vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 9 χρήστες
chkontog, dkostas, nipapa, Doubt, nXtLs, BryanLip, takoulas, kkoumas, bloodlessz

Twitter

Kayfun Prime by SvoëMesto

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #765 στις: Ιανουαρίου 27, 2019, 22:13 »
Ε ναι έτσι μου είπαν και μένα και όντως έτσι κάνω όταν τον γεμίζω κάνει αυτό το τσουφ χεχε

Επίσης αν έχανε από κάπου αέρα όταν είχα κλειστά τα υγρά πάλι δεν θα μπουκωνε;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #766 στις: Ιανουαρίου 27, 2019, 22:39 »
ξέχασες να τον ρωτήσεις αν τσεκάρει το γυαλί από ράγισμα η αν έχει ξεχάσει εντελώς να βάλει το γυαλί και επειδή είναι διάφανο δεν το κατάλαβε  :tongue_smilie: :))
Είπα να το γράψω ξεχωριστά αλλά το άφησα "κατατάσσοντάς" το κατά κάποιο τρόπο στο λύσιμο και έλεγχο όλων των μερών του ατμοποιητή. Τουλάχιστον τώρα βγήκε έναν μπούσουλας με τον φίλο Eternal αφού επιβεβαιώνει ότι έχει δοκιμάσει τα παραπάνω.. άρα άντε να βρούμε τι ευθύνεται πάλι.. :))


Θα πω μια προσωπική εμπειρία που περνάω τις τελευταίες μέρες και που ίσως τελικά έχει να κάνει με τις δρακο-τζούρες που τραβάμε ασυναίσθητα σε πολύ σφιχτούς ατμοποιητές μερικοί.

Δουλεύω λοιπόν παράλληλα Cloud V3 με το mtl kit (2×1mm ), Eviva V2 με το 2mm pin και Τηλέμαχο Armed με το 1.5 pin.
Όχι τέρμα σφιχτοί.. και κάπως μου δημιουργήθηκε η ανάγκη για κάτι πιο σφιχτό. Πήρα προχτές έναν Fresia να καλύψω αυτή την ανάγκη λοιπόν και τον λειτουργώ σε μία από αυτές τις μικρές τρύπες που ρουφάνε μάγουλα σε κάθε τζούρα. Ναι, ξεχνιέμαι κι εγώ έχοντας συνηθίσει όλους τους άλλους κι έτσι ορισμένες φορές τραβάω πιο δυνατά απ'όσο χρειάζεται με αποτέλεσμα τι άλλο; Λίγη υπερτροφοδοσία, ώρες ώρες και λίγο υγρό στην τρύπα του αέρα χαμηλά στη βάση. Που; Σε έναν rta που μέχρι στιγμής όλοι μιλούν για τη στεγανότητά του εκτός της πολύ καλής απόδοσής του. Μόλις κατεβάσω λίγο τα watts και αρχίσω τις πιο απαλές και μακρόσυρτες όλα δουλεύουν ρολόι.
Όπως επίσης κι όταν ανοίξω λίγο τον αέρα του και τον κάνω όμοιο με τους υπόλοιπους, όλα καλά κι εκεί.
Ξέρω πότε το παρακάνω πλέον τώρα που τον συνήθισα κι έτσι τον φέρνω εύκολα στα μέτρα ΤΟΥ πάνω απ'όλα. Αυτό χρειαζόταν απ'την αρχή κι από εμένα απλώς λίγο περισσότερο χρόνο προσαρμογής μαζί του.


Κλείνοντας το off να πω ότι σίγουρα παίζει ρόλο και το πως χρησιμοποιούμε έναν ατμοποιητή, πέρα απ'το πόσο σωστά ή λάθος τον στήνουμε δηλαδή. Γιατί ναι, και το λάθος στήσιμο μπορεί να παίξει απίστευτα καλά αν προσαρμόσουμε τον άτμισμά μας πάνω του κατάλληλα.
Να δεις Kylin 2 με ελάχιστο βαμβάκι, τόσο λίγο ώστε να τον γυρνάς ανάποδα και να φεύγουν τα υγρά απ'το drip tip.. να όμως που με μπόλικα watts και αέρα, αλλά και με κατά ρυπάς τζούρες να πηγαίνει τρένο με γευσάρα έξω απ'τη στρατόσφαιρα.. αλλά όλα αυτά μέχρι να φύγει το τανκ σε χρόνο dt πριν αρχίσει η παύση που θα ξέρναγε τα υγρά απ'το airflow χαμηλά.. :))

Το παρατράβηξα, ας γυρίσουμε στα του Prime κρατώντας στα υπόψιν όσα αναφέρθηκαν παραπάνω απ'όσους δεν τα φαντάστηκαν ποτέ.. :)

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #767 στις: Ιανουαρίου 27, 2019, 23:07 »
makis206 Συμφωνω, αλλα οχι απολυτα. Αν ενας ατμοποιητης ειναι μπελαλιδικος, ειναι μπελαλιδικος. Οκ, συμφωνω οτι θα υπαρχουν τροποι στησιματος και ατμισματος με τους οποιους θα ειναι απροβληματιστος αλλα το θεμα ειναι να ειναι απροβληματιστος γενικα, μεσα στα πλαισια της λογικης χρησης βεβαιως. 
Ο Siren πχ, που ανεφερα κατι ποστ παραπανω, οπως και να τον στησεις, οτι και να κανεις, διαροες δεν θα εχεις, αν το παρακανεις με το βαμβακι στα καναλια αντε να στεγνωσει σε chain vaping αλλα μεχρι εκει. Ρουφα οπως θες, σαν πουλακι, σαν ηλεκτρικη σκουπα, δεν εχει σημασια. Με ενα τελειως βασικο στησιμο, ευκολο για τον καθενα, αποδιδει παντα.
Και γενικοτερα τα genesis style decks το 'χουν αυτο, ειναι κατα βαση απροβληματιστα. Kαι παιζει ρολο και το top cap με 1/4 της στροφης που δεν δημιουργει υπερπιεση οταν βιδωνεται μετα την αναπληρωση, εν αντιθεσει με τον Prime που βιδωνεις βιδωνεις και τελειωμο δεν εχει. Και ναι μεν εχει την εγκοπη για τη διαφυγη του αερα κατα το βιδωμα του τοπ καπ αλλα απ'οτι φαινεται απο το "τσουφ" δεν αρκει. 
O Prime ειναι περιπλοκος μηχανικα, οχι κατι φοβερο αλλα αρκετα, μαλλον, για να προκαλει σποραδικα προβληματα αν δεν τον δουλευεις ευλαβικα by the book. 
Nαι, φοβερη γευση, φοβερη τζουρα και παρ'ολα τα προβληματα που αντιμετωπιζω ικανος να τον θελω για καθημερινο μου αλλα... καψιμο.. Mια φαση hate to love...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #768 στις: Ιανουαρίου 27, 2019, 23:26 »
Σίγουρα παίζει και το "μπελαλίδικο" στην όλη υπόθεση και δυστυχώς ο Prime δεν δειχνει να απέχει και πολύ από αυτό. Και συνέβη σε όλους τους παρόμοιους Kayfun αν γυρίσουμε τον χρόνο ελάχιστα πίσω.
Πόσοι δεν είχαν παρόμοια θέματα με τον κατά τα υπόλοιπα πολύ καλό ν5, σίγουρα λιγότεροι με τον ν3 mini αν δεν πέφτω έξω..

Όντως αυτή η συνταγή του Svoemesto κάπου δεν έδεσε, άφησε πολλούς παραπονεμένους δηλαδή. Απ'την άλλη σε μεγάλο ποσοστό κόσμου έχουν γίνει τόσο αγαπητοί και απροβλημάτιστοι που το πράγμα στο τέλος μπερδεύει πολύ.

Εγώ ανήκω στους λάτρεις γενικότερα αλλά είναι και τα προβλήματα στη μέση που δεν παραβλέπονται. Ακόμα κι αν δεν χρειάστηκε να επιλυθούν σε προσωπικό επίπεδο με όλα τα προαναφερθέντα κομμάτια. Συμφωνούμε.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #769 στις: Ιανουαρίου 28, 2019, 10:46 »
 Παιδες μου κανει εντυπωση που διαβαζω για προβληματα κ.λ.π. Δεν ειμαι τυπος που ψιριζω ιδιαιτερα το θεμα, ουτε αφιερωνω πανω απο 3 λεπτα για στησιμο. Οσους μηνες χρησιμοποιω τον Prime,δεν ειχα το παραμικρο θεμα, μου φανηκε ατμοποιητης πιυ συγχωρει λαθη. 
 Μηπως βγηκε καποια παρτιδα, που εχει θεματα;

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #770 στις: Ιανουαρίου 28, 2019, 14:46 »
Αυτό που μένει να κάνω είναι να πάω αντί για 50/50 στα 60/40 δεν ξέρω ίσως τελικά να είναι πολύ λεπτά τα υγρά, το ξέρω ότι το έχετε προτείνει είδη αλλά η vg με ενοχλεί ταμαλα, αφού θεωρητικά ο πραιμ δεν έχει κάποιο θέμα και το στήσιμο όποιος το έχει δει είναι σωστο οπτικά τουλάχιστον, και εγώ δεν πιστεύω ότι φραζω τις τρύπες τροφοδοσίας τόσο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #771 στις: Φεβρουαρίου 04, 2019, 09:51 »
δοκίμασες να τον στήσεις με το ss τανκ? την είχα πατήσει έτσι με τον lite + η μην στραβό βιδώνει

Αποσυνδεδεμένος NobodyRankXV

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #772 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 15:59 »
Με τριμπεκοιδη και Καστλ Λονγκ πως τα πάει ; Βρήκα μια ευκαιρία αυθεντικό δεύτερο batch με το σκληρό κουτί + PEI tank στα 50€  , πιστεύω πως αξίζει 

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #773 στις: Φεβρουαρίου 06, 2019, 21:14 »
Δημήτρη ναι δοκίμασα και με το ss tank, τον ατμό τον έδωσα σε ένα φίλο και τον δούλεψε χωρίς κανένα θέμα, όπως και να χει τον παράτησα τουλάχιστον για τώρα.

Αποσυνδεδεμένος NobodyRankXV

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #774 στις: Φεβρουαρίου 12, 2019, 15:39 »
Κάτοχος αυθεντικού Prime πλέον και εγώ, κανένα θέμα με διαρροές και τέτοια απλα εστησα 28 GA kanthal 6 σπυρες 2.5 πύρινα κοντά 1.05 - 1.10 αντίσταση στα 11 - 12 βατ και για κάποιον λόγο μου βγάζει γεύση σαν καμένο ; Ή σαν λάστιχο ανοίγω το ντεκ να δω μπας και έφαγα καμένο αλλά το βαμβάκι ποτισμένο μια χαρά κανένα θέμα , τι μπορεί να φταίει ;

Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #775 στις: Φεβρουαρίου 12, 2019, 15:41 »
Είναι μήπως οι πρώτες τζούρες και δεν έχει κάνει break in το βαμβάκι ακόμα; Γιατί τα βατ σου είναι αρκετά χαμηλά για να στο καίνε.

Φαντάζομαι πλυσιματάκι καλό έχεις κάνει δεν ρωτάω καν. 

Αποσυνδεδεμένος Gianniss123

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #776 στις: Φεβρουαρίου 12, 2019, 15:56 »
Αν βαζεις σωστα το βαμωακικαι δε το στουμπωνεις  και εχεις σωστα ανοιχτα τα υγρα,απλα θελει λιγο στρωσιμο...

Αποσυνδεδεμένος NobodyRankXV

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #777 στις: Φεβρουαρίου 12, 2019, 16:23 »
Μετά από 2 μλ έχει στρώσει μάλλον αυτό θα ήταν , το θέμα είναι πως έχω να ότι οριμασουν Καστλ Λονγκ και τριμπεκα και δεν ξέρω ακόμα πως τα παίζει αυτά , για την ώρα του έχω γκουφι μέσα και ειναι κομπλέ τίποτα συνταρακτικό αλλά η αίσθηση τζουράς πολύ βελούδινη αυτό του το δίνω λες και δεν ρουφάω , και τα σπειρώματα βούτυρο τελείως 

Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #778 στις: Φεβρουαρίου 12, 2019, 16:31 »
Εμένα μου φαίνεται ότι τις γεύσεις τις κάνει λίγο "γκρι". Σε άλλους ατμοποιητές έχω πολλή περισσότερη ένταση. Αλλά τα καπνικά μ' αρέσουν σ' αυτόν για all day φάση. Ειδικά όταν τσιμπήσεις λίγο τη νικοτίνη.

Μιας και παίζεις με το Γκούφι, επειδή τώρα το έχω ταυτόχρονα στον Prime και στον True, μπορώ να σου πω ότι ο True το δίνει πολύ περισσότερο. Αλλά η τζούρα του Prime είναι άλλη φάση.

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Prime by SvoëMesto
« Απάντηση #779 στις: Φεβρουαρίου 12, 2019, 19:16 »
rosenred οχι και "γκρι" η γευση του Prime ρε συ! Αμα θες να δεις "γκρι" γευση παρε ενα Siren 24mm  :))
Πηρα τον True και εγω προσφατα και στο ιδιο υγρο, ιδια αντισταση, ιδια watt, η γευση ειναι παραπλησια και με τους δυο ατμοποιητες να τονιζουν τα ιδια χαρακτηριστικα του υγρου. Ενταξει, για τα λεφτα του ειναι τελειος ο True. 
Αλλα μαλλον για την ενταση που λες φταιει η υποτετραγωνη καμπανα του true σε σχεση με την ελαφρως υπερτετραγωνη του Prime. Δεν εχει να κανει πιστευω τοσο με τη γευση οσο με το ποσο αποτομα και σε ποσο χρονο απο την ατμοποιηση του υγρου σου ερχεται ο ατμος στο στομα.
Παντως ο Prime εχει καλυτερη τζουρα για τα δικα μου γουστα. Διαφορετικη πολυ απο του True.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4680 476507 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:54
από BryanLip
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135772 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084220 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34939 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9461 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114698 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 916 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos