με τα οξινα υγρα με Ultem tank, οποτε φανταζομαι και με τον συγκεκριμενο θα ισχυει το ιδιο! Και απο οτι ακουσα θα βγει και γυαλινο tank..

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 01, 2018, 22:37 »

[justify][member=12836]Nikrom[/member], καλησπέρα. Δύσκολη και αυτή η ερώτηση. Θα έλεγα πως ο Keras ακόμα κρατάει την κορυφή του. Είναι πιο mtl από τον Calix, και αν έπρεπε π.χ. να επιλέξω αγαπημένο καπνικό για σφικτές εισπνοές με γεύση και ανάλυση, ναι, θα επέλεγα Keras. [/justify]
σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 01, 2018, 22:41 »

[member=16029]JoeBarTeam[/member] 

Άλλη μια ερώτηση που ξέχασα πριν. Τώρα που οι βίδες άλλαξαν θέση, την αντίσταση την βάζεις με τα ποδαράκια προς τα πάνω; Βολεύει δηλαδή να τις στρίβεις αριστερόστροφα όπως κάναμε στον... Δεν θυμάμαι σε ποιόν αλλά σε κάποιον έστριβα τις αντιστάσεις ανάποδα... :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 01, 2018, 22:51 »
[justify]@cp, χμ, πονηρή σκέψη έγραψες. Εγώ έτυχε (όντως έτυχε) να το κάνω και με τους 2 τρόπους από τα πρώτα κιόλας στησίματα, και αρκετές φορές μάλιστα. Λοιπόν, ανάποδα η αντίσταση ήταν πιο άβολη επιλογή για μένα, ενώ με επάνω την αντίσταση τα είχα όλα στο πιάτο. Γύριζα, χαμήλωνα, σήκωνα, έκανα ό,τι ήθελα την αντίσταση. Πάντως για να μην ξεφεύγω, δεν είδα σε καμία από τις 2 αυτές επιλογές πρόβλημα με σφίξιμο των βιδών και ακροδεκτών. Και τις 4 βίδες χρησιμοποίησα χωρίς θεματάκια πουθενά. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 01, 2018, 22:52 »
[member=16029]JoeBarTeam[/member]

Άλλη μια ερώτηση που ξέχασα πριν. Τώρα που οι βίδες άλλαξαν θέση, την αντίσταση την βάζεις με τα ποδαράκια προς τα πάνω; Βολεύει δηλαδή να τις στρίβεις αριστερόστροφα όπως κάναμε στον... Δεν θυμάμαι σε ποιόν αλλά σε κάποιον έστριβα τις αντιστάσεις ανάποδα... :hmmm:
τον τηλέμαχο?
ανάλογος, αν είναι μεγάλη η αντίσταση και θέλεις να περάσεις το σύρμα από την εξωτερική πλευρά τις βίδας

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 01, 2018, 22:59 »
Σωστά! Στον Τηλέμαχο και νομίζω και στον Hurricane το έκανα έτσι μερικές φορές... :thumpup:

@ joebar
Merci μετρ!  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 01, 2018, 23:12 »
[justify][member=12836]Nikrom[/member], καλησπέρα. Δύσκολη και αυτή η ερώτηση. Θα έλεγα πως ο Keras ακόμα κρατάει την κορυφή του. Είναι πιο mtl από τον Calix, και αν έπρεπε π.χ. να επιλέξω αγαπημένο καπνικό για σφικτές εισπνοές με γεύση και ανάλυση, ναι, θα επέλεγα Keras. [/justify]

Είπες πιο πριν κακή κουβέντα για τον Cloudone v3, έτσι και έλεγες και για τον Keras θα σε εκοβα από φίλο.

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 01, 2018, 23:47 »
[member=16029]JoeBarTeam[/member]

Έξαιρετικη παρουσίαση και πληροφορίες. Ευχαριστούμε πολύ. Να τον χαρείς όπως του αξίζει και σου αξίζει.

Αν κρίνω την όλη παρουσίαση νομίζω ότι μόλις έπαθες έρωτα. :))

Μακάρι να μπορούσα να προσθέσω κάτι  γι αυτόν τον εξαιρετικό όπως φαίνεται RTA αλλά προς το παρόν θα μείνω με τον v3 ελέω squonking.

Καλοατμιστος.

Sent from my A0001 using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2018, 10:08 από pugsang »

Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 02, 2018, 00:25 »
[member=16029]JoeBarTeam[/member] έχεις τον Apollo για να απαντήσεις στην ερώτηση που έκανε ο pugsang στο νήμα του apollo σχετικά με το αν μπαίνει η φωλιά του V4 στον apollo;

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 02, 2018, 06:35 »
Για τα οξινα υγρα ρωτησα τον Βασιλη και μου ειπε οτι δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα, ειναι πολυ ανθεκτικο,οπως επισης και στις πτωσεις! ;D

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 02, 2018, 12:04 »
[justify][member=20529]TheMadGreek[/member], καλημέρα. Χαχα, ναι, να ήξερες και πόσο δίκιο έχεις, (που ξέρεις δηλαδή). Να, εχθές που έκλεισα, μπήκα πάλι να ξαναδώ το βίντεο με τη συνέντευξη, ε, μπήκα πάλι σε ανάλογες σκέψεις. / Ναι, το γρήγορο παράδειγμα που είπα νωρίτερα (καλύτερος από Cloud v3, ή και επιλογή σε χι υγρά με καλύτερη επιλογή τον Keras). Εδώ, είμαι ήδη πάρα πολύ ικανοποιημένος με την απόδοση του v4, ταυτόχρονα θυμάμαι πόσο εύκολα είχα απορρίψει τον v2 και μάλιστα δεν ήθελα να ασχοληθώ ξανά. Παράλληλα, στη συνέντευξη, ο κατασκευαστής αναφέρει σε ένα σημείο πως σε θέμα γεύσης οι διαφορές στην ουσία δεν υπάρχουν σε Calix. Εγώ τώρα ως απλός χρήστης είδα έναν εξαιρετικό v4 σε όλα του. Στα καπάκια, ατμίζω σταθερά και καθημερινά έναν Cloud, ο οποίος (είτε ο v2 είτε ο v3) είναι άπιαστοι στα γλυκά καπνικά. Μέσα σε όλο αυτό τον χαμό, ατμίζω λιγοστές ημέρες τον Calix και η γευστική του απόδοση είναι καταπληκτική και πιάνει αρκετούς φτασμένους, και σε σφικτές και σε αεράτες. / Δεν ξέρω, ακόμα με εκπλήσσει όλο αυτό το μπερδεμένο, και βέβαια αυτό που δικαιολογεί πολλά απ’ όσα θα γράψουμε και στη συνέχεια είναι ένα, πως οι όποιες κορυφές είναι με πολλούς επισκευάσιμους, τα όποια δεκάρια είναι πάντα εδώ, από τούμπανα ντρίπερ-δοκιμαστές, από τανκάτους και μη, Gus, Atmistique, ESG, GG, Γερμανούς, κ.ο.κ., όμως από την άλλη, είναι σπουδαίο το ποιος θα κερδίσει και την καθημερινότητά μας, π.χ., προσωπικά, σχεδόν πάντα επιστρέφω και σε έναν Cloud, ξέρω αρκετούς καλύτερούς του, όμως κλάιν, θα ήμουν ευτυχισμένος και μόνο με τον Kfl+, τι να κάνω έναν Richelieu στην καθημερινότητά μου; τι υγρά θα του βάλω, δεν υπάρχει περίπτωση να τον σετάρω όπως εγώ θέλω, ή αυτός απαιτεί, μέσα στη μέρα μου, σε καμία περίπτωση δεν θέλω ένα 24ωρο γκουρμεδιάρικο, θέλω γήινα πράγματα, να ατμίζω αρχοντικά και “καπνικά¨, και μέσα σε όλα αυτά, να και το πλέγμα που κάνει περίπατο ανάμεσά τους και κρυφογελάει από το παρελθόν. / Ή και εδώ πάλι, στον V4, και ως οικογενειακή εσωτερική του υπόθεση π.χ. Apollo ή Calix; κι αν έπρεπε να κρατήσω μόνο έναν; θα επέλεγα Apollo. Και τα παραδείγματα δεν σταματούν. [/justify]

[justify][member=17383]pugsang[/member], καλημέρα και ειλικρινά σ’ ευχαριστώ για όλα. Ναι ναι, κόλλησα τόσες μέρες με τον v4, και θα μπει στους έρωτες, δεν το συζητώ καθόλου. Υπέροχος σε όλα του, (εντόπισα και εξαιρετικό χτύπημα / το αναφέρει και ο κατασκευαστής σε ένα σημείο, και είναι πέρα για πέρα αλήθεια / συν την εξαιρετική του απόδοση σε γεύση κ.λπ.). Κάτι άλλο, τελευταίο. Όσο περνάει ο καιρός, μαζεύω ένα ένα τα κομμάτια, έστω από τα πρώτα βασικά που μέχρι τώρα αγνοώ, είτε για τον Calix είτε ό,τι έχει να κάνει με αυτά τα ατμιστικά που εγώ θα ήθελα να ψάξω, (ακόμα και τα όποιο σχετικό κουτσομπολίστικο). / Όπως κι αν έχει, θα ήθελα και από εδώ να σου ζητήσω μία ειλικρινή συγγνώμη για πράγματα του πρόσφατου παρελθόντος όπου ήμουν άδικος αλλά και απαράδεκτος. Και ασφαλώς, δεν θα αλλάξω γνώμη, ακόμα κι αν στο μέλλον παίξουμε λεκτικό μπουνίδι... [/justify]

[justify][member=21404]Athanasios[/member], καλημέρα. Ναι, έτυχε να το δω. Όχι, δεν ταιριάζουν καθόλου. Με την ευκαιρία να πω πως η φωλιά στον v4 είναι άριστα φτιαγμένη, πιο χοντρά μέταλλα από τις μέχρι τώρα φωλιές, και πολύ πιο καλά σε επεξεργασία, σε όλα της είναι άριστη. [/justify]


 

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 02, 2018, 12:29 »
Σορρυ αν σε πρήζω, θεωρήτικη κουβέντα κάνουμε αφού η βάση δεν υπαρχει ως ανταλλακτικό, αλλά το κατω πιν της φωλιάς του Apollo δεν βιδώνει στη φωλια του ν4 και όλο αυτό που θα προκύψει στη βάση του Apollo?

Προφανως στον ν3 δεν μπαινει, το έχει πει και ο κατασκευαστής - φαίνεται και λόγω μεγέθους, αλλά στον Apollo υπάρχει χώρος περιμετρικά

Αν δεν σου κάνει κόπος δοκίμασέ το μία βαζοντας φυσικά τον πείρο στη βάση πριν ξεβιδώσεις μην την πάρεις όλη στο χερι σε τεύχη.

Όσο για τα προσωπικά μας (sic) δεν τρέχει μία, προχωράμε παρακάτω :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2018, 12:40 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 02, 2018, 12:39 »
[justify][member=17383]pugsang[/member], ναι, αν και δεν μπήκα ακόμα να διαβάσω τη σχετική σας συζήτηση στο νήμα του Apollo, και σαν σκέψη αυτό που αναφέρεις είναι όντως πανέξυπνο. Παρ’ όλα αυτά, όχι, δεν ταιριάζει ούτε έτσι γιατί έχουν διαφορετικά σπειρώματα (βάση Apollo & σπείρωμα φωλιάς v4).[/justify]

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Calix v4 byLeo
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 02, 2018, 12:41 »
Κατι κατάλαβα από την φωτό σου απλά δεν φαινόταν καθαρά.

Όπως και να χει ευχαριστώ.

Θα περιμένουμε τον κατασκευαστή μήπως και βγάλει την φωλιά σαν ανταλλακτικό για v3/Apollo.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110468 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159703 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515256 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146445 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530717 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801570 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet