vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3015 στις: Μαΐου 03, 2022, 15:14 »
Ναι, @striftos γράψε λεπτομέρειες και για τους άλλους νετάκηδες του φόρουμ


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3016 στις: Μαΐου 03, 2022, 20:59 »
[member=4424]striftos[/member] Απο ποια μαγαζια ψωνιζεις και με τι κοστος μεταφορικων;
Atelier del Vapore με DHL 20 euros μεταφορικα.

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3017 στις: Μαΐου 03, 2022, 23:29 »
@Σταυρος 63 & [member=20258]Οβαλιου Φορμανης[/member] πέραν από ένα μικρό στοκάρισμα σε La Tabaccheria, επέλεξα να δοκιμάσω Vaping Gentleman Club, Clamor Vape και Tabacchificio 3.0.

Τα πρώτα δύο ήταν πολύ ωραία (ειδικά το Burley της Clamor Vape ήταν όπως μου αρέσει, ξηρό και πιπεράτο, καθόλου αδιάφορο) και για μενα ισως ανώτερα της La Tabaccheria, αλλα επίσης πολύ βρώμικά.

H Tabacchificio 3.0 από την άλλη διαφημιζόταν ως οχι macerate (αλλα ούτε distillate), και άρα "φιλικη προς τις αντιστάσεις σε χαμηλότερα ποσοστά", με προτεινομενα 5/10% for all day και 15/20% for taste.  Με τιμή 8 έως 12 ευρώ τα 20ml, επέλεξα να δοκιμάσω μια εξάδα (Red Virginia, Basma, Nova Roma, Halfsware Shag, Balkan Six Leaves και Black Bee).  

Μέχρι στιγμής έχω φτιάξει τα 4 στα 150ml (δηλαδή περίπου 13,5% αραίωση) και οφείλω να πω ότι έχουν ωραία καπνα.  Η κόκκινη βιρτζίνια είναι μεστή και ζαχαρωτή, το Shag είναι ισσοροποιημένο μεταξύ του κεντάκι και τα υπόλοιπα, ενώ ο Μπασμάς εχει γλυκάδα και μπαχαρι (αλλα οφειλω να πω οτι μου λείπει λίγο το γηινο/ξηλο).  Σε αυτήν την αρραίωση ομώς, μου λερωνε το βαμβάκι και εβγαζε μαυρη κηλιδα στο τανκ μου.  Από την άλλη το πηνίο ενώ το λέρωνε αρκετα, δεν δημιουργουσε την μακα που καρβουνιάζει, οπότε ακόμα και με μαύρισμένο υγρό η γευση δεν αλλάζει.  Στον φαινομενο αυτο συνέβαινε από το δεύτερο τανκ, ενώ με τον Εβίβα v2 μπορούσα να φτάσω ίσως 4 γεμίσματα.  Η συμπεριφορά του στο βαμβάκι με βάζει σε σκέψεις μήπως έχει κάπιοα ενισχυτικά, αλλα δεν αναφέρει κάτι τέτοιο το στο μπουκάλι.

Στα 5% ειναι σαφώς καλύτερα.  Η γευση χάνει ένταση και κάποια στοιχεία, αλλα είναι ενα απολαυστικό all day ΝΕΤ στον φαινόμενο.  Στον Eviva σε αυτήν την αραίωση δεν ικανοποιησε και το πήγα στα 8%.  Εγω θα το συνιστούσα ως μια καλή value for money λύση, μιας και με 10% αραίωση μπορεις να βγάλεις 200ml υγρό με κόστος κάτω από 10 ευρώ.

Στην επόμενη παραγγελία μου έχω βάλει τα ADG Hybrid, που λεγεται ότι είναι επίσης μια ενδιάμεση λύση ανάμεσα σε κλασσικά εκχυλισματα και distillates.

Και για να μεινω λιγο on topic, να αναφερθώ στις δύο νέες γευσεις της La Tabaccheria που δοκίμασα:

Organic 4 Pod Black Cavendish 10% αραίωση
Σε αυτό το υγρό κυριαρχεί το αποτέλεσμα της ζύμωσης.  Έχει μια έντονη γλυκάδα που συνοδευεται τέλεια απο μια οξύτητα, αλλα αυτό καλύπτει τελείως τα υπόλοιπα καπνικά στοιχεία.  Πολύ καλο all day που δεν κουράζει και δεν χάνει την γεύση του ευκολα, αλλα μετά από 10ml νομιζεις οτι κανεις συνθετικό άρωμα (για να είμαι δίκαιος, όταν μετα από 20ml έβαλα ένα τανκ RY4 Double, νομιζα πως ατμιζα πετιμέζι).  

Το συνδίασα με ένα Black Cavendish του Azhad που είχα (2 προς 1) και βρήκα αυτό που του έλειπε.  Επίσης πολύ καθαρό, θα το ξανπάρω να υπάρχει στην κάβα μου.

Organic 4 Pod Burley 10% αραίωση.
Μου αρεσει το Burley και όταν άνοιξα το μουκάλι και μου ήρθε η μυρωδια που έχει ένα πακέτο τσιγάρα μόλις το ανοίξεις, είχα προσδοκίες για αυτό το υγρό.  Αφού το έφτιαξα όμως, μεταμορφόθηκε τελείως σε ένα υπόγλυκο πράγμα, χωρις ένταση και επιμέρους αρώματα.  Ο μόνος τρόπος που μπορω να χαρακτηρίσω αυτό το έκτρομα είναι Coca Cola χωρίς ανθρακικό.  

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3018 στις: Μαΐου 04, 2022, 16:36 »
 striftos καλησπέρα το μαγαζί που αγοράζεις είναι αυτό που λέει ο Αποστόλης απο πανω??

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3019 στις: Μαΐου 04, 2022, 17:30 »
Καλησπέρα και από εμένα,
Καλό θα είναι αν συμφωνείτε κι εσείς να αναφερθούν κάποια καταστήματα για να ανοίξουμε κι εμείς τα μάτια μας... (σε αυτό ή σε κάποιο άλλο νήμα)
 Έκανα μια επικοινωνία με το tisvapo για το αν στέλνουν Ελλάδα και η απάντηση τους ήταν
the shipping cost to Athens is 14.90 €, free for order over 99.00 €, with GLS.
 Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει κάτι με τελωνείο

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3020 στις: Μαΐου 05, 2022, 12:05 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Καλημέρα Βασίλη.
Έχω παραγγείλει 2 φορές από το συγκεκριμένο κατάστημα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα και τις 2 φορές με τελωνείο. Τα κόστη είναι όπως ακριβώς στα είπαν. Το μόνο κακό είναι ότι τα δέματα κάνουν το γύρω της Ευρώπης μέχρι να φτάσουν Ελλάδα και μετά αναλαμβάνει να στα φέρει η ACS. Την πρώτη φορά έκανε γύρω στις 15 μέρες να φτάσει το πακέτο στα χέρια μου.  Από συσκευασία όχι κάτι το πολύ ασφαλές, μέσα σε έναν φάκελο Α4 με φούσκες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2022, 21:05 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3021 στις: Μαΐου 05, 2022, 15:56 »
@Βασιλης1966 και [member=12836]Nikrom[/member] άνοιξα νήμα στην κατηγορία "Αγορές από το εξωτερικό" ώστε να κρατηθεί αυτό σχετικό με την La Tabaccheria.

Παρεμπιπτόντως, για το Organic 4 Pod Black Cavendish, όταν ανέφερα πως η γεύση της ζυμωσης καλύπτει τα καπνικά στοιχεία ήταν σε σύγκριση με άλλα υγρά ΝΕΤ.  Για κάποιον που προέρχεται από συνθετικά αρώματα θα φανεί καθαρό καπνικο και μάλλον άγλυκο.  Γι' αυτό και πιστεύω πως είναι ιδανικό για κάποιον νέο ατμιστή.

Αποσυνδεδεμένος floyd89gr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3022 στις: Μαΐου 18, 2022, 16:54 »
Καλησπέρα κι από μένα .
ΝΕΤ υγρά μόνο από Ιταλία εδώ και καιρό .
Οι Ιταλοί το έχουν παέι σε άλλο επίπεδο .
Από Tisvapo ψωνίζω μόνο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Από υγρά έχω πάρει La Tabaccheria , Azhad , The Vaping Gentleman Club , Tabbachificio 3.0 , TNT , Vapor Cave , Clamour Vape , Black Note .
Υπάρχουν κι άλλες εταιρίες με ΝΕΤ όπως η Angolo della Guancia η Blendfeel και άλλες .
Επειδή τα ΝΕΤ είναι ότι πιο κοντινό για μένα σε τσιγαρίσια γεύση δυσκολευόμουν να τα βρω Ελλάδα και με τα συνθετικά καπνικά δεν ήμουν ποτέ φίλος .
Διάβασα αρκετά σε φόρουμ Ιταλικά και έμαθα κάποια πράγματα αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο όπως πολλοί άλλωστε .
Αυτόν που θεωρούν θεό οι Ιταλοί στα ΝΕΤ είναι τον Gigi Scolari -ιδρυτή της Vapor Cave- και πολλά από τα υγρά της Vapor Cave τα αγοράζεις μόνο μέσω κλειστής ομάδας στο facebook που πρέπει να είσαι μέλος . Έχει μονάδες καλλιέργειας καπνού και μονάδα παραγωγής υγρών στην Ιταλία - όπως έχουν και άλλες εταιρίες πχ La Tabaccheria- και προμηθεύει ΝΕΤ υγρά σύμφωνα με τους Ιταλούς και στην Vaping Gentleman Club .
Ένα υγρό που μου άρεσε τελευταία είναι το Paglia από Azhad που το βρίσκεις και Ελλάδα .
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2022, 17:10 από floyd89gr »

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3023 στις: Μαΐου 18, 2022, 17:36 »
Καλησπέρα σας,

θα ήμουν μέσα σε μία παραγγελία για να δοκιμάσω το Perique gran riserva από La tabacceria γιατί κάνω perique black και αυτοί θεωρώ ότι θα το έχουν προχωρήσει σε άλλο επίπεδο. Όποιος θέλει να μοιραστούμε μεταφορικά είμαι μέσα σε παραγγελία. Και ας στείλει pm
Σας ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2022, 17:43 από kmitkas »

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3024 στις: Μαΐου 19, 2022, 00:46 »
Τα νετ και για μένα, ήταν η Ιθάκη της ατμιστικής μου Οδύσσειας.
Όποιος δοκιμάσει κάτι που να είναι και καθαρό, όπως τα τελευταία αρώματα και snv της tnt, να κάνει ένα κόπο να το γράψει.


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος george kotsopoulos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3025 στις: Μαΐου 19, 2022, 09:15 »
Μια πολύ ενδιαφέρουσα σειρά είναι και τα riserva crystal της puff Italy. Έχει ένα εκπληκτικό basma (oriental), ένα υπέροχο Virginia και άλλο ένα χαρμάνι Izmir με burley εξίσου ενδιαφέρον! Εντελώς διάφανα υγρά! Τα φέρνει αλυσίδα καταστημάτων (έδρα στον Άλιμο). Προτού πάμε μια βόλτα Ιταλία, αξίζουν σαφώς μια δοκιμή!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3026 στις: Μαΐου 19, 2022, 14:07 »
Thanks George. Είδα τη σειρά riserva crystal με τα oriental, Virginia και lexington.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος george kotsopoulos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3027 στις: Μαΐου 19, 2022, 23:03 »
Να συμπληρώσω επίσης ότι η ίδια εταιρεία φέρνει και δυο snv της σειράς Galaktika/LaTabbaccheria -ποικιλίες Latakia,Kentucky- εξίσου διάφανα υγρά και ενδιαφέροντα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3028 στις: Αυγούστου 18, 2022, 17:56 »
Από μια άποψη καλύτερα που δεν τα φέρνουν στην ελληνική αγορά. Έκανα ένα διάλειμμα από τη σκέτη βάση και έχω βαρεθεί να αλλάζω αντιστάσεις. Εντάξει είναι εξαιρετικό το mata fina , αλλά μέχρι εκεί. Υπέροχο άρωμα με υπερβολικά κατάλοιπα που κάνουν κυριολεκτικά μαύρο τον ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ)
« Απάντηση #3029 στις: Οκτωβρίου 01, 2022, 00:13 »
Μια πολύ ενδιαφέρουσα σειρά είναι και τα riserva crystal της puff Italy. Έχει ένα εκπληκτικό basma (oriental), ένα υπέροχο Virginia και άλλο ένα χαρμάνι Izmir με burley εξίσου ενδιαφέρον! Εντελώς διάφανα υγρά! Τα φέρνει αλυσίδα καταστημάτων (έδρα στον Άλιμο). Προτού πάμε μια βόλτα Ιταλία, αξίζουν σαφώς μια δοκιμή!!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Βρέθηκα στον Άλιμο πρόσφατα και είπα ας περασω να δοκιμάσω τα Riserva Crystal.  Πήρα το Oriental, μιας και δεν μπορω να πω όχι σε ένα μπασμά (και έχω ξεμείνει τόσο από LT τοσο απο T3.0).


Πρώτες εντυπώσεις δεν έχει καμία σχέση με το μπασμά που ξέρω. Αυτός της LT, καθώς και το δικό μου χαρμάνι (μπασμα από χωριό της ξάνθης) έχουν μια χαρακτηριστική γήινη γευση.  Αυτή απουσιάζει εντελώς από το συγκεκριμένο, και ούτε καταλαβαίνεις ιδιαίτερα το 'φύλλο'.


Είναι αρκετά 'φλοραλ', με λίγες νότες τσαγίου από πίσω, ενώ στις πρώτες ημέρες ωριμανσης ενιωθα μια αναιπαισθητη εσανς από κακάο.  Αργότερα το κακάο καπου το έχασα και θαρρω πως την θεση της πήρε κάποιο λικερ.  Ειναι γενικά ένα γλυκό υγρο, το οποίο δεν είναι ο μπασμας που ψάχνω εγώ.  Θα είναι ωραίο παντρεμένο με κάποια βιρτζίνια βρώμικη, μιας και το υγρό είναι διαφανές και πεντακάθαρο.


Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω την βιρτζίνια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160003 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110809 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515428 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801692 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet