vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Prime by SvoëMesto

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #930 στις: Απριλίου 04, 2020, 17:56 »
Σας ευχαριστώ όλους. Θα κάτσω να ασχοληθώ. Έκανα σήμερα 5 στησίματα θα κάνω και αύριο άλλα 5 να δοκιμάσω.
Ωραία γεύση και τζούρα και ας μην το έχω στήσει καλά.....χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #931 στις: Απριλίου 04, 2020, 18:25 »
Αν είσαι με 2,5 πυρήνα τώρα εχε υπόψη σου ότι αν φτιάξεις με 2ρι η τζούρα θα γίνει ελάχιστα πιο αεράτη

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #932 στις: Απριλίου 04, 2020, 18:53 »
Έκανα με 2 αρι αλλά τα σκασίματα είναι περισσότερα.
Κάτι κάνω λάθος.
Τρώω φανταστείτε μία ώρα να την φτιάξω να την στήσω κτλ αλλά δε με θέλει.
Φανταστείτε και με το βαμβάκι που υγραίνω και κάνω δοκιμή για να τραβήξει υγρά σκάει....

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #933 στις: Απριλίου 04, 2020, 19:07 »
Τα σκασίματα την ώρα που βρέχεις την αντίσταση και την πυρώνεις στο στήσιμο φυσιολογικά είναι,ανεβάζει θερμοκρασία το σύρμα απότομα χωρίς να την χτυπάει από κάπου με δύναμη ο αέρας.Αν σου δούλευε σωστά με το στήσιμο που σου πρότεινα φτιάξτην έτσι και άστην.Με το δυάρι που έφτιαξες τώρα μάλλον από υπερτροφοδοσία σου κάνει σκασίματα.Αυτό που έλεγα πριν,στον 2,5 πυρήνα βαμβακώνεται καλύτερα το deck.

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #934 στις: Απριλίου 04, 2020, 19:12 »
28 η 26 κοντα στο 1 ωμ (απο 0,85 εως 1,15) 2,5αρη πηρηνα. Καλο σφιξιμο στις βιδες που πιανουν την αντισταση (να μην παιζει) (αυτο για το 28 που ειναι ψιλο) και βαμβακι ισα να σφιγγει μεσα (να μην παρασερνει την αντισταση). Κανε μερικα στησηματα και θα δεις (2 χρονια αυτο κανω και δεν τον αλλαζω με τιποτα). Α και βατ τοσα οσα να εχεις 3,80 βολτ. Και θα με θυμηθεις. 

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #935 στις: Απριλίου 04, 2020, 19:23 »
Τα σκασίματα την ώρα που βρέχεις την αντίσταση και την πυρώνεις στο στήσιμο φυσιολογικά είναι,ανεβάζει θερμοκρασία το σύρμα απότομα χωρίς να την χτυπάει από κάπου με δύναμη ο αέρας.Αν σου δούλευε σωστά με το στήσιμο που σου πρότεινα φτιάξτην έτσι και άστην.Με το δυάρι που έφτιαξες τώρα μάλλον από υπερτροφοδοσία σου κάνει σκασίματα.Αυτό που έλεγα πριν,στον 2,5 πυρήνα βαμβακώνεται καλύτερα το deck.
Τα σκασίματα τα κάνει όχι όταν πυρώνω το σύρμα αλλά όταν έχω βαμβακώσει και ρίχνω υγρό να τραβίζει.
Δημήτρη θα ακολουθήσω το 2,5 λογικά. Σαν πιστόλι κάνει .χαχαχα
Πυροβολάει πριν κάνω τζούρα και έτσι πατάω fire και μετά ακουμπάω στα χείλια να γλιτώσω το μπαμ. χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #936 στις: Απριλίου 04, 2020, 19:51 »
Το κατάλαβα,αυτό εννοούσα κι εγώ,ότι σου κάνει σκασίματα στο test fire μετά το βρέξιμο.

Αν θες να με ακούσεις(και σου περισσεύει χοντρικά  ένα εικοσάρικο) για να μη παιδεύεσαι τσάμπα και εκνευριστείς ή το παρατήσεις κάνε τα εξής:

1.Πήγαινε πάρε λεπτότερο σύρμα.Εγώ τον prime τον δούλευα με 0,30 σύρμα (28g),7 σπείρες,2,5 διάμετρο.στα 10 watt.Πήγαινε πάρε έστω ένα καρούλι σύρμα kanthal 0,35 (27g) και φτιάξτο με 6 σπείρες,2,5 διάμετρο.Στα 12-13 watt με τέρμα αέρα θα πυροβολάει ωραία.Ή Vapeland έχει βρει κάποια πατέντα και έχει μείνει ανοιχτή,έχει kanthal της Crazywire(Καλα σύρματα,τέτοια έχω κι εγώ) 0,35  5,5 ευρώ τα 10 μέτρα.

2.Πάρε ένα στρυφτήρι αντιστάσεων σαν το coilmaster,θα σου λύσει τα χέρια.Έχω αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
https://www.dotshop.gr/diy/coil-master-coil-jig-v4/
Video πως δουλεύει έχει μπόλικα στο youtube
3.Το 0,40 άστο σε ένα συρτάρι δε παθαίνει τίποτα.Έτσι κι αλλιώς και εσύ θα αλλάξεις καμία 15ρια ατμοποιητες όπως όλοι μας( :))),κάποια στιγμή θα σου χρειαστεί!

4.Ένα μικρό tip.Όταν στήνεις καινούργια αντίσταση θα τη πηγαίνεις με το μαλακό στις πρώτες τζούρες  στα watt(κανα 2 watt κάτω από ότι θα τη δούλευες κανονικά),η θα την αφήνεις κανα μισάωρο να ποτίσει καλά το βαμβάκι.

5.Τη τροφοδοσία 2 πλήρεις στροφές.Αν κάνεις υγρό με 70% vg τότε άνοιξε την μισή βόλτα παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #937 στις: Απριλίου 04, 2020, 19:56 »
[member=13743]kmitkas[/member] ανέβασε μια φωτό από το προβληματικό στήσιμο να δούμε,
είμαι βέβαιος ότι οι σπείρες σου έχουν καποιο θέμα και το βαμβάκι σου δεν είναι στη σωστή ποσότητα

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #938 στις: Απριλίου 04, 2020, 20:02 »
Το κατάλαβα,αυτό εννοούσα κι εγώ,ότι σου κάνει σκασίματα στο test fire μετά το βρέξιμο.

Αν θες να με ακούσεις(και σου περισσεύει χοντρικά  ένα εικοσάρικο) για να μη παιδεύεσαι τσάμπα και εκνευριστείς ή το παρατήσεις κάνε τα εξής:

1.Πήγαινε πάρε λεπτότερο σύρμα.Εγώ τον prime τον δούλευα με 0,30 σύρμα (28g),7 σπείρες,2,5 διάμετρο.στα 10 watt.Πήγαινε πάρε έστω ένα καρούλι σύρμα kanthal 0,35 (27g) και φτιάξτο με 6 σπείρες,2,5 διάμετρο.Στα 12-13 watt με τέρμα αέρα θα πυροβολάει ωραία.Ή Vapeland έχει βρει κάποια πατέντα και έχει μείνει ανοιχτή,έχει kanthal της Crazywire(Καλα σύρματα,τέτοια έχω κι εγώ) 0,35  5,5 ευρώ τα 10 μέτρα.

2.Πάρε ένα στρυφτήρι αντιστάσεων σαν το coilmaster,θα σου λύσει τα χέρια.Έχω αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
https://www.dotshop.gr/diy/coil-master-coil-jig-v4/
Video πως δουλεύει έχει μπόλικα στο youtube
3.Το 0,40 άστο σε ένα συρτάρι δε παθαίνει τίποτα.Έτσι κι αλλιώς και εσύ θα αλλάξεις καμία 15ρια ατμοποιητες όπως όλοι μας( :))),κάποια στιγμή θα σου χρειαστεί!

4.Ένα μικρό tip.Όταν στήνεις καινούργια αντίσταση θα τη πηγαίνεις με το μαλακό στις πρώτες τζούρες  στα watt(κανα 2 watt κάτω από ότι θα τη δούλευες κανονικά),η θα την αφήνεις κανα μισάωρο να ποτίσει καλά το βαμβάκι.

5.Τη τροφοδοσία 2 πλήρεις στροφές.Αν κάνεις υγρό με 70% vg τότε άνοιξε την μισή βόλτα παραπάνω
Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Σε έχω ταλαιπωρήσει σήμερα πολύ.
Από Δευτέρα θα παραγγείλω σύρμα γιατί μου αρέσει ο ατμοποιητής πολύ. θα πάρω 28ga
Για εργαλεία έχω πάρει όλη την σειρά της coilmaster v3
Με την τροφοδοσια το έχω κάνει με το παραπάνω..
Με πολύ ζόρι μπορώ να κάνω  την αλλαγή στον airflow μπορώ να κάνω κάτι να πηγαίνει πιο γρήγορα?
 Έβαλα λίγη γλυκερίνη στο δαχτυλίδι και το ορινγκ αλλά είναι πάρα πολύ σφιχτό.

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #939 στις: Απριλίου 04, 2020, 20:14 »
Δες μήπως πας να αλλάξεις ρύθμιση στο airflow με κλειστη τη τροφοδοσία υγρού.Πρέπει να είναι ανοιχτή κανα 2 γεμάτες στροφές αν θυμάμαι για να μπορεί να σηκωθεί το δαχτυλίδι  τέρμα πάνω.Σύρμα πάρε 0,35 καλύτερα,αν κάνεις υγρά με 70% VG το χτύπημα με το 0,30 θα είναι λίγο ψόφιο.

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #940 στις: Απριλίου 04, 2020, 20:15 »
Βάζω μερικές φωτογραφίες από σκασμένο....


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2020, 22:39 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #941 στις: Απριλίου 04, 2020, 20:39 »
νομίζω όπως φαίνεται έχεις πολύ βαμβάκι   βάλτο έξω ψαλιδισετο λίγο και ξαναβάλτε όπως είναι να δεις διαφορα από τα λουκια

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #942 στις: Απριλίου 04, 2020, 20:57 »
Αυτό με την ποσότητα του βαμβακιού ποτέ δεν το κατάλαβα και εννοω οτι έμπαινε σφιχτα αλλα δεν παρεσερνε την αντισταση τωρα αν κανω κατι λαθος στις ουρες δεν ξερω εγώ όταν βάζω που και που τον prime ότι ποσότητα και να βάλω μετά από μια μέρα κάνει κάτι σαν μπουκωμα

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #943 στις: Απριλίου 04, 2020, 21:21 »
Εγώ πάντως το βαμβάκι (cb prime) το αφρατεύω πρώτα(τράβηγμα ελαφρά από όλες τις μεριές ),μετά το κάνω scotish roll και μετά πέρασμα στην αντίσταση(το κλασικό λίγο σφιχτά).Μετά κούρεμα αφρατεμα το βαμβάκι στις άκρες και πέρασμα στα εκάστοτε λούκια χωρίς να πατικωθούν.Το είδα μια μέρα σε ένα video ενός έλληνα reviewer στο youtube(ΒασίληςL νομίζω),το δοκίμασα και είδα διαφορά(υπαρκτή όχι φαινόμενο placebo).Τα cb την θέλουν αυτήν την διαδικασία γιατί τραβάνε πολύ υγρό  και μετά στουμπώνουν στην αντίσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2020, 21:27 από Dimitrisbo »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #944 στις: Απριλίου 04, 2020, 21:57 »
Συγνώμη με 26GA έχω κάνει. 0,8 ωhm Λες να κατεβάσω watt? ...
Με αυτό περίπου στήσιμο τον δουλεύω & εγώ, στα 15W. Δες το βαμβάκωμα λίγο. Ούτε σφιχτό ούτε χαλαρό μέσα από την αντίσταση, ελαφρά βαλμένο μέσα στις υποδοχές της τροφοδοσίας. Για να βείς το πόσο θα ανοίξεις τα υγρά, ξεκίνα από 1-1,5 στροφή & άνοιγε σταδιακά αν δεις ότι χάνεται η γεύση/ατμός  μέχρι να δεις πού θα σε πάει.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135693 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084151 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 83 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476348 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114659 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos