vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

155 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, ZoeM

Twitter

Pharaoh mini rta by Digiflavor

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 09:52 »
Το άνοιγμα/κλείσιμο των υγρών είναι πολύ απλό επειδή διαβάσω διάφορα για "δεξιόστροφα και πάλι δεξιόστροφα" κλπ που δεν τα καταλαβαίνω κιόλας να πω την αλήθεια.

Βιδώνοντας το τανκ τέρμα στη βάση τα υγρά είναι κλειστά.
Ξεβιδώνοντάς το ελάχιστα (1/6 - 1/8 της πλήρους περιστροφής του; ) τα υγρά ανοίγουν.
Όταν θέλουμε να γεμίσουμε το τανκ απλώς το βιδώνουμε πάλι τέρμα.

Όπως γίνεται και στον kayfun v5 για παράδειγμα (για όσους τον έχουν δουλέψει) αλλά με τη διαφορά ότι για το άνοιγμα των υγρών στον Pharaoh mini δεν απαιτούνται δύο ολόκληρες περιστροφές/ξεβίδωμα του τανκ από τη βάση. ;)

Τώρα το κατά πόσο θα παραμείνει "σφιχτό" το σπείρωμα στο πέρασμα του χρόνου δεν το γνωρίζω, ένα μήνα σχεδόν που τον έχω στα χέρια δεν παρατήρησα κάποια διαφορά. Θα φαινόταν αρχικά από το "τερμάτισμα" στο σφίξιμο αφού θα μεγάλωνε και η απόσταση της περιστροφής για το πλήρες άνοιγμα των υγρών. Θα αυξανόταν και το "παίξιμο" του τανκ όταν αυτό ξεβίδωνε για να ανοίξουν τα υγρά. Λίγο "παίξιμο" υπάρχει πάντως, ειδικά με το μεγάλο τανκ γίνεται πιο εύκολα ορατό. Τίποτα ιδιαίτερα "ενοχλητικό" μέχρι στιγμής όμως και σε καμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα μέχρι τώρα ότι βάζουμε σε κίνδυνο τη στεγανότητα του τανκ - κάτι που ο Jai Haze ήθελε σώνει και ντε να τονίσει ότι υφίσταται από την πρώτη στιγμή.

Προσωπικά δεν λέω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για το "άνοιξε/κλείσε" των υγρών ενός ατμοποιητή, μέχρι τώρα πάντως δεν διαπίστωσα ούτε δυσλειτουργία αλλά ούτε και γενικότερα "θέματα" στον τρόπο που συμπεριφέρεται ο συγκεκριμένος. Ο καιρός θα δείξει. :)

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 09:57 »
Δε θα επρεπε να ειναι ετσι, η κανονικη λειτουργια ειναι με αεναη περιστροφη της καμπανας δεξιοστροφα χωρις το "ξεβιδωμα", οπως γινοταν στον πρωτο griffin, οπως στον Αμμιτ, οπως στον Μερλιν.

Εφοσον οι μισοι εδω και οι μισοι στο youtube εχουν δυο διαφορετικες εμπειριες, θα ελεγα πως το quality control της Digiflavor ειναι ανεπαρκες.

Εκτος αν ο υπαιτιος ειναι κανα ελαφρως χοντρυτερο o-ring στην βαση.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 12:15 »
Εγώ πάλι απο όλους τους ριβιούερς, ο Jai Haze είναι ο μόνος που σε πολλά βίντεο τον έχω κλείσει πριν ολοκληρωθεί το βίντεο. Εννοείται πως κι εγώ τον βλέπω α) για τις επιλογές του και την ποικιλία του και β) γιατί αν υπάρχει κάτι κακό θα το πει, αλλά το σημείο βου) ειναι και το σημείο που με χαλάει, ίσως γιατί δεν αντιλαμβάνομαι τον ακριβή σκοπό του όταν το επαναλαμβάνει 27 φορές, οταν προσπαθεί, στον χώρο -που είναι αυτό που χειρίζεται πιο άνετα ή έστω προσπαθεί, μετά τα χέρια του- να "βγάλει" πράγματα που προφανώς δε διαθέτει, συν οτι το ξεκατίνιασμα δεν ειναι καθόλου της δικής μου ιδιοσυγκρασίας. Απο ενα σημείο και μετά, χάνεται το αστείο, χάνεται και το νόημα το ίδο της "επίθεσης" θεωρώ. ΑΥτά ειναι πράγματα βέβαια που ήθελα να πω για τον συγκεκριμένο ριβγιούερ (Κέμ πριτς απρούβντ δις) αλλα που δεν έχω λόγο να επαναλάβω και να "επενδύσω" σε επίθεση, εναντίον του.

Να βάλω μια φωτό απο στήσιμο στον RDTA και επειδή ειδα τον Jai να βάζει κι αυτος παράλληλη, που τουλάχιστον στον rdta επιβάλλεται...  :)) Βέβαια ο RDTA είναι επιπέδου hoover Και αναγκαστικά εγώ βάζω ντιπ-τιπ 510 με ανοιχτούς όμως όλους τους αέρηδες, τα 2ml που παίρνει ειναι 5-6 τζούρες και τα χιλιοστά 3 περισσότερα, οπότε μόνο για την όρεξη :D
Hive+Fused clapton παρά κάτι ψιλά 0,3Ω
*(προσωπικά δεν προσπαθώ να κολλήσω αντιστάσεις, τα κενά αποδίδουν και δεν τις πυρώνω σχεδόν ποτέ, εκτός απο εναν μικρό έλεγχο και εκτός απο στιγμές ματαιοδοξίας, αλλα δεν ειμαι και ο καλύτερος ριβγιούερ ( :bye: ) των ΗΠΑ,  προφανώς δηλαδή)

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2017, 12:35 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 13:00 »
Η δικιά μου απορία είναι αν το juiceflow παραμένει ανοιχτό οταν βιδώσεις το tank ή όχι.

Αν πρέπει να ξεβιδώσεις δεν παίζει όπως τον χρησιμοποιείς ή όταν πας να τον γεμίσεις να ξεβιδωθεί λίγο ακόμα και να γεμίσεις υγρά?

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 13:26 »
Εγώ πιστεύω είναι περιπτωσάρα σαν του Ammit. Οταν πλένεται, ότι λιπανση υπάρχει στη βάση και στο εσωτερικό πάει περίπατο, αν έχει και κανενα ο-ρινγκ σιλικόνης, μπορεί και να κόλλησε τελείως.Όχι οτι έχω καμιά ιδέα πως λειτουργεί όμως, μόνο επειδή είχα παρακολουθήσει την ιστορία με τον Ammit
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2017, 13:42 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 14:33 »
Δεν τίθεται θέμα oring κτλ. Τα πράγματα είναι απλά. Με βιδωμένο το τανκ κανονικά όπως όλοι ξέρουμε, τα υγρά είναι κλειστά. Με ένα κλικ ξεβίδωμα, ανοίγουν. Αυτο το θεωρώ λάθος. Θα έπρεπε εκεί που σταματάει το βιδωμα να είναι ανοιχτά τα υγρά ή η καμπάνα να περιστρέφεται αυτόνομα από το τανκ ώστε και τανκ βιδωμένο να έχεις, αλλά και ευχέρεια χρήσης του κοντρόλ. Βασικά δε κατάλαβα γιατί να χρειάζεται κοντρόλ. Σωστό στήσιμο θέλει και μια χαρά τροφοδοσία θα έχει.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 14:53 »
Με πρόλαβες ήθελα εγώ να ανοίξω θέμα όταν θα μου έρθει στο τέλος της βδομάδας.. Το κάνεις λάθος..Έχει κανονική ρύθμιση υγρών..και δουλεύει εξαιρετικά Πιάνεις το τανκ από πάνω και στρίβεις όλο δεξιόστροφα Δεξιόστροφα ανοίγεις τα υγρά δεξιόστροφα τα κλείνεις (Μου θύμισες ένα Reviewer στο YouTube που τον έθαψε διότι δεν ήξερε να δουλεύει το σύστημα υγρών και είχε διαρροές, μόλις τον εκραξαν οι χρήστες και καλά επικαλέστηκε ότι ήταν ελαττωματικό το δείγμα μπας και σώσει την κατάσταση..το θέμα είναι ότι παρέσυρε πολλούς και ακύρωσαν τις παραγγελίες Είναι λίγο σφιχτή η ρύθμιση υγρών λόγω για να μην χαλαρώσει με τον καιρό και αρχίζει τα δακρυσματα όπως πολλοί Είναι όλα μελετημένα..

Δειτε προσεκτικα τι μας γραφει ο φιλος μας, στο video ενας απο τους καλυτερους αξιολογητες μας δειχνει

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 15:10 »
Ναι και αυτός δεν τον έχει ελαφρώς ξεβιδωμένο?

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 15:15 »
ok θεώρησα κι εγώ πως μάλλον δουλευε σαν του αλλους
Απλά δεν είχε πάει υγρό στο εσωτερικό o-ring και κόλλαγε. Όποιος έχει ανοίξει βάση Griffin καταλαβαίνει ποιο o-ring λέω. Μαζικής παραγωγής αντικείμενο είναι και press-fit (αν είναι σαν τον Griffin), άλλες βάσεις βγαίνουν πιο σφιχτές και άλλες πιο χαλαρές. Μια λύση θα ήταν να ρίξεις VG στις χαραμάδες της βάσης ανάμεσα από AFC και JFC και να τις γυρνάς για να πάει στο εσωτερικό o-ring.
Πάντως και ο ammit όπως βλέπω τώρα στο αποπάνου βίντεο (μα τι νικ) το ίδιο πράγμα φαίνεται
https://youtu.be/6EukQZKzi5g?t=4m17s
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2017, 16:14 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 15:17 »
Από το 5:25 μέχρι το 6:50 του βίντεο δείχνει το σωστό σημείο για πιάσιμο για την ρύθμιση των υγρών

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 15:20 »
Ναι αλλά το δείχνει με ανοιχτό το τανκ.Οταν είναι κλειστό ισχύει ακόμα ?

Βασικά klein, όταν τον πάρει κάποιος γνωστός και μου τον αφήσει θα τον δοκιμάσω και θα δω αν μου κάνει.
Απο reviews και μόνο δεν ξαναγοράζω στα τυφλά.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2017, 22:21 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 17:17 »
Επαναλαμβάνω. Από όπου και να το πιάσεις το τανκ, το οποίο τανκ είναι ένα με τη καμπάνα, για να έχεις τα υγρά ανοιχτά, θα πρέπει να ξεβιδωσεις ελαφρώς το τανκ από τη βάση. Τώρα, αν θες να πιάσεις το τανκ από τη κορυφή, τη μέση, από κάτω, η ίδια αρχή ισχύει.

Τον djlsb απλά, δεν τον ενοχλεί που συμβαίνει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 18:29 »
Αυριο θα τον δω απο κοντα. 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 18:45 »


Το άνοιγμα/κλείσιμο των υγρών είναι πολύ απλό...

Βιδώνοντας το τανκ τέρμα στη βάση τα υγρά είναι κλειστά.
Ξεβιδώνοντάς το ελάχιστα (1/6 - 1/8 της πλήρους περιστροφής του; ) τα υγρά ανοίγουν.
Όταν θέλουμε να γεμίσουμε το τανκ απλώς το βιδώνουμε πάλι τέρμα.

Όπως γίνεται και στον kayfun v5 για παράδειγμα (για όσους τον έχουν δουλέψει) αλλά με τη διαφορά ότι για το άνοιγμα των υγρών στον Pharaoh mini δεν απαιτούνται δύο ολόκληρες περιστροφές/ξεβίδωμα του τανκ από τη βάση. ;)

Βρε παιδιά τα παραπάνω που γράφω για το άνοιγμα και κλείσιμο των υγρών τα διαβάζει κανείς η τσάμπα μπαίνω στον κόπο; :D

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Pharaoh mini rta by Digiflavor
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 28, 2017, 18:49 »
Μακη στο video φαινονται ολα, αλλα για το 1% λαθους, αυριο εχει δοκιμη απο κοντα.
Αλλωστε δεν είναι ο νέος πρωτος ατμο με αυτο το συστημα υγρων που συναντουμε.Υπομονη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534025 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59498 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084634 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35138 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477684 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy