vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Jorge, Tazz, lidbab, Kouros17, radios, Zdgatapsychs, tibolaso

Twitter

Leto rta

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Leto rta
« στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 18:42 »
Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω στο forum {..αν και διαβάζω ανελλιπώς (..τουλάχιστον τα θέματα που με ενδιαφέρουν)}.
 
 Μετά λοιπόν από μία μεγάλη μέχρι τώρα παύση ..ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας, μία σχεδόν τυχαία επιλογή - αγορά που έκανα τελευταία ..και που με κατάπληξε ευχάριστα με την απόδοσή του!!
 
 ..ο λόγος για τον leto rta.
 
 Είναι ένας 24άρης σχεδόν πνευμονικός ατμοποιητής (..λέω σχεδόν, γιατί εγώ τον χρησιμοποιώ σαν mtl), με πραγματικά πολύ καλή απόδοση (ιδίως για την τιμή των +/- 70 ευρώ που κοστίζει) ..αλλά που για εμένα, κοιτάει στα ίσα (..άν όχι και από πάνω!!!) ..πολλούς ακριβότερους και πολυδιαφημισμένους ατμοποιητές!!
 
 Εχοντας λοιπόν δοκιμάσει "σχεδόν" όλους τους τανκάτους που κυκλοφορούν ..και χρησιμοποιώντας για μεγάλο χρονικό διάστημα μόνο hussar για κυρίως ατμοποιητές μου ..είναι η πρώτη φορά, που τους έχω αφήσει προς το παρόν από το χέρι!!
 
 Στο δια ταύτα..
 
 24άρης τανκάτος, με χωρητικότητα στα 2ml ..αλλά και με επιπλέον τανκάκι και καμινάδα στην συσκευασία, που τον μετατρέπει σε 3μελο.
 
 Ολο το deck και η βάση είναι επιχρυσωμένα, τα δε post έχουν κάτω από την βίδα ελατήριο ..που ανασηκώνει όλο το κομμάτι "σάντουιτς", που μπαίνει o ακροδέκτης του coil. Το στήσιμο του coil, είναι απλά "παιχνίδι"!!
 
 Η αναπλήρωση γίνεται πανεύκολα από πάνω (..και κυρίως χωρίς να χρειάζεται να κλείσουμε ροή υγρών η κάτι άλλο! ..απλά ξεβιδώνεις την πάνω τάπα με το drip tip - γεμίζεις - ξαναβιδώνεις - ατμίζεις ..χωρίς καμία διαρροή {..δεν το αφήνω ανοικτό βέβαια και κανένα "χρόνο" ..όσο χρειάζεται για να γεμίσω το τάνκ με υγρό}.
 
 ..το drip tip είναι από ultem ..και δυστυχώς, δεν μπορούμε να βάλουμε κάποιο άλλο στην θέση του (..δεν είναι 510, αλλά μία άλλη περίεργη μεγάλη διάσταση, που ενώ στην αρχή σε ξενίζει.. το συνηθίζεις εύκολα).
 
 Το συνολικό ύψος είναι στα 30mm (38 με το drip tip) και στη συσκευασία μαζί παρέχονται και ένα πλήρες σετάκι o-rings, ένα μεταλλικό κατσαβιδάκι και μία έτοιμη φτιαγμένη αντίσταση ss316 {..την οποία και θεωρώ την πλέον ενδεδειγμένη για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή ...αυτήν και αναλόγως γούστου.. χονδρών γενικά συρμάτων (..σηκώνει πολύ παιχνίδι για όποιον θέλει να ασχοληθεί)}.
 
 Τα χαρακτηριστικά του (..παρόλο που ήδη τα ανέφερα), τα ξαναβάζω όπως τα έχουν στην σελίδα του κατασκευαστή:


Leto RTA is the first rebuildable atomizer by Titanide. It was designed to be simple, minimalistic and elegant. A 24mm Stainless Steel single-coil atomizer, mirror-polished, with gold-plated deck. It’s capacity is 2ml, and a 3ml conversion kit is included.
-          Single coil
-          510 thread
-          Top-filling
-          Spring-loaded design with clamp style mechanism
-          Gold-plated deck
-          2ml (conversion kit to 3ml included)
-          Mirror-polished
-          Ultem drip-tip
-          1 Screwdriver included
-          1 coil (SS316L) included
Hauteur max avec drip-tip : 38mm
Hauteur max sans drip-tip : 30mm
Diamètre : 24mm

Επίσης να αναφέρω, ότι ενώ η δημιουργία είναι Γαλλική (..ώς προς το σχέδιο), η κατασκευή του γίνεται στην Κίνα (..εξ ου μάλλον και η σχετικά χαμηλή τιμή ...αλλά ευτυχώς στην ποιότητα, είναι άψογος)!!

Και μερικές φωτογραφίες (..επίσης από το site το κατασκευαστή):











..και μία δικιά μου ανά χείρας:




Η παρουσίαση από τον Todd:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2017, 08:56 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Leto rta
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 19:32 »
το photobucket ξεχνα το... Imgur.com.  :)
 

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Leto rta
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 22:23 »
[justify][member=9983]Varaderum[/member], καλησπέρα. Έτυχε να τον δω κι εγώ, αλλά σαν χρήστης δύσκολα επιλέγω 24mm και άνω. Όμως, για να σημειώνεις εσύ την έκπληξή σου για την απόδοσή του, ε, αυτό και μόνο μετράει πάρα πολύ, τουλάχιστον σε μένα, (όσοι δεν έτυχε να γνωρίζουν: έχεις δει θηρία και θηρία γεύσης).[/justify]

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Leto rta
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 23:29 »
Glad to have you back Γιώργο!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 10, 2017, 23:48 »
Καλησπέρα JoeBarTeam ..και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. {..βλέπω, διαβάζω και χαίρομαι τις παρουσιάσεις σου (..οι οποίες είναι όντως άψογες)}!

Ο συγκεκριμένος όντως μου έκανε εντύπωση (..τόσο.. όσο να μπω στην διαδικασία να το εκφράσω).

Με το coil που έρχεται στην συσκευασία  (..ss316l είναι ..αλλά αρκετά "χονδρό ") ..στα 30 watt (..το δουλεύω σε έλεγχο θερμοκρασίας ..αν και παίζει άψογα και σε απλά watt) και με την μία οπή αέρα σε κάθε πλευρά ανοικτή ...όντως παίρνω πάρα πολύ καλή απόδοση (..ανώτερη από πολλούς άλλους ακριβότερους ατμοποιητές)!! Και μάλιστα χωρίς ψηλές θερμοκρασίες (..κάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει).

Και είμαι σίγουρος (..δεν το έχω τσεκάρει ..αλλά είμαι) ..ότι και με άλλου είδους σύρματα (..μεγάλου διαμετρήματος ..αυτά που χρησιμοποιούν κάποια "φουγάρα") ..θα κάνει κάποιους "ντουμανιάρηδες" ...ευτυχισμένους!!!

@ ..σε ευχαριστώ Τρύφωνα!

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 11, 2017, 00:30 »
Γιωργο... χαιρομαι που σε ξαναβλεπω "μαχημο".  ;)

Αποσυνδεδεμένος grig

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 20, 2017, 09:42 »
ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΎΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΤΜΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 20, 2017, 11:00 »
Με μιά απλή αναζήτηση στο google, θα δεις δύο μαγαζιά που το φέρνουν.

..το ένα είναι στην Αθήνα ..και το δεύτερο στην Χαλκίδα..

Αποσυνδεδεμένος grig

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 20, 2017, 12:54 »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΖΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ GOOGLE

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 20, 2017, 13:03 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Leto rta
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 11:04 »
[member=19167]grig[/member]


Από το συντονισμό:
Παρακαλούμε: Όχι ολόκληρα μηνύματα με κεφαλαία. Ένα εύκολο εργαλείο μετατροπής, είναι το Melobytes.

Αποσυνδεδεμένος pepegio

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 18:11 »
Καλησπέρα από υγρασιες- διαρροές πως τα πάει? Με φοβίζει που δεν έχει ρύθμιση υγρών..

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 21, 2017, 19:27 »
Διαρροές και υγρασίες, δεν έχει (..ακόμα και με σχετικά πρόχειρο στήσιμο ..πόσο δε με σωστό).

..είναι πραγματικά ο πρώτος ατμοποιητής που αφήνω πάνω στον καναπέ και δεν έχω δει την παραμικρή "κηλίδα".


Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 10:36 »
Προσθέτω και μία σελίδα με test σχεδόν όλων των τωρινών ατμοποιητών (..αν "χτυπάτε" τον καθένα ξεχωριστά ..δείχνει και την βαθμολογία που του έχουν δώσει). {..στο google, υπάρχει μετάφραση κειμένου από Γαλλικά στα Ελληνικά ..για όσους θέλουν να διαβάσουν το κείμενο}.

..αυτό που μου έκανε εντύπωση και την έβαλα σαν παραπομπή ..είναι η υψηλή βαθμολογία που δίνουν στον leto (..πάνω από πολλούς άλλους πολύ πιό γνωστούς - επώνυμους ατμοποιητές ..σφιχτούς η πνευμονικούς).

https://fr.vapingpost.com/category/test-cigarette-electronique/atomiseurs/

Υ.Γ. Περιμένω βέβαια ..και κάποιον - κάποιους που τυχόν τον δοκίμασαν - δοκιμάσουν, να εκφέρουν και αυτοί, την δική τους άποψη..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2017, 11:03 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Leto rta
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 22, 2017, 11:18 »
Όσοι θέλετε να γελάσετε και λίγο πατήστε μετάφραση της σελίδας στα Ελληνικά.Πολύ χρήσιμο το site πάντως!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις! Περιοχή νέων μελών 4132 638793 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:32
από Bente
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33553 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533958 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59467 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8006 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13901 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12